• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak IMT 542

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ovih dana smo popravljli susjedov IMT,
kvar je bio u hidrauliku...
SSM17274.jpg


Cijevi koje otežavaju rastavljanje
SSM17275.jpg


kvar na cilindru
SSM17278.jpg

SSM17279.jpg



Motor mastan iako je moj otac lani radio generalku
SSM17281.jpg


3749 rh
SSM17276.jpg


Evo dotičnog traktora
SSM17280.jpg
 
J

jokapz

Guest
pa čekaj IMT da se pokido..... kako ga vamo neki hvale ja sam mislio da se taj traktor nikad pokidat nemože..... ;) ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
jokapz kaže:
pa čekaj IMT da se pokido..... kako ga vamo neki hvale ja sam mislio da se taj traktor nikad pokidat nemože..... ;) ;)
haha visiš da se nije pokidao bio je samo popravak :roll: :lol:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ovo je drugi kvar na hidrauliku, prije 10 godina, puklo mu je nešto na klipnjači.
 
B

Bobo

Guest
Vidi se da znate samo po Torpedu sarafat ;) ;)

Odvrnes dva prednja sarafa koji drze kabinu i samo ju prevrnes nazad da ne smeta. Vecina IMT traktora s kabinom je tako zamisljena kad se dogodi neki kvar na hidrauliku, da se kabina lako skine, preklopi.


Sto se masnoce tice, to je kriv ili majstor (bez uvrede) ili vlasnik traktora. Ili je vlasnik bio skrt, pa nije mjenjao dihtung poklopca ventila, ili je majstor reko da nema portrebe mjenjat i zato curi. Cim ga jednom rastavis gore, 99% slucajeva da ga sa starim dihtungom neces dobro sastaviti i da ce ulje curiti dolje, a ako i stavis novi dihtung, pretegnuti su vijci poklopca, i onda opet curi...

Daj mi samo reci sto on s tim traktorom radi da mu se hidraulik vec dva puta pokvario?

Vjerujte mi, nije do traktora sto se kvari cesto, vec do vlasnika...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da nije blokirao ili da se netko igrao sigurnosnim ventilom hidraulike..
Pa kad majstor vozi npr. balu od 800 kg pa upri po "gasu" ...karike frcaju na auspuh :D
Ovo je gotovo nemoguce da dobije dva loša odljevka ,ili je samo loše srece :scratch

Kakve je "simptome" imao traktor ..nije dizao ,propadala hidraulika, podrhtavalo ?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Bobo kaže:
Vidi se da znate samo po Torpedu sarafat ;) ;)

Odvrnes dva prednja sarafa koji drze kabinu i samo ju prevrnes nazad da ne smeta. Vecina IMT traktora s kabinom je tako zamisljena kad se dogodi neki kvar na hidrauliku, da se kabina lako skine, preklopi.
To je još jedan dodatan posao, jer treba napred onu gumu oko haube skidati ljepiti itd.
Sto se masnoce tice, to je kriv ili majstor (bez uvrede) ili vlasnik traktora. Ili je vlasnik bio skrt, pa nije mjenjao dihtung poklopca ventila, ili je majstor reko da nema portrebe mjenjat i zato curi. Cim ga jednom rastavis gore, 99% slucajeva da ga sa starim dihtungom neces dobro sastaviti i da ce ulje curiti dolje, a ako i stavis novi dihtung, pretegnuti su vijci poklopca, i onda opet curi...
Mjenjano je sve, glava stegnuta onako kako treba jer imamo podatke iz radioničkog uputstva.
Daj mi samo reci sto on s tim traktorom radi da mu se hidraulik vec dva puta pokvario?

Vjerujte mi, nije do traktora sto se kvari cesto, vec do vlasnika...
U oranju se to dogodilo, pod jednobraznim plugom.

Susjed radi oko 5 jutara zemlje i nešto livade, oko 200 rh godišnje.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
puknuti kaže:
Kakve je "simptome" imao traktor ..nije dizao ,propadala hidraulika, podrhtavalo ?
Hidraulik je bio slab, nije mogao ni plug podizati, a čim si ga ugasio odma je pao do zemlje.
 
J

jokapz

Guest
Vjerujte mi, nije do traktora sto se kvari cesto, vec do vlasnika...

Bobo potpuno si u pravu ali ako to vrijedi za IMT onda vrijedi i za Torpeda....
kad se IMT pokida onda su krivi vozači a kad Torpedo onda nevalja traktor.... vidite da se i IMT kida...
 
B

Bobo

Guest
Pa gdje ima posla, ima i kvara!

Samo mi u glavu ne ide zasto u 3500 radnih sati vec po drugi puta radi hidraulik?!? Moze biti da mu gornji granicnik nije dobro postelan, pa kad pomakne "kuglicu" skroz gore, poluge dodju do najgornjeg polozaja, a pumpa pravi jos dodatnog pritiska. Drugog objasnjenja nemam, posto covjek radi 5 jutara zemlje i pravi malo sati godisnje s traktorom.

Sto se curenja ulja tice... Za to nemam objasnjenja, jer kad se skida poklopac ventila, tu uvjek curi ulje a brtve postanu potrosna roba. Treba dobrano potrefiti kad se stavlja na poklopac nova brtva, jer u 90% slucajeva tu moze opet vrlo brzo procuriti ulje. Veliki minus na skoro svakom IMT traktoru, a pogotovo kod brene :(
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Brtva se dan ranije nalijepi na ventildekl i onda nema micanja kod stezanja, mislim na plutenu brtvu.
Što se tiče loma cilindra sigurno je zaštekao sigurnosni ventil jer pumpa inače ne bi mogla to slomiti.Kao što si i rekao najbolje je ograničiti visinu dizanja.Meni je na 533 slomilo poklopac hidraulika.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Bobo kaže:
Daj mi samo reci sto on s tim traktorom radi da mu se hidraulik vec dva puta pokvario?

Svi znamo kakvi su IMT-i i koje su im slabe točke, ali hidraulik im je jedan od boljih dijelova tak da i mene čudi da se strgao i to već drugi put... :scratch
Inače imam 540 kupljen 80. g. novi i hidraulik nije niti jednom diran...
 
B

Bobo

Guest
Osim jednog kolege koji je kupio 533 za sredjivanje, ja vise ne poznam nikoga tko ja na IMT traktoru morao dirati ISTA po hidrauliku...

Na nasem 539 je mjenjana uljna pumpa, jer nikad nije ulje u mjenjacu mjenjano, pa ju je spena doslovce pojela, al to smo mi sami krivi. Al da nesto bas pukne...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Tvoj imt539 sigurno nije nosio 6-rednu pneumatsku sijačicu u sjetvi soje gdje naprijed mora imati bar 100 kg utega da bi uopće mogao voziti.Također je sijao s psk-4 s deponatorima za gnojivo a o prskalici da ne pričam.Dok nisam kupio NH imt 533 je bio traktor koji je pravio najviše sati na imanju.Trošio sam i po dva rezervoara goriva dnevno.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Eto, nisam do sad stavljao slike popravaka traktora koje smo popravljali. Vi pričate o nekakvim slabim točkama na Torpedu, a ja bi tu mogao nabrajati slabe točke MF-a, DF-a, Zetora, IMT-a i svih ostalih koje smo popravljali, svi su oni tu negdje. Prema tome onakve svađe nemaju smisla. A od tih svih traktora IMT je tehnološki najzastarjeliji i puno stvari sa inžinjerskog gledišta je loše zamišljeno.
 
B

Bobo

Guest
Da je lose zamisljen, to reci englezu koji ga je dizajnirao...

Hidraulika na IMT-u MORA raditi i tu nema govora. Dovoljno je sve unutra masivno da se nosi s teretom koji je za takve traktore predvidjen. 90% sam siguran da je tom baji sto ste mu radili traktor gornji granicnik pomaknut previse gore i da pumpa razara sjelove hidraulika... Za nju je MF pokupio bezbroj nagrada i priznanja, tak oda tu nema govora. Motori su takodjer po perkins licenci, ali kad nastupi ofrlja radna snaga i losa kvaliteta materijala, tu Englezi ne mogu pomoci...

@JD4755: Sto se tvog 533 tice. jesi li mu ikada radio hidrauliku? Puno posla je radio, to smo visjeli i preko slika... Istina, moj je najtezi prikljucak imao punu prskalicu od 350 litara i tanjurace OLT 20 diskova... Eventualno kad smo klade dizali na prikolice, pa se jadnik pripinjao samo tako, ali opet od 1981.g. nista nije dirano, jer je samo od sebe puklo. Da smo ulje mjenjali bar svakih 5 godina, vjerujem da ne bi ni tih problema bilo, al sta ces...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ni 533 a ni 539 nemaju na usisu ulja nikakvu zaštitu da opiljci zupčanika i sitna špena dođe u klipiće pumpe te pripomogne bržem habanju .Ja sam na svom 533 pumpu reparirao dva puta isto tako i cilindar,klip i razvodni ventil.Ponavljam da je uzrok bržeg trošenja hidraulike to što sistemom kola nefiltrirano ulje.Ulje sam mjenjao svake dvije godine.Noviji i veći imt traktori imaju gusto žičano sito na usisu.Poklopac hidraulika mi je pukao kad sam zapao s tanjuračom pa sam digao graničnik da više digne i eto vraga.Sigurnosni ventil nije otvorio jer je bio zapeknut.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
jd4755 kaže:
Ni 533 a ni 539 nemaju na usisu ulja nikakvu zaštitu da opiljci zupčanika i sitna špena dođe u klipiće pumpe te pripomogne bržem habanju .Ja sam na svom 533 pumpu reparirao dva puta isto tako i cilindar,klip i razvodni ventil.Ponavljam da je uzrok bržeg trošenja hidraulike to što sistemom kola nefiltrirano ulje.Ulje sam mjenjao svake dvije godine.Noviji i veći imt traktori imaju gusto žičano sito na usisu.Poklopac hidraulika mi je pukao kad sam zapao s tanjuračom pa sam digao graničnik da više digne i eto vraga.Sigurnosni ventil nije otvorio jer je bio zapeknut.
To je vjerojatno bilo i na ovom, jer to im je bolest.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
moj 540 je nosio 4 rednu sijačicu OLT,nosio je bale sve tereti 400kg + i uvijek u hidraulici poka kaj ludo ali se nikad nije niš polomilo ili da hidraulika otkaže...539 isto tak nikad greška, 549 kaj taj nije sve preživio hidraulika nikad dirana.Več par godina za redom samo nosi prskalicu 650litara ;) traktori su svi stari 15 godina na više...
 
D

danijel

Guest
Na poklopcu su 4 vide koje drže cilindar od hidraulike za poklopac. Te četiri vide moraju biti manje čvrstoče 5.8, ili jos manje , ne znam točno ali 8.8 i 10.8 nikako. U slučaju da majstor preštima greničnik, onda puknu vijci, i mehaničar ih zamjeni jačima-i onda se desi da pukne poklopac. Tako je to proračunato da puknu vide a ne poklopac. Ja imam 577, probao sam malčirat s malčerom od 1100 kg, sve je bilo u redu dok se ulje nije zagrijalo i onda je sporije dizao hidrauliku. Tako da se nije nista desilo samo nije htio podignut ako nije bilo 1800okr/min. Ove starije pumpe nemaju filter pa su samo problemi s njima. Al je zato TORPEDO jednostavan, pumpu skines tik-tak, a ovo drugo je jednostavna hidraulika, tako da se ne kvari nikad :lol:
 
Na vrh