• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Posjet farmi goveda,ovaca,koza i mangulica,Nemška Loka,Slovenija

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dakle u nedjelju smo posjetili farmu u Nemška Loka,Slovenija.Radi se o jako zanimljivom uzgoju,jer je to težak brdsko-planinski teren,ali svejedno ima velik broj životinja,a uzgaja gazda ovce,goveda,svinje,koze. Goveda su u sustavu krava-tele i cijele su godine na paši,dok su ovce i koze kao i svinje još na farmi u objektima jer se čeka kvalitetna paša i da završi janjenje ovaca. Pašnjaka je 160 ha i oni su svi u brdima,a njiva na kojima sije travu ima 35 ha.No jako je zanimljivo spomenut da su njive udaljene 45 (četrdesetpet) kilometara od same farme,jer u blizini nema tako vellike obradive površine(95% šuma i nepristupačna brda).
Evo nekih slika:

Slika0271.jpg


Slika0276.jpg


Slika0275.jpg


Slika0274.jpg


Fotografija-0860.jpg


Fotografija-0859.jpg


Fotografija-0853.jpg


Fotografija-0851.jpg


Fotografija-0846.jpg


Fotografija-0843.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Jako zanimljivo. Kako se te životinje ponašaju u kontaktu sa ljudima,el nisu divlje??
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
NIsu divlje,ali imaju slobodu pa tako imaju izražene i majčinske instinkte.Vidi se na nekim slikama kako telad stoji iza majki.Mi smo slobodno stajali pred jednim dijelom stada,ali kaže gazda da je problem kad ih mora hvatat i markirat,onda svi brane telad i postanu agresivni. Za redovne zahvate ima stojnicu koja košta oko 10 000 eura,i tu nema mrdanja kad uđu.
 

Rancher

Član
Tu od
4 Velj 2011
Poruka
135
ta stojnica najvise me se dojmila !!!
Tko to kod nas prodaje ili pravi?

To je poludivlje, moze im se prici na par metara i to je uglavnom to.... sve ostalo je avantura zivota!
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dali ste u razgovoru i obilasku taknuli se financijske i ekonomske dobiti i kako se snalaze na tržištu
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovakav način uzgoja se meni sviđa kad goveda šeću po livadi i šumi prirodan način uzgoja ,kad će kod nas početi neko tak uzgajati .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Kaže gazda da je prodavao jako puno janjaca za lujzijanu,tj staru cestu prema moru,no kako je prošao autoput zg-st,sve je stalo. Prodaje janjad po narudžbi,nešto mesaru,a junad koliko sam shvatio mesaru.
Cijena janjadi je 2 eura kg žive vage,to je oko 15 kn malo više.Kod nas je sad cijena oko 20 kn. Kaže gazda da odkad su im uveli poticaje sve je krenulo naopako i da nitko s tim poticajima nije sretan. Ono što mi se sviđa je da svu zemlju ima u dugogodišnjem zakupu,jer naravno inače to sve ne bi imalo smisla.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Ako se ne varam na jednoj slici su ovce ošišane ili je to takva pasmina . Spominješ lujzijanu , znači da je to imanje negdje u beloj krajini . Bojim se da još uvijek iz tog kraja dolazi stoka u Hrvatsku ali bez papira .:)
 

Rancher

Član
Tu od
4 Velj 2011
Poruka
135
Ovakav način uzgoja se meni sviđa kad goveda šeću po livadi i šumi prirodan način uzgoja ,kad će kod nas početi neko tak uzgajati .

Ima kod nas takvog uzgoja i na to na gotovo istom brdskom terenu!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Kaže gazda da je prodavao jako puno janjaca za lujzijanu,tj staru cestu prema moru,no kako je prošao autoput zg-st,sve je stalo. Prodaje janjad po narudžbi,nešto mesaru,a junad koliko sam shvatio mesaru.

Ako se ne varam na jednoj slici su ovce ošišane ili je to takva pasmina . Spominješ lujzijanu , znači da je to imanje negdje u beloj krajini . Bojim se da još uvijek iz tog kraja dolazi stoka u Hrvatsku ali bez papira .:)

Da se razume: prodavalo se janjad na lujzijanu još za Juge u jedan restoran u Vukovoj Gorici. Tad se i stanje imanja stabiliziralo, puno je značio jak kupac, koji je uzeo puno i to dobro platio. Danas niko ne može ni da si predstavlja, koliko je ta cesta potrošila janjadi na dan.
A te gostione i restorani su u 1990 počeli da gube promt, a konačno su se dotukli kasnije sa izgradnjom autoceste.
Janjci se nisu više prodavali, a obilazilo se, jer su se u godinama ljudi poprijateljili.

Danas iz velikog imanja ne možeš prodavat janjce na šverc, jer su svi zavedeni u registar. A ako ih ne registriraš, možeš ostat bez subvencija, ako ti ih nađu u kontroli. I to su na takvom imanju takve cifre, da ih švercem nikad ne zaslužiš.

Ovce su ošišane.
 
M

MOCO

Guest
dali ste u razgovoru i obilasku taknuli se financijske i ekonomske dobiti i kako se snalaze na tržištu

ta stojnica najvise me se dojmila !!!
Tko to kod nas prodaje ili pravi?

To je poludivlje, moze im se prici na par metara i to je uglavnom to.... sve ostalo je avantura zivota!

eto mene isto to dvoje zanima, ta stojnica-gdje to kod nas ima za kupiti? i onda financijska konstrukcija te farme, on ima puno pašnjaka, koliko ima zaposlenih, jer vidim kako mu voda okolo stoji za piće pa treba jedan čovjek samo za vodu dijelit okolo po torovima. Treba tu i na ograde paziti i to sve obilaziti. kad bi kod mene samo jedna krava van probila, ja mislim da bi došli karamarko i bajić osobno po mene kakve susjede imam
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Čovjek je sam,žena radi oko kuće i u kući.Sin je na fakultetu i vikendom radi na farmi. Dobra organizacija posla i stigne sve sam.
 
B

bepo

Guest
@abrkili

u sklopu kojeg kolegija su vas vodili tamo? neka klinika ili?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Išao sam privatno,a posjetu sam organizirao uz pomoć našeg člana Tine-ta.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
tine.. Moram ispravit sam sebe ne kažem da gazda s tog imanja prodaje u Hrvatsku ali ipak stoka prelazi Kupu . Razlika u cijeni janjadi je i do 1 eu. A što se tiče lujzijane do izgradnje auto ceste išlo je dobro a sad je pusta i u največoj špici sezone . Zanimljivo da u Sloveniji ljudi poštuju propise ili su kontrole strože nego u Hrvatskoj.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
150
eto mene isto to dvoje zanima, ta stojnica-gdje to kod nas ima za kupiti? i onda financijska konstrukcija te farme, on ima puno pašnjaka, koliko ima zaposlenih, jer vidim kako mu voda okolo stoji za piće pa treba jedan čovjek samo za vodu dijelit okolo po torovima. Treba tu i na ograde paziti i to sve obilaziti. kad bi kod mene samo jedna krava van probila, ja mislim da bi došli karamarko i bajić osobno po mene kakve susjede imam

Znam čovjeka koji je naručil stojnicu iz Amerike, zato jer je tu nije mogao naći.
Ja sam je sam napravio, 10 000 Kn i nekoliko kila živaca.
Imao sam u 10 mjesecu vađenje krvi i pregled stelnosti,
funcionira savršeno i ima veće mogućnosti rada od ove na slici.
 
Na vrh