• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Povratak na selo

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
10 krava:
-10 krava * 15-20l mlijeka dnevno (0.25€) = 50€ dnevno; 50€ * 280 dana = lijepa suma;
-10 krava = 10 teladi (500€) = 5000€ godisnje; (prosječna plata 415€)

30 ovaca = 30 jagnjadi, 20 nek prodam; 20 jagnjadi * 100€ = 2000€;

+kokice
+pčele...

Doduše ima i rashoda, ali bogme ima i prihoda...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
@nothing, a plus b ne daju c. Samo jedan primjer,jendanput veterinar jednako 400 kuna.Na žalost prije ti se dogode sranja nego dobre stvari.Ne da kažem da trebaš bježati od toga,u svakom slučaju ne.Ali može ti se desiti da ti prve dve godine budu teške,onda ne smiješ odustati.Ako imaš nešto malo novaca sa strane,bit će ok.Isto jedan primjer,muzilica malo zezne, padne klasa mlijeka i imaš tri mjeseca cijenu mlijeka 1 kunu.Moj tast ima krave,stariji čovjek,teško sve to prati a mene to ne zanima.Mlađi čovjek koji prati nove stvari i trendove može uspjeti ali još jedan uvijet - NIKAKAV KREDIT.Bolje početi sa tri krave pa lagano nego 10 na kredu.Samo naprijed i pametno,može se živjeti sasvim normalno od poljoprivrede.LP
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sanjine,
ja bih samo dodal jednu rečenicu. Treba uskladiti želje s mogućnostima, to je ključ sreće. :icon_weed:
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,323
Samo se ti vrati na selo,,,, i nabavi si kravica..
Više more vidjet nećeš,, znači batali ljetovanje:icon_rofl::icon_rofl:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Računica na papiru mi liči na one curice koje su se došle fol udat preko emisije ljubav je na selu. Na početku im je sve super a kad se svjetla kamere ugase žale se da im je puknuo nokat.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,642
Lijepa računica za dobit ! Da bi se ostvarila neka x dobit, treba ukalkulirati: ulaganja (krave, ovce, hrana za sve to čime se misliš baviti), mehanizacija, gorivo, održavanje i naravno rad.

Znači prihodi - rashodi = dobit.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Na selu kažu da je u gradu bolje,u gradu kažu obrnuto...
Ovu dobit u računici skresati namanje na pola,za prvih par godina,i onda je to,uz puno sreće,tu negdje...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Ako imas bilo sta drugo za raditi osim krava, primi se toga, ovo nek ti bude zadnja solucija..
Vjeruj mi, govorim iz iskustva, tu nema svetka, tu nema da budes bolestan, a jos da se isplati bilo bi dobro, u tome vise nema buducnosti..
Moja obitelj 100 godina hrani stoku, nikad puno, do 10-15 kom, nikad nisu imali kredita, pa nemam ni ja sad od kako radim, ali jednostavno se vise ne isplati..

A za to moras i biti, evo ja na primjer nisam bas za stalu, radim to preko volje, jbg mlad sam, ide se vikendom van i koliko puta sam dosao kuci, presvukao se i odmah u stalu, e onda su muke.. jos dok te onako namocenim repom od gnojovke opali preko face :D:
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nešto se raditi mora nemožemo kukati i gledat samo biće valjda bolje jednog dana .
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Okreni, prevrni, ipak mislim da je veca isplativost zivota na selu...

Planirao sam preko faxa otići u Ameriku koji mjesec, zaraditi koju hiljadu dolara i krenuti polako tamo od ljeta, mada kako se ova geopolitička situacija uzje*ala, rizično je i otići...

Kakogod, moram neki dobar plan smisliti prije ljeta...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,909
Ja bih na tvome mjestu, 2 krave,2 krmače,koju kozu,kokoške za jaja i pčele za med i rojeve...
I pomalo,negdje češ dobiti negdje izgubiti,ali nečeš se naraditi ko sivonja,još možda u kakvu nadnicu odeš i zaradiš lovu!
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ne bave se poljoprivredom svi koji žive na selu. Ne mora poljoprivreda biti osnovni izvor prihoda. Razlika između zivota u selu i gradu nije velika kao što je nekad bila. Danas se većina stanovnika sela ne bavi poljoprivredom.
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Ne bave se poljoprivredom svi koji žive na selu. Ne mora poljoprivreda biti osnovni izvor prihoda. Razlika između zivota u selu i gradu nije velika kao što je nekad bila. Danas se većina stanovnika sela ne bavi poljoprivredom.
Pa imam ja još nekih ideja sa kojim bih se bavio... Jedna od njih je npr. proizvodnja sapuna...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Korisnik je u pravu. Evo moj kum je od svega digao ruke , stoku je poprodo i poklo , zemlju nešto prodo, a ostalo zapustio. Oko kuće je posijo travu koju pređe jednom mjesečno sa kosilicom. U đepu mu mobitel , gleda na ogradi ko prođe i kad će penzija iz PIKa , malo TV i to je to. Mogao bi tako živjeti i na Jelačić trgu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nisam primjetio da se pisalo o kojem mjestu se radi,,,
ako je mjesto ovece ili ako je dosta velika okolica ja bi predlozio bavljenje usluznim djelatnostima za koje je potreban relativno mali pocetni kapital, primjerice ispumpavanje septickih jama i usluzno rezanje drva,,,
rezanje drva je sezonski posao dok je ispumpavanje septickih cjelogodisnji i nije toliko niti smrdljiv niti se zamazes ukoliko se malo pripazi,,,
lijepi novceki se daju zasluziti na tome,,,
rizik ako ne krene?
ovisi po kojoj cijeni se kupe osnovna sredstva za rad i po kojoj ce se kasnije prodati,,,
mozda se malo "popusi" ali nece biti neka velika cifra (sve ovisi kakav si trgovac kad kupujes ili prodajes te koliko ti se zuri)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,614
i jedan i drugi predloženi uslužni plan su podložni nizu propisa iz dijela zaštite na radu i onečišćenja prirode, te je potrebno najprije ishoditi sve dozvole za te djelatnosti...

il si mislio pumpat jame i ispuštat u vodotokove, šume, nečije napušteno zemljište...:icon_e_surprised:
 

Najnoviji postovi

Na vrh