• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrebni papiri

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Ne pricaj gluposti...
Ako nema u osnovi cestice i radi se o livadi onda ide samo popratnica.
Ako je suma onda je doznaka a nju radi sumar a ne ti sam.
Ako se meni obracas, budi malo kulturniji, nisam ovce cuvao sa tobom. Ja sam napisao kakva je kod nas situacija u Bosni, a natovarim trupaca mjesecno i prorezem vjerovatno kao svi forumasi zajedno. Kod nas privatnu sumar doznaci je, za drzavnu me ne zanima nju tovarim na lageru. I po pravilu bi trebala ici doznaka bez obzira kako se parcela vodi.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolege,samo da objasnim,pisem o RH-zakonima,za ostale drzave neznam al vjerovatno nema vecih razlika.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
sve ide preko savjetodavne službe, moš birat oćeš licenciranog ili od šumarije čovjeka, al kak se uvijek špara, šumarija ne naplačuje samu doznaku već te oprže na otpremnici...a licencirani te prži za svaku stvarcu posebno...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam se interesiral prije par godina. Htel sam na terenu čuti stručno mišljenje kaj je prikladno za rušenje. Planiral sam doznačiti drva za tri ogrijevne sezone i onda svake godine rušiti i dopelati dio. Jednostavno sam htel nek sve bu u skladu s zakonom i propisima. Kad sam doznal da se plaća svaka popratnica, a jedna vrijedi samo jedan dan, odustal sam od prvotne ideje. Kak drva za odgrijev iz šume vozim u malim količinama, oko 1,5 metar/turi (loš put), a nejdem više od jednom dnevno, za cijenu popratnica mogu kupiti pol drva u višemetricama, dostavljenih doma na dvorište. Na taj način ispadaju svi zadovoljni, šumarija dobi novce, a meni manje posla. Drugi način je prihvatiti rizik prijevoza bez popratnice.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Kod vas je to cista otimacina sa otpremnicama ili popratnicama kako kazete. Kod nas se to nista ne placa, samo platis troskove papira za parcelu i nesto sitno se plati tzv Fusa za ogrijevno drvo i to je to.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,717
DF, polako, i vi budete na redu :(
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Dok dodje do toga nece se vise imati sta sjeci, i ovako su prekoraceni svi etati za sjecu. Nasa sumarija sijece za 2025. godinu, lopovluk ucinio svoje
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Zalosno kaj nam lazu lopine :mad:sve redom koji god politicari,kazu EU je tak naredila.Nije istina,radim u Austriji i pito sam kolege,nema doznake ni popratnice za privatne sume jedino ako zelite ili trebate doznaku(valjda samo za prodaju).Takodjer pito policajca slovenskog na granici posto ima gozd(sumu) kako je tam s popratnicom,veli vozis kad hoces cijele godine vrijedi popratnica.
Znaci da nase Sluge Naroda su totalno nesposobni🤢 i nisu skoro nista izpregovarali ,mogli su bar pitat Austrijance ili Slovence gdje su pogrijesili pa nebi ko u AT vrane bile zasticene posto su ovi takodjer to zaboravili pa ih sad samo gledaju i tek zu posebne uvjete ih smiju rijedit.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
@Dongfeng ... oprosti nisam htio biti nepristojan niti bezobrazan, istinu kazes nismo blago zajedno cuvali😉, jos jednom se ispricavam.
Pricam o ovjetima u RH, a inace znam kako ide s drvetom i sjecom i prometom istih - struka....
@iwanho ... ako imas svoje i radis sam ipak se isplati...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Imam šumu u SLO, lugar je zakon, susretljiv, daje savjete, sve što te zanima ti objasni naznači ti kako god hoćeš - uz sve to dostupan na mobitel kad god se sjetiš...
Papiri? Ne koštaju ništa, dobiješ obrazac koji sam popunjavaš i voziš kada i kako god ti paše i vrijedi za cijelu god...

Kod nas, em hvataj ove po uredima, pa neće s tobom razgovarat ak nisi vlasnik parcele ( zk uložak je obavezan) pa mu plati da dođe označit, pa mu plati poslije da dođe počekičat, pa palti taksu... Moj metar drv me košta skoro 50kn i još ak ne voziš na dan s vozilom koje si zapisal papiri ti niš ne vrijede... Debilana...
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja sam zatvorio butigu što se tiče drva, uhvatili me bez papira nakon više godina i to je to. Drva su bila moja iz bivše livade ali za svako drvo treba čekićanje pa makar raslo u vrtu pred kućom. Jedino vidim po okolici ima prijevoznika koji vuku na neke svoje papire a kako je to moguće ne znam. Njima ne treba čekićanje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Govoriš o čekićanju nakon rušenja kod izdavanja popratnice? Jesu li te gadno opalili?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Po pravilu treba doći lugar na lice mjesta dati popratnicu i iščekićati drva na kamionu, zapisati registraciju, datum itd. Govorim o metricama na lageru ili pred kućom složena. Za trupce ne znam proceduru. Ja sam jednom uplatio u šumariji i kada sam napravio 12 metara i složio pokraj puta tada sam pozvao lugara odnosno na dan kada ću prevoziti i oni su taj dan došli.
Kazna je bila 1000 kuna. Na sudu sam rekao sam da sam vozio sebi(inače kupcu) a drva su faktično bila iz livade breza, kesten itd. Do ovog puta je desetine rundi prošlo, nego me zeznuli sirijjci pa zbog njih ima policije na svakom koraku.
 

Baltica

Novi član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1
Ja sam se interesiral prije par godina. Htel sam na terenu čuti stručno mišljenje kaj je prikladno za rušenje. Planiral sam doznačiti drva za tri ogrijevne sezone i onda svake godine rušiti i dopelati dio. Jednostavno sam htel nek sve bu u skladu s zakonom i propisima. Kad sam doznal da se plaća svaka popratnica, a jedna vrijedi samo jedan dan, odustal sam od prvotne ideje. Kak drva za odgrijev iz šume vozim u malim količinama, oko 1,5 metar/turi (loš put), a nejdem više od jednom dnevno, za cijenu popratnica mogu kupiti pol drva u višemetricama, dostavljenih doma na dvorište. Na taj način ispadaju svi zadovoljni, šumarija dobi novce, a meni manje posla. Drugi način je prihvatiti rizik prijevoza bez popratnice.
Poz... ne kužim u ćemu je kvaka.....voziš drvo doma bez popratnice ili je popratnica za 1.5 m drva jeftinija ?
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pa naravno da vozi bez popratnice jer ga popratnica kosta ca. 15kn po metru a ktome placas jos put(trosak)ing.sumarstva,meni racuna 3kn u jednom smjeru a treba mu 35 km do moje sume.Ktomu mu je los put te nemoze vise vozit te jos rok od 24h,dakle racunica neisplativo a nasi zakonodavci to nece shvatiti i kod svake izmjene zakona to izostane(izmjene su svake godine)dakle ljudi su revoltirani te vecinom voze na "crno" iz svoje sume - sramota za drzavu.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega mane,svakakao napisi dali naplacuje sto sumarija za izlaz na teren u vezi popratnice,izlazak za doznaku je besplatan,a zakon kaze da troskove popratnice snosi vlasnik. :unsure:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Za sad znam samo ovo napisano, šta će bit dalje budem vidio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh