• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc!!! Bolesno tele

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo da se samo javim kako je ono tele koje mi je skoro uginulo par dana nakon teljenja je danas prekrasna mazna mala junica od 3 mjeseca :)
hvala svima što su brzo odgovarali na post, makar mi je rješenja problema dao veterinar pa eto, nije da niš ne valjaju :)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Danas prije posla odem u štalu i primjetim da tele ima proljev (9 dana staro).
Non stop je sa kravom i jede po volji.
Na suhom je,a količina proljeva je otprilike malo manje od teniske loptice..takva je veličina kruga na stelji..da li postoji mogućnost da se prejeo,ili je nešto drugo u pitanju?što da radim dalje jer nemam iskustva sa time.
Da li da ga zatvorim i hranim na dudu dok se proljev ne povuce ili da zovem veterinara pa da on svoje kaze?
Sinoc po obilasku stale proljeva nije bilo,meka stolica kao i proteklih dana...
Žena bila maloprije u štali i kaže da se tele trese ali da nevidi da ima proljev...veterinar se javio ujutro i rekao da ga zovem kasnije,pa se ne javlja..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ne bilo ti teško da nam poslikaš taj "proljev".Jer nemora ni biti proljev,kod telaca je jako puno vrsta "proljeva" od kojih je većina bezopasna i nisu uopće proljev nego samo meka kakica.Opasni su infektivni proljevi uzrokovani patogenima i takvi proljevi su odmah prepoznatljivi i jako smrde.I još k tome telci neprestano seru i to u velikim količinama jer se tijelo pokušava riješiti patogena iz crijeva.Ako je količina mala onda vjerojatno nije ništa opasno.Ali zato bi to trebalo poslikati da se zna točno.I još jedna stvar,ako je samo meka kakica zato što je puno popio to će samo proći bez lijekova ali ako zoveš veterinara on će iskoristiti situaciju i reći da treba cijepiti,to će i napraviti i dat će mu samo vitamine i antibiotika tek tek i onda će to naplatiti masno a ti ćeš misliti kak ti je spasio tele.A tele ustvari ni nije imalo proljev.Veterinari vole lažne uzbune.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Hvala kolega.
Veterinar je pouzdan,ženin bratić,iako i ovaj naš lokalno je puno puta odradio nešto(problemi sa svinjama uglavnom) a da kune nije uzeo.nemogu se buniti.
Uglavnom kada dodjem doma poslikat ću stanje pa postaviti slike ako uhvatim taj proljev..
Smrdljiv nije bio a bome ni u velikim količinama.
Nisam veterinar ali možda nije ništa a možda je početak nečega s obzirom na tremor teleta (izmjerit ću temperaturu kada dodjem doma).
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ako nije proljev a tele je malaksalo,onda može biti upala pluća ili upala pupka.Upala pluća teško da je,ali pupak je već mogući problem.Tako da opipaj pupak jel tvrd i natečen.Naravno,ako nije proljev.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Bio veterinar i dao mu vitamine i kortikosteroide.
Rekao je da ujutro imam živahnog teleka i da mu javim situaciju.
Uglavnom,preslušao ga je i čudno diše ali ništa opasno jer je na vrijeme primjećeno.
Sat i pol sam bio u štali i nije kenjao tako da nemam sliku izmeta,pišao je 2 puta i jeo je 3 puta pomalo..ali ko da je u sporohodnoj..usporen je..sad sam sve očistio,u njegov krevet gdje spava sam stavio debeli sloj slame i kako sam to napravio lijepo se uvalio u to i odmara..ujutro slijedi izvješće..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Jutros novo tele kako je rekao veterinar.
Vidljivo je pokretniji i veseliji,kenjao nije ali sam našao kod krave žuti dio (njegov) i bolje izgleda,ne tako mekano kao jučer.
Jede veselije,i rukne kravu po vimenu kada jede onak s guštom kak bi se reklo.
Jedino ima onaj hropot ponekad kada diše,sad da li je to od mlijeka kada jede pa ode "u krivi" kanal ili je nešto respiratorno neznam.
Oči nisu uvučene pa pretpostavljam da dehidriran nije,ali kao da mu suze oči (propuh možda)?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Uglavnom pod nadzorom je,zasada mi puno bolje djeluje od jučer,živahan je i čak i skaće oko krave. Sve je lijepo za vidjeti..
Hvala na savjetima.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Tele je staro mjesec dana i odjednom nece bas piti mlijeko, znaci popije 2, 3 litre i vise nece ni vidjeti dudu, a kamoli da ju uzme u usta, a inace je pilo 5 litara.
Skace i veselo je, ali nece piti, sta bi mu moglo biti?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Si uspio šta riješiti?
neznam što bi ti rekao,ali me zanima ishod..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Pa danas je pocelo opet piti, ali cini mi se da mu je jezik nekako debeo, a i kiše povremeno.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ne znam, nisam mu mjeril, ali evo, vec dva dana pije super i veseo je. Ne znam kaj mu je doslo onih dva tri dana kaj nije htel.
 

Najnoviji postovi

Na vrh