• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poljoprivreda: Budućnost Malih Farmi

  • Temu pokrenuo izbor
  • Datum prvog posta
I

izbor

Guest
Kroz stoljeća, ekonomisti iz kapitalističkih i socijalističkih zemalja samouvjereno i oduševljeno predviđaju izumiranje malih obiteljskih farmi.

Male poljoprivrednike, farmere po konvencionalnoj mudrosti očekuje isto ono što je zadesilo i dinosauruse.

Milijarde ljudi su bez hrane jer su im industrijske monokulture otele sredstva za život, poljoprivredu i pravo na hranu kroz odluke globalnog kapitala donešene iza zatvorenih vrata.

Po modernoj poljoprivrednoj nauci i politici, mala poljoprivredna imanja nisu iskoristiva, produktivna i efikasna.

Međutim, u stvarnosti, potpuno suprotno od uvriježenih mišljenja koja su nam usadili u glave, male farme su multi-funkcionalne, produktivnije i efikasnije od velikih farmi, te više doprinose ekonomskom razvoju od velikih poljoprivrednih imanja.

Mali poljoprivrednici bolje upravljaju prirodnim resursima, održavaju bioraznolikost i sigurno čuvaju budućnost održivosti poljoprivredne proizvodnje.

Iznureni industrijalizacijom, građani su sada gladni tradicionalnih metoda proizvodnje i raznolikosti u hranidbenom sustavu.


Ako su male farme vrijedne očuvanja, ako doista model malih farmi ruralnog razvoja ima više smisla od onog velikih razmjera, mehaniziranog, kemijski intenzivnog, dominiranog modelom velikih multinacionalnih korporacija iz kojeg su prave društvene potrebe i vrijednosti isključene kroz "biznis kao i uobičajeno", onda je stigao trenutak za akciju.


Opširnije:

Agrikultura: Bolja Vremena Za Male Farmere I Poljoprivrednike

.
 
N

nasafarma

Guest
nisam ranije zapazio ovu temu, a i vidim da nema zainteresiranih za raspravu, ali morao sam komentirati da se apsolutno slažem,proizvodi malih farmi, bilo da su u potpunosti ekološki ili da bar mogu proči pod pojam "domača hrana" imaju budučnost ( a i sadašnjost). Ja živim na takvoj farmi, proizvodim sir i interes jo velik. Glavni razlog zašto moji kupci kupuju moj sir je zato što nije industriski. Spremni su platiti puno veću cijenu. npr. Vindijin kozji polutvrdi sir prošle (ili predprošle)godine dobio je zlatnu medalju na evropskom natjecanju i košta cca 90-tak. kuna po kili, kuhani kozji sir proizveden na nekom domačinstvu košta cca 120-tak kn. Stim da bi kuhani sir trebao imati puno manju cijenu od polutvrdog sira kojeg tipa vindijinog sira.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
da samo razlika između tvog i vindijinog je ogromna.
tvoj ima neki miris i okus.a ne da imaš nekaj u ustima i žvačeš.
i meni su govorili daj pajcekima startera niš im nebu,o.k slušal sam ljude kaj mi savjetuju al odlućil sam riskirat pa kaj bude.išel sam sa manjom količinom da vidim kaj se bude događalo.

bit je da su jeli i ljudi koji ne jedu odojka radi nekog mirisa koji ima a moji ga nemaju.i plačali po večoj cijeni nego kaj je bil u konzumu,bili,lidlu,i kod mene nemre kupit pola odojka ili 2-3 kile.
ljudi zadovoljni žele i dalje uzimat ali moraju bit "domači."

meni dobro sam ovu godinu pokril troškove,moje mi đabe.s tim da mi ostalo hrane za dalje koju nemoram kupovat,6 mladih ženki koje ovu godinu neču morat kupit,več sam hranit i pripustit.

je problem nama malima plasirat robu al ono kaj prodam i naplatim.
sve je više ljudi koji žele i ne žale platit koju kunu više sam da znaju kaj jedu,da to ima miris,okus,neki prirodan oblik.
 
N

nasafarma

Guest
je slažem se, tak da mali seljak nebu propal (osim ak ga ne pokopaju krediti)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
i ja to podržavam i slažem se s vama.

činjenica da mali domači proizvođači imaju jako kavlitetnu robu, dok je uvoznički lobi jako velik, pa čak i za velike proizvođače.
mali farmeri bi mogli opstati koji nisu u kreditima prevelikima.
ja osobno nisam pod kreditom, ali me stiščeju da moram ič u pdv, a to mi se vidi gubitak velikog novca. neznam nisam baš upučen u to, al o tome ima druga tema da se nejde off.
i mali farmeri moraju opstati jer ih ima jako puno, a nezaposlenost je svakim danom sve veča.
male farme probadaju svakim danom sve više. a tim daljnim nastavkom u budučnosti su upitne i veće farme.
oni koji i imaju volju i neke uvjete za rad na maloj farmi nemogu prosperirat a da se ne zaduže. malom farmeru je jako jako teško u usporedbi s nekom malo večom farmom koja kolko tolko može izdržat al i one su več upitne.
treba dat podršku manjim farmama da se uzdignu i da opstaneju jer ljudi su siromašni a večim farmama
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ja sam to gledal ovak. jedan pajcek cca 150kg je oko 2000kn.za moju obitelj cca 3mjeseca mesine.a ak kupujem meso
3 mjeseca mi je cca 4500kn.al znači sve kobasice,špeka suhog itd.
pa ispad 4500x4=18000kn/godišnje. ili pajcek 4x2000=8000.
s tim da odojke ne kupujem več imam svoje svaki da mi pojede 1000kn hrane,da dođe na 150kg.
količinu koju držim i mislim držat sad mogu prodat i da imam domaču kvalitetu.
tak da mi država i njihovi planovi,programi ne trebaju niti me zanimaju.

ak je naša domača hrana i "skuplja" u konačnici je jeftinja.i kak god da računam ja sam opet u plusu.
kak sam več pisal kod mene nemre kupit 2-3kg več mora cijelog odojka,prase.al kad ljudi shvate ovo gore nama malima bude dobro.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
ova tvoja kalkulacija ima smisla ako ne računaš struju ,vodu ,veterinara, mirovinsko ,socijalno ,itd. probaj sve zbrojit pa češ vidjet kolko moraš prodat da bi tvoja familija preživjela .
 
K

korisnik2408

Guest
Moje je misljenje da ce male farme opstati. Ako pogledamo malo u proslost vidjecemo da je pokusaja unistavanja malih proizvodjaca. Neposredno poslije 2. svjetskog rata nasa poljoprivreda je bila pod ruskim utjecajem. Cak se odredjivalo koja ce se kultura sijati, nakon toga je uslijedilo formiranje seljackih radnih zadruga u koje su ljude tjerali, pa metenje tavana. Danas se to isto radi, ali sofisticiranim metodama. Na primjer nasi politicari i "poljoprivredni strucnjaci" cesto znaju reci kako su nasi poljoprivredni proizvodjaci premali da bi bili konkurentni. Ti isti politicari i "strucnjaci" su 90-tih godina proslog stoljeca govorili kako PIK-ovi trebaju propasti jer su to socijalisticki mastodonti, a buducnost je u malim firmama. Bilo bi dobro da se dogovore sa sobom da li im treba veliki ili mali.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
gle ja sam počel od gole nule livada i bez kune u đepu.
računica evo ispravite me svi ako grješim.
u mesnici mjesečno 1500kn al kupujem sve,mljeveno,krmiči,kobasice suho.
1pajcek cca 150kg da ga kupim 2000kn.
jedan pajcak da dođe na 150kg da me dođe 1000kn,a meni ih treba 5godišnje je 5000kn ili uštedil 13000kn.

s tim da ih nisam kupoval več samo prasice koje sam plačal 1600kn.dala 10 malih, njezin trošak ukupni mi je 2500kn,
s njom u škrinju ili da sam kupoval meso 4500kn znači ispada +2000kn.i mali gratis.
10 malih da dođu na 150kg da svaki ima trošak 1000kn(hrana,struja,veterinar...)vodu imam svoju.=10000kn
a to sve mogu radit uz posao meni je još uvjek to dodatna djelatnost.nadam se ne još predugo.
naravno da bi živel od toga trebal bi veču količinu bar 50 velikih i 100 kom odojaka godišnje, meni u konačnici da ostane 50tkn + meso koje ne kupujem ja sretan.
kao mali proizvođač ak se tak mogu nazvt ne bojim se za opstanak.ako ništa drugo nemoram se bojat jel ču imat kaj jest.
veliki proizvođači se moraju bojat jel ak ti netko odveze 100,200 ili više komada svinja cca 200tkn i plati ti za 2,3 ili više mjeseci ili te tjera na kompenzaciju a ti svaki mjesec plati državi i ostalima a tu količinu da bi imal moral si dić i kredit koji treba vračat.
a mali ak je i malo ozbiljan mjesečno može prodat 4-5 velikih i 5 odojaka plati sve na vrjeme i niko ga ne dira.a meni je upravo to cilj postić.
ispravite me ako griješim u računu ili svom nekom razmišljanju.
 
S

saran2806

Guest
kad tako uzgojis svinje da budu oko 200 kg jednogodisnjake to se lako proda jer sve vise ljudi traze zrelo meso za preradu a cijena koju dobijes je ista kao za svinje 1 klase ako ne i veca uvijek se nadje neki prijatelj, kolega s posla ili netko treci da bi kupio domacu svijnu od nekoga koga pozna a ti sa tom zaradom otplatis sva davanja za sve svinje, npr 10 kom 6-7 prodas 3 ostavis sebi za preradu moras jos i zaraditi a to mozes sve obaviti kao dodatnu djelatnost uz posao
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
i ja i supruga smo recimo ljudi iz grada znači priljatelji, poznanici su iz gradskih sredina,a koji žele takvu hranu(domaču)
radimo u velikim firmama i sa puno ljudi smo u kontaktu i van firme(takav nam je posao) i to mi je velika prednost.a po prirodi imam dar govora i nije mi problem s nikim komunicirat.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Kaj nam budućnost donosi... :?: :?: :?: :?: :?:

Ko to more znati?...Pogotovo u ovoj i ovakvoj "Lijepoj Našoj" !!!...Do pred koju godinu-dvije svima su bila puna usta velikih proizvođača,velikih farmi,ogromnih kredita i kapitalnih ulaganja :? .

Danas ako malo pogledamo situaciju ,jedan dobar broj svih onih koju su imali volje i želje raditi,pa su uzeli te i takve kredite bez kojih naravno i nije bilo moguće podići proizvodnju na jednu višu razinu,imaju jedva za spojiti kraj s krajem.

A puno njih to već i nemre,pa rasprodaju sve od stoke,zemljišta,mehanizacije sam da pokriju rate kredita,a i ne usude se ni pomisliti kaj budu prodali dok sve rasprodaju,a krediti još ne budu vraćeni :cry: :blackeye .No to su opet priče svaka za sebe.

Sad više ni male,ni velike farme nemaju neku blistavu budućnost.Država bude opstala,na ovaj ili onaj način :scratch .Oni se namire bez problema,sam izmisle nove poreze i povise postojeće i raja nek stenje.

No,izgleda da to sve ove u Vladi baš i ne brine previše,oni lagano dopuštaju raznim lobijima da nam obaraju cijene našim proizvodima i sustavno nas uništavaju.A sve to nejde bez određenog postotka određenim ljudima koji su na pravom mjestu u pravo vrijeme :scratch ...no ima ona stara poslovica:"ko je bliže vatri,taj se bolje i grije"!

Pa sve one priče kak u državi nema para...ma da,nek to prodaju svojim klincima pod priče za laku noć :evil: :evil: :evil:

Koliko je milijuna potrošeno na ove kampanje za predsjedničke izbore :?: :?: :?: ...a koliko ih je tek potrošeno za koje se ne usude ni priznati,i nikad ih niko nebude ni pital otkud im???A ak ih i bude pital oni im jednostavno mogu pokazat "srednjak" i niko im ništ nemre!!! :evil:

No nek i to bude tak kak je :cry: ,ipak moramo se odreći i kojeg "milijunčića" da moremo živjeti u jednoj slobodnoj i demokratskoj državi (sad koliko imamo stvarne koristi od toga,nebi puno o tome :roll: )
Al da se barem maaalko potrude i probaju vrnuti barem jedan mali djelić od svih onih silnih milijardi koje su opljačkane u pretvorbi i privatizaciji.Vjerujem da bi tada bila puno drugačija slika i opće stanje u državi!

Jedino kaj me jako brine i jako ljuti je to da se u našoj državi svi užasno brinu kak bude danas,a za sutra ko ga j...!
Tak da se na kraju svega toga nameće jedno vrlo oćito i jednostavno pitanje:Kakvu će to državu naša djeca naslijediti?
 
D

dmeter

Guest
Mike kaže:
Kaj nam budućnost donosi... :?: :?: :?: :?: :?:
Sad više ni male,ni velike farme nemaju neku blistavu budućnost.Država bude opstala,na ovaj ili onaj način :scratch .Oni se namire bez problema,sam izmisle nove poreze i povise postojeće i raja nek stenje.

No,izgleda da to sve ove u Vladi baš i ne brine previše,oni lagano dopuštaju raznim lobijima da nam obaraju cijene našim proizvodima i sustavno nas uništavaju.A sve to nejde bez određenog postotka određenim ljudima koji su na pravom mjestu u pravo vrijeme :scratch ...no ima ona stara poslovica:"ko je bliže vatri,taj se bolje i grije"!
Tak da se na kraju svega toga nameće jedno vrlo oćito i jednostavno pitanje:Kakvu će to državu naša djeca naslijediti?
Danone ima največu farmu krava za mljeko u svijetu u jednoj integriranoj štali ima 29000 tisuča krava farma je koštala 1 miljardu dolara kamate na tu investicije su 0% U Saudiskoj-arabiji i okolici posjeduje preko 20-30 takvih farmi u Americi,kini indiji ko zna koliko ih ima Sad se je neka nova otvorila od 40000 tisuča krava u oregonu.Po izjavi jednog glavešine mali farmeri nemaju šanse u proizvodnji mljeka,svi su mrtvi samo još nisu shvatili.Planiraju takvih farmi po svjetu oho ho,Evropa ih ne zanima ali kad zasite tržišta eto ih s jeftinim mljekom,sirom itd u Evropu Pošto je kapital Kinesko-Arapski Evropa nema šanse da zabrani uvoz ili stavi carine jer če moguč odgovor biti sa izvoznim carinama na naftu(ucjena)
Največa brazilska korporacija godišnje kolje 12 miljona goveda 32000 komada dnevno a po izjavi presednika kapacitet im je 50000 dnevno goveda.Ko tome može konkurirrat.Ta korporacija jednostavno ne triba kredite nego daje kredite
imaju svoje banke itd.

I da nikada ne kupuju zemlju nego daju kredite sa nemogučim kamatama a imanje pod hipoteku za 1/4 vrijednosti poslije zaposle najljepše manekenke koje moraju šarmirati farmera i izmust lovu da farma propadne itd.Ali nikada ne kupuju farme na pošten način ili politika ili polukriminal. :twisted:
 
K

korisnik2408

Guest
Kada vec radis sa velikim brojeveima uzmi u obzir broj stanovnika koji zive na zemlji. Ako tih nekoliko farmi moze nahraniti sve stanovnike tada mali farmeri nemaju sto raditi. Mislim da je to samo zelja velikih ugusiti male, a onda podici cijene i ostvariti extra profit. Ova prica je stara koliko i kapitalizam.
 
S

skolan93

Guest
Danone ima največu farmu krava za mljeko u svijetu u jednoj integriranoj štali ima 29000 tisuča krava farma je koštala 1 miljardu dolara kamate na tu investicije su 0% U Saudiskoj-arabiji i okolici posjeduje preko 20-30 takvih farmi u Americi,kini indiji ko zna koliko ih ima Sad se je neka nova otvorila od 40000 tisuča krava u oregonu.Po izjavi jednog glavešine mali farmeri nemaju šanse u proizvodnji mljeka,svi su mrtvi samo još nisu shvatili.Planiraju takvih farmi po svjetu oho ho,Evropa ih ne zanima ali kad zasite tržišta eto ih s jeftinim mljekom,sirom itd u Evropu Pošto je kapital Kinesko-Arapski Evropa nema šanse da zabrani uvoz ili stavi carine jer če moguč odgovor biti sa izvoznim carinama na naftu(ucjena)
Največa brazilska korporacija godišnje kolje 12 miljona goveda 32000 komada dnevno a po izjavi presednika kapacitet im je 50000 dnevno goveda.Ko tome može konkurirrat.Ta korporacija jednostavno ne triba kredite nego daje kredite
imaju svoje banke itd.

I da nikada ne kupuju zemlju nego daju kredite sa nemogučim kamatama a imanje pod hipoteku za 1/4 vrijednosti poslije zaposle najljepše manekenke koje moraju šarmirati farmera i izmust lovu da farma propadne itd.Ali nikada ne kupuju farme na pošten način ili politika ili polukriminal. :twisted:


polako

ovo zvuči ko priča o baba rogi i mislim da stvari gledaš previše crno

kao prvo tako velike farme će im se kad tad obiti u glavu jer će im se dogoditi zakon opadajućih prinosa
zamislite samo koje oni imaju troškove transporta hrane do farme i da izvezu gnoj s farme na polja
šta će im se dogodit kad poraste cijena goriva :mrgreen:
također su si krivo smislili graditi te farme u saudiskoj arabiji jer tamo nema proizvodnje bez natapanja i to sa velikim količinama vode,što će pak brzo dovesti do zaslanjivanja tla
bilo je više takvih megalomanskih projekata proizvodnje hrane u saudiskoj arabiji i to je funkcioniralo dok nije ponestalo vode danas je pola tih polja ponovno preuzela pustinja
u europi neće nikad graditi takve farme jer je cijena zemljišta previsoka,a u ostalom je nema dovoljno pa bi i zakup bio preskup
u kini i indiji takvih farmi neće biti puno jer je to gusto naseljeno područje sa puno gradova,sela,pruga i cesta što znači da zemlja nije u komadu jer ju presjecaju ceste-još jedna nepremostiva zapreka za takve farme
kad na bliskom istoku nestane nafte neće imati s čime ucjenjivati europu
po logici bi cijene hrane u budućnosti trebale rasti jer u kini raste životni standard pa će oni početi trošiti više novca na hranu,danas u kini mlijeko piju samo bogataši

i da ova priča je stara ko kapitalizam i do sad se nije uspjela ostvariti i nadajmo se da i neće
 
D

dmeter

Guest
skolan93 kaže:
polako

ovo zvuči ko priča o baba rogi i mislim da stvari gledaš previše crno

kao prvo tako velike farme će im se kad tad obiti u glavu jer će im se dogoditi zakon opadajućih prinosa
zamislite samo koje oni imaju troškove transporta hrane do farme i da izvezu gnoj s farme na polja
šta će im se dogodit kad poraste cijena goriva :mrgreen:
također su si krivo smislili graditi te farme u saudiskoj arabiji jer tamo nema proizvodnje bez natapanja i to sa velikim količinama vode,što će pak brzo dovesti do zaslanjivanja tla
bilo je više takvih megalomanskih projekata proizvodnje hrane u saudiskoj arabiji i to je funkcioniralo dok nije ponestalo vode danas je pola tih polja ponovno preuzela pustinja
u europi neće nikad graditi takve farme jer je cijena zemljišta previsoka,a u ostalom je nema dovoljno pa bi i zakup bio preskup
u kini i indiji takvih farmi neće biti puno jer je to gusto naseljeno područje sa puno gradova,sela,pruga i cesta što znači da zemlja nije u komadu jer ju presjecaju ceste-još jedna nepremostiva zapreka za takve farme
kad na bliskom istoku nestane nafte neće imati s čime ucjenjivati europu
po logici bi cijene hrane u budućnosti trebale rasti jer u kini raste životni standard pa će oni početi trošiti više novca na hranu,danas u kini mlijeko piju samo bogataši
i da ova priča je stara ko kapitalizam i do sad se nije uspjela ostvariti i nadajmo se da i neće

Ovakve farme grade baš da bi smanjili transportne troškove i skladištenje u centru farme je tvornica za preradu mljeka i mljeko dolazi cijevima direktno u pogon,hrana s polja dolazi u mega prikolicama vodu crpe pomoču pumpa s 1000-1800
U gusto naseljenoj kaliforniji 1500 farmi ima više od 1000 muznih krava,Šta misliš kako su prošli mali farmeri.
Brazilski JBS od 1981 do 2002 od malog do 5000 krava dnevno
2002 do 2006 22000 krava dnevno kolje i prodaje
2006 do 2009 25000 krava dnevno i preuzima odjednom 3 mjesto u USa na svinjskom tržištu,i 2 mjesto u svjetu u proizvodnji piliča i jaja
Sada ovog trenutka želi kupiti sve distribucije mesa u Evropi koje su na prodaji zajedno sa voznim parkom
Šta ti misliš čije če goveda prva prodavat svoja ili koperanata.
Ako zaželi može otkupit agrokorov dug od banaka i na prvo kašnjenje vjerovatno može pustit garancije itd
Kao šta je učinija sa Pilgrim's Pride i mnogobrojnim drugima u ovoj krizi,a šta je najtragičnije to je učinija sa Bric dionicama(i naši ko ludi kupuju njihove dinice) ovih dana je u hipu skupija 2 miljarde za nova širenja.To je jedna kompanija di su ostale
 
K

korisnik2408

Guest
Sve su to price koje se serviraju malima. Ove price imaju psiholoski ucinak. Znaci natjerati male proizvodjace da odustanu od proizvodnje, pokupovati njihovu imovinu za malo novca, kada se ubije konkurencija dici cijene proizvodima. Ovim pricama se stvara iluzija kako nekoliko farmi moze prehraniti svjetsko stanovnistvo. Oni koji gutaju te price zaboravljaju da su poljoprivredni resursi ograniceni (plodno tlo, voda...).
Malo starijij se sjecaju napredne poljoprivrede u Sovjetskom Savezu. Price su isel ovako: "traktori idu jedan za drugi i cijeli dan oru jednu brazdu, iduci dan se okrenu, kada zavrse obradu tla nadlete avioni i posiju psenicu". U to vrijeme je to zvucalo superiorno. Rezultat takve poljoprivrede je bio stalni uvoz psenice sa zapada.
 
S

skolan93

Guest
daj stavi kakav lik o tim velikim farma ili sliku,zanima me kako to sve funkcionira,kolko veliko izmuzište mora biti da se podoji 40 000 krava
 
D

dmeter

Guest
skolan93 kaže:
daj stavi kakav lik o tim velikim farma ili sliku,zanima me kako to sve funkcionira,kolko veliko izmuzište mora biti da se podoji 40 000 krava
Established in 1979, Al Safi Dairy has the largest single integrated dairy farm in the world that covers 3,500 hectares of land, has a herd of 37,000 Holstein cattle, and is the supplier of high-quality milk to Al Safi Danone.
http://www.mefeedia.com/watch/32164331

Posilac, cow hormone BST, that when administered to cows allows them to produce more milk. Many dairy farmers use Posilac because they can produce more milk with fewer cows. The milk from treated cows is identical to milk produced by cows that are not treated. There is no laboratory anywhere in the world that can tell the difference between milk from a cow that has been treated with Posilac and milk from one that hasn’t been treated.

Ovo ko ima slab želudac i voli jest meso bolje da ne gleda,
http://axisoflogic.com/artman/publish/A ... 8355.shtml

Slike se teško pronalaze jer se nesmije ništa slikat,radnici nemaju mobitele itd
Američke mega farme su još više tajnovite sve je ograđeno viskom žicom sa čuvarima može se pronač samo slike ograda.Pošto te kompanije imaju ogroman broj odvjetnika malo ima hrabrih koji če objavit slike bez odobrenja.

Največa obiteljska farma ima 30000 muznih krava jedina slobodna za posjete i slikavanje
http://fofarms.com/about/fun_facts.php

In the year 2009 VALARS Group is planning to expand its trading operations up to 4 million tons of grain sales volume, about 1 million of which will fall on company own production and to continue expansion of lands to be farmed by company's own agricultural subdivision up to 420 thousand hectares of field.
Zbog Sarmat farme 41,230 ha u Ukraini američki farmeri su u strahu,pogotovo kada 2018 farma dostigne velićinu od 420000 ha to jest 4200 km2
 

Najnoviji postovi

Na vrh