• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Povratak na selo

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ha ha reci mi jedno selo u Hrvatskoj gdje ispumpavanje jama rade na zakonom propisani način ?:(rofl):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,944
Reci mi jedno manje mjesto gdje komunalci ispuštaju u separator...ne vidim zakaj to nebi delal on, ak moru i oni koji su plaćeni da delaju legalno.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
U mom selu dvije-tri cisterne,svi ispuštaju sebi na vrt,pa malo prokopaju motikom da ode susjedu...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kad ste vec napeli oko ekologije i svega ostalog uz usluzne djelatnosti idemo se onda drugari moji okrenuti drugoj profesiji,,,
trgovina, od sverca se uvijek dobro zivjelo, pogotovo u mom kraju,,, :(giggle):
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nama se ništa ne isplati radit osim uvozit. Ako nešto i proizvedemo to je skupo da te Bog sačuva i od tog ne može onaj koji proizvodi živjet jer mu se ne isplati . Ja ne znam kak se onda isplati uvest jaja iz Ukrajine i Poljske i prodavat ih po 0,70
kn, a našima se ne isplati ni po 1,50kn jer kukaju. Kak se isplati Mađaru prodat patku ak ju Todorič prodaje po 18,99. Di je tu računica da se njima isplati a nama ne. Naše bi patke trebala valjda biti 50kuna da bi se isplatilo. A patka u Mađarskoj i kod nas isto jede samo što njihovu treba još dopeljat. Isto je sa češnjakom i grahom iz Kine. Mi ga ne znamo proizvest a da ne bude tri put skuplji. Kila vratine po 19,99 , nije uopće važno od kud ni kakva je jer na farmi u Kahazstanu isto moraju svinje jesti i piti i ljekove i struju , ne hrane ih s govnima. Ako i hrane onda trebamo i mi tako pa da ne uvozimo od njih nego sami od sebe da i naši seljaki žive. Je al onda dolazi ona famozna prića o kvalitet koda je to još nekog briga danas jer si čovjek tak i tak nemre priuštit kvalitetu . Pogledajte samo koliko se proda jaja iz Ukrajine po sedamdeset lipa a koliko naših po kunu. Jednu jedinu farmu kunića su upropastili jer se nije isplatila. Mađari i Slovenci trljaju ruke jer se njima isplati. Kaj je rekel jedan-treba delat. Nama se uskoro ne bu isplatilo ni uvozit.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,944
Miješaš kruške i jabuke.
Cijena istovjetnog proizvoda, bila to jaja, zajci ili pak guske, nemre biti ista u različitim zemljama.
U Ukrajini (npr.) kokoši mogu uzgajati kak hoće, hraniti čim hoće, nitko ne pita proizvođača bu li zaradil ili nebu itd. Pri nama moraju imati klimatizirani prostor, 1m2 gajbe po kokoši itd.
Zaboravljaš da i zemlje izvoznice subvencioniraju cijenu izvozne robe (kojoj ističe rok)...a k nama se to uvozi ko friško.
Normalno je da se onda nama ne isplati proizvoditi. A to i je cilj, jer kolonijalizam počiva na tome. kak pri nama, tak i u Africi. A mi smo uvijek bili nečija kolonija, nikad svoji.
Da se cijeli sustav okrene iz cijene u kvalitetu, bilo bi i posla i boljih cijena. Ali onda nebi neki pojedinci ubirali vrhnje za sebe, već bi ta dobit bila raspodijeljena. A to je suprotno kapitalizmu, zar ne?
Stvar je i u nama samima. Nitko ne obraća pozornost na to kaj kupuje u dućanu, jer se kupuju (bespotrebno) velike količine,ali po niskim cijenama. Radije ću kupiti pol kile Koestlinovih ili Kraševih keksa po istoj cijeni, nego kilu turskih (npr).
Kupovanjem domaćeg ima mjesta za domaći rad i proizvodnju. No, to je teško shvatiti.

Ne razumijem ljude koji u skupim autima dolaze kupovati najjeftiniju hranu u Lidl ili Kaufland. Da malo promisle, svima bi nam bilo bolje.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je , moj kolega ljepo skupi jaja u kantu po sjeniku i okolo jer su kokoši na slobodi pa nesu gdje stignu , i fino ih skipa na gnoj .
jer kod prodaje su im prigovarali da nisu jednaka , boja ,zmazana ..oh bože
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
MOGU JA MJEŠAT KRUŠKE I JABUKE AK SU PO ISTOJ CIJENI ,ali ako su naše po deset a uvozne po tri onda ne. Devedeset posto će uzet tj mješat uvozne. Jabukama ne trebaju isti uvjeti kao kokošima pa su opet jeftinije. A što se tiče jaja i o uvjetima držanja kokoši otiđi preksutra na sesvetski sajam pa ćeš vidjeti da bakice koje imaju još i gore uvjete nego u Ukrajini ne daju jaje ispod kunu i pol. A tako ni ostale svoje proizvode.Prema tome ta teorija ne drži vodu. Šta misliš pošto Todorić tamo plaća jaje da bi proizvođać bio zadovoljan ako ga tu proda po sedamdeset lipa. Dok ga doveze, skladišti i proda. Misliš da tamo nesilice nesu od zraka, treba i tamo i smjesa i struja i voda i ljekovi ali im se na kraju isplati. Ovi kako veliš što idu u trgovačke lance sa dobrim autima po nekvalitetnu hranu zato i voze takve aute. A ostali uključujući penzionere su tako i tako prisiljeni jestito isto samo dolaze pješke ili biciklom. Sa dve tisuće kuna sumnjam da kupuju Hrvatsko.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,944
Ja se vozim u prastarom autu, ali zato jeden kvalitetnu i domaću hranu.
Između auta i kvalitete života uvijek ću odabrati važnije - zdravlje (koje ovisi o hrani koju jedem).

Drži to vodu itekak, samo treba onemogućiti uvoz nekvalitetne i jeftine hrane, koja sve nas polako uništava.
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Treba ljudima dati plače i penzije od kojih mogu normalno živjeti pa če i kupovati domače. Kak veli robelar šta če sa 2000 kn ili čak i manje. Dok plati režije malo mu ostane za domače. Ali onda nebi morali dizati kredite.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znaju i mogu naši ljudi proizvesti dobro, kvalitetno i jeftino s obzirom na uvjete proizvodnje. Ogromna je razlika u ulaznim parametrima između pojedinih zemalja. U nekim zemljama bi s našim prihodima živel kao lord, a u nekim kao pas na lancu. Dakle o svemu tome, uz još more toga, treba voditi računa kad se nekaj uspoređuje.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Šta misliš pošto Todorić tamo plaća jaje da bi proizvođać bio zadovoljan ako ga tu proda po sedamdeset lipa.

E,tu si u krivu... Ne samo s jajima,nego i sa svim ostalim mogućim proizvodima. Trgovci isto tako traže akcijske cijene od dobavljača,ponekad i pojedine artikle prodaju ispod nabavne cijene,samo kako bi privukli kupce,to je trgovački rizik,ali postoji čitava nauka oko psihologije kupaca,i trgovac rijetko popuši,jer te privuče jednim jeftinim artiklom,a proda ti još dva bezrazložno skupa. Znači,to jaje za 70lp,moguće čak da je bilo plaćeno 80 ili 90lp,ali gubitak se nadomještava...
I nije isto ako on to jaje uzima negdje vani od proizvođača koji proizvodi ko kompletna Hrvatska,velike su količine u pitanju,i opet je cijena manja...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,944
U Austriji i Njemačkoj je PDV na hranu ~10%, a pri nama 2,5x veći.
Ista stvar je i sa mehanizacijom i stočnom hranom. Već po tome se u startu vidi da proizvodna cijena nemre biti ista.
Slijedeća je razlika u maloj proizvodnji na usitnjenim posjedima, koja automatski zahtijeva više i ljudskog i strojnog rada po proizvodnoj jedinici, pa je time i cijena veća.
Ne može ekonomija i niska cijena biti odgovor na sve, jer se onda nikaj ne isplati.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,909
Treba donijeti zakon da u trgovini mora biti 80% hrane proizvedeno u Hrvatskoj i da vidiš kak se stimulira proizvodnja,a destimulira uvoz..
Inače JAJA spadaju u rijetke proizvode kojih dovoljno proizvodimo za vlastite potrebe!
A oni koji radije kupe jajca u dućanu po 80 lipa nego da susjedi Barici daju kunu za domaće, o takvima nema smisla raspravljati...ispada da mi sami bojkotiramo sebe!!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,944
Nekad je Hrvatska hranila cijelu Jugu, a danas nemremo niti sebe.
Jel se netko pital zakaj je to tak?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Treba donijeti zakon da u trgovini mora biti 80% hrane proizvedeno u Hrvatskoj i da vidiš kak se stimulira proizvodnja,a destimulira uvoz..

Baš sam nedavno čitao o tome,mislim da Poljaci i Mađari imaju nešto slično,ali su zato dobili kutak u crnoj knjizi EU...
No,mi bi svi rado izvozili,a smanjili bi uvoz,to tako ne može funkcionirati,mora se naći ravnoteža.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Austrijanci su se dosjetili za jabuke. Propisali su koliko sati prije smiju biti ubrane jabuke koje se konzumiraju u školskom obroku. Čak ni proizvođeči iz druge regije austrije ne mogu ispuniti taj kriterij, a kamoli netko iz druge zemlje. EU nema nikakvog prigovora da se radi o diskriminaciji, a konzumiraju se samo domaće jabuke.
Zakaj ne primijeniti nekaj korisnog , a slične propise treba donijeti i za druge proizvode. Međutim kod nas se inovativnost koristi samo za korist vlastitog džepa. Nažalost. :icon_cry:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Dečki,đabe mi tu mlatimo ideje,država nebre brez poreza.Nekom moraš zeti da moreš drugim dati,penzići se već,lažnih preveć,političari i birokracije na sakom koraku a DECE sve manje.
Tu je srž probleme DJECA ,počnite delati decu i nejte se zgovarati,imam 5. djece i nije bilo lefko no drugač nejde.Nekad je naš" MTČ" ko i drugi proizvođači imal komu prodati a sad bi propal i da ga nisu sjebali.
U mojoj ulici 70/80g nas je bilo oko 35 u razredu 22,danas 15 u ulici,razred do 10,računica jasna,plus ova pošast HDZ:fiery: i ode sve kvragu.:(whew):
Smatram da selo:tractor: ima budućnost ali u manjem broju i poštenijom politikom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh