• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc!!!Tele nemoze na noge

  • Temu pokrenuo emirbrega
  • Datum prvog posta
E

emirbrega

Guest
Danas mi se otelila krava i sve je ispalo kakoa treba krava se lako otelila,samo nemoze tele na noge samo lezi i glavu nedrzi uspravno...Mlijeko mu dajemo iz vjestacke kante za dojenje i sve pije al nemoze da stane na noge...tale je mrsavo mozda nema snage...molim vam odgovorite:(:(:(
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ako je danas oteljeno,onda ga ostavi da se odmori,možda su mu noge previše istegnute pa ga bole. To se i nama dešavalo pa je drugi dan ustao ili čak i treči dan.
I bilo bi najbolje da ga staviš negdje gdje može biti pušten da nije zavezan.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Danas mi se otelila krava i sve je ispalo kakoa treba krava se lako otelila,samo nemoze tele na noge samo lezi i glavu nedrzi uspravno...Mlijeko mu dajemo iz vjestacke kante za dojenje i sve pije al nemoze da stane na noge...tale je mrsavo mozda nema snage...molim vam odgovorite:(:(:(

Mi smo imali sličan slučaj, tele nije moglo stajat na nogama prvih 5 dana, ali kao je pilo mlijeko ojačala je i poslje je sve bilo ok, ako je telenje bilo lako i misliš da mu nije ništa slomljeno, biti će sve ok
 
E

emirbrega

Guest
telenje je proslo ok bez ikakavih problema nadam se da ce ustati sto je najvaznije pije mlijeko:p hvala na odgovoru
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
ako nemre na noge verovatno mu fali kalcija, pa ti je najlakše da mu daš kalcija. večina se diže nakon dan dva mi smo imali jednog neje se dizal 2 tjedna ali samo kalcij
 
M

MOCO

Guest
nemoj mu ništa posebno radit, samo mu stavi puno slame, da je kao na madracu, pazi da ga nitko ne gura, najbolje da ima svoj boks i daji mu svježe pomužen kolostrum njegove krave.Ne zajbavaj se s kalcijem da ga još ne ubiješ! Ja ne kužim zašto ljudi misle da se tele odmah mora dignuti!?

Uvijek dam teletu piti, najčešće na ležečki i još mu i glavu držim i ostavim ga lijepo na miru,ušuškam u slamu i mir! neka telad danima nemaju snage, ali zato si ti tu da se brineš za njega da redovno pije, neki teliči danima nemaju snage ni piti kako treba, al jbg sve je to "život na farmi"
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
možeš ići ovom, da tako kažem, sporijom metodom, znači ostavi ga da leži i daj mu iz kante neka pije. Samo ga redovno okreći, da ne leži dugo na jednoj strani, može dobiti upalu pluća. A isto tako možeš pozvati veterinara da mu da kalcij i vitamine u prvom redu vit. D3. Može biti da je tele rahitično pa bi tad intervencija veterinara bila itekako poželjna. Ja se kod sebe ne zezam stim da sam dajem nekcije i liječim nešto na svoju ruku. Ako nešto treba zovem veterinara a to bi i tebi preporučio. Ako misliš nešto liječiti onda zovi doktora, nemoj na svoju ruku davati kojekakve vitamine, kalcij a pogotovo ne antibiotike. Lako možeš napraviti više štete nego koristi.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
pa tele se je danas otelilo i nije ništa čudno što nemože na noge,ako nebude moglo nakon 2-3 dana onda pitaš veterinara za savjet, vi bi da se ono isti dan oteli i trči po štali.
 
M

MOCO

Guest
još sam zaboravio dodati nešto jako bitno: MASAŽA TELETA!!! tele, najbolje kada se hrani treba izmasirati, kao kad ga krava liže, to nije zezancija nego jako ozbiljna stvar (tako mu se pospješuje cirkulacija)i to teliči jako vole. Znači lagano se rukom gladi tele po vratu, duž kralježnice,prednji butovi,trbuh kružnim pokretima, zadnji butovi i na kraju rep (i pusa u njušku:mrgreen:)

mala i jako slaba telad se čisto umore od masaže pa odmah zaspu, a kad malo ojačaju onda se istežu nakon masaže.
Uglavnom ako ga krava ne liže, moraš ga masirati!

ja u prvih 48 sati ne pravim paniku ako se tele ne diže, a jede i izbaci mekonije.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
MASAŽA TELETA!!! tele, najbolje kada se hrani treba izmasirati, kao kad ga krava liže,

A da pustiš kravu, nek ga liže?
To prirodnim putem stimulira cirkulaciju krvi.

Stvarno mi nije jasno, zašto se često ljudima toliko žuri sklanjat tele od krave.
 
E

emirbrega

Guest
Evo jutros nikakvog pomaka ...zvao sam veterinara a on kaze da mu nemoze dati nista jer je jos premalo za jedno 3-4 dana on kaze da mu fali kalcija a postoji mogucnost da ima to urodjeno jer ovo je kravi 8-9 da se teli al to se prvi put desava...al on mrda nogama al nema snage....ima jos jedan problem a kad krene problemima nema kraja ...krava nije izbalica lozinu ostalo onako da visi dali sta da dam kravi da se to izbaci....:cry::cry::cry:
 
M

MOCO

Guest
A da pustiš kravu, nek ga liže?
To prirodnim putem stimulira cirkulaciju krvi.

Stvarno mi nije jasno, zašto se često ljudima toliko žuri sklanjat tele od krave.

neke krave ne reagiraju na tele, a imao sam 2x slućaj da je krava tukla tele, jedna ga je doslovno bacala po štali jedva smo je obuzdali!
 
M

MOCO

Guest
Evo jutros nikakvog pomaka ...zvao sam veterinara a on kaze da mu nemoze dati nista jer je jos premalo za jedno 3-4 dana on kaze da mu fali kalcija a postoji mogucnost da ima to urodjeno jer ovo je kravi 8-9 da se teli al to se prvi put desava...al on mrda nogama al nema snage....ima jos jedan problem a kad krene problemima nema kraja ...krava nije izbalica lozinu ostalo onako da visi dali sta da dam kravi da se to izbaci....:cry::cry::cry:

retenciju posteljice rješava isključivo veterinar! nemoj slućajno vuči i kidat, na ovu vrućinu nekih cca 24-30 sati nakon telenja mora doći veterinar i dati antibiotike. Teletu daji kolostrum na dudu i malo ga masiraj i čekaj još par dana.
 
E

emirbrega

Guest
krava se da za muzu kad je tele kraj nje i ona ga lize jer se jedino tako moze pomusti krava...samo za tele sam zabrinut jer je pomrsavo a pije mlijeko,kako ga ostavis u jednom polozaju ono tako ostane:(:(:(:(
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Kod nas teletu daju kalcij i vitamine već 2, 3 dan. Uglavnom ako mu kalcij ne pomogne onda neće ništa. Imao sam do sad dva takva slučaja da tele neće ustati. Prvo smo liječili, zapravo pokušavali izliječiti nekih mjesec, mjesec i po dana i ništa... Dao ga na kraju sa 2 mjeseca starosti, mesaru za 50 €...:madmana: Drugi put kad se to desilo da tele neće ustati ni nakon 7 dana, dao sam ga komšiji. Nisam se više htio zezati stim. Komšija ga još neko vrijeme liječio, hranio i na kraju stavio u zamrzivač.
Tu ako ne pomognu nekcije neće ni masaža. Sačekaj još neko vrijeme, nekih 5-7 dana, ako vidiš da ne ustaje onda najvjerovatnije neće ni ustati.

Za kravu je najbolje da zoveš veterinara da je očisti od zaostale posteljice. Neće tu puno pomoći bilo šta da joj daš. Treba proći najmanje 24 sata od teljenja pa da veterinar može izvaditi posteljicu. Uglavnom moraće je vaditi, ako do sad sama nije izbacila neće je ni izbaciti. Sad možeš samo čekati, a zbog visokih temperatura budi spreman na vrlo neugodan zadah u štali :eek:
 
E

emirbrega

Guest
da osjeti se zadah ili smrad....alnovi problem sad krava se neda musti zato sto tele ne doji i zato hoce udariti u velikim problemima nezz sta cu a tele kako ga ostavis tako i nadjes onon hoce da doji al nemoze poslat cu vam sliku pa ce te vidjeti:madmana::madmana::madmana::madmana:
P240612_1026.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Hm, tele nisi trebao stavljati blizo krave! Tu je sad najveći problem muža, krava se brani musti ili jednostavno neće spustiti mlijeko. Ja tele samo dobro obrišem a ujedno i izmasiram suvom slamom i odmah stavim u poseban boks. Krava može vidjeti tele ali nemože ni blizo njega. Na ovakav način nemam problema sa mužom, a teletu dam da pije kolostrum odmah u prvih sat vremena nakon teljenja. Kravu ako je vime jako natečeno pomuzem prije teljenja, obično čim vidim jasne znake da će se oteliti. Tako se puno lakše teli, lako liježe i ustaje i ne moram je odmah nakon teljenja maltretirati sa mužom već može na miru odmoriti.

Mislim da bi za tebe sad najbolje bilo da tele staviš u poseban boks. Nemoj ga nositi pred kravu, ona će se neko vrijeme buniti kod muže i tražiti tele ali će se ipak smiriti.
Što se teleta tiče, njega normalno hrani i nek jede koliko može. Obavezno ga okreći, nesmije dugo ležati na jednoj strani jer tako može dobiti upalu pluća.
 
E

emirbrega

Guest
tele je ovde u posebnom boksu samo sto se ne vidi i odvojeno je od krave..jutros je beukalo i bilo gladno nije imalo snage kao sto se vidi na slici ono moze da savija noge:roll::roll:sutra dolazi veterinar da ocisti kravu od posteljice i da vidi sta je sa teletom samo nedo bog da bude to urodjeno valja se ispatiti 2 mjeseca:madmana::madmana::madmana:sta je taj kolostrm tako nekako:?:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Na kojoj slici, ja ne vidim nikakvu sliku :scratch
Kolostrum je ono prvo mlijeko nakon teljenja i krava ga luči nekih 5 - 7 dana poslije teljenja. Kolostrum sadrži dosta više hranljivih materija nego mlijeko, zatim sadrži veliki broj raznih antitijela. Uz pomoć njega tele stvara svoj imunološki sistem, inače kad se oteli nema, niti može samo stvoriti zaštitu od bolesti. Bitno je dati kolostrum što ranije nakon teljenja jer je crijevna stijenka najpropusnija upravo u tih prvih par sati nakon teljenja, kasnije ta propusnost opada.
Što je krava starija to je i kolostrum kvalitetniji upravo iz razloga jer je ona prebolovala više raznih bolesti. Junice prvotelke imaju najlošiji kolostrum.
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
kao prvo drugotelke imaju najlošili kolostrum, ne junice. a kaj se tiče kalcija moreš mu odma sad dati 20 ml i nebu mu nikaj 100% sam mu nemoj v žilu dat. a ti moco ne pametuj da ga masira i zajebava ako nemre na noge fali mu kalcija, pa da ga masiraš i masiraš nebu se tele diglo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh