• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plavi oglasnik i njuškalo-komentar

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Dajte najte opet...
To smo već raspravili.

Za 8000 bi možda i vjeroval da je išel oko 45, možda 50, no za ove malce nebi sigurno.
Brzinomjeri ionak pokazuju 10km/h više.

Moj na punom gasu po GPS-u ide 40...41, po autu više od 45 ;)

Referiram se na tvoj post jer imas relevantan primjer. Slazem se da smo to vec elaborirali,no dobro je ponoviti neke cinjenice.

Brzinomjeri su nedovoljno tocni iz razloga sto uzimaju vece jedinice za mjerenje - km/h . Za male udaljenosti to je u uvjetima koje mi uzimamo relevantnim - brzinomjer na satu automobila - definitivno nedovoljno tocno.
Zato je i zakonom propisano 10% odstupanja prilikom kontrole brzine prometa. Nesto sto moze isto posluziti kao kontrola(ali ne apsolutna) su mjeraci brzina sa ukljucivanjem semafora. Mislim da ih svi imate u svojoj blizini , pa uocite koliko je brzinomjer tocan.

Puno bolje je uzeti jedinicu m/s (metar u sekundi). Da si to priblizimo uzmimo da je km (1000m ) tisucu (TISUCU-naglasavam) puta nepreciznija mjera od metra i sat - 3600 puta neprecizniji - od sekudne. Kumulirajuci ovo sa xy uvjeta na vozilima dolazimo do velikih odstupanja sto primjer kolege @ ZJ i pokazuje.

Nekoliko napomena:

GPS sustav je daleko kompliciraniji,ali uzima puno vise parametara u obzir ...i samim time je puno precizniji...npr. uzima obje teorije relativnosti u obzir kod izracuna udaljenosti.
Koriste se atomski satovi. Izracuni vrijednosti idu do preciznosti 30 nanometara...10/ -9 (deset na minus devetu). Puno je dokaza zasto je to preciznija mjera udaljenosti ili brzine kretanja na zemlji od brzinomjera na vozilima.
Ako netko zeli mjeriti brzinu svojeg "ljubimca" neka koristi neku od metoda koja uzima omjer puno manjih jedinica...dakle m/s. Vrlo tocan sustav je ciclometar...cesto koristen na biciklima. Potrebno je samo izmjeriti opseg vanjskog ruba gume i ostalo ce algoritam napraviti sam.

Zanimljivo jest da su me mnogi uvjeravali da im traktor ide preko 40km/h . Rijesili smo to utrkom :p
Biciklom mogu postici navedenu brzinu + jos malo (naravno bez vjetra u prsa). Na udaljenosti od 1.2km ravnice samo jedan J.D me je ostavio - covjek je rekao da ima getribu podesenu za 50 km/h. Ostali su bili kraci za prsa :D (oni koji zaista idu 40 km/h) i nesto vise (oni koji idu par km sporije). Svi smo nesto naucili...a to je i svrha mojeg posta :)
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Pa mislim da to nemora biti isti kombajn, isto kak sa foruma stalno viđam slike na oglasima.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
A misliš da postoji u Hrvatskoj tak puno Lanz kombajna preuređenih za berbu graha? Nije to zmaj ili Df..
 

Najnoviji postovi

Na vrh