• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podešavanje Lombardini dizela na Labinprogres frezi

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Tvoj kvar je 99 posto element dizne i element PVP.Odnesi PVP i diznu bosh-majstoru i rijesio si problem.Karike mogu biti lose al nisu zapekle.Tad nebi dobio kompresiju i samim tim nebi upalio.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
i nemoraju. dodju oni da se remontuje motor pa im se pusi onda.cim ispustim ulje sve mi je jasno. tako da lose odrzavanje ima i drugu cenu kod mene. to je bar najpotrebnije i svi mogu uraditi. ako im je tesko meni nije
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Pozdrav ekipi,
vidim da se razgovaralo dosta od jucer.
Danas sam otisao na selo i temeljito oprao cijelu frezu sa Ivasolom CS i miniwashem. Skinuo sam prednji poklopac i imao sta vidjeti, brate mili sva rebra od cilindra zastopana blatom, naftom i cime vec. Uglavnom fino sam ga ocistio i oprao.

Tada sam po preporuci skinuo kompletno filter zraka. Nisam uspio odvojiti gornji filter koji je navucen na cijev od zraka. Tu nisam bio siguran da li je on permanentno navucen ili se zapeko, uglavnom nakon par pokusaja skidanja sam odustao.

I upalio stroj bez filtera. Kao da je na pocetku radio bez dima, ali se opet brzo pojavio. Nastelao sam minimum sa onim najdonjim vijkom, ali mi se i dalje cini da je minimum malo previsok. No tesko je reci koliki bi trebao biti minimum, kad ne poznam motor.

Onaj najgornji vijak za stelanje dobave smjese je bio 'pecatiran', tj. vezan zicom za srednji vijak maksimuma. To sam odcvikao i krenuo zavidavat, promjene nije bilo dok se u jednom trenutku nije zagasio stroj. Upitnici. Vratio nazad vijak u pocetni polozaj i pricvrstio kontr maticom.

Onda sam isao pogledati razinu ulja. Dakle proslog tjedna sam ulio 1.3l novog ulja i sipka je bila na maksimumu. Nakon toga sam cca 2h frezao. Sad kad sam izvadio sipku - nula, nema ulja ni na dnu sipke!?! Morao sam nadolit skoro pola litre ulja da bi dosla na maksimum. Upitnici. U medjuvremenu je dosao ujak, koji je rekao da je prije 5-6 godina 2-3 puta radio s njom i uvijek da mu je popila svo ulje koje je stavio unutra. Tu smo znaci. Onda ga pitam kad je to kupljeno i kolko se radilo s tom frezom. Kaze prije cca 20ak godina i radilo se puno.
E jebiga onda, izgleda da su onda ipak otisle karike ili i klip i cilindar, kad popije pola litre ulja u 2h rada. I ocito je taj dim od ulja, jer takva ja i boja, nije crna od dizla, nego sivkasta.

Vjerujem da se i vi slazete s tom dijagnozom. Dakle sad idem traziti majstora koji ce napraviti generalku. E sad da li malu, samo karike, ili treba sve, to ne znam. I molim za okvirnu procjenu kolko bi to moglo kostati.

E da, nije mi jasno sto je ova podloska radila u poklopcu glave motora, vidi fotku:
https://www.dropbox.com/s/shgisyjyub49xvq/Podloska.jpg
Ja sam je izvadio i spremio, ne znam da li pripada i gdje cepu/odusniku ulja.

I evo ovdje sam snimio kako radi stroj i kako dimi, mozda pomogne dijagnozi:
http://www.youtube.com/watch?v=PK_UGYdkRGU
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To je bjeli dim od ulja i taj je motor zrel za komplet generalku al treba odradit kak treba to jest sve rjesit.
Javi se bageristi na pp on je blizu tebe pa mozda zna nekog dobrog tu u istri.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Obavezna zamjena :element dizne,element PVP,karike,i leteci lezaj.Za ostalo moras rastaviti da bi se znalo .
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Obavezna zamjena :element dizne,element PVP,karike,i leteci lezaj.Za ostalo moras rastaviti da bi se znalo .

Jel moze pojasnjenje sto je to element PVP?
Leteci lezaj se nalazi na spoju klipnjace i radilice?
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
To je bjeli dim od ulja i taj je motor zrel za komplet generalku al treba odradit kak treba to jest sve rjesit.
Javi se bageristi na pp on je blizu tebe pa mozda zna nekog dobrog tu u istri.

Ok, hvala. Idem sad trazit tko je to bagerista. :)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Jel moze pojasnjenje sto je to element PVP?
Leteci lezaj se nalazi na spoju klipnjace i radilice?

Element PVP je element bosh -pumpe.
Za leteci lezaj je tacno.To je spoj klipnjace i radilice.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Element PVP je element bosh -pumpe.
Za leteci lezaj je tacno.To je spoj klipnjace i radilice.

Aha, upravo mi je gugl bio prijatelj, pa uvidjeh da je to kratica od Pumpa Visokog Pritiska. Ok. No ta rijec element mi nije poznata. Jel to oznacava neki dio pumpe ili cijelu pumpu? Isto sa elementom dizne, hoce rec da se mijenja samo dizna, a ostatak injektora ostaje?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Element(ulozak) je dio pumpe.Tacnije srce pumpe.Sve ostalo je mehanika.Npr..kod mene citava PVP kosta 150 eura,a elemnt pumpe kosta nekih 30 eura.Pa ti sad odluci sta ces mjenjati.Citavu pumpu bez veze ili samo elemnt pumpe.Dizna kako je mi zovemo sastoji se iz dva glavna dijela;;;nosac brizgaljke i brizgaljka.
 
Posljednje uređivanje:

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Element(ulozak) je dio pumpe.Tacnije srce pumpe.Sve ostalo je mehanika.Npr..kod mene citava PVP kosta 150 eura,a elemnt pumpe kosta nekih 30 eura.Pa ti sad odluci sta ces mjenjati.Citavu pumpu bez veze ili samo elemnt pumpe.Dizna kako je mi zovemo sastoji se iz dva glavna dijela;;;nosac brizgaljke i brizgaljka.

OK, sve jasno, hvala.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ovo sto su naveli sve ces menjati sigurno. jos nesto . obavezno pregledaj malu pesnicu klipnjace. to ti je spoj klipa sa klipnjacom. ima biksna u klipnjaci koja hoce puci ili doci ovalna . glavu obavezno poravnati i pregledati ventile i vodjice ventila. pregledati aksijalni luft radilice. ako je velik luft pritisak ulja je manji nego bi trebao.klimni radilicu napred nazad.skoro da se nesme osetiti.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ovo sve navedeno mora mjenjati da bi osvjezio motor.Za full generalku mora pregledati sve sto je naveo kolega @vica i plus obraditi radilicu i zamjeniti lezece lezaje.Glavu ne ravnati nego samo uslajfati na stublinu.Opet sve sto smo svi naveli ovisi o financijskoj moci.Velika je razlika osvjezavanje(karicenje) i generalka motora.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za aksijalni luft treba proveriti ali se moze nekad dostelovati na prednjem deklu. tu se zamenom dihtunga [ debljine] steluje aksijalni luft. znaci ako je velik stavljati tanji . ako su lose vodjice dosta gubi na snazi i radice ko slogiran a nisu skupe.najbitnija je radilica da nije dobila i da nije velik aksijalni luft. sve ovo ostalo nije toliko skupo niti zahtevno.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
za aksijalni luft treba proveriti ali se moze nekad dostelovati na prednjem deklu. tu se zamenom dihtunga [ debljine] steluje aksijalni luft. znaci ako je velik stavljati tanji . ako su lose vodjice dosta gubi na snazi i radice ko slogiran a nisu skupe.najbitnija je radilica da nije dobila i da nije velik aksijalni luft. sve ovo ostalo nije toliko skupo niti zahtevno.

Ok, ok, sve pisem, samo pocinje me biti strah kolko ce to sve kostati...:=:)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to se nista nezna dok neotvoris motor.najbitnija je radilica. ako je leteci lezaj da kazem neostecen [ srebrnkaste boje] bice dobro .probaj radilicu klimni napred nazad sad dok nije rastavljen.ako se cuje lupkanje probajte ga smanjiti na dihtungu koliko moze. ako je velik luft smanji pritisak ulja dosta u motoru a hoce otkinuti i stift u prednjem deklu koje drzi lezaj prednji konusni da se nebi okrenuo. ako pukne stift moras menjati i dekl .zbog toga kazem. i pregledaj klip dal nije napuko kod karika gde ili dal se kanali gde su karike nisu konusno rasirili. ako je pregrevan to se moze desiti. dobro ga pregledajte. bolje skupiti novce i pregledati sve i zamenuti sto treba. malo su vrcljivi to motori. hoce se dobro da pregledaju .a kod tebe tuce dim sav od sagorevanja ulja a ni dizna neradi dobro [ trokira]
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
to se nista nezna dok neotvoris motor.najbitnija je radilica. ako je leteci lezaj da kazem neostecen [ srebrnkaste boje] bice dobro .probaj radilicu klimni napred nazad sad dok nije rastavljen.ako se cuje lupkanje probajte ga smanjiti na dihtungu koliko moze. ako je velik luft smanji pritisak ulja dosta u motoru a hoce otkinuti i stift u prednjem deklu koje drzi lezaj prednji konusni da se nebi okrenuo. ako pukne stift moras menjati i dekl .zbog toga kazem. i pregledaj klip dal nije napuko kod karika gde ili dal se kanali gde su karike nisu konusno rasirili. ako je pregrevan to se moze desiti. dobro ga pregledajte. bolje skupiti novce i pregledati sve i zamenuti sto treba. malo su vrcljivi to motori. hoce se dobro da pregledaju .a kod tebe tuce dim sav od sagorevanja ulja a ni dizna neradi dobro [ trokira]

Ovo s klimanjem radilice, to mogu probat tako da uhvatim rukama kolo za paljenje pa da guram napred-nazad, druga ideja mi ne pada na pamet?
Inace, necu ja radit generalku, to ide nekom majstoru, samo da ga nadjem.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
bas tako. uhvatis za remenicu za paljenje i povuces je napred nazad. ako ima oseti se odmah ako je mnogo i cuje se prilicno .ko lupkanje.tu je mali luft dozvoljen cini mi se do 0,5mm mah
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pozdrav ekipi,
vidim da se razgovaralo dosta od jucer.
Danas sam otisao na selo i temeljito oprao cijelu frezu sa Ivasolom CS i miniwashem. Skinuo sam prednji poklopac i imao sta vidjeti, brate mili sva rebra od cilindra zastopana blatom, naftom i cime vec. Uglavnom fino sam ga ocistio i oprao.

Tada sam po preporuci skinuo kompletno filter zraka. Nisam uspio odvojiti gornji filter koji je navucen na cijev od zraka. Tu nisam bio siguran da li je on permanentno navucen ili se zapeko, uglavnom nakon par pokusaja skidanja sam odustao.

I upalio stroj bez filtera. Kao da je na pocetku radio bez dima, ali se opet brzo pojavio. Nastelao sam minimum sa onim najdonjim vijkom, ali mi se i dalje cini da je minimum malo previsok. No tesko je reci koliki bi trebao biti minimum, kad ne poznam motor.

Onaj najgornji vijak za stelanje dobave smjese je bio 'pecatiran', tj. vezan zicom za srednji vijak maksimuma. To sam odcvikao i krenuo zavidavat, promjene nije bilo dok se u jednom trenutku nije zagasio stroj. Upitnici. Vratio nazad vijak u pocetni polozaj i pricvrstio kontr maticom.

Onda sam isao pogledati razinu ulja. Dakle proslog tjedna sam ulio 1.3l novog ulja i sipka je bila na maksimumu. Nakon toga sam cca 2h frezao. Sad kad sam izvadio sipku - nula, nema ulja ni na dnu sipke!?! Morao sam nadolit skoro pola litre ulja da bi dosla na maksimum. Upitnici. U medjuvremenu je dosao ujak, koji je rekao da je prije 5-6 godina 2-3 puta radio s njom i uvijek da mu je popila svo ulje koje je stavio unutra. Tu smo znaci. Onda ga pitam kad je to kupljeno i kolko se radilo s tom frezom. Kaze prije cca 20ak godina i radilo se puno.
E jebiga onda, izgleda da su onda ipak otisle karike ili i klip i cilindar, kad popije pola litre ulja u 2h rada. I ocito je taj dim od ulja, jer takva ja i boja, nije crna od dizla, nego sivkasta.

Vjerujem da se i vi slazete s tom dijagnozom. Dakle sad idem traziti majstora koji ce napraviti generalku. E sad da li malu, samo karike, ili treba sve, to ne znam. I molim za okvirnu procjenu kolko bi to moglo kostati.

E da, nije mi jasno sto je ova podloska radila u poklopcu glave motora, vidi fotku:
https://www.dropbox.com/s/shgisyjyub49xvq/Podloska.jpg
Ja sam je izvadio i spremio, ne znam da li pripada i gdje cepu/odusniku ulja.


I evo ovdje sam snimio kako radi stroj i kako dimi, mozda pomogne dijagnozi:
http://www.youtube.com/watch?v=PK_UGYdkRGU

Mislim da ti je to donji dio čepa od ulja. Pretpostavljam da je matica koja to sve skupa drži još u motoru.
 

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Mislim da ti je to donji dio čepa od ulja. Pretpostavljam da je matica koja to sve skupa drži još u motoru.

Nije, ta matica je na dnu cepa, ispod nje saeger prsten i onda osovina koja ide do vrha cepa. Znaci tu podlosku da stavim ispod matice i prstena? Ono, nije mi jasno kako je ispala podloska ako je matica pritegnuta??? Ali u 20 godina je ocito svasta moguce.
 

Najnoviji postovi

Na vrh