• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poljoprivredne škole - uvjet za dobivanje stredstava iz EU?

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Kod:
Uvjeti za korištenje Mjere 101.
Članak 14.
Podnositelj mora dokazati stručnu osposobljenost za bavljenje poljoprivrednom djelatnošću sukladno sljedećim kriterijima:
a) za obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i obrt: nositelj obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, odnosno obrtnik, [b]mora imati završenu poljoprivrednu srednju školu ili diplomu iz područja poljoprivrede[/b], veterinarstva ili prehrambene struke što dokazuje predmetnom diplomom ili mora imati podatke o stručnom radnom iskustvu u poljoprivredi u odgovarajućem području od barem 5 godina što dokazuje ugovorom o radu na neodređeno vrijeme, ili je upisan barem dvije godine u Upisniku poljoprivrednih gospodarstava što dokazuje rješenjem o upisu u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava

Dakle....za IPARD treba imati poljoprivrednu srednju školu ili diplomu iz područja poljoprivrede.

Hm....imam 2 pitanja odma.

Šta je to diploma iz područja poljoprivrede?
Da li su to tečajevi za ratara/stočara što neke udruge i pučka učilišta organiziraju?

Da li ako netko ima završenu poljoprivrednu srednju školu zadovoljava sve uvjete i za druge natječaje....recimo iz pčelarstva ili vinogradarstva, voćarstva.

Odnosno ako ima završenu poljoprivrednu srednju školu ne mora ići još na te tečajeve?
Da li itko za šta o tome.....vjerujem da dosta nas smo članovi OPGa, a nositelj je roditelj....i kad-tad preći će to na nas....a onda nećemo zadovoljavati uvjete za natječaje....jer nećemo biti nositelji 2 godine....dakle prve dvije godine "pušing" osim ako u međuvremenu ne završimo poljoprivrednu školu (večernju)......koja i nije jeftina, oduzima vrijeme.....ali šta ako sve više natječaja bude imalo ovakve uvjete?!....
 
V

vochka

Guest
ja mislim da one famozne "diplome" su jednostavno svjedodžbe završenog tečaja za neko zanimanje, ti se tečajevi održavaju u sklopu pučkih otvorenih učilišta, baš sam nedavno čitala članak o situaciji u čakovcu gdje su nositelji OPGa prisiljeni da završe te tečajeve na pou-u. jedan tečaj zna koštati i po 4500kn. ako imaš srednju poljoprivrendnu za općeg tehničara (4 godine) ne trebaš ići na tečaj, barem je meni tako rečeno
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Tečaj za ratarstvo/stočarstvo.....košta od 2000-3000kn koliko sam informiran....a srednja poljoprivredna škola cc 5000-8000kn.....

E sada, navodno preko udruga je jeftinije....ali to je sve upitno....jer i udruge imaju "svoje" interese.....

Razmišljam da li rizikovat novac i vrijeme pa upisati tu poljoprivrednu školu (samo radi papira nekada za natječaj neki).....ili kao i svi drugi.....pa se kasnije "žaliti" da nisam znao da će mi trebati diploma....... :scratch
 
V

vochka

Guest
ja na tvom mjestu ne bi u poljoprivrednu školu, nego na tečaj...mislim da je ipak jeftinije, a diploma vrijedi.
inače, u nekim državam EU taj je problem rješen i na način da treba upisati poslijediplomski studij agronomije u trajanju od jedne godine (za one koji nisu agronomi po struci) i tek se s takvom diplomom može aplicirati za određene poticaje..
 
K

korisnik2408

Guest
Ja sam uvijek mislio da su farmeri u EU redovni profesori, a oni su samo magistri.
 
V

vochka

Guest
i ja sam za šalu, ali ovo je istina:)
nakon takvog studija ne dobiješ nikakvu titulu i ne postaneš magistar, nego dobiješ uvjerenje o tome da si ga završio, to je isto kao i oni tečajevi u hr samo ipak malo ozbiljnije. ja osobno mislim da je korisno, naravno postoji problem kako platiti taj studij i odvojiti vrijeme za njega. zato kažem da su tečajevi mnogo jednostavnije rješenje
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Načelno obrazovanje je ok......i naravno da može biti jako korisno.....
E sada, da li je to tako i kos nas sada.....dalo bi se pričati......i ne vjerujem da to vrijedi te novce.....ali dobro....

Očito će za natječaje iz EU trebati i te "potvrde, diplome".....pa si razmišljam pošto se bavim ratarstovom.....pomalo stočarstvom, ali sitno......i razmišljam o nekim trajnim nasadima.....da bi bilo najbolje upisati poljoprivrednu školu i nadati se da je to to.....da više neću trebati nike diplome.....a opet, nisam siguran da li će biti tako.....

Da li će onaj tko je završio poljoprivrednu školu moći se baviti recimo pčelarstvom.....sumnjam da je to dovoljno pokriveno u školi (večernjoj)........
 

Najnoviji postovi

Na vrh