• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoć!!! Vino mi počinje ponovo vrijeti!!!!

S

Slaja

Guest
Molio bih nekoga tko zna da mi pomogne. Naime bijelo vino koje je ostalo mrvicu slatkasto mi je izgleda počelo ponovno da vrije prije 2 dana. Osjeti se kad ga se pije kao malo gazirano. Zanima me što učiniti? Treba li ga ostaviti da vrije ili ga treba pretočiti i sumporiti kako bi se zaustavilo vrenje? Molim brze odgovore i savjete!!!:(
 
B

BAGERISTA

Guest
Nekima je ostalo i slatkasto i kiselo,malo,,.:rolleyess:......prošla je godina bila,,,jako loša za vina,,,,,opčenito ih je jako puno,,,otišlo,,,odnosno vino nije napravilo šta je trebalo..:supris:
Najprije ga pretoči,....i to čim prije..i odnesi uzorak,,,da vide šta fali,,,ili treba stavit,,,,,,,,,,ovako napamet,,,je jako teško,,,,,,reč i odredit..
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Molio bih nekoga tko zna da mi pomogne. Naime bijelo vino koje je ostalo mrvicu slatkasto mi je izgleda počelo ponovno da vrije prije 2 dana. Osjeti se kad ga se pije kao malo gazirano. Zanima me što učiniti? Treba li ga ostaviti da vrije ili ga treba pretočiti i sumporiti kako bi se zaustavilo vrenje? Molim brze odgovore i savjete!!!:(

Jako loša stvar.
Moj savjet, stavi 20 g/100l vinobrana da zaustaviš vrenje.
Nakon 5-6 dana pažljivo pretoči. (pazi da ne pokupiš talog).
Kad bi ostavio da ti takvo vino odvrije nebi bilo dobro.
Ubuduće taloži mošt, ispravno sumpori vino i pretači na vrijeme.
pozdrav
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Je tak je to, htjeli bi imati slatka vina, a nema uvjeta za skladištenje(pretoplo) i nitko ne bi htio sumporiti.....to nejde tak...ineče, moj tetak, solidni podrumar, eksperimentira na taj način, i to mu je trenutno najbolje vino....
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
mater mi radila u laboratoriju u jednoj vinariji i kaže da nema šanse da ćeš ga spasit.ako ga pretočiš ozračit ćeš ga a vinobranom ćeš zaustavit vrenje ali šećer nije izvrio i to ide u ocat iliti kvasinu
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ne mora značiti....jednom se i nama to dogodilo i bilo je uredu....a teta mi je agronom-vinar i dozvoljava tetku da eksperimentira....kao što velim, odlično je vino...naravno obavezno sumporenje i zatvoreni pretok i rashladiti ga....
 
S

Slaja

Guest
Hvala na savjetu. Inače sam obavio taloženje mošta i obavezno dodavao sumpor prema uputama i do sada 2 puta pretočio vino. Naime vrenje mošta je stalo samo od sebe i dobio sam vino s 12 % alk., ali sam predpostavio da nije sav šečer provrio jer je mrvicu slatkasto. Inoxica je u podrumu i temperatura je niska pa mi nije jasno što je potaklo ponovno vrenje. Znači trebao bih ga što prije pretočiti i dodati vinobrana da ga spasim ili....!!!! Ovdje mi neki kažu da ga pustim da odvrije do kraja!!! Zbunjen sam??!!
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Stavi vinobran ili tekući sumpor da zaustaviš vrenje i zadržiš okus (sladunjavost) i za osam do deset dana pretoči, ali pazi da ne diraš talog i nemaš dalje brige.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
POMOĆ !!!
Imao sam problema sa vrenjem mošta ! Triputa je stajalo vrenje. Prvi puta sam ga zagrijavao na preporučenu temperaturu od 35 stupnjeva... stalo vrenje opet... dodao sam mu maaalu količinu VRELKA... stalo opet... Dodao mu preporučenu količinu VRELKA.... stalo opet... Pomirio se sa tim da ostane sladunjavo, ali.... SAD IMA OKUS PO VRELKU, KVASCU !!
UŽAAAS !!
KOKO SW OSLOBODITI TOG ZLA OD OKUSA ???
POOOOMOOOĆ !!!!!
 
B

bosniahos

Guest
.

Valja malo promisliti ali ne dugo,vino sad več ili nije jer vrije.Onda zašto vrije ,jer ima uvijet jel tako.Pa nije to čudno čudno bi bilo kad zavri za vručih dana u ljeta.Ima li kakvih mirisa u moštu.vinu ili okus mu nije kao prošle godine,a koliko si prije berbe prska zadnji puta i čime.Nema tu previše mudrije ako nema manu na vid i okus neka odvrije,nisi možda kvalitetne kvasce doda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh