Miješaš kruške i jabuke.
Cijena istovjetnog proizvoda, bila to jaja, zajci ili pak guske, nemre biti ista u različitim zemljama.
U Ukrajini (npr.) kokoši mogu uzgajati kak hoće, hraniti čim hoće, nitko ne pita proizvođača bu li zaradil ili nebu itd. Pri nama moraju imati klimatizirani prostor, 1m2 gajbe po kokoši itd.
Zaboravljaš da i zemlje izvoznice subvencioniraju cijenu izvozne robe (kojoj ističe rok)...a k nama se to uvozi ko friško.
Normalno je da se onda nama ne isplati proizvoditi. A to i je cilj, jer kolonijalizam počiva na tome. kak pri nama, tak i u Africi. A mi smo uvijek bili nečija kolonija, nikad svoji.
Da se cijeli sustav okrene iz cijene u kvalitetu, bilo bi i posla i boljih cijena. Ali onda nebi neki pojedinci ubirali vrhnje za sebe, već bi ta dobit bila raspodijeljena. A to je suprotno kapitalizmu, zar ne?
Stvar je i u nama samima. Nitko ne obraća pozornost na to kaj kupuje u dućanu, jer se kupuju (bespotrebno) velike količine,ali po niskim cijenama. Radije ću kupiti pol kile Koestlinovih ili Kraševih keksa po istoj cijeni, nego kilu turskih (npr).
Kupovanjem domaćeg ima mjesta za domaći rad i proizvodnju. No, to je teško shvatiti.
Ne razumijem ljude koji u skupim autima dolaze kupovati najjeftiniju hranu u Lidl ili Kaufland. Da malo promisle, svima bi nam bilo bolje.