• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podešavanja ventila Same Explorer 95

  • Temu pokrenuo rista
  • Datum prvog posta
R

rista

Guest
Zna li netko koliki zazor treba biti na ventilima traktor same explorer 95 :?:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
rista kaže:
Zna li netko koliki zazor treba biti na ventilima traktor same explorer 95 :?:
Zrakom ili vodom hlađen?

Mene više zanima kako okretati radilicu za namještanje položaja za štelanje ventila :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZJ kaže:
rista kaže:
Zna li netko koliki zazor treba biti na ventilima traktor same explorer 95 :?:
Zrakom ili vodom hlađen?

Mene više zanima kako okretati radilicu za namještanje položaja za štelanje ventila :scratch
koliko ima cilindra i kako su raspoređeni ...zajebavaš, ha?
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
rista kaže:
Zna li netko koliki zazor treba biti na ventilima traktor same explorer 95 :?:

možda može pomoći

 
R

rista

Guest
svaka cast majstore, sto se tiče okretanja radilice ujedno i bregaste naravno uvijek gledas kako stoje bregovi na bregastoj ako na jednom cilindru oba brega pritišću ventile taj se položaj zove "na klackalici" a ako su oba brijega okrenuta prema gore tj suprotno od ventila taj se položaj zove "na paljenju" tako da uvijek gledas na kojem cilindru bregasta pritišće oba ventila iliti koji su na klackalici na četverocilindričnom motoru redosljed paljenja je 1.3.4.2. tako da ako ti je prvi na klackalici onda podešavaš 3. kad ga podesis onda okreces da ti 3. dodje na klackalicu i podesavas 4.nakon toga okrenas da je 4. na klackalici i podesavas 2. kad njega podesis okrenes 2. da je na klackalici i podesis1. i to je to bitno je samo ako ima vise cilindara znati kojm redosljedom ide paljenje i postupak je isti a naravno mjeris zazor izmedju ventila i bregaste ili ako ima klackalice i podizace onda izmedju ventila i klackalica, nadam se da sam pomogo koliko i ti meni...
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ZJ kaže:
....Mene više zanima kako okretati radilicu za namještanje položaja za štelanje ventila :scratch
kao sto rece puknuti; zayebavas, ha?
mislis u kojem smjeru ili nacin kako "uhvatiti" radilicu? - vrtis u smjeru okretanja motora....a uhvatis cime je najlakse, makar to bilo i zubima - sala :mrgreen:

a sto se tice "natjerivanja" na palenje, mislim da je najbolje pratiti kad pumpa baci naftu na brizgaljku (naravno poskidati cijevi s pumpe), tad su definitivno oba ventila zatvorena
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
rista kaže:
svaka cast majstore, sto se tiče okretanja radilice ujedno i bregaste naravno uvijek gledas kako stoje bregovi na bregastoj ako na jednom cilindru oba brega pritišću ventile taj se položaj zove "na klackalici" a ako su oba brijega okrenuta prema gore tj suprotno od ventila taj se položaj zove "na paljenju" tako da uvijek gledas na kojem cilindru bregasta pritišće oba ventila iliti koji su na klackalici na četverocilindričnom motoru redosljed paljenja je 1.3.4.2. tako da ako ti je prvi na klackalici onda podešavaš 3. kad ga podesis onda okreces da ti 3. dodje na klackalicu i podesavas 4.nakon toga okrenas da je 4. na klackalici i podesavas 2. kad njega podesis okrenes 2. da je na klackalici i podesis1. i to je to bitno je samo ako ima vise cilindara znati kojm redosljedom ide paljenje i postupak je isti a naravno mjeris zazor izmedju ventila i bregaste ili ako ima klackalice i podizace onda izmedju ventila i klackalica, nadam se da sam pomogo koliko i ti meni...
ne bi išlo rista , daj probaj ti po ovome podesiti ventile
Kad je prvi na vagi(klackalici) podešava se četvrti , kad je četvrti prvi...drugi s trečim ,treči sa drugim ...i to sve po uvjetom da se radi o rednom četvreocilindrašu i da nema hidrauicne podizače ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ne dečki, ne zezam.
Nije pitanje kak dotjerati motor u fazu za štelanje ventila, već za kaj vrtiti radilicu, jer nema rupe na zamašnjaku. Netreba valjda skidati anlaser zbog toga??? Ili pak dize, da se oslobodi kompresije, jer to nisam nikad delal pa ni nebum.

Inače, zazor ventila na SAME zračno hlađenim motorima je 0.20mm, i usisni i ispušni, mjereno na hladno. Jednako za usisne motore kao i za turbo.
 
B

Bobo

Guest
Ja an 539 radilicu okrecem velikim kljucem s kojim se doteze remenica na radilicu. kad nisam u mogucnosti posuditi taj kljuc, onda rol cangama okrecem remenicu na radilici. Ak ti je zao boje, il pak nije pristupacno, skini anlaser i pici pajserom u krug.

Kazem, nikada ne pratim rad ostalih cilindara, vec samo pratim kad oba ventila budu zatvorenai onda ih podesavam. meni je to najsigurniji nacin, nego pratiti kad je koji cilindar na paljenju, a kad je koji na vagi... Jednostavno pratim taktove za pojedini cilindar i kad bregasta dodje u stanje mirovanja (mrtva tocka) ventile stelam.

Nije nikakav problem od posla, a puno znaci kad to sam znas napraviti, cak jednom godisnje...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nekome ljepo piše u potpisu .."nemoj raditi kao svi , radi kako treba "..ili je ovo samo približno , uglavnom jasno o ćemu govori ..
Na rednim motorima s tri cilindra se ventili u položaj za žtelanje dovode ovako nekako ..
Kad se podešava prvi onda gledamo drugi i treci , na jednom ventil taman krene u otvaranje ispuha a na drugom usisa ..
Isto tako kad podešavamo drugi gledamo početke usisa/ispuha prvog i trečeg ..itd.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Bobo kaže:
Ja an 539 radilicu okrecem velikim kljucem s kojim se doteze remenica na radilicu. kad nisam u mogucnosti posuditi taj kljuc, onda rol cangama okrecem remenicu na radilici. Ak ti je zao boje, il pak nije pristupacno, skini anlaser i pici pajserom u krug.

Kazem, nikada ne pratim rad ostalih cilindara, vec samo pratim kad oba ventila budu zatvorenai onda ih podesavam. meni je to najsigurniji nacin, nego pratiti kad je koji cilindar na paljenju, a kad je koji na vagi... Jednostavno pratim taktove za pojedini cilindar i kad bregasta dodje u stanje mirovanja (mrtva tocka) ventile stelam.

Nije nikakav problem od posla, a puno znaci kad to sam znas napraviti, cak jednom godisnje...
Bobo, nemre se pristupiti matici, to je problem. Moram pitati Šananu gdje su vrtili motor dok su na njegvom Exploreru štelali ventile.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ZJ kaže:
Bobo, nemre se pristupiti matici, to je problem. Moram pitati Šananu gdje su vrtili motor dok su na njegvom Exploreru štelali ventile.
postoji li neka druga remenica osim one na radilici, alternator ili nesto slicno, na IMT-u to pije vode....naravno ako remenice i remen nisu istroseni pa klizi
neko praktikuje da ubaci u brzinu (naj brzu koja postoji na vozilu) i onda guraj naprijed-nazad.....osim ako nije automatik ili nesto novo na trzistu :roll: ili ako vozilo nije "nabildano" s nekoliko tona mase
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
edosoko kaže:
ZJ kaže:
Bobo, nemre se pristupiti matici, to je problem. Moram pitati Šananu gdje su vrtili motor dok su na njegvom Exploreru štelali ventile.
postoji li neka druga remenica osim one na radilici, alternator ili nesto slicno, na IMT-u to pije vode....naravno ako remenice i remen nisu istroseni pa klizi
neko praktikuje da ubaci u brzinu (naj brzu koja postoji na vozilu) i onda guraj naprijed-nazad.....osim ako nije automatik ili nesto novo na trzistu :roll: ili ako vozilo nije "nabildano" s nekoliko tona mase
Hmmm, u 4-toj (ide 40km/h) se neda gurati. Možda bi išlo na nizbrdici, ali mi se to ne sviđa. Alternator možeš slobodno zaboraviti (probano). Traktor je tak nabit, da rukom nemreš do remena.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZJ kaže:
Traktor je tak nabit, da rukom nemreš do remena.
Znam bole leđa , a jesi probao legnuti ispod njega ,možda ima neki otvor ispod ?...ili neki poklopac okolo zamašnjaka ...
Morao bi biti negdje otvor radi podešavanja lamela ..
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ZJ kaže:
Hmmm, u 4-toj (ide 40km/h) se neda gurati. Možda bi išlo na nizbrdici, ali mi se to ne sviđa. Alternator možeš slobodno zaboraviti (probano). Traktor je tak nabit, da rukom nemreš do remena.
ako se moze gurati po ravnom (zbog tezine) kad je u leru onda se mogu povaditi brizgaljke pa ce lakse okretati motor
cini mi se da stariji same-i imaju dekompresor ali opet na poklopcu glave... :roll: sto nije od neke pomoci u ovom slucaju
mislim da je najlakse povaditi brizgaljke, mozda se tada moze okretati i pomocu izlaznog vratila iza (osim ako nije hidro-nesto pogon :roll: )
ima li elektronike na motoru?
@ZJ jeli ovo ti trebas raditi ili se onako raspitujes?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Stisni preko neke poluge ventil cilindra koji je u fazi kompresije i vrti ga preko remena , mora ići ..
Prije toga nek radi 3-4 min. da se razlafa i podmaže .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Čuj, ima 1500 sati i bilo bi vrijeme to napraviti.
Dekompresora nema, mehaničko je uključivanje kardana i srećom ima 1000 rpm kardana, pa bi možda moglo "odostraga".
Hvala na ideji.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
možda bi moglo preko kardana, recimo s nekim zetorom ili ursusom kardan na mjenjač, mjenjač u rikverc i samo polako...
 
R

rista

Guest
Moze i tako ali mora ici i kad ga ubacis u najvecu brzinu i lagano ga guras vec u kojem pravcu hoces ili trebas to mogu dvojica gurnuti jedan unutra nakvacilu i kocnici da odvoji pogon po potrebi ...
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
zdravo

dobro vece,ja bi pitao dali je u redu kako ja stelujem ventile na mom traktoru,izvadim diznu i pomocu jene komadi zice preko otvora za diznu pratim klip kada je u gornjoj (fazi kompresije) pa onda stelam ventile.?pozdrav
 
Na vrh