• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poljoprivreda: Budućnost Malih Farmi

  • Temu pokrenuo izbor
  • Datum prvog posta
S

salel

Guest
Danas sam sa kolegom vodio raspravu o tome tko će prije propasti.Mali ili veliki.Gorljivo sam branio tezu kako će mali propasti a onda me je on ugasio sa jednom velikom istinom koja vrijedi svud i svagdje a glasi; na njivi s kupusom uvijek prva propadne najveća glavica.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
mali će teško propast ali su vječno na rubu propasti jer od njih žive države i samo ih održavaju na životu a sav malo veći dobitak im oduzmu i daju velikima koji se bahato razbacuju,
a još tome mali ko mali se uvjek bori za goli opstanak , a to znaju i države a veliki samo kažu mmi šaljemo radnike kući ,i odmah novci stižu
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Danas sam sa kolegom vodio raspravu o tome tko će prije propasti.Mali ili veliki.Gorljivo sam branio tezu kako će mali propasti a onda me je on ugasio sa jednom velikom istinom koja vrijedi svud i svagdje a glasi; na njivi s kupusom uvijek prva propadne najveća glavica.
Ili ak hočeš još bolju:
Na slici su dinosaur i pčela, a ispod piše: Zašto je ona preživjela a on izumruo (nestao)?

Tako će biti i sa tim mega farmama. Postoje (dinosauri) ali jedna veća promjena i sustav pada. Tu postoje dvije vrste menadžera; oni koji znaju kako se krivulja ponaša (ima uspon, vrhunac i onda slijedi pad) pa tako i investiraju novac (i prije vrhunca ga povlače) i oni drugi koji misle da će to zauvijek trajati, pa ulože veliki novac i na kraju pušiona !!!!

Da se vratimo na dinosaura i pčele.
Toplokrvna životinja nije preživjela ledeno doba (iako se sama može grijati; ali i ima veliku površinu hlađena) a pčela (hladnokrvna) skupila se je u košnicu i počela mahati krilima i proizvela toplinu koja ih je spasila.

Jasne? Samo "košnica" može obezbijediti opstanak.

p.s. Prije cca. 3.000 godina bilo je jedno carstvo (Rimsko), potpuno uređeno, od poreza do vojske, smišljeno da traje zauvijek. I onda pad!!! Od divljaka sa sjevera, koji su bili nepismeni, nerazgovijetno su razgovarali i konzumirali sirovo meso... Poanta: Svaki sustav ima svoj vijek trajanja, pa tako i te mega farme. 30.000 krava na jednom mjestu, i kada kroz sustav "prođe" jedan virus, do jutra je 30.000 mrtvih krava
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ili ak hočeš još bolju:
Na slici su dinosaur i pčela, a ispod piše: Zašto je ona preživjela a on izumruo (nestao)?

Tako će biti i sa tim mega farmama. Postoje (dinosauri) ali jedna veća promjena i sustav pada. Tu postoje dvije vrste menadžera; oni koji znaju kako se krivulja ponaša (ima uspon, vrhunac i onda slijedi pad) pa tako i investiraju novac (i prije vrhunca ga povlače) i oni drugi koji misle da će to zauvijek trajati, pa ulože veliki novac i na kraju pušiona !!!!

Da se vratimo na dinosaura i pčele.
Toplokrvna životinja nije preživjela ledeno doba (iako se sama može grijati; ali i ima veliku površinu hlađena) a pčela (hladnokrvna) skupila se je u košnicu i počela mahati krilima i proizvela toplinu koja ih je spasila.

Jasne? Samo "košnica" može obezbijediti opstanak.

p.s. Prije cca. 3.000 godina bilo je jedno carstvo (Rimsko), potpuno uređeno, od poreza do vojske, smišljeno da traje zauvijek. I onda pad!!! Od divljaka sa sjevera, koji su bili nepismeni, nerazgovijetno su razgovarali i konzumirali sirovo meso... Poanta: Svaki sustav ima svoj vijek trajanja, pa tako i te mega farme. 30.000 krava na jednom mjestu, i kada kroz sustav "prođe" jedan virus, do jutra je 30.000 mrtvih krava
Evo jedan jezivi dokumentarac sa srpske televizije,preporučam da ga svi odgledate do kraja,jer se radi prvenstveno o budućnosti poljoprivrede...
Nemojte misliti da se ovo neće dogoditi i u Hrvatskoj,naša vlada je potpisnica zakona o hrani (Codex Alimentarius),ali se o tome ne govori u javnosti,većina građana ove zemlje nije niti svjesna opasnosti koje vrebaju na policama trgovačkih lanaca (GMO hrana)...
[YT]http//www.youtube.com/watch?v=4HxZz5d2fjk[/YT]
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
mali će teško propast ali su vječno na rubu propasti jer od njih žive države i samo ih održavaju na životu a sav malo veći dobitak im oduzmu i daju velikima koji se bahato razbacuju,
a još tome mali ko mali se uvjek bori za goli opstanak , a to znaju i države a veliki samo kažu mmi šaljemo radnike kući ,i odmah novci stižu

živio govornik:prayer:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Nitko ljudima u gradovima ne brani da prodaju stanove i presele na selo gdje mogu imati vrtove, hraniti pajceke i kokoši i prehranjivati se na taj način. Mislim da će u budućnosti doći do procesa "iz grada na selo" za razliku od procesa koji je godinama i još sada vlada "iz sela u grad".
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma sve to stoji ali kome će ti ljudi prodati stanovi ako mi seljaci ne odlućimo kupiti te stanove:blackeye
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ma sve to stoji ali kome će ti ljudi prodati stanovi ako mi seljaci ne odlućimo kupiti te stanove:blackeye

:rolfer: DOBRA!!!

baš si i sam planiram dokupiti kakvu manju njivu za povrče sadit,
nema mi goreg kad vidim da baba sa placa kupi jaja u Kauflandu,
i onda ih prodaje pod "domaća" na tržnici... :?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
:rolfer: DOBRA!!!

baš si i sam planiram dokupiti kakvu manju njivu za povrče sadit,
nema mi goreg kad vidim da baba sa placa kupi jaja u Kauflandu,
i onda ih prodaje pod "domaća" na tržnici... :?

Pa ima baba pravo; ako netko želi kupiti domaća jeftina jaja, onda je to to. NEka živi u zabludi; pa ne može domaće jaje koštat kao "industrijsko" za 1,00 kn.
Moja stara prodaje prava domaća za 2,00 kn. Uzmi ili ostavi; i sve ih proda....
 

ivica1946

Novi član
Tu od
11 Sij 2018
Poruka
24
Pozdrav, novi sam na forumu i čitam stare stvari, pa mi nekako došlo da dignem ovu temu ponovo. Zanimljivo je baš šta se prošlo toliko vremena od zadnjeg posta.

Čini mi se da ipak mala obiteljska gospodarstva (bilo OPG ili neka siva zona popodnevnog rada) imaju budućnost. I to pogotovo u našom okruženju.

Nikad neće moći konkurirati velikima, točno, ali će uvjek biti kvalitetniji sa svojim proizvodima, fleksibilniji kod udara na taj sektor proizvodnje ( obično i imaju više stvari kojima se bave - svaštare )...

Problem koji je ostao je plasman, oni koji su uz more ili veće sredine ne mogu proizvesti dovoljno da zadovolje potražnju ( ako stvarno imaju kvalitetan proizvod ), a oni koji su dalje od obale ili gradova..... imaju problem.

Mislim da je budućnost u malima, bar kod ljudi koji traže kvalitetu i one stare okuse, i probaju se hraniti šta zdravije.

Samo se bojim da je došlo vrijeme da će netko i imati novac, ali neće moći u svojoj okolini kupiti one prave proizvode koji mirišu na hranu, pravu hranu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh