• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poriluk

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
pozdrav ekipa...evo nevidim ove teme nigdje i zanima me malo o sadnji uzgoju itd.... naravno ako netko radi!! lip pozdrav :partyman:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
pozdrav ekipa...evo nevidim ove teme nigdje i zanima me malo o sadnji uzgoju itd.... naravno ako netko radi!! lip pozdrav :partyman:

Šta te točno zanima o poriluku ili kako ga kod nas zovu samo por. Sadi se iz presadnica obavezno sjeme od nekog hibrida, vegetacija oko 90 dana iako ima i kraćih a i dužih vegetacija (zimski) proljetos točnije u šestom mjesecu otkupna cjena je bila šest kuna sada je cjena četiri kune ali sada bolje ide veća je potražnja. Ako ga misliš uzgajat uzgoji ga tako da ti lažna stabljika bude što duža i da nije tanja od četiri centimetra. Koliko je meni poznato Talijani svoj poriluk ogrću tri puta i imaju čisto bijelu dugačku stabljiku dok kod nas rijetko tko ogrće poriluk već ga gule i imaju stabljiku dosta kratku koja je bjelo-zelena a guljeni por teže ide na tržištu. Što se tiče gnojidbe najbolje je sve gnojivo koje misliš dati poru odmah prije sadnje zatanjurati i ono veoma važno noge pora bi trebale biti stalno mokre.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Šta te točno zanima o poriluku ili kako ga kod nas zovu samo por. Sadi se iz presadnica obavezno sjeme od nekog hibrida, vegetacija oko 90 dana iako ima i kraćih a i dužih vegetacija (zimski) proljetos točnije u šestom mjesecu otkupna cjena je bila šest kuna sada je cjena četiri kune ali sada bolje ide veća je potražnja. Ako ga misliš uzgajat uzgoji ga tako da ti lažna stabljika bude što duža i da nije tanja od četiri centimetra. Koliko je meni poznato Talijani svoj poriluk ogrću tri puta i imaju čisto bijelu dugačku stabljiku dok kod nas rijetko tko ogrće poriluk već ga gule i imaju stabljiku dosta kratku koja je bjelo-zelena a guljeni por teže ide na tržištu. Što se tiče gnojidbe najbolje je sve gnojivo koje misliš dati poru odmah prije sadnje zatanjurati i ono veoma važno noge pora bi trebale biti stalno mokre.
e hvala ti na korisnom objašnjenju,,, mene muči jedna stvar krumpir sadim u 2mjesecu vadim u 6mj,,, a njiva mi onako bezveze stoji a ljep komad pa o svacemu se raspitujem sta da stavim i tak!!! msm naravno kad krumpir izvadim!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
e hvala ti na korisnom objašnjenju,,, mene muči jedna stvar krumpir sadim u 2mjesecu vadim u 6mj,,, a njiva mi onako bezveze stoji a ljep komad pa o svacemu se raspitujem sta da stavim i tak!!! msm naravno kad krumpir izvadim!

Ja ću da ga sadim sredinom šestog, jedan dio a drugi dio karfiol.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
znaci ides presadnicama,,,, kolko radis povrsine?? di plasiras??


Ćelo poriluk se radi iz presadnica kao što više nitko papriku ne radi direktno iz sjemena tako i poriluk više nitko ne radi direktnom sjetvom a ako si gledao i duhan prelazi na foliju i kpk tako da sve ide napred i svojim tokom.

Ja ne radim puno površine zato što nemam puno imam samo deset jutara i to moram rasporedit kako znam.
Poriluk sadim sadilicom za duhan (obična sadilica) dva reda i onda skinem jednu bateriju a drugu premjestim u sredinu i sadim ponovo istu površinu tako sam dobio trećinu površine više.
Plasman je dosta težak ako nemaš nekakav otkup ja imam dogovoreno za jesensku proizvodnju zato ga u proljeće i nesadim a i inače jesenska proizvodnja se puno lakše plasira i ne postoji opasnost da ga moraš zaorat zbog druge kulture koja čeka sadnju.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
por

Da vratim temu u život.
Za tjedan dana krećem sa usijavanjem pora u kontejnere 170 rupa.
Iskustva nemam nikakvoga, nekakva teorija uzgoja je nađena na netu,volje ima pa ajmo...

Znam da treba šišati presad, al neznam u kojoj se visini mora ošišat i kak na kratko.
Presađiva se kad je debljine olovke. Najmanje dva puta se ogrnja. Voli puno hrane koju mu treba dat prije sadnje jer jako iscrpljuje tlo. A tek vode, ajme.

Lancelot 30000 sjemenki spremno za usijavanje. Mjesta ima u plasteniku bez grijanja jer mu i ne treba visoka temperatura.Do -5 celzijevaca vani ,može podnjet u plasteniku da ne smrzne.

Stavljat ću ovdje slike tokom sezone da možemo svi skupa unaprijediti proizvodnju ove zanimljive biljčice.Mada svaka pomoć dobrodošla.

Prvo ću oprat minwash-om kontejnere pa ih umočit u otopinu izosana , ocijedit ,pa priprema za usijavanje.

Koji supstrat?
Mislim koristiti klasmanov potgraund H .

koja dubina usijavanja?
pročitao sam negdje da se usijava na 0.5 cm dubine i lagano zasipa supstratom.
 
Posljednje uređivanje:

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
evo,kao što kaže siki,noge poriluka bi stalno trebale biti mokre:




ostatak mog lancelota:



nije baš sve pod vodom:



a ovo je gredica gdje je lani vađen rasad i ostaci (nisam ni znao da je to još tu)



kao što vidiš,ja ne sijem poriluk u kontejnere,jer nema potrebe
posij ga na gredicu,baci mu petnajstice,prihrani par puta ureom,naravno,vode u izobilju
kad prvi puta dosegne visinu od dvadesetak cm,pokosi ga
kad ga presađuješ,otkopaš ga sa štihačom,a priprema za sadnju podrazumijeva da ga opet skratiš na 5-6cm iznad bijeloga,i skratiš mu resice korijena na 1-2cm
što gušće ga posadiš to bolje,ja radim gredice od 4 reda,a razmak u redu koliko brzo mogu šlihtati operateri na sadilici...
ja ga pokosim još jednom u vegetaciji-onaj dio koji pretpostavljam da će ostati za proljeće

eto,moj mali doprinos temi
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
p2240002c.jpg



p2240001d.jpg



ovo je slikano odmah nakon snijega, sad se je već malo oporavio, ali voda ga davi stalno...
lancelot, presađivan lani nakon žetve ječma...prijesadnice kontejnerskog tipa...
druga slika je moja kombinacija kelja pupčara i poriluka koje sadim istovremeno, ali ove godine je dva mjeseca snijega u kombinaciji sa gladnim srnama napravilo berbu skoro pa bez mene...
@independent ja ga nikad ne šišam, a sadim ga kad se za to naprave uvjeti na polju i kad prijesadnica relativno dobro drži onu kockicu supstrata, ali to nikad nije debljina neke olovke, više je to debljina slamke suhog sijena...:(giggle):
naravno kontejneri su od 209 rupa, klasman ti bu dobar...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
primio sam upit na PM na koji ću odgovoriti ovim putem:
nadam se da se dotični neće ljutiti,napokon svi smo ovdje da dijelimo stečena iskustva :eek::

sve sadim u isto vrijeme,pa ga prebirem,ja ga prodajem na Dolcu,pa kad poraste za vađenje idemo redom,pa prebiremo uvijek ljepšega,i tako cijelu jesen,dok ne uđe muha ili dok ne smrzne...
davnih godina smo ga otkapali ispod snijega ili smrznutoga pa se odmrzavao u štali,ali to su bila zlatna vremena dok se takva rabota isplatila...
i moj je izgledao kao i darijusov poslije onog snijega,ali evo,već se lijepo oporavio,obraslo se ono što je muha uništila,te ono što je izgnjililo kroz zimu
inače nema straha,poriluk prezimi i najgoru zimu vani,mislim da je ova dobar primjer,a mojega je još pola u ovoj vodurini,i evo - živ je i zdrav
što se tiče kosidbe,tako je radio moj stari oduvijek,navodno se time tjera u debljinu -to je jedna od stvari koju sam nastavio raditi bez propitkivanja,mada sam lani dvije gredice pokosio samo jednom, a jednu,ovu što je na slici još u punoj dužini dvaput,i iskreno,nevidim razliku,tako da :(think): ...

ja ga nikad nisam sijao u kontejnere,jer presadnice kupujem,pa bi mi bio preskup a nedostatak ove vrste proizvodnje presadnica je taj da ih ima od debljine osušene vlati sijena do debljine palca,ali meni to uopće ne smeta,jer ga stignem prebrati od prvog do zadnjeg,ne vadim ga odjednom
ja sezonu poriluka rastegnem na gotovo10 mjeseci,zahvalna je to biljčica

što se tiče herbicida,lani je prije sadnje dobio samo dost (stomp),a navodno se kasnije može korigirati s afalonom,što ću probati ove godine

prohelan (gesagard) je bio zakon dok ga nisu zabranili,pokoj mu duši:(
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Baš mi drago što ste iznjeli svoja iskustva.
Evo usijali smo danas do kraja složili i zalijali. Na njivu još se nemre ,pa stoga ni direktno usijavanje ni moguće. Odličio sam se na ovakav način uzgoja presada jer
želimo što ujednačeniji presad pa tako i berbu, a tih kontejnera od 170 rupa imam na raspolaganju. Prekrit jutom i zalijan.

Evo par slika slikanih prije zalijevanja:





Eto ,nastavak slika slijedi uz daljni razvoj pora.....
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
umjesto pokrivanja jutom, lijepo si ga mogal zalijat toplom vodom, i složit kontejnere jedan na drugi...i zamotat sve skupa najlonom, ili metnut u klijalište (prostorija 2x2 sa malom grijalicom)...
izbjegal bi sušenje supstrata i nejednako nicanje..:(happy):
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
umjesto pokrivanja jutom, lijepo si ga mogal zalijat toplom vodom, i složit kontejnere jedan na drugi...i zamotat sve skupa najlonom, ili metnut u klijalište (prostorija 2x2 sa malom grijalicom)...
izbjegal bi sušenje supstrata i nejednako nicanje..:(happy):[/QUOTE

A eto čovjek stalno uči i stalno nešto novo zmišlja. Trudit ću se da se ne dogodi sušenje supstrata, tako su moji uzgajali kupusnjače na lijehama (prekrivali jutom) u zlatno doba.
Sijan je u 3 dana pa bumo vidli kakvo će nicanje bit.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ja već prodao ovih dana prve pušleke...nije debel, ali ima cijenu...:p:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav forumaši. Trebam malu pomoć, jedna moja prijateljica iz Koprivnice bi sijala poriluk, kada bi trebala sijati i da li netko može preporučiti koji hibrid. Hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
aj nam prije reci jel bi to bila proljetna sadnja...ili bi ga imala preko cijele zime...ili bi ga odma htjela (ovo zaboravi)...:icon_e_wink:
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Početkom travnja se sije. Lancelot je prodajan plavkaste boje . Brali smo ga u jesen i u proljeće.:eek::
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Hvala društvo_Ona bi to nosila cijelu godinu na plac,možda dvije vrste.Neku koja može ranije i kasnije.Čiji je to lancelot?Pozdrav
 
Na vrh