• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Podloge za voćne sadnice

D

damir129

Guest
oplemenjivanje pink ledy? kako sto staviti kao divlja podloga ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: oplemenjivanje - pomoč

Prvo trebaš znati kakvu zemlju imaš. Drugo trebao bi bar upoznati sortu kakva joj je "narav" i treće morao bi znati podloge za jabuku. To je to. Jednostavno ;) Naravno još bi trebao znati nešto o klimi ;) Na mojoj parceli po jednom autoru bi bilo dobro da je na podlozi MM106 po drugom autoru i ako uzmem u obzir da imam viška mraza trebala bi biti M1. To je sad po teoriji :| U svakom slučaju radi se o srednje bujonoj do bujnoj podlozi.Jel ti to odgovara?
 
K

krumpir26

Guest
Podloga M9

Molim vas da mi kažete ako znate kako se dobije podloga M9?
 
H

haso

Guest
Re: Podloga M9

podloga M9(vegetativna podloga) za jabuku.Ako želiš malo cijepiti za svoje potrebe onda ti je najjednostavnije do nje doći da odeš u neki obližnji voćnjak i izboje pored stabla počupaš zatim posadiš pa onda nacijepiš (normalno ako je voćnjak na 9-ci ako ne znaš pitaj gazdu voćnjaka jer njemu to i ovako ne treba odnosno mora to prešpricat cidokorom)
 
A

asfaloth

Guest
Re: Podloga M9

dobivanje podloge M9 je dosta zahtjevan posao. sad ako misliš na dobivanje nekoliko komada onda i nije, ali ako misliš na veću prozivodnju onda budi spreman na podosta radnih sati i to sati sa motikom u rukama jer se puno ne može sa strojevima.
Podloga M9 se dobiva od podloge M9. postupak ti je ovakav. opisat ću ti ukratko, a ako te zanima javi mi se na mail pa ti mogu detaljnije objasniti jer sam i sam sudjelovao 3 godine u proizvodnji istih podloga.

uglavnom: za dobivanje podloge koristiš istu takvu podlogu. Potrebna ti je jedna grana podloge (obavezno podloge, "divljaka", a ne već nacjepljene) i to bez korijena (ali može i sa korjenjem). tu istu "šibu" sadiš pod kutem od 45*. nakon nekog vremena kad se sadnica ukorijeni, vrh sadnice savijaš prema tlu i učvršćuješ žicom ili nekvim "haklima" (doslovno je poravnaš s tlom), i zagrneš je sa zemljom (ne previše, a opet ne premalo). tokom vegetacije pratiš kako rastu izboji (na mjestima na kojima se nalaze spavajući pupovi počet će izbijati izboji) i svako malo ih zagrčeš zemljom do visine do koje želiš korjenje. nagrtanjem potičeš rast korjenja, a i boriš se protiv korova jer kemijsko suzbijanje nije moguće kad izboji porastu. i tako cijele godine. na kraju vegetacije, kad odpadne lišće, razgrneš zemlju do matične biljke (to je ona šiba koju si sadio pod kutem od 45*). Svaki izboj moraš odrezati, bez obzira na to je li ga budeš iskoristio ili ne. Moraš ga odrezati oko 1 cm iznad matične biljke (da bi ostalo nešto i za iduću godine) i sve opet lijepo zagrneš zemljom i tako narednih 10-15 godina, koliko jedan matičnjak može biti "plodonosan"

njega matičnjaka je jednostavna: obavezno je navodnjavanje, mehaničko uništavanje korova, te zaštita od bolesti i štetnika. zaštita se obavlja svakih 14 dana insekticidom i fungicidom, te tu i tamo folijarna prihrana.

čini mi se da bi to bilo ukratko. uglavnom ako želiš podrobnije informacije javi mi se na mail.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Podloga M9

U slici bi to bilo nekako ovako...

vegetljes2.jpg


vegetljes.jpg
 
A

asfaloth

Guest
Re: Podloga M9

ovo kaj sam ti ja opisal ti je postupak kineske grebenice.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Priprema zemljišta za sadnju podloga. Najviše sam počeo da koristim kompost iz vlastite režije.Evo pisao sam ovde http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1115088&postcount=34

Ključ kvalitetnih sadnica je proizvesti dobru i zdrvu podlogu. Evo kako je to radim.

Prvo izvučem redove i obilježim špagom. Zatim stavim kompost i NPK 7:20:30



Kompost u vrećama, prosijan za sasipanje sjemena.






Poslije toga prođem frezom, i tek onda ide sadnja sjeme i pikiranje podloge. Pikirana podloga obavezno se potapa u bakar.
 

Zagi007

Član
Tu od
26 Sij 2018
Poruka
27
Pozzz...ima li netko za prodaju kostica vinogradske breskve...jer bi ih posadio da si uzgojim podlogu za cijepljenje...hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh