• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc, ispit iz mehanizacije...

B

Bobo

Guest
Nema na cemu...

Kazem ti... pitaj sto god zelis, a mi smo tu da pomognemo ako mozemo...
 
K

kju_

Guest
Nadovezat ću se na ovo sa žitnim kombajnom.
Gledam JuBito clip i zanimaju me ovi valjci označeni crvenim:

valjci.jpg


Jasna mi je njihova funkcija, zanima me imaju li kakvo (preciznije) ime i vrijedi li za svu trojicu isto.
 
B

Bobo

Guest
Koliko znam da je naziv "valjcima"

od lijeva->desno: Prijemni biter, predbubanj, bubanj.

mislim da to nije tako, jer se kombajnima bas i ne bavim... netko ce to bolje znati reci.


Korpa se moze jos reci konkava, jer je engleski naziv "concave", posto i je konkavnog oblika...
Ova "oblovina" mi smrdi na novorvacki i to nitko nece znati na sto mislis ;)
 
K

kju_

Guest
Buljim u knjigu i provjeravam kompatibilnost novoreka i zdravo-seljačkog :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
zdravosljecki je koliko znam jos najprihvatljiviji oblik komunikacije u ovoj drzavi, posto ga svi razumiju...

uglavnom, nije greska reci korpa, an kombajnu, jer svi znaju sto je to. usudio bih se reci da je to i strucan izraz, no ne mogu reci 100% sigurno.

Cuo sam samo za konkavu i korpu... Negdje se spominje i podbubanj
 
K

kju_

Guest
Bobo kaže:
zdravosljecki je koliko znam jos najprihvatljiviji oblik komunikacije u ovoj drzavi, posto ga svi razumiju...

Nisam štel zvučat uvredljivo, baš naprotiv... realno gledano, masa teorijskog znanja ne znači ništa bez praktičnog za čije usvajanje je primarni uvjet "sposobnost razumijevanja komunikacije" :mrgreen: Novorek je ionako samo jogging dokonih lingvista.
 
B

Bobo

Guest
Nisam se ja nista bunio, samo govorim da je taj "novorek" cista glupost... TO nitko ne razumije...

Moze dalje s pitanjima ;:)
 
K

kju_

Guest
Zašto se u sklopu predsjetvene pripreme tla za soju ne preporučuju tanjurače i sjetva soje na potanjuranom tlu?
(izvor: Vratarić, Sudarić - Tehnologija proizvodnje soje)
 
B

Bobo

Guest
kju_ kaže:
Zašto se u sklopu predsjetvene pripreme tla za soju ne preporučuju tanjurače i sjetva soje na potanjuranom tlu?
(izvor: Vratarić, Sudarić - Tehnologija proizvodnje soje)


Ne kuzim...

Oranje, tanjuranje, sjetvospremac, sjetva... Na laksim tlima oranje, sjetvospremac 2 puta i sjetva...


Mozda se ovo odnosi samo na tanjuranje bez oranja, a ne bih znao nista o tome, posto ja uvijek orem...

mozda netko zna, ali ja ne :scratch
 
K

kju_

Guest
Mislim na predsjetveno, podrazumijeva se osnovna obrada plugom, ne u sklopu reducirane obrade. Makar tako piše.

Zvuči čudno, ali nema objašnjenja. Da nije pisala etablirana osoba, preskočila bih tu rečenicu. Sad mi je jednostavno nejasno ali me baš zanima.
 
B

Bobo

Guest
Predjsetveno nije dobro da se u tanjurano sije BILO STO... Poslije tanjuraca povrsina ostane gruba, i nejednaka. Tu sijacica ne moze kvalitetnog posla napraviti u bilo kojoj kulturi...

Prije sjetve bilo koje kulture, idealan slucaj je da se sjetveni sloj obradi na dubinu sjetve, tako da sjeme legne na tvrdu zemlju, a bude pokriveno finom, sitnom zemljom koja ostaje iza sjetvospremaca.

Samo mi se jednom pogodilo na njivi da ne moram popravljati iza tanjuraca, pa se sijalo u takvu zemlju, ali bez sjetvospremaca, ili bar drljaca, nema nista od kvalitetne sjetve, ma kakva zemlja bila...

nadam se da sam skuzio sti je autor htio reci, i da sam aj bio razumljiv ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da nije preporuka da se predsjetveno ne ide tanjuracom jer tanjuraca isusi zemlju? (Just thinking)
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ne znam sto je autor htio reci tom recenicom, tak da ono... Mozem osamo nagadjati...

kako akzem, vjerovatno je mislio da se ne moze oranica potanjurati i odmah u sjetvu... Tlo uopce nema pripremljenu sjetvenu posteljicu, a to nije dobro za niti jednu kulturu...
 
K

kju_

Guest
Zanima me u par crta šta sve podrazumijeva sjetvospremač - dakle, koje sve radnje obavlja u prohodu? Obrađuje li samo zemlju ili je iza njega i sijačica?

U duhu jednog od prethodnih postova, pretpostavljam da se spaja na 3 točke ;)
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
kju_ samo obrađuje zemlja, priprema sjetvena posteljica ;)
 
Z

zrine892

Guest
kju_ kaže:
Zašto se u sklopu predsjetvene pripreme tla za soju ne preporučuju tanjurače i sjetva soje na potanjuranom tlu?
(izvor: Vratarić, Sudarić - Tehnologija proizvodnje soje)

koliko ja znam da tanjuraca ne moze ili kao sto neki to rade sa tanjurama nabijaju zemlju...očito da soja zahtjeva da se priprema tla za soju bude sto sitnija i urednija...kao i kod secerne repe...ja mislim da kod soje ne smije biti puno vlage koja tanjuraca vadi vlagu van...

kju_ kaže:
Zanima me u par crta šta sve podrazumijeva sjetvospremač - dakle, koje sve radnje obavlja u prohodu? Obrađuje li samo zemlju ili je iza njega i sijačica?

U duhu jednog od prethodnih postova, pretpostavljam da se spaja na 3 točke ;)

on ti obavlja ove poslove....usitnjava,,razbija brazdu i zbija tla za sjetu...poslije sjetvospremača može ici sijacica ali ona ide posebno.drugi traktor da se tako dobro napravi i usitno potrebno je barem dva puta proči ..prema mom misljenu kako sam ovdje naucio da se sjetvospremač koristi samo za proljece...jer ako se zimska brazda poore na vrijem i dobro se smrzne onda ona u proljece se lako razbije,usitni i obradi za sjetvu..sto bolje usitni to bolje vlagu zatvori :)...jedino moze rotodrljaca ili rotostiler(rotostem) može obaviti sve u jednom prohodu pa čak i posijati u jednom prohodu...
a sto se tice spajanje u tri tocka to je onda nošeni :) ako mislis na to...
 
B

Bobo

Guest
Zrine, kasnis SAMO mjesec dana na ovu temu... Mozda je taj ispit vec odavno polozen?
 
K

kju_

Guest
Da bar... malo sam presložila prioritete pa mehanizacija nije došla na red od posla, ali sada me čeka :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh