• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc, ispit iz mehanizacije...

Z

zrine892

Guest
Bobo kaže:
Zrine, kasnis SAMO mjesec dana na ovu temu... Mozda je taj ispit vec odavno polozen?

znas da imam modem :) ;) :blackeye pa zato kasnim.. :roll:
 
K

kju_

Guest
Zanima me nešto vezano za kombajniranje soje.
Postoji li dio kombajna (koliko znam, većina soje kod nas se vrši žitnim kombajnom na koji se stavlja drugi heder) koji bi odvojio korovske sjemenke i spremao ih u kakav spremnik? Nema smisla da sav taj korov ostaje u polju, pogotovo kada čini 20-ak % primjese... Ono, radi odvajanja korova koji povećava vlagu zrnene mase... glupo ga je dovoziti u silos pa tamo odvajati preko selektora, jel ? Ne znam jesam jasna :blackeye
 
S

seljaček

Guest
Vrlo zanimljivo neznam dal postoji ali bilo bi jako korisno a nebi smjelo biti komplicirano pošto su sve korovske sjemenke vrlo sitne i sitnije od žita osim repice i maka(upitno). a što onda sa tim sjemenkama
 
K

kju_

Guest
Kažem, ako se može negdje istresti iz hipotetskog spremnika i npr. spaliti. Bolje i to nego na sita u doradi, jel? Sve to košta... a odvajanje soje od ijedne druge biljne vrste (osim kukuruza možda) je bajka :roll:
 
Z

zrine892

Guest
kju_ kaže:
Zanima me nešto vezano za kombajniranje soje.
Postoji li dio kombajna (koliko znam, većina soje kod nas se vrši žitnim kombajnom na koji se stavlja drugi heder) koji bi odvojio korovske sjemenke i spremao ih u kakav spremnik? Nema smisla da sav taj korov ostaje u polju, pogotovo kada čini 20-ak % primjese... Ono, radi odvajanja korova koji povećava vlagu zrnene mase... glupo ga je dovoziti u silos pa tamo odvajati preko selektora, jel ? Ne znam jesam jasna :blackeye



ima taj dio ali to traktor nosi...ima stroj koji odvaja korovske sjemenke..ali to rade kada kipa u prikolicu...onda on to natera ispod gdje kipa i tako odvaja...soja prolazi kroz tu resetku a korov ide sa strane...to znači da dolje ide...
 
B

Bobo

Guest
Kombajn kad ide u vrsidbu soje ne treba drugi heder, vec se samo treba kombajn prestelati za tu "djelatnost". Dakle, otvoriti vjetar, usporiti okretaje bubnja i vitla na hederu, te se moci kontrolirati ako u soji ima kojekakvih korova...

Mi nikad soju prije predaje na silos nismo "doradjivali" pa tako niti ove godine. Ne vidim neke isplativosti tu, jer ambrozije ako ima u polju, svakako ce je biti i u soji... Ako se dobro soja oprska, te ako je sklop dovoljno gust, korova u soji ce biti jako malo (sto ne mogu reci za svoju soju ove godine :( ), te nece biti problema s nikakvom doradom. Primjese mora biti ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Negdje sam vidio sliku (mislim cak ovdje na forumu) kako je neko cistio soju od necistoca,ali sad tu sliku ne mogu naci. Uglavnom vrlo jednostavan sistem, pretovar sa puhalnikom iz jedne prikolice u drugu ali ne diektno nego preko resetke tako da se soja valja u prikolicu, a necistoce ispadaju dolje.
 
K

kju_

Guest
Brutalno jednostavno. Dođe mi da plačem kad vidim kooperantske uzorke sa 15% primjese :lol:
 
K

kju_

Guest
Bobo kaže:
Kombajn kad ide u vrsidbu soje ne treba drugi heder, vec se samo treba kombajn prestelati za tu "djelatnost". Dakle, otvoriti vjetar, usporiti okretaje bubnja i vitla na hederu, te se moci kontrolirati ako u soji ima kojekakvih korova...

Mi nikad soju prije predaje na silos nismo "doradjivali" pa tako niti ove godine. Ne vidim neke isplativosti tu, jer ambrozije ako ima u polju, svakako ce je biti i u soji... Ako se dobro soja oprska, te ako je sklop dovoljno gust, korova u soji ce biti jako malo (sto ne mogu reci za svoju soju ove godine :( ), te nece biti problema s nikakvom doradom. Primjese mora biti ;)

Naravno da mora biti, ali mene fascinira kako zakaže i pamet i tehnologija i kemija i sve :scratch
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Smiljan kaže:
Negdje sam vidio sliku (mislim cak ovdje na forumu) kako je neko cistio soju od necistoca,ali sad tu sliku ne mogu naci. Uglavnom vrlo jednostavan sistem, pretovar sa puhalnikom iz jedne prikolice u drugu ali ne diektno nego preko resetke tako da se soja valja u prikolicu, a necistoce ispadaju dolje.

jel si an ovo mislio?
Obrisan neispravan link.
 
K

kju_

Guest
Zanima me, kada se računa broj redova na nekoj površini, računa li se granica parcele kao prvi red ili se odmiče kao u slučaju na primjer kukuruza 70 cm?
 
Z

Zlatko

Guest
Ja sam uvijek računao tako da širinu parcele podijelim sa širinom međurednog prostora. Tom metodom ti je automatski prvi red odmaknut za polovinu međurednog razmaka od ruba parcele.
 
K

kju_

Guest
Thanx, mene je to uvijek zanimalo. Nema smisla sijati po međi, bilo bi krvi i mrtvih ko u priči :lol:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
kju_ kaže:
Thanx, mene je to uvijek zanimalo. Nema smisla sijati po međi, bilo bi krvi i mrtvih ko u priči :lol:
u gradištu bi bilo, a kod vas neznam...jel ko dnas su ljudi čudni jako...
 
K

kju_

Guest
Jubilarno deseto pitanje (and counting :D) u threadu, imam pitanje o beraču i komušaču kukuruza. Zanima me iskustvo iz prakse, šta se vama čini, koje su najveće mane ovakvog stroja u pogonu?
Recimo, rok berbe i ujedno krunjenja mora biti u pravi moment zbog vlage zrna jer je u slučaju suhog zrna povećana opasnost od loma. To sjemenskom kukuruzu čini velike štete.

Može još koja praktična zamjerka?
 
K

kju_

Guest
I još jedno pitanje, vezano za četverokutni-zakretni plug. Nisam ga nikad vidjela pa nemam predodžbu o čemu se radi, možda netko može bolje razjasniti.

Citat iz knjige:

Plužna tijela su pričvršćena na gredu osnovnog okvira koja je vezana za poseban trapezni priključni uređaj. Jedna točka priključenja grede o priključni uređaj predstavlja os kretanja u vodoravnom smjeru (lijevo i desno) dok druga vršna točka priključenja ima slobodu kretanja u vodoravnoj ravnini.

Nisu li vodoravni smjer i vodoravna ravnina isto? Kretanje lijevo-desno? Jel ovo tipfeler tj. jel bi se trebala jedna od točaka nalaziti u horizontalnoj osi? Rečenična konstrukcija je zbunjujuća pogotovo zbog ovog “dok” koje obično daje naslutiti da se radi o nekoj suprotnosti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh