• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

plivajuča hidraulika-sistem rada

budo

Novi član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
23
pozz mene interesuje kupio sam plivajuci razvodnik hidraulike za ralicu znaci dupla komanda dizanje i spustanje i zakretanje lijevo desno sad me interesuje kako on funkcionise jel na udar da rastereti ili kako vec
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
To je kombinacija dvih ugrađenih ventila u bloku, pravo za posao sa ralicama.Ovakvoga sam imao ja. NEma on nikakvih sigurnostnih sistema za udar. Ima on samo sigurnostni ventil ugrađeni, kad podigneš il zaokreneš do kraja, on izbaci ulje u rezervoar nazad. Al sigurnostne siteme ima ralica na sebi(federi, koji drže ralico, da ne padne na nos naprijed).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Ak hoćeš sigurnosni ventil (zapravo šok ventil), ugradi ga neposredno na crijevo koje vodi prema cilindru, jer kad je razvodnik u neutralnom položaju, obje strane prema cilindru su zatvorene.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Sad se treba postaviti pitanje, ako ima ovakav sistem osiguranja grane na kojoj če doć do porasta pritisaka zbog udara zadovoljavajuče brzo odreagiranje...?.Školovan sam u kovinarstvu, pa m ise to ne čini moguče i vijerujem više oprugama daske. Naravno ovaj dodatak neče štetiti, prije če pomoć.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Federi su primarno osiguranje za mali hod, a šok ventil može biti dodatno osiguranje za nalet na veću prepreku.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
U plivajućem položaju pritisak ti je samo težina korpe i rame utovarivača. Nema tiskanja prema dolje.
Položaji na ručici su : korpa gore (prema natrag, s povratom u N)- Neutral - korpa dolje(s povratom u neutral kad pustiš ručicu)-plivajući (ostaje u položaju).
Moglo bi se lako izvesti kad je nedovoljna tezina korpe da hidrauika dodatno stiska prema dole po zelji, Kako:
Postavi se komanda u plivajuci rezim rada, koja omogucava da ulje ulazi u jednu komoru cilindra i gura korpu prema dolje konstantno, kad dodje korpa na zemlju onda se klip zaustavi a ulje dalje protice preko sigurnosnog za tu komadu u povrat, koji se postela na zeljeni tlak i tako konstantno daje odogovarajucu silu. Ovo je samo moja masta, ali ne vidim razlog da nebi radilo.
 
Posljednje uređivanje:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Zaista mi nije jasno kome bi to trebalo u životu. Ja kad mi je premalo težine na platoju od traktora i želim zravnati zemljo, samo ji promijenim kosino stajanja na tlo. NA lemeš više nagnem i ona zagrize u tlo i samo vučem. Naravno u glavnome sve sam posravnao, tako da nemam više ništa za raditi, al se sijetim, kako sam radijo.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ej Savo, daj se ide kod tog akomulatora samo kao o nekoj bačvici, koja ima membrano i na jednoj strani zrak pod pritiskom, al sa druge ide hidravlično ulje i to nekako deluje kao opruga?Možeš tlak promijenjivati u njemu (osijetljivost tog elementa traktora) i il ga možeš izključiti, da ne radi, il inače, da nema funkcije?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Možeš ga isključiti tak da zapreš ventilom dotok ulja u njega.
Tlak dušika se ne mijenja u njemu. Može biti od 10...200bar. Zavisi o akumulatoru, namjeni i mjestu ugradnje.
No, za ralicu akumulator i nije baš, osim na cilindru podizanja, da se ona može zanjihati vertikalno pri vožnji u podignutom položaju.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Aha, sad mi je sve jasnije. Hvala. Ovakve problemove imao sam ja kod nošenja tereta kod Zetora, jer mi bilo nešto uničeno u kocki hidravlike. Nisam mogao izključiti regulacione hidravlike, al ona tekom ljuljanja alata uključivala podizanje, koje je pogorilo sve. Uskoro sam razbijo traktor. Psovao traktor i sve. NA kraju napravijo mehaničko blokadu iza glavčine kačenja toplinga na traktoru i to je bilo to. Ručka DMP nije radila u poziciji "POZITION"(do kraja nazad). Al to sad više nije ova tema.
Zanimivo bi bilo znati, da se bi mogao ovakav akomulator doraditi kod svih traktora, a poraja se pitanje, zašto več to nemadu povečini svi ugrađenog ili bar mogučnosti doplate. Al onaj akomulator trebao bi imati mogučnost štelovanja odpora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Traktori imaju šok ventil, koji malo popusti priključak ako se previše zaljulja, pa tlak naraste prek (recimo) 200 bara. Hidroakumulatori se koriste na prednjoj hidraulici i (još češće) na prednjim utovarivačima, ali samo za vožnju po cesti, jer pri radu smetaju preciznosti upravljanja (ponašaju se kak feder).
To kaj si ti imal problem, mogel si ublažiti kvačenjem treće točke (top linka) na najdonju rupu od 4 koliko ih ima. No svi kvače na najgornju.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Da, šok ventil da, ali ne naši mali prčoti za malo para dal heh.
MA da znam o namiještanju toplinga. sam sam korisitjo 2 rupu od dole na gor. Znači druga najmanja osijetljivost. Ali ko bude tekom vožnje i prije orbe to uvijek mijenjavao svornjak.
JA sam to napravijo i privijačijo dvima vijkoma i funkcioniralo je za nošenje tereta, ali kad si išao orati, opet si plugom poskakivao po putu, jer si to skinuo. Jednom mi ova regulaciona uskoro satrala prst. Dolnje ruke sam imao več namiještene ali topling namiještao. AKd sam lagano nehote gurnuo glavčino za toplig i prstom tražijo rupo, uključilo se podiganje i pritisnuo mi malo prst. Na kraju prodao traktor uz plug a još napustijo njivo. Najjednostavnije i najbolje heh.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ja sam dodao hidroakumulator na heder od berača i bukvalno sam se preporodio , tačno da on smeta za neku preciznost u radu ali za plivanje ralice bi bio dobar.
Ja planiram na rusa da ga dodam na zadnju hidrauliku jer mi je potreban kada nosim teske prikljucke.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Malo je problem, kod traktora sa intergriranim cilindrom podizanja hidravlike, gdje ga montirati. Kod vanjskih mi je potpuno jasno. No i Zetoru xx45i xx40 možeš ga spojiti na izlaz za dodatni vanjski cilindar, ali kod drugih ko bi znao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh