• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Popravak kardana WALTERSCHEID

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A ako bi ti taj lijevak nedaj bože preletio preko valjčića to kada bi se raspalo da si u buretu nebi našao više sve dijelove
Kada priđeš sa konusom , pošto valjčići imaju špicaste vrhove , većina ih se okrene u neželjenom pravcu , možda je neko probao tako pa nije moglo
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Istina nisam razmišljal o onim zubima, a slagati namjensku šelnu za jedan kardan nema smisla
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Problem je i kad sastaviš ako je puno krčal oštečena je i glava pa tak više nema isti otpor i krči prije (silikombajn) izbacil sam federe i ostalo i stavil okrugle bolcne i ni je bilo kuplunga ni ti briga .
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Ljudi samo da javim,
kardan je isproban i funkcionira odlično.
Ipak se isplatilo investirat u staru njemačku kvalitetu :icon_pray: !

Lijep pozdrav i nadam se da će ova tema pomoći još nekome:icon_exclaim:
 

marko1985

Član
Tu od
22 Ožu 2012
Poruka
47
pozdrav, imam ovakav kardan kao što ovdje pričate i koristim ga na malčeru za košnju vinograda,problem je što jako brzo prokliže(krči) pri malo večoj travi. Kardan (spojku) sam kupio u selu od čovjeka kojem ne treba jer se meni rasula jednosmjerna spojka i nisam pronašao niti jedan dio iznutra da vidim kakve su opruge ili šta je već sve bilo unutra, pa sam na kardan stavio spojku istu kao što je ovdje na slikama. rastavio sam ju da bi vidio zašto proklizava mislio sam da je previše totmasti unutra pa je to razlog ali kada sam otvorio i izbrisao svu mast i uspio sklopit uz dosta patnje vidio sam da nije stvar u tome jer se opet događalo da krči. Sad na slikama vidim u čemu je problem, kod mene imaju samo velike opruge nema ovih manjih kao što su ovdje na slikama pa me zanima kada se naručuje dali imaju nekakve dimenzije tih batiča i opruga ili je isto za sve kardane?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Marko1985,

prvo si pogledaj u kakvom su stanju zubi (šalice, batići ili kako već), ako idu u špic i oštri su znači da su potrošeni.
Kao drugo pogledaj kućište kardana na koji naliježu zubi, ono ne smije bit potrošeno.

Kao prva pomoć može poslužiti zamjena opruga (najpoželjnije komplet debela i tanka nove).

Imaš novih zamjenskih glava srednje kvalitete od 300 do 400 kn,
dok ti set za reparaciju Walterscheid košta 150 kn (trebaju ti 2 seta).
Cerjakovi elementi su ti malo povoljniji.
 

marko1985

Član
Tu od
22 Ožu 2012
Poruka
47
Hvala vam puno pogledat ću ovih dana kakvo je stanje.zubi(batići) nisu bili oštri bili su onako kao zaobljeni i bili su svi čitavi što je sad upitno nakon godinu dana rada i onoliko krčanja i pregrijavanja od krčanja,a i kučište mi je bilo onako čudno kao da se dosta pojelo iznutra ali je uzet polovan pa neznam ni kako treba izgledat kad je ispravan.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Ako je sve pojedeno onda je to malo problematično.
Imaš mogućnost blokirat kvačilo s šalicama koje si fiksne bez opruge
(tokar napravi takvu bolcnu), što je loše riješenje.

Ili možeš kupit komplet novu vilicu s kvačilom, povoljnih vilica ima u zastupništvo za TEHNOS u Orlovcu Zdenačkom,
kada sam ja tražio tamo su bile najpovoljnije a da nisu iz kine ili turske
(ne sjećam se dal su kvačila bila cerjakova ili talijanska).
Cijena je bila od 300 do 400 kn ovisno o momentu kvačila za kardan s križem 75mm.
 

marko1985

Član
Tu od
22 Ožu 2012
Poruka
47
picture.php

picture.php

picture.php

vidi se da je malo oštečena
picture.php

jasno vidljivo nejednako oštećenja na zubima
picture.php

i naravno polomljene opruge a malih nije ni bilo unutra
 

marko1985

Član
Tu od
22 Ožu 2012
Poruka
47
sad ovo možda ne spada u ovu teme jer je ovaj kardan meni nepoznate marke i kardan je bio s jednosmjerno spojkom koja se razletila i djelovi nisu pronađeni po slikama se vidi da su bile opruge ali koje dimenzije ili jakosti neznam i umjesto zubaca čini mi se kao da je bio neki komad flaha ili tako nešto što nije cilindričnog oblika
picture.php

picture.php

picture.php
 

marko1985

Član
Tu od
22 Ožu 2012
Poruka
47
Evo da se pohvalim da sam našao djelove za kardan ovdje u Sl.Brodu cijena nekih 325kn za komplet od 8 kom.Još pitam čovjeka koja je cijena kao nezna oko 20 kn po komadu ali nezna točno jer nema na stanju nego mora naručit i ja naručim 16 kom kad je roba stigla kaže eto oko 40 kn/kom a ja neznam šta da mu kažem. Onako lud uzmem 8 kom jer mi treba i sklopim kardan i idem probat i odmah pokupim ciglu odletila 3m kad sam ju zveknio i naravno otišao mi križ kardana i sad opet remont. Nego nisam pretjerano zadovoljan opet mi dosta preskače sklopka dali sam možda previše podmazao unutra.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Meni tako kada povećaju cijenu ja se samo zahvalim i odem , neka prodaju nekom drugom
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ovo malo ne kužim sklopka slaba a opet ni je zaštila križ nekad bile dvije vrste sklopki jedna sa lamelama druga sa tim oprugama i bolcnima lamele su izdržale oko 50 rali siliranja i trebalo ih mijenjati bolcni izdržali 10 rali i više nije pomagalo mijenjanje jer su zagrizli dosjede tako da sam blokiral sklopku i više pazil kod siliranja neki id tih kardana i danas rade a stari više od 30 godina .
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Evo da se pohvalim da sam našao djelove za kardan ovdje u Sl.Brodu cijena nekih 325kn za komplet od 8 kom.Još pitam čovjeka koja je cijena kao nezna oko 20 kn po komadu ali nezna točno jer nema na stanju nego mora naručit i ja naručim 16 kom kad je roba stigla kaže eto oko 40 kn/kom a ja neznam šta da mu kažem. Onako lud uzmem 8 kom jer mi treba i sklopim kardan i idem probat i odmah pokupim ciglu odletila 3m kad sam ju zveknio i naravno otišao mi križ kardana i sad opet remont. Nego nisam pretjerano zadovoljan opet mi dosta preskače sklopka dali sam možda previše podmazao unutra.

Marko, pišeš da ti previše preskače sklopka. A kad si udario ciglu tad nije preskočila a pukao je križ kardana ?
Meni ovo nije uopće jasno, ajde ti lijepo uslikaj taj kardan pa da vidimo o čemu se radi.

Cijena tih konusa se kreće od 13 do 15 kn komad bez opruge za cerjakove, dok je za Walterscheid za paket 8 komada s oprugama oko 150 kn. Takve su cijene u mom kraju...

PS.
ako imaš jednosmernu sklopku kardan nema zaštitu od preopterećenja.
Ali isto tako mora preskakati kad pustiš gas na traktoru (to je i bit jednosmjerne sklopke).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A postoje i preopteretne i jednosmijerne spakovane u jedno
Oni utori gdje naliježu te šoljice su u preopteretnu stranu strmije nego u jednosmijernu stranu , znači kada kardan vuče onda je ispred šoljice oštriji ugao i treba veća sila da ''odradi''
A kada kardan koči taj ugao je blaži i šoljica lakše preskače
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
699
Da Savoris znam da postoje, u pravu si. Ali opet mi je ovo gore napisano neshvatljivo :icon_scratch:. Ako je preopteretna i jednosmjerna spojka u jednom...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko1985

Član
Tu od
22 Ožu 2012
Poruka
47
Evo da pojasnim radi se o ovom kardanu kao što je savo rekao na jednu stranu je blaži kut a na drugu je oštriji
picture.php

e sad s obzirom da ssam ja sklopku stavio na stroj i probao malčat uvidio sam da dosta preskače pa sam stao i okrenuo sklopku na traktor pa pokušao tako i pokupio ciglu.I sad ne samo da sam polomio križ jer je sila vjerojatno bila toliko jaka da je križ pukao jer je bio prije sklopke nego nisam uspio vidjeti dali više sklopka preskače kada je na traktoru ili stroju

da vam se pohvalim i koliko sam platio križ kardana 27x74,6(75) ravno 70 kn neki talijansi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Nema veze s koje je strane sklopka, jer je smjer momenta nepromijenjen.
Inače, EU propisi traže da sklopka uvijek bude na strani pogona, no to nije uvijek izvedivo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh