• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak kardana WALTERSCHEID

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

A el ima kakva razlika ako je treilauf spojka, znači ona koja propušta samo kad se gas otpusti, a stroj se dalje slobodno sam usporava, na strani traktora il ian strani priključka/stroja?
Mišljenja sam da se ista funkcija obavlja??

Jedino ako sam dobro zaključil da ako je na strani traktora stroj vrti cijeli akrdan pri usporavanju, samo glava na traktoru stoji, a ako je na strani stroja onda kardan stoji, a glava se na stroju vrti??


Inače imam doma raznih glava s raznim funkcijama, mislim na 4 ili 5 kardanam, moral bi sve to posliakti da mi točno objasniš koji je kakav. Znam samo za ove na rotokosi i silokombajnu da su ti treilauf.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Freilauf, prostotekoća, jednosmjena... :)
Nema razlike, no meni je draže da je na strani stroja, baš kak si i sam objasnil.
Ona za preopterećenje bi trebala biti na strani pogona (ako se kardan savije...) da ne pretrgne osovinu koja izlazi iz traktora.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Znači dobro sam ja to skužil :)

Imam jedan kardan s glavom od preopterečenja, koristim ga najčešče na cisterni, znam da dok je jednom pumpa zablokirala da je rustalo ko sam vrag dok nisam dobežal u traktor isključiti kardan, al to mu je i svrha! I taj je baš stari walterscheid.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

Je.
Izuzetak su kardani s CV zglobom i spojkom preopterećenja. Na njima nemreš okrenuti stranu tak da bu ta spojka na ulazu. Srećom, taj je zglob slabija točka pri velikom skretanju (pa odma savije kardansku osovinu :)).
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: Reparacija kardana WALTERSCHEID

eto, ja čisto iz dosade sjetio se vas forumaša, i danas idem rastavit čegrtaljku na kardanu i nađem unutra 6 debljih federa podrobljeno i jedan šnaper zacvikan koji se nije dao stisnut unutra (spucani komadi federa se nabili pod njim i zacvikali ga, s tim čegrtaljka više nije imala proklizavanje) a još me čudilo kak prošle godine pod utovarkom nije zakrčo....hahah dobro je. sad i to složeno :icon_biggrin:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Kardan je popravljen, kod ferenščaka kupljena dva seta za reparaciju.

Problematično je to složiti sve nazad, ali uspio sam zajedno s kolegom i ručno pravljenim šelnama od flaha.

1393848359-1500-x-1125px-IMG_0418.JPG


1393848360-1500-x-1125px-IMG_0419.JPG


Nažalost žicom nije išlo ;).
1393848360-1500-x-1125px-IMG_0421.JPG
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Ovako sam si ja mučio sa saastvljanjem karadana. Još je bio u pitanju mali kardan od sakupljača sijena. na kraju sam uspio nači nekakvu veću šelnu. S njome sam stegao opruge i uspio sve vratiti nazad.
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
za člana aag14v, jedno pitanje, ako nije tajna, kolko košta taj set kod ferenčaka?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Nije tajna, niti ne vidim ni jedan razlog zašto bi se nešto tako prosto tajilo :).

Cijena jednog seta je otprilike 140 kn ne znam sad točno, ali imaju i posebno slovenske zube - šalice nisam siguran ali tu se cijena kreće oko 13 kn/komad.

Za reparaciju ti trebaju 2 (ili više, ovisno o karadnu) seta, u jednom setu imaš po 8 šalica, 8 širokih i 8 uskih opruga, pa je komplet nešto manje od 300 kn. Kardan je u odličnom stanju s originalnim križevima pa sam se zato i odlučio za original dio a ne zamjenski poluproizvod.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nažalost žicom nije išlo ;).

Ovako sam si ja mučio sa saastvljanjem karadana. Još je bio u pitanju mali kardan od sakupljača sijena. na kraju sam uspio nači nekakvu veću šelnu. S njome sam stegao opruge i uspio sve vratiti nazad.

Ja sam se mučio sa ovim oprugama do besvijesti :fiery: kasnije sam našao sistem da ga sklopim za minutu
Poredam sve opruge i šoljice i ubacim kardan pod presu i pritisnem samo minimalno , veoma malo i onda čekićom kuckam jednu po jednu , to upadne samo tako :icon_anal:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Savoris, jako dobra ideja, puno hvala ;).
Samo je problem što nemam presu.

To radiš na hidrauličnoj ili mehaničkoj ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Na hidrauličnoj sam radio ali ne treba veliki pritisak , možeš i bilo kakvom polugom da pritisneš ali ti onda treba pomagač , nemožeš sam
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
hvala na brzom odgovoru, i kak se kardan pokazo u praksi, jel trpi veće napore sad ili krči svako malo pod malko većim opterećenjem?
Ja sam (napisano u postu prije) u trgoagenciji kupovo te po komadu, nesječam se cijene, i federe isto po komadu, no nisam zadovoljan....slab je, malko jači nego prije s original podrobljenim nekim federima, ali nije to to

savoris
svaka čast, super ideja...ja sam bio kupio veliku šelnu s kojom sam ih stezo, uspije ih ona stisnut ali uvjek se neki mora trknut jer se svija šelna. drotom sam probavo, ma nema boga...sam puca i onda sve izleti van po stolu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja to nikad nisam delal ali mislim da bi tu komadič lima oblikovan u obliku ljevka odigral svoju ulogu.
To je za čas u varenoj izvedbi složeno.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Nije korišten jer nismo još vozili gnoj, to će bit za koji tjedan.

U originalu je imao 12 šalica, sada je pojačan na 16 (jer postoji i izvedba s istim križem i cijevi s 16 šalica), pošto su dijelovi original mislim da bi trebao dobro funkcionirati.

Vidjet ćemo kako će se pokazati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Malo morgen

@muha , nije to baš tako lako kao što izgleda , i ja sam tako mislio dok nisam počeo sklapati :icon_fU:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Muha, ove opruge su toliko jake da je to za ne vjerovat, moguće da bi ti uspio s lijevkom ali zvao sam servisere kardana i oni imaju specijalni alat - tj. šelnu baš za te namjene i rade to s time. Možda bi se dalo nešto iskombinirati s kliještima koje imaju baš takav prihvat ( preuredit neke rolcange ili velike papagajke).

Prstom ne možeš ni malo stisnuti šalicu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ako si ti te štifteke čekićem nakljucal jednoga po jednoga onda sam siguran da bi konusni ljevak to isto odradil uz puno manje prtljancije.
Velim, nisam delal ali tak si mislim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh