• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

plivajuča hidraulika-sistem rada

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Zanima me na kojem principu radi taj ventil koji propušta ulje, naštelan je na odeđeni pritisak i onda kad prođe vrijednost onda propušta ulje?
Susreo se s time na JCB 4.
Mene sad zanima po čem se sve taj ventil razlikuje (il je tu nekaj osim ventila u igri :scratch )
I di kod nas nabaviti takve ventile?


ZJ maheru da te čujem :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pitanje ti je malo krivo...pa nisam baš siguran kaj si pital.
Ovo kaj si opisal je pretlačni (iberdruk) ventil. Imaš raznih izvedbi. Na Štore-u ti je to jedna kuglica koja zatvara rupu. Pritišće ju feder. Kad je tlak niži, kuglica zatvara rupu, a kad prekorači zadanu vrijednost, tlak opomakne kuglicu i ulje teče kroz rupicu. Može biti i varijanta s konusom...

Plivajuća hidraulika ti je nekaj drugo. To ti je položaj na ventilu (razvodniku, poput onog na kiper ventilima), u kojem imaš slobodan protok ulja u oba smjera na cilindru, tj. obje strane su slobodne, tak da se cilindar može stezati/rastezati prema zahtjevu tereta.

Pitaš za tvoga Hurlija? Ako ima dvije ručice kiperventila (4 izvod otraga) onda nemaš plivajući položaj. Ako imaš tri ručice, onda ona najbliža sicu ima i plivajući položaj.


Neznam jel sam pogodil tvoje pitanje. Ako nisam, pitaj opet.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
e nije vezano uz mojeg Hurilja :D

Ovo kaj mene zanima je ovo kaj si ti napisal :
Plivajuća hidraulika ti je nekaj drugo. To ti je položaj na ventilu (razvodniku, poput onog na kiper ventilima), u kojem imaš slobodan protok ulja u oba smjera na cilindru, tj. obje strane su slobodne, tak da se cilindar može stezati/rastezati prema zahtjevu tereta.

neznam dal si kad na JCB-4 stavil prednju korpu u plivajuči "položaj".
Znaci pomakneš ručicu (neznam tocno kud jer je vec dosta prošlo od kad sam fušal na JCB-u u mlađim danima) i onda ti je korpa na podu i ima određeni pritisak (recimo 200 kg) na zemlju i sad kak se ti voziš u rikverc ona slijed teren i uvijek drži korpu na jednakom pritisku na tlo (200kg).
Znači korpa ide gore dolje(kopira teren) ali uvijek sa jednim pritiskom, kojeg vjerujem da mora neko ventil određivati i držati uvijek na određenom pritisku ulja i kad se pritisak ulja poveča onda propusti opet na zadanu vrijednost, al naravno u oba dva smijera.
me sad razmeš? :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
U plivajućem položaju pritisak ti je samo težina korpe i rame utovarivača. Nema tiskanja prema dolje.
Položaji na ručici su : korpa gore (prema natrag, s povratom u N)- Neutral - korpa dolje(s povratom u neutral kad pustiš ručicu)-plivajući (ostaje u položaju).
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
aha znaci tak, onda ventil samo propusta ulje u jednom i drugom smijeru, kaj se cilindri mogu stezati-rastezati prema ložaju korpe, znaci ulje ima slobodan prohod u svim smjerovima,tj uopce nema pritiska u crijevima?
jel tak?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
skladistar kaže:
aha znaci tak, onda ventil samo propusta ulje u jednom i drugom smijeru, kaj se cilindri mogu stezati-rastezati prema ložaju korpe, znaci ulje ima slobodan prohod u svim smjerovima,tj uopce nema pritiska u crijevima?
jel tak?
:)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZJ kaže:
U plivajućem položaju pritisak ti je samo težina korpe i rame utovarivača. Nema tiskanja prema dolje.
Položaji na ručici su : korpa gore (prema natrag, s povratom u N)- Neutral-korpa dolje(s povratom u neutral kad pustiš ručicu)-plivajući (ostaje u položaju).
Ja znam da ti znaš kako to radi ..ali takav razvodnik ima 4 položaja ..pa ti to ljepo ispravi jer budu ove spužve s foruma to kopirale negdje i ja budem opet baratal imenicom u krivom kntekstu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
puknuti kaže:
ZJ kaže:
U plivajućem položaju pritisak ti je samo težina korpe i rame utovarivača. Nema tiskanja prema dolje.
Položaji na ručici su : korpa gore (prema natrag, s povratom u N)- Neutral - korpa dolje(s povratom u neutral kad pustiš ručicu)-plivajući (ostaje u položaju).
Ja znam da ti znaš kako to radi ..ali takav razvodnik ima 4 položaja ..pa ti to ljepo ispravi jer budu ove spužve s foruma to kopirale negdje i ja budem opet baratal imenicom u krivom kntekstu

Hvala!
Ispravljeno i ovdje i gore ;) :D
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Meni se čini da brkate plivajuči hidraulik koji dolazi do izražaja pri regulaciji dubine kod oranja i onaj koji služi pri transportu da ublaži udarce i opterečenje na hidraulik kada traktor prolazi neravnim terenom a pod velikim je težinskim opterečenjem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
meni se ćini da mi se ćini ..
Plivajuce je plivajuce kod prednje , zadnje , bocne , gornje , ICB, MSN , volvo ..ĐĐ...ili bilo ćije hidraulike ..a znaci da taj plivajuci prikljucak prati konture terena .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
nabolji prijer plivajuceg hidraulika ti je kod ruskih traktora , 4 polozaja razvodnika :gore,stabilno,dole,plivajuce

skladistar pitas onak ili bi nesto da pravis :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
savoris kaže:
nabolji prijer plivajuceg hidraulika ti je kod ruskih traktora , 4 polozaja razvodnika :gore,stabilno,dole,plivajuce

skladistar pitas onak ili bi nesto da pravis :scratch
Savo, ne samo kod ruskih. Mnogi imaju tak.
Zetor ima drugačije: dizanje gore - držanje u g. položaju - spuštanje (držanje u d. položaju) - spuštanje prisilno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
ZJ kaže:
savoris kaže:
nabolji prijer plivajuceg hidraulika ti je kod ruskih traktora , 4 polozaja razvodnika :gore,stabilno,dole,plivajuce

skladistar pitas onak ili bi nesto da pravis :scratch
Savo, ne samo kod ruskih. Mnogi imaju tak.
Zetor ima drugačije: dizanje gore - držanje u g. položaju - spuštanje (držanje u d. položaju) - spuštanje prisilno.
ma jasno ali ja sam naveo meni najdrazi :lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
savoris kaže:
...
ma jasno ali ja sam naveo meni najdrazi :lol:
Hahahaha!
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
savoris kaže:
skladistar pitas onak ili bi nesto da pravis :scratch


iskreno:

pa razmišljal sam kak bi bilo npr hidrauličnu poteznicu priključit na takav ventil.

recimo kod malčera popizdim kad na nekom pregibu nemogu nešto pokosit kad mu je u "mrtvom kutu", al prema svemu ovom kaj mi je ZJ objasnil mislim da to nebi baš "držalo vodu" jer kad bi digo hidraulik poteznica bi se rastegnula do kraja i s vremenom bi se sigurno to sve sj...lo. :?



jedino kaj mi ZJ nije odgovorio a to je dal postoji ventil koji može regulirati taj protok ulja, recimo da propušta ulje u oba smijera ali tek kad ulje dostigne neki pritisak u cilindru.

npr evo recimo ovak:

priključiš plug staviš hidrauličnu poteznicu i ideš orati, imas uključen ventil na plivajuči sistem rada, i sad recimo u normalnom oranju da ti je pritisak u latunzima recimo 80 bara i poteznica nikud ne mrda, i sad ti da zapneš u nešto sa prvom daskom (recimo ogromni kamen) i odjednom se na poteznici stvara tlak od 250 bara i onda tek ventil propusti,i kad prođe kamen opet se vrača na početni dio...

e sad tu je opet problem kak bi znal ventil u kojem je položaju bila poteznica prije nek je uradil u kamen... :scratch

e jesam si našel rasprave :roll:



al nadam se da ste me skužili..



il kak sam gore bil davao primjer za JCB za prednju korpu, ja uvijek mislio da je ona pod određenim pritiskom dok je u plivajučem položaju kad ona prati zemlju samo svojom težinom.

A mene zanima sistem kojim bi ta korpa pratila teren al pod određenim opterečenem na korpi (znači potpomognuta hidropumpom koja bi stvorila tlak i sve držala pod tlakom, a ne samo slobodni protok) i da prije nek se to opterečenje stvori da ulje ne počinje teči iz jednog djela cilindra....



sad jasnije? 8)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Možeš to napraviti, i tad ti netreba plivajući položaj, već samo podesivi iberdruk ventil na tom smjeru koji hoćeš da proradi. A kad proradi, ručno vraćaš u prethodni položaj.
Za malčer ti je dovoljno imati šlic rupu na trećoj točki ili lance (iako ih ja baš i nevolim).
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
ok hvala majstore :D

a di ima za kupit tih podesivih iberdruk ventila?
imas kakvu sliku kak to izgleda?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
skladistar kaže:
ok hvala majstore :D

a di ima za kupit tih podesivih iberdruk ventila?
imas kakvu sliku kak to izgleda?
Pitaj LE Tehniku.
 
M

matias

Guest
inace za napraviti taj sistem (kod nas zvan BSS)ili ti plivajuca korpa ti bi trebal i cilindar kaj unutra ima plin tzv. akumulator i jos par stvarcica al ti se to za razne kucne radinosti ne isplati delati
 

Najnoviji postovi

Na vrh