• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Poticaji na povrsine pod kulturom

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Pozdrav svima...

Imam par pitanja...
Situacija je sljedeca...stari drzi 50 ovaca na selu i ima prijavljeno u upisniku i Arkodu 9,5ha livada i pasnjaka. Neki dan smo posijali 1,4ha zobi (KUPA) i jos mislimo oko 0,7ha kukuruza posadit.

SAd...moje je pitanje...
Da li cemo moci dobiti poticaj i za zob i za kukuruz i kako se to racuna...???
Da li svake kulture mora biti 1ha ili se povrsine pod razlicitim kulturama zbrajaju pa onda odredi konacna povrsina za poticaj...

Npr jel to bude samo poticaj na 1,4ha zobi a na kukuruz nista jer nema 1ha samog kukuruza..ili se to dvoje zbroji 1,4 + 0,7 = 2,1ha pa ide poticaj na 2,1ha..???

Hvala...
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pozdrav svima...

Imam par pitanja...
Situacija je sljedeca...stari drzi 50 ovaca na selu i ima prijavljeno u upisniku i Arkodu 9,5ha livada i pasnjaka. Neki dan smo posijali 1,4ha zobi (KUPA) i jos mislimo oko 0,7ha kukuruza posadit.

SAd...moje je pitanje...
Da li cemo moci dobiti poticaj i za zob i za kukuruz i kako se to racuna...???
Da li svake kulture mora biti 1ha ili se povrsine pod razlicitim kulturama zbrajaju pa onda odredi konacna povrsina za poticaj...

Npr jel to bude samo poticaj na 1,4ha zobi a na kukuruz nista jer nema 1ha samog kukuruza..ili se to dvoje zbroji 1,4 + 0,7 = 2,1ha pa ide poticaj na 2,1ha..???

Hvala...

ako se ne varam, došlo je do promjene u odnosu na prijašnje stanje. sada mislim da uopće nije bitno što si ti zasijao, već se poticaj dobiva na oranicu kao takvu, a ne za zob odnosno kukuruz posebno. dakle, mislim da poticaj ide na zbroj 2,1 ha


neka me netko ispravi ako griješim, a ja imam drugo pitanje. ako imam nešto prijavljeno kao livadu, jel mogu to izorat i nešto posijat i prijavit kao oranicu?
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
ako se ne varam, došlo je do promjene u odnosu na prijašnje stanje. sada mislim da uopće nije bitno što si ti zasijao, već se poticaj dobiva na oranicu kao takvu, a ne za zob odnosno kukuruz posebno. dakle, mislim da poticaj ide na zbroj 2,1 ha


neka me netko ispravi ako griješim, a ja imam drugo pitanje. ako imam nešto prijavljeno kao livadu, jel mogu to izorat i nešto posijat i prijavit kao oranicu?

tako je poticaj se zasada dobiva po zbroju hektara bez obzira koja je kultura gore
možeš prebacit livadu u oranicu ja sam prošle godine prebacio livadu u oranicu
samo ti mogu reč da če te pošteno oderat :weedman:
al prvo moraš preorat onda ič prijavit tak su meni rekli i onda mi je došo drugi dan inspektor i gledo el sam preoro a sad el ide još tako ili su promjenili zakone nebi znao
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Da i imam jos jedno pitanje...

U Agronetu postoji popis kat cestica pod opcijom "POSJEDI". Svaka cestica tamo ima namjenu. I sad ako mi u ARKODU tri cestice cine jednu parcelu s ARKOD_ID i ta parcela ima namjenu "livada", a pod opcijom "POSJEDI" te tri cestice imaju namjenu livada, livada, oranica jel to zabrinjavajuce i sta je glavno po cemu oni gledaju...???

jer ako gledaju ARKOD vidjet ce jednu parcelu i namjenu "livada" a ako gledaju katastar onda ce vidjeti tri kat.cestice s namjenom livada, livada, oranica...

KAKO TO SREDIT i jel POTRBNO TO SREDIVAT????
 
N

nasafarma

Guest
katastar se više uopće ne gleda, a inspektori navodno mogu sa GPS-om točno provjeriti do kuda si zasijao i da li si zasijao na cijeloj parceli koju si prijavio kao oranicu.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
katastar se više uopće ne gleda, a inspektori navodno mogu sa GPS-om točno provjeriti do kuda si zasijao i da li si zasijao na cijeloj parceli koju si prijavio kao oranicu.


Ma mogu oni s GPS-om sad bi reko sta... Pogreska a-GPS uredaja je +-5m a obicni GPS je tocnosti +-15m i jos mu tocnost ovisi o kvaliteti signala i broju satelita s koji vrsi odredivanje polozaja.

Inace sam dipl.ing.elek i bas bi htjeo vidjeti tu njihovu tocnost, s druge strane satelitski snimci karata koje se trenutno koriste u ARKOD-u su stariji od 16mjeseci. A to znam po tome sto kod mene na parcelama postoje neke sikare kojih nema vec 18mjeseci...

Kako se katastar ne gleda, kad je ovdje u mom kraju sve pomaknuto za 10-15m??? Pomak se odnosi na pomak izmedu kat cestica i trenutne obradive povrsine koja se vidi na sat snimci...

Sta onda mogu i tude obradivat i dobivat poticajako se katastar ne gleda???
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pa kod mene neki obrađuju šumarijske livade te uz finu i laganu vezu sa gradonaćelnikom dobivaju poticaj, odštetu i sve drugo o ćemu mi možemo samo sanjati
 
N

nasafarma

Guest
slike na arkodu starije su od 3 godine jer toliko gradim kuću a na arkodu je još livada. To sa gps-om su mi rekli iz savjetodavne na predavanju o akodu.
 
N

nasafarma

Guest
poticaje dobivaš po ukupnoj površini oranica koje si prijavio u arkodu, a u arkodu možeš prijaviti samo ono što imaš prijavljeno u opg-u, za što ti opet treba vlasnički list ili ugovor o najmu
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma ne treba ni ugovor nego samo izjava vlasnika ovjerena kod bilježnika!
znam da za poticaj treba najmanje 2h zasaditi ili zasijati, ja sam blizu i sa jednim i sa drugim,imam cca 1.5h zobi a u planu je cca i toliko kukuruza za zasaditi, jel se to može zbrojiti pa da imam pravo na poticaj buduči da su u pitanju 2 kulture???
 
M

MOCO

Guest
da,da danas je tako....ali sutra već tko zna!!

eto samo ovo sa drž.zemljom, ljudi do jučer planiraju jedno i onda PAF...ministar donese neku uredbu i sve se promijeni. Mislim na ovo najnovije da se zakup mora plaćati unaprijed.:confused:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
da,da danas je tako....ali sutra već tko zna!!

eto samo ovo sa drž.zemljom, ljudi do jučer planiraju jedno i onda PAF...ministar donese neku uredbu i sve se promijeni. Mislim na ovo najnovije da se zakup mora plaćati unaprijed.:confused:

Da se malo ubacim u temu. Ako nisu bitne kulture zašto se onda mora upisivati šta je zasađeno ili posijano nemože se ostaviti zamlja prazna a ono sa jednom parcelom i to su smislili, jednu parcelu podjeliš ima tamo opcija više kultura ili tako nešto i pišeš koliko čega ima odnosno koliko koje kulture.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
mislim da je to bilo zbog problema na katastru gdje jedna moja livada ima 4 parcele
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
mislim da je to bilo zbog problema na katastru gdje jedna moja livada ima 4 parcele

Nema nikakve veze sa katastrom sada samo sa arkodom prilikom predaje zahtjeva za poticaje upisuješ šta imaš na kojoj parceli ako si dobio lozinku za arkod pogledaj si.
 

Najnoviji postovi

Na vrh