• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Polaganje ispita za motornu pilu

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Točno tako,ima tu nelogičnosti sa radnim knjižicama..Ja nebi išal sad polagat nikako,nije još daleko taj famozni ulazak u eu,zbog čega nešto plačat dva puta.

Tko garantira da će se trenutno dostupna, polaganja ispita u svrhu osposobljavanja za izvođenje određene aktivnosti, priznati od i biti važeća unutar zemalja članica EU?

Dali su postupci ishođenja osposobljavanja, isti, tj. prema pravilima EU? Ukoliko je to neka improvizacija, prevođenje u nekom djelu, dorada, ili prilagodba postojećeg po principu "to se vodi pod to, bitno da je papir", bojim se da će isto, biti potpuno neupotrebljivo u EU.

Dakle, može li netko odgovoriti na pitanja koja proizlaze sa početnog dijela teksta. Hvala.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Tko garantira da će se trenutno dostupna, polaganja ispita u svrhu osposobljavanja za izvođenje određene aktivnosti, priznati od i biti važeća unutar zemalja članica EU?

Ono što ti piše u radnoj knjižici ti ne može nitko obrisati. čak i da izgubiš radnu knjižicu oni imaju sve kopije diploma, uvjerenja i potvrda kojima se zvanje upisuje u radnu knjižicu, a imaš ih i ti. Tko će osporiti podatak, na kojem pišu sve potrebne stvari, od vremena polaganja, urudžbenog broja, datuma, potpisa ovlaštene osobe, plus podatak da firma ima sve moguće dozvole za takav rad od nadležnog ministarstva.
zamisli da se netko iz eu-a sjeti i kaže da sss ili vss ne vrijedi i da se to briše iz radne knjižice. neće ići.
takva osposobljavanja će priznati eu samo ako tu diplomu, uvjerenje ili potvrdu temeljem koje ti je zvanje upisano u radnu knjižicu prevedeš na jezik zemlje u koju želiš ići. plus prijevod kopije radne knjižice.
ako se kao sjekač zaposliš kod švabe ili austrijanca, budi uvjeren da će te on nakon tjedan dana sam otjerati ako ne budeš radio u skladu s uvjerenjem, diplomom ili potvrdom.
kod nas je još uvijek bitan SAMO PAPIR. jer te za nešto drugo nitko ništa ne pita.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
e to je veliko pitanje, a isto se može postaviti za bilo koje zanimanje ili osobljavanje,, osobno sam to položio a na tim predavanjima ništa nisam naučio, t.j. predavanja je vodio ing. strojarstva koji je ovlašten za to a ako je sat vremena radio s motornom pilom onda je to OK, nema pojma o ničemu, bilo je dečki koji su direkt iz šume došli na predavanja (u 17,00) sa piljevinom u kosi a ovaj priča markove konake a dečki dremuckaju i prekreču očima,, tu je bitno samo da se NOVCI poberu ništa drugo, nikakvo znanje i sigurnost,, nakon toga nude mi još i za traktorske priključke polaganje i kao moram donjeti potvrdu od svoje liječnice "DA SAM SPOSOBAN ZA UPRAVLJANJE TRAKTOROM" a pitam ja kakava je to glupost pa imam VOZAČKU, a oni ma to ti je kao da ne moraš raditi lječnički,, glupo mi je to pitati doktoricu jer ču ispasti glup, t.j.. smješan, i šta da mi na to ona odgovori, čista glupost
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ono što ti piše u radnoj knjižici ti ne može nitko obrisati. čak i da izgubiš radnu knjižicu oni imaju sve kopije diploma, uvjerenja i potvrda kojima se zvanje upisuje u radnu knjižicu, a imaš ih i ti. Tko će osporiti podatak, na kojem pišu sve potrebne stvari, od vremena polaganja, urudžbenog broja, datuma, potpisa ovlaštene osobe, plus podatak da firma ima sve moguće dozvole za takav rad od nadležnog ministarstva.
zamisli da se netko iz eu-a sjeti i kaže da sss ili vss ne vrijedi i da se to briše iz radne knjižice. neće ići.
takva osposobljavanja će priznati eu samo ako tu diplomu, uvjerenje ili potvrdu temeljem koje ti je zvanje upisano u radnu knjižicu prevedeš na jezik zemlje u koju želiš ići. plus prijevod kopije radne knjižice.
ako se kao sjekač zaposliš kod švabe ili austrijanca, budi uvjeren da će te on nakon tjedan dana sam otjerati ako ne budeš radio u skladu s uvjerenjem, diplomom ili potvrdom.
kod nas je još uvijek bitan SAMO PAPIR. jer te za nešto drugo nitko ništa ne pita.

Ne može obrisati, ali može zanemariti, tj. ne ozakoniti sa svoje strane, kada govorimo o EU. Isto kao što diploma koja nije stečena prema bolonjskom procesu, nema mjesto u zemljama članicama EU.

Ili možda, naš popularni, tzv. "majstorski ispit" koji EU ne poznaje, ne na način na koji se kod nas provodi, te isti ne uvažava.

Pusti to što piše, slova bez realizacije su, mrtva slova. Nije li neki dan na televiziji bilo kako je niz ljudi, studiralo u, čini mi se Rijeci, uplatili semestre, ostali bez love, utrošili vrijeme, da bi na kraju kad je došao rad za diplome, saznali kako, ustanova u kojoj su studirali formalno ne postoji i nije ovlašteno učilište, već, nešto drugo.. nebitno, uglavnom, samo želim biti siguran u to što, je sve aktualnije na tržištu, a odnosi se na razna osposobljavanja.

e to je veliko pitanje, a isto se može postaviti za bilo koje zanimanje ili osobljavanje,, osobno sam to položio a na tim predavanjima ništa nisam naučio, t.j. predavanja je vodio ing. strojarstva koji je ovlašten za to a ako je sat vremena radio s motornom pilom onda je to OK, nema pojma o ničemu, bilo je dečki koji su direkt iz šume došli na predavanja (u 17,00) sa piljevinom u kosi a ovaj priča markove konake a dečki dremuckaju i prekreču očima,, tu je bitno samo da se NOVCI poberu ništa drugo, nikakvo znanje i sigurnost,, nakon toga nude mi još i za traktorske priključke polaganje i kao moram donjeti potvrdu od svoje liječnice "DA SAM SPOSOBAN ZA UPRAVLJANJE TRAKTOROM" a pitam ja kakava je to glupost pa imam VOZAČKU, a oni ma to ti je kao da ne moraš raditi lječnički,, glupo mi je to pitati doktoricu jer ču ispasti glup, t.j.. smješan, i šta da mi na to ona odgovori, čista glupost

I ti si im dao novac, svjesno računajući da za isti nećeš usvojiti nikakvo potrebno znanje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
što se tiče tih "NELEGALNIH" učilišta i osposobljavanja tu bi se država morala aktivirati jer to je čista PREVARA,,, a što se tiče ovoga drugoga večina radi da moraš uplatiti polovicu novaca na početku a na kraju ostatak,, a to da neču čuti ništa novo nisam znao niti sam mogao znati,, u biti čovjek mlati praznu slamu priča toliko da priča i na kraju šta i može naučiti nekoga tko je svaki dan u šumi po 8 i više sati
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
što se tiče tih "NELEGALNIH" učilišta i osposobljavanja tu bi se država morala aktivirati jer to je čista PREVARA

Slažem se, no i svaki pojedinac za sebe. Naime, zakonski sva ta predavanja možda, možda prolaze. Ti platiš, predavača i ispitivača, kao i test, prostor, da ne nabrajam, što dobiješ? Predavača koji drži predavanje, ispitivača koji ispituje, test koji rješavaš, prostor koji koristiš u tom vremenu... i tako dalje, formalno, uslugu koju si platio si dobio, i to "oni" znaju, i zbog toga mnogi rade, svašta. Problem je dali si ti dobio i platio, to što si želio i što ti treba.

Da se razumijemo, ja nemam ovlasti i nije mi cilj, prozvati bilo koju ustanovu koja provodi osposobljavanja o kojima pričamo, samo pitam; tko mi, za što i čime garantira.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
u pravu si, to sam i rekao, radi se o čistom skupljanju novaca, ništa novo ne naučiš, dobiješ papir i ti si kao osposobljen, a u biti bio si i prije toga samo nisi imao papir,
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
u pravu si, to sam i rekao, radi se o čistom skupljanju novaca, ništa novo ne naučiš, dobiješ papir i ti si kao osposobljen, a u biti bio si i prije toga samo nisi imao papir,


Pošto si bio na osposobljavanju o kojem pričamo, dali si dobio na korištenje stručnu literaturu, te možeš li u kratkim natuknicama napisati koje cjeline ste učili u toku programa osposobljavanja?
 
B

bosniahos

Guest
Pa gledajte i vozačka dozvola pravo valjana če se minjat ulaskom u eu, na trošak osobe,nemali.I ono ako se naveliko steže omča oko tih silnika koji izvlače novac brže bolje a isami nekako ciku miku odgovaraju na pitanja dali če vridit svi ti tečajevi i ini dokumenti.Ovi na vlasti su prešutno dozvolili več spomenutim da izvuku novac od ljudi,a i te firme, od prije, su prešutno kupljene za 1 Hrk.I nastavile prljavu rabotu sve dosad a moždak idalje.Da što se tiče upisa u radne knjižice to vam je najmanje nepoznato,sijetite se samo svih ing,doc. i mrsc.koji su bili sa završenom osnovnom školom.Papir sve trpi.Ja bih sačeka ipak,standard i sad i kasnije neče biti veči nego manji ulaskom u eu
E da, kako čete dokazati da baš vi između ostalih imate ispravne i pravovaljane papire ako svaki drugi nije ni vidia misto gdije se polaže ispit i praksa,moždak uz izjavu nekog ka ono o statusu dragovoljaca,a koji to nisu..Radna knjižica je dokument-dokazalo i država ga svakako mora uskladiti tj. prillagoditi standardima eu,pitanje je dali če to eu dozvoliti i priznati na tom nivou.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Pošto si bio na osposobljavanju o kojem pričamo, dali si dobio na korištenje stručnu literaturu, te možeš li u kratkim natuknicama napisati koje cjeline ste učili u toku programa osposobljavanja?

ma dobiješ sve, ima tu i zaštita na radu posebno,, ima na par stranica uzad je netko napisao cjeli program,, ima i dosta sati predavanja ali ljudi bez iskusta, čista teorija i prazna slama, još je bio neki prof. iz Požege frflja li ga u klinac ništa ne razumiješ:icon_e_biggrin:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ne može obrisati, ali može zanemariti, tj. ne ozakoniti sa svoje strane, kada govorimo o EU. Isto kao što diploma koja nije stečena prema bolonjskom procesu, nema mjesto u zemljama članicama EU.

Moju diploma šum. faksa koja nije stečena po bolonji ne mogu poništiti vrijedi kao i svaki drugi dokument. Stvar je da bi se ta diploma morala izdati prema bolonji ako želim raditi u uniji. To si vjerojatno želio reći. E sad druga je stvar da studenti koji završe po bolonji ne razlikuju grab od johe, ali to nije bitno. Bitno je da ti imaš PAPIR odnosno diplomu. Ja kažem da nakon faksa ne možeš znati sve, ali u tri morao bi znati razlikovati glavne vrste drveća i da si se rodio na marsu
Dakle ja sam dipl. inž. šum po starom, a po bolonji sam mag. ing. silv. (magistar inženjer silvatice) ne piše se tako ali razumiješ o čemu se radi.

I sad da ne citiram Alfadu, nama je predavanje o motorki držala ekonomistica. I svako pitanje koje je pročitala i gleda mene i čeka odgovor. Ja govorim odgovore ostali zaokružuju. Jedno pitanje sam namjerno krivo odgovorio i uspio sam ju uvjeriti da je to točan odgovor i pokazao sam joj da sam to zaokružio. Ostali u strahu što ako je krivo.

Kad sam na faksu govorio da bi mi kao budući inženjeri trebali znati rukovati motorkom svi su me gledali kao državnog neprijatelja, jer oni su inženjeri, pa neće oni raditi s motorkom. Nama je na faksu rad s motorkom bio gledanje sjekača kako reže kolutove smreke. Ne tvrdim da sam neki sjekač. Rušim do 30 cm, više se ne usudim. Ostalo radim bez nekih većih problema i velikih nesreća.
A u radnoj ispod dipl ing. šum stoji rukovatelj motornom pilom :)
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Moju diploma šum. faksa koja nije stečena po bolonji ne mogu poništiti vrijedi kao i svaki drugi dokument. Stvar je da bi se ta diploma morala izdati prema bolonji ako želim raditi u uniji. To si vjerojatno želio reći. E sad druga je stvar da studenti koji završe po bolonji ne razlikuju grab od johe, ali to nije bitno. Bitno je da ti imaš PAPIR odnosno diplomu. Ja kažem da nakon faksa ne možeš znati sve, ali u tri morao bi znati razlikovati glavne vrste drveća i da si se rodio na marsu
Dakle ja sam dipl. inž. šum po starom, a po bolonji sam mag. ing. silv. (magistar inženjer silvatice) ne piše se tako ali razumiješ o čemu se radi.

I sad da ne citiram Alfadu, nama je predavanje o motorki držala ekonomistica. I svako pitanje koje je pročitala i gleda mene i čeka odgovor. Ja govorim odgovore ostali zaokružuju. Jedno pitanje sam namjerno krivo odgovorio i uspio sam ju uvjeriti da je to točan odgovor i pokazao sam joj da sam to zaokružio. Ostali u strahu što ako je krivo.

Kad sam na faksu govorio da bi mi kao budući inženjeri trebali znati rukovati motorkom svi su me gledali kao državnog neprijatelja, jer oni su inženjeri, pa neće oni raditi s motorkom. Nama je na faksu rad s motorkom bio gledanje sjekača kako reže kolutove smreke. Ne tvrdim da sam neki sjekač. Rušim do 30 cm, više se ne usudim. Ostalo radim bez nekih većih problema i velikih nesreća.
A u radnoj ispod dipl ing. šum stoji rukovatelj motornom pilom :)

Sigurno da vrijedi, to je neupitno, samo gdje i kome vrijedi, osim HR?

Koliko je to u praksi ostvarivo?

Svakako da je bitno, onaj koji je imao namjeru učiti sigurno da raspoznaje, a onaj tko je tamo bio radi papira i prespavao predavanja, ide sebi na štetu.

Vrlo diskutabilno. Znači li to da bi aviomehaničar trebao imati dozvolu za letenje?
 

Tiško

Član
Tu od
13 Ožu 2013
Poruka
146
očito sam pokrenul lavinu:(mm):
Ja sam danas dobio 4 knjige od nekih 100 stranica svaka...
I kad dobim uvjerenje javljam se na općinu za upis u radnju knjigu..i mislim da bi to svakako trebalo bit priznato po ulasku u uniju...jer ako nebu onda mi ni srednja škola nebu priznata
moje mišljenje je da ce to po ulasku u uniju bit malo drukčije i teže..al to je moje mišljenje...

AL ONA GLAVNA ČINJENICA JE DA JA NEMOGU BEZ TOGA IĆ U ŠUMU.....to je bila poanta sveg,a moj zakljucak je da ako mi i nebude vrijedece poslije ulaska ja se bum namiril s drvima za 3-4 god i ja sam u plusu......:icon_butt:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
to što imate papir je samo zato da kad se nedaj Bože porežeš u šumi ili možda još nešta gore da nitko od lugara,poslovođa,revirnika i na kraju upravitelja nije odgovoran jer imaš papir da si osposobljen za rad s mot.pilom a to što se to riješilo za pola sata to je nešta drugo
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
to što imate papir je samo zato da kad se nedaj Bože porežeš u šumi ili možda još nešta gore da nitko od lugara,poslovođa,revirnika i na kraju upravitelja nije odgovoran jer imaš papir da si osposobljen za rad s mot.pilom a to što se to riješilo za pola sata to je nešta drugo

Da bi radio za neku firmu koja se bavi odrzavanjem ciscenjem drveca,pa rusenjem...treba ti osim ovog dokumenta i ljecnicki pregled.
Ovo kaj velis unija trazi da bi se moglo raditi u sumi s piljenjem i rusenjem moras polozit za rukovatelja motornom pilom i kad dobijes parcelu od HS radi procedure i trazit ce atest motorke od 1.07 koji po motorki kosa oko 300kn,kak gdje.

Slusaju se predavanja 3 dana svaki dan drugi profesor.
1.dan zastita na radu i sigurna sretstva za rad s motornom pilom
2.dan mehanika,msui motori s unutarnjim izgaranjem,ulja i masti za podmazivanje
3.dan sve o motornoj pili brusenju lanca....
4.dan je pokazna vjezba na terenu dolazi covjek iz HS i pokazuje zasjek,rez,ciscenje grana,klin itd.na ispravan nacin

Vjerujte da puno toga neznate o pili lancu i samom rusenju a mnogi rade u sumi drva dugo....
Treba nabavit potpis i zig od nekog ko ima firmu koja radi bilo kaj s drvima da si odradil praksu od 80h.
Jako je zanimljivo i puno se nauci.
Za 600kn i vrijedi ti dozivotno isplati se.
Prodas 2.5m drva i platis si.
Literaturu dobijes prvi dan predavanja i ostaje ti za stalno,nas je bilo oko 25 i oni su dolazili kod nas u drustveni dom.

Nego sad je unija zatrazila da svatko tko radi s prikljuccima mora polozit za rukovatelja prikljuccima na traktoru i kosta 1000kn.
Trebat ce poloziti i za rukovanje otrovima i atestirati sprice a ti atesti vrijede 2god i za motorku i za sprice....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
to što imate papir je samo zato da kad se nedaj Bože porežeš u šumi ili možda još nešta gore da nitko od lugara,poslovođa,revirnika i na kraju upravitelja nije odgovoran jer imaš papir da si osposobljen za rad s mot.pilom a to što se to riješilo za pola sata to je nešta drugo


plus što zdravstveno osiguranje bez tog papira ne priznaje liječenje, makar imali i ne znam kakvo dopunsko osiguranje, nemate uvjerenje za rad, onda ni zdravstveno ne plaća liječenje, nego ako si odrežete nogu plaćate sve troškove sami. sve.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo recimo s kim suraduju i tko kod njih polaze.
Zagrebinspekt d.o.o.

Reference

Navodimo samo neke od naših korisnika usluga:

1. JADRANSKI NAFTOVOD d.d. Zagreb 2. PLIVA HRVATSKA d.o.o. Zagreb 3. HEP PROIZVODNJA d.o.o. 4. CARLSBERG CROATIA d.o.o. Koprivnica 5. SIEMENS d.d. Zagreb 6. ZAGREB MONTAŽA d.o.o. Zagreb 7. LUKA PLOČE GRADNJA d.o.o. Ploče 8. ADRIA YACHT CENTER d.o.o. Vodice 9. IMPORTANNE d.o.o. Zagreb 10. CROSCO Naftni servisi d.o.o. Zagreb 11. SVETI ROK d.o.o. Lovinac 12. PODRAVKA d.d. Koprivnica 13. OVERSEAS TRADE Co Ltd d.o.o Hrvatski Leskovac 14. RADNIK d.d. Križevci 15. DUKAT d.d. Zagreb 16. KRAŠ d.d. Zagreb 17. KARLOVAČKA PIVOVARA d.o.o. Karlovac 18. SOLARIS d.d. Šibenik 19. VODOVOD OSIJEK d.o.o. Osijek 20. ĐURO ĐAKOVIĆ ALATNICA d.o.o. Slavonski Brod 21. MESSER CROATIA PLIN d.o.o. Zaprešić 22. TVORNICA TURBINA d.o.o. Karlovac 23. HRVATSKE ŠUME 24. LUKA ŠIBENIK d.o.o. Šibenik 25. ELEKTROMETAL d.d. Bjelovar 26. HEP Operator distribucijskog sustava d.o.o. 27. PASTOR INŽENJERING d.d. Rakitje 28. MULTIMON HRVATSKA d.o.o. Zagreb 29. CHROMOS BOJE I LAKOVI d.o.o. Zagreb 30. JOLLY JBS d.o.o. Drniš 31. DJEČJI VRTIĆI GRADA ZAGREBA 32. VODOPRIVREDA IMOTSKI d.d. 33. JADRANSKA BANKA d.d. Šibenik 34. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK d.d. Rijeka
 
B

bosniahos

Guest
E Hrvoje sad baš rastežeš.Ako si odrežeš nogu onda si možeš to papirče turnut znaš več gdi.Isam sam si izreza nogu pa san otišal na hitnu nemam osiguranje i to je to.Malo me gledali čudno ali napravili što su morali.Jedino ako misliš da su ovi šinteri zvani doktori sposobni ka u američkim serijama polipit extremitete i nakon kratka vrimena hu ha da razbiješ bandu ratobornih bandita.Za teške ozlijede tipa koje si spomenija jedina ti je pomoč ako imaš kuma generala Hv ili policije pa da urgentno pošalje helikopta i odveze na neku od privat poliklinika.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
plus što zdravstveno osiguranje bez tog papira ne priznaje liječenje, makar imali i ne znam kakvo dopunsko osiguranje, nemate uvjerenje za rad, onda ni zdravstveno ne plaća liječenje, nego ako si odrežete nogu plaćate sve troškove sami. sve.

Ovo nije točno, spada u teoriju zavjere !! Rođak se nedavno porezao motorkom po nogi imao je 23 konca , i normalno na bolovanju . Dopunsko ima ništa nije platio. Da je papir tako važan onda bi zabranili prodaju motorki u trgovinama bez "papira" . A i to ne traži eu vec se naši smislili, treba im novaca, jer kako onda iz hrvatske idu sezonci u njemacku radit u šumu s motorkom bez da ih traže ispite i papire za rad s motorkom !
 
B

bosniahos

Guest
E polako idemo k srži istine o famoznim igračima nadam se da uskok čita ovo,hahahaha.Na sličan način je pa i dika u Hrvata Silni Ivica prajministr.U kako li je samo brzo izgubia silne prijatelje unas i eu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh