• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podizanje novog šljivika

P

petrovic

Guest
Forumaši
Evo da se i javim...pratim Vas već neko vrijeme i moram priznati da sam pročitao stvarno puno odličnih i prije svega korisnih informacija.
Evo ja sam dobio od svoje drage punice 3 jutra zemlje i odlučio sam podici šljivik.Zemlja koju sam dobio na korištenje bila je dosta dugo u arendi mislim da se sadila pšenica pa me zanima šljive planiram saditi nagodinu u jesen pa me zanima što sad s tom zemljom dali ju treba preorati i pripremiti za zimu i kad zemlju nositi na analizu ili to sve ostaviti za proljece.

Pozdrav
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
ananliza se radi prije jer kako ćeš znati što fali?prvo obavi duboko podrivanje i nakon analize stajnjak,kalcizacija,umjetno pa sve zaorati i ravnanje za sadnju,gdje se nalazi zemlja i koje sorte planiraš? :scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hm hm, imenjače, ne tako :scratch

Ovako bi trebalo ako se može isfinancirati.

Prvo analiza da se vidi u kakvom je stanju zemlja. Poslije toga sukladno u razgovoru sa nekim ratarom da se vidi kad je dovoljna vlažnost da se otvori duboka brazda ili ti duboko oranje, minimum 40 cm. Ova godina je jako spržila zemlju, sa dubokim oranjem bi trebali unjeti velike količine padavina od jesenskih kiša i zimskog pokrivača u tlo. Poslije toga ide naravno ako se može priprema tla za zelenu gnojidbu, kasnije se to izmalčira i ako je potrebna kalcifikacija. Zelena gnojidba ide zajedno sa kalcifikacijom. Kad se to napravi ostavi se 3 mjeseca da ostoji, ovisno kako se stoji sa vremenom, možda se stigne još jedna zelena ako ne čeka se osmi mjesec da se podriva, ne bi bilo loše da se para oko 70 cm, ako ne bar 50-60 cm. Kad si ispodrivao zemlju, trebao bi sukladno analizi tla unjeti stajnjak i umjetna gnojiva, to možeš uraditi sukladno tipu zemlje i podloge za šljivu sa teškim tanjuranjem ili oranjem. Neka literatura kaže da je dovoljno 25 cm, ako je sušna godina kao ova onda ti je to i krajnja dubina na koju bi ti netko i pristao orati. Poslije toga ti dolazi finiširanje površine da ti je lakše kopati rupe, rupe možeš kopati i ranije i na dan sadnje ovisi kako ćeš naći radnike.

Ovo je ideala, ali da li se to može ispoštovati... Naravno šljiva se treba navodnjavati, tako da bi trebo riješiti i to pitanje i tako... Ima posla i rješavanje problematike u hodu...

Pozdrav
 
P

petrovic

Guest
E hvala Vam na savjetima....što se tice izbora šljive još nisam odlučio a zemlja se nalazi kod Josipovca kod Osijeka.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ove godine ne možeš nači jesensku šljivu za konzum. Strašno a baš mi se jedu, jer kad je sušna godina, to je zbog manjka padavina i jakog sunca, kad je jako sunce onda valja unositi B grupu vitamina, a tu je šljiva zakon :D
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
pa da si pitao bilo kod mene do prije deset dana,al sad se preobrazuju u božanski napitak koji sve liječi,jer rakija je izmišljena da ružne cure ne ostanu djevice,hik :partyman: :partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
:oops: :lol: :mrgreen: Jel ti po onoj narodnoj? Ne može ona biti toliko r.... koliko ja mogu biti pijan? :lol:
 
P

petrovic

Guest
Kontam kaže:
Hm hm, imenjače, ne tako :scratch

Ovako bi trebalo ako se može isfinancirati.

Prvo analiza da se vidi u kakvom je stanju zemlja. Poslije toga sukladno u razgovoru sa nekim ratarom da se vidi kad je dovoljna vlažnost da se otvori duboka brazda ili ti duboko oranje, minimum 40 cm. Ova godina je jako spržila zemlju, sa dubokim oranjem bi trebali unjeti velike količine padavina od jesenskih kiša i zimskog pokrivača u tlo. Poslije toga ide naravno ako se može priprema tla za zelenu gnojidbu, kasnije se to izmalčira i ako je potrebna kalcifikacija. Zelena gnojidba ide zajedno sa kalcifikacijom. Kad se to napravi ostavi se 3 mjeseca da ostoji, ovisno kako se stoji sa vremenom, možda se stigne još jedna zelena ako ne čeka se osmi mjesec da se podriva, ne bi bilo loše da se para oko 70 cm, ako ne bar 50-60 cm. Kad si ispodrivao zemlju, trebao bi sukladno analizi tla unjeti stajnjak i umjetna gnojiva, to možeš uraditi sukladno tipu zemlje i podloge za šljivu sa teškim tanjuranjem ili oranjem. Neka literatura kaže da je dovoljno 25 cm, ako je sušna godina kao ova onda ti je to i krajnja dubina na koju bi ti netko i pristao orati. Poslije toga ti dolazi finiširanje površine da ti je lakše kopati rupe, rupe možeš kopati i ranije i na dan sadnje ovisi kako ćeš naći radnike.

Ovo je ideala, ali da li se to može ispoštovati... Naravno šljiva se treba navodnjavati, tako da bi trebo riješiti i to pitanje i tako... Ima posla i rješavanje problematike u hodu...

Pozdrav


e sad još samo odlučiti koju šljivu saditi koju šljivu preporučate za sadnju ako bi moja odluka o sadnji bila usmjerena otkupu šljive tipa Podravci, Doni....neka industrijska šljiva
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To ćemo u više očiju rješiti kad se nađemo skupa svi ;) Kad stanemo izvoziti jednog dana šlepere ;)
 
A

aljmas

Guest
bježi od šljive

nekoliko predavanja govore o tome da se očekuje začepljenje tržišta sa šljivom kada sve dođe u rok što je do sada posađeno
ako nevjeruješ meni nazovi Krunoslava Dugalića na Poljoprivredni Institut neka ti objasni

već sada je šljiva išla po 1,50 kn pa to ne pokriva troškove berbe a ne sve ostale
 
P

petrovic

Guest
zanimljivo, zanimljivo.....

a što onda preporucas za sadnju samo voce dolazi u obzir osim jabuka i krušaka
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Ma ne boj se, samo sadi! je*eš industrijsku šljivu na površinu od 1 ha. Idi na prodaju kao konzumnu ili (polu)proizvod ganjaj (rakija, pekmez, sušena). Samo fali da te nagovore na lijesku ili tak nešto! :mrgreen:
 
P

petrovic

Guest
ma kakva lijeska.......šljiva je zakon rakicija, pekmez......
a koju šljivu preporucas
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Aljmaš o kojim mi to površinama pričamo? Bašić ima 7 ha i on je jedan od većih. Gdje je masovnije sađena i koji sortiment? Znam da jedna ekipa podiže 40 ha, ali nemaju sadnice i kroz niz godina. Treba se držati sorti za turističku sezonu ili knedla sorti. Dugalić je slab sa takvim sortimentom. Od Rutha nemaš ništa, čačanka rana nula bodova,ljepotica i najbolja, o ljepotici se poprečno priča ostaje samo najbolja a ona je bez premca, samo je prvi tjedan osmog mjeseca. Bolja je kruška od šljive, ali... Koliko znam da Dugalić još na stanju ima za prodati šljive, ali nema Marelice, znači po toj logici treba bježati iz Marelice ;) A tek breskvi koliko je zasađeno?
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Petrovic, Čačanska najbolja i Stanley su moj izbor. Postoji ta neka Top selekcija o kojo j neznam previše. Raspitaj se...
Sretno...
 
P

petrovic

Guest
parametar kaže:
Petrovic, Čačanska najbolja i Stanley su moj izbor. Postoji ta neka Top selekcija o kojo j neznam previše. Raspitaj se...
Sretno...

hvala, hvala na savjetu..
 

Najnoviji postovi

Na vrh