• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje mini voćnjaka i vrta

M

moto

Guest
pozdrav!

imam parcelu uz kuću od 110 m x 9,1 m
od toga je sad - 66m djetelina, 18m vrt i 26m trava

voda je dostupna na približno 7-8m, trenutno ručna pumpa
tlo nije nešto kvalitno, nema glista, propusno
debljine oko 30-40cm, ispod tih 30-40 cm nalazi se nešto kao žuti šljunak (odprilike)

želio bi na tu površinu
1. posaditi voćke
2. najmanje x2 povećati površinu vrta
3. instalirati navodnjavanje na čitavu površinu

molio bi savjet..u vezi navodnjavanja i samog tla

da li bi sistem kap po kap bio dobar?
zaljevati vrt trebalo bi vodom iz spremnika (biljke pretrpe šok od hladne vode - podzemne vode)
da li spremnik može postiči dovoljan pritisak za takvu vrstu navodnjavanja?
ili..
može li se napraviti "krug" sa cijevima pomoću pumpe
da se ventilima preusmjerava voda - slika, primjer

xe4nsx.png



jedan krug za punjenje spremnika, a drugi za zaljevanje vrta i voćaka
da li pumpi smeta što je voda u spremniku..tj. u razini sa njom ili malo viša? ( kod zaljevanja )

koja snaga pumpe bi bila dobra za parcelu te veličine?

ima li smisla promijeniti zemlju za voćke?
recimo da jedna voćka dobije kvalitetnije zemlje, malo manje od 1m3
1m (širina) x 1m (dužina) x 0,6-0,8m (dubina)

hvala...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

moto

Guest
nema baš raspoloženih za davanje informacija, mišljenja?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo otvaram raspravu.
1. Prije nego kreneš sa sadnjom voćaka obavezno napravi analizu tla; jedan od razloga neuspjeha u poljoprivrednoj proizvodnji je nepoznavanje osnovnih karakteristika tla (pH vrijednost, količina hraniva i organske tvari; a ne bi bilo loše niti mehanička analiza tla).
2. Brine me ta podzemna voda; prema opisu profila tla, moguće je da se tijekom jesensko-zimskog perioda podzemna voda diže vrlo visoko. Za travu to ne smeta, ali voćke ne podnose "potapanje" korijena (dolazi do zagušenja).

Toliko za početak... :gitarist:
 
M

moto

Guest
Hvala.

Analizu tla ću svakako učiniti.

No mene brine to što sam vidio prije nekih 20g kako tlo izgleda u dubini.
Kao što sam rekao u uvodu, plitki dio nazovi to "kvalitetne zemlje" i nešto nalik na šljunak.
U blizini ima voćaka - susjed (100 m) ima višnje koje su se dobro razvile u velika stabla,
dok su se druge voćke (jabuke npr.) slabije razvile. Neznam kako je to zasađeno..sa kojom ozbiljnošću.
To tlo, ispod nekih 35-40cm me brine. Koliko duboko se razvije korijen (jabuka,kruška, grožđe)?

Znam da je to ludo, al...ono što se meni vrti u glavi je kompletno promijeniti zemlju.
Recimo - za jedan red voćaka
Iskopati "traku" potrebne dužine, dubine nekih 60-80cm i širine oko 1m.
Tu zemlju maknuti a dobivenu rupu napuniti novom, kvalitetnijom zemljom.
Ima li to smisla?


Što se tiče podzemne vode.
Nisam dobro prezentirao (stoga ispravljam sliku),mislio sam na vodu (cijev) koja je na dubini od 7-8m.
Sad da li se ta voda zimi diže ili ne, to neznam.
Nalazim se u kraju uz HE Varaždin. Stoga, logički ako se razmisli.
Ti podzemni tokovi su zbog HE prekinuti (odvodni kanal je dubok)
i voda se sigurno ne diže toliko visoko da bi smetala korijenu.
 
D

Dudel

Guest
Hvala.

Analizu tla ću svakako učiniti.

No mene brine to što sam vidio prije nekih 20g kako tlo izgleda u dubini.
Kao što sam rekao u uvodu, plitki dio nazovi to "kvalitetne zemlje" i nešto nalik na šljunak.
U blizini ima voćaka - susjed (100 m) ima višnje koje su se dobro razvile u velika stabla,
dok su se druge voćke (jabuke npr.) slabije razvile. Neznam kako je to zasađeno..sa kojom ozbiljnošću.
To tlo, ispod nekih 35-40cm me brine. Koliko duboko se razvije korijen (jabuka,kruška, grožđe)?

Znam da je to ludo, al...ono što se meni vrti u glavi je kompletno promijeniti zemlju.
Recimo - za jedan red voćaka
Iskopati "traku" potrebne dužine, dubine nekih 60-80cm i širine oko 1m.
Tu zemlju maknuti a dobivenu rupu napuniti novom, kvalitetnijom zemljom.
Ima li to smisla?


Što se tiče podzemne vode.
Nisam dobro prezentirao (stoga ispravljam sliku),mislio sam na vodu (cijev) koja je na dubini od 7-8m.
Sad da li se ta voda zimi diže ili ne, to neznam.
Nalazim se u kraju uz HE Varaždin. Stoga, logički ako se razmisli.
Ti podzemni tokovi su zbog HE prekinuti (odvodni kanal je dubok)
i voda se sigurno ne diže toliko visoko da bi smetala korijenu.

Problema s vodom nemaš od kad je kanal od Ormoškog jezera. Nakon analize tla vidi koliko organskog gnojiva preporučaju i to svakak dodati jer povečava kapacitet vode u tlu i poboljšava kvalitetu zemlje i ne moraš dodavati "bolju" zemlju.
Pozdrav s Banfice
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala.

Analizu tla ću svakako učiniti.

No mene brine to što sam vidio prije nekih 20g kako tlo izgleda u dubini.
Kao što sam rekao u uvodu, plitki dio nazovi to "kvalitetne zemlje" i nešto nalik na šljunak.
U blizini ima voćaka - susjed (100 m) ima višnje koje su se dobro razvile u velika stabla,
dok su se druge voćke (jabuke npr.) slabije razvile. Neznam kako je to zasađeno..sa kojom ozbiljnošću.
To tlo, ispod nekih 35-40cm me brine. Koliko duboko se razvije korijen (jabuka,kruška, grožđe)?
Ovo ti je već jedan važan pokazatelj; ako višnje idu dobro (vjerovatno je mikroklima odgovarajuća) onda će i tebi ići dobro (možda i ostalo koštićavo voće; prije svega trešnja, pa ostalo šljiva...).
Voćke u pravilu razvijaju korijen do nekih 60-80 cm dubina (to se inače naziva ekološka dubina) ali to puno ovisi o tipu i stanju tla, tako da to značajno varira (mehanički sastav, nepropusni slojevi tla, dizanje podzemne vode, plodnost tla...)

Znam da je to ludo, al...ono što se meni vrti u glavi je kompletno promijeniti zemlju.
Recimo - za jedan red voćaka
Iskopati "traku" potrebne dužine, dubine nekih 60-80cm i širine oko 1m.
Tu zemlju maknuti a dobivenu rupu napuniti novom, kvalitetnijom zemljom.
Ima li to smisla?
Ima smisla, ali je definitivno preskupo, pogotovo za neku veću dužinu reda. Da imaš dužinu od 50 m, to ti je cca. 55-60 m3 (zemlja se naknadno slegne, pa treba uvijek uzeti 10-15% više), a masa 1m3 tla prilikom mehaničkog transporta (dolazi do zbijanja) ima oko 1,6-1,8 tona... oko 102 tone tla za red 50 m dužine.
Ako već imaš mogućnost nabave boljeg tla, onda je dovoljno zamjeniti samo 1m3 za sadno mjesto; lakše je i jeftinije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

moto

Guest
Ovo ti je već jedan važan pokazatelj; ako višnje idu dobro (vjerovatno je mikroklima odgovarajuća) onda će i tebi ići dobro (možda i ostalo koštićavo voće; prije svega trešnja, pa ostalo šljiva...).
Voćke u pravilu razvijaju korijen do nekih 60-80 cm dubina (to se inače naziva ekološka dubina) ali to puno ovisi o tipu i stanju tla, tako da to značajno varira (mehanički sastav, nepropusni slojevi tla, dizanje podzemne vode, plodnost tla...)

hvala..
da, kažu da je tlo tu kod mene dobro za višnje i trešnje...a za drugo voće baš nisam vidio vrhunske rezultate, već neki prosjek ili ispod...

Ako već imaš mogućnost nabave boljeg tla, onda je dovoljno zamjeniti samo 1m3 za sadno mjesto; lakše je i jeftinije.
mislim da ću ovo izvesti...
kad ću već mijenjat tlo, zemlju… kod odabira novog tla…ima nešto na što bi trebalo posebno pripaziti?...

Problema s vodom nemaš od kad je kanal od Ormoškog jezera. Nakon analize tla vidi koliko organskog gnojiva preporučaju i to svakak dodati jer povečava kapacitet vode u tlu i poboljšava kvalitetu zemlje i ne moraš dodavati "bolju" zemlju.
Pozdrav s Banfice

hvala...otvaraš mi vidike...pozdrav iz sr.! :)


Ajde malo pripazi da nepišeš post ispod posta , i to u razmako od nekoliko minuta , koristi opciju " Edit "

pozdrav žuti
ok...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Ej pozzz,
u kakvoj je aplikacji ona skica"izvor vode-pumpa-navodnjavanje? Znam da je ovo poljoprivredni forum, ali eto..pitam?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
mislim da ću ovo izvesti...
kad ću već mijenjat tlo, zemlju… kod odabira novog tla…ima nešto na što bi trebalo posebno pripaziti?...

Kod nabave novog tla, ako ga uizmaš iz nekog iskopa, pazi da nije sirovo tlo (stručno se zove zdravica) jer je to totalno neplodno tlo, iako zna biti dobrih fiziklanih svojstava. I pripazi na pH takvog tla; da ne bi donio još gore tlo. :mrgreen:

Ako kupuješ u vrećama, također obrati pažnju koliko ima treseta (koji je izvorno jako kiseli) i isto tako na pH vrijednost. Nemoj se zaletiti kupiti najjeftinije, da kasnije ne bi bilo najlošije.

:gitarist:
 

Najnoviji postovi

Na vrh