• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Postrna sjetva kukuruza i ostalih kultura.

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
postrna sjetva -obrada i sjetva iza ozimih kultura(ječam,pšenica,uljana repica....)

da li ko kaj sije podstrno? , jer moglo bi se puno toga sijat samo da zemlja ne stoji prazna i u korovu

tako sam ja posijal kukuruz (18.06.)na strn od ječma i to odmah po prolasku kombajna,pa ćemo vidjet kaj će bit ,jer to je lutrija, uglavnom silaža svakako može bit, u planu imam posijat neke biljke za zelenu gnojidbu
puno toga me zanima pa ako neko ovo radi (a sigurno je da se nesto radi sa strnjakom ) pa nek napiše....

ove teme nema pa sam je pokrenul
ako nije ok neka se briše ili zanemari!!!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: podstrna sjetva

Ja ću posaditi dva i pol jutra zimskog kelja. Trebao bi doći za berbu negdje u veljači. Ostalo ću prskati glifosatom i krajem kolovoza rauolu ako stignem bacit. To je dobra stvar za unos organskog materijala u tlo.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Re: podstrna sjetva

gle, mjesto radnje Zagreb (ali ne Jelačić plac već grunt), npr. 28. 06.prije 7 godina, sam ječam skinuo, odvezo slamu za krave, poorao pripremio za kukuruz bila je to BC ova ETA272, obzirom na površinu cca 2000m2, to mi je bila namjea baciti za futraš (zeleno kosim), u 11 mjesecu imao sam tvrd klip (dodouše po pavilima to je bilo za sušaru), ali mislim da BC183 ili tak nešto, a i obzirom da je sve to s ječmom deset dana prije (18. 06-28. 06), daj pogledaj na internetu još par sati dok ti se nije zemlja osušila, ta dragocjena vlaga , pogledaj koji da baciš hibrid da imaš dobar start...a kakva će jesen biti...ne znamo.
Zelena gnojidba, ako to planiraš: potraži nešto o rauoli....
Gdje je grunt?mogućnost navodnjavanja....?
Evo ja planiram heljdu posijat postrno...ali nemam nikakvih odgovora na upit na forumu....
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Re: postrna sjetva

evo nekih rezultata moje postrne sjetve ,sijal sam kukuruz(18.06.) kasne neke hibride koji su mi ostali od proljeća
nisam nista stavil od umjetnjaka za 68 dana to sam zasiliral da nebi mislili da je bil zreo za silažu nije ,ali nisam imal kaj čekat metlice su bile izbačene na nekim hibridima se pomalo formiral klip ,"ali to nije sve" tu silažu smo miješali sa ovom nazovimo to pravom(ili zrelom) silažom i eto dvije žetve godišnje za sad je zemlja pognojena i mislim sijat tu grašak s žitaricom ili.....



ovo miješanje silaže je već od prije isprobano i po meni je to jako dobro tj.dobiš nesto više na količini a ne gubi se kvaliteta

postrno može se sijat i merkantilni kukuruz i vrlo dobro ispada sve i naravno za silažu
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: postrna sjetva

ne znam baš...ako je zemlja fina sipka i lagana,tj ako dobro drži vlagu onda možda i da.po meni mora biti dobra godina sa pravim kišama u pravo vrijeme da bi uspio proizvest dobar postrni kukuruz.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Re: postrna sjetva

abrkili kaže:
ne znam baš...ako je zemlja fina sipka i lagana,tj ako dobro drži vlagu onda možda i da.po meni mora biti dobra godina sa pravim kišama u pravo vrijeme da bi uspio proizvest dobar postrni kukuruz.

gotovo svake god sijem kukuruz naravno na onu zemlju gdje znam da će 100% uspjet ma samo malo kiše da padne kod mene mora ispat ok jer imam dost takvih parcela i kad je bila ona velika prije par god bilo je zadovoljavajuće (nije palo nista kiše ) i te god. je prije dozorio i bila je brzo silaža iz te postrne sjetve
prošle god probal sam bez oranja samo tanjuranje i tak ispada ok
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Re: postrna sjetva

...nastavljam tam di sam stao točnije sijem pšenicu Soissan
za ovu godinu 2 žetve i 2 sjetve mislim da je to dosta e kad bi to moglo ići na više parcela
 
P

pixa93

Guest
Re: postrna sjetva

do sad nam je uspjelo sve godine dozrijet ali posto je ova bila jako sušna nije uspjelo.zaoro sam i napravio pravu gnoidbu
 

kobac26022

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
159
postrna sjetva.........

otvaram novu temu o postrnoj sjetvi....

dali radite postrnu i šta najčešće sijete....
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Kod mene u kraju svi koji seju ozimi ječam, posle žetve samo tanjiraju strnište i seju soju koja dospeva za 90 dana. Imaju i prilično solidan rod (1800-1900 kg po jutru)
 
B

Bobo

Guest
Po uljanoj repici sam jedne godine imao kukuruz rane sorte koji dozrijeva za 90 dana i od njega nije bilo nista i uz kultiviranje i sve moguce agrotehnicke mjere...

Sad poslije skidanja psenice posijem za zelenu gnojidbu uljane repice i to u jesen malciram i zaoravam.
 
B

bosniahos

Guest
Jedne godine sam nakon jačmena pooral strnište i posadil bez tanjiranja kukuruz tzv. stodanac neznam dal osjećki il zagrebaćki i imal prinos od 4 tone zrna na jutro cijeli atar mi zavidio al je pokojni stari moj bil ponosan dovlaćil svu rodbinu da vide hahaha.Mada sad kakva je godina bilo bi dobro da dođe stabiljka do siliranja ako se ne osuši od vrućine.I mene zanima kako bi soja uspjela da ju posijem idući tjedan,nebi htio bacit novac u zemlju a da ne uspije.
 
M

MOCO

Guest
svake godine posijem par jutara kukuruza,fao300. ako bude kiše bude jako dobar,sustigne onaj pravi kukuruz, a ako nema kiše bude jad jadni,samo izbljedi,ušilji listove i stoji. prođem tanjuračom po strništu,bacim ureu i prođem sjetvospremačem..bude to dobro obrađeno.
 
S

Stručnjak 01

Guest
Ja sam 5 godina sijao po taljanskom ljulju kukuruz što dođe od 01do15 06.Od toga smo su mi dvije godine uspjele donekle za silažu za zrno sam jedne godine skiniu ali dvije tone po jutru manje od redovnog kukuruza.Tako da sam odustao od kasne sjetve.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
mi sijemo repicu kao pokrovni usjev ali nije baš nešto jer ima puno mase pa se nije najbolje pokazala u proljeće prilikom obrade nema problema ali su prinosi manje pogotovo ako bude suša kad je kišna godina dobro je jer potroši dosta vode pas ajde .
ove godinew budemo probali sa ljuljem i nešto zobi pa ko zna možda bude bolje
kao drogi usjevmislim da je soja bolji izbor od kukuruza jer lani smo soju sijali 15,6 i brali 2,5 t/ha a kukuruz ulovio mraz pa ga malčirali tako da kukuruz više nikad soju da
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kaj bi se moglo iza žetve zobi zasijati?

znam da je to već dosta kasno, ali ne treba mi prinos zrna nit ploda već nešto za zelenu ishranu krava do jeseni-zime

razmišljao sam da od prinosa zobi odvojim vreću i kukuruza što mi je ostalo sjemena pa posijem i samo potanjuram i bude do jeseni za košnju zelenog, al me zanima jel bi kaj još moglo kakva proteinska komponenta, neka djetelina il nešto, al da je lako nabavljivo i da prati rast kukuruza i zobi?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
postrna sjetva

pozdrav mate22 jako teška kombinacija mi smo 22.7 po zobištu posijali sudansku travu ,nadamo se bar jednom otkosu,valjda če niknuti ovaj tjedan, jer sada je niknula zob koju je led satro ,kasno se želo jer je bilo puno zobi koja je radi leda imala naknadnu vegetaciju,tako da je bilo katastrofa oko1200do1500kg po rali a slame50 kockica na ral tako da šta god se zazeleni sve se kosi:prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh