• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

pozdrav ekipa

S

suky

Guest
Ivica,zivim kraj Velike Gorice,nisam baš neki poljoprivrednik :scratch al rekoh da se predstavim :D

bavim se uzgojem crnogorice,a od strojeva samo Husqvarna :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Dobrodošao! :D
Uzgoj crnogorice ti je glavni posao ili?
Lijep stroj, makar jedan. :D
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Pozdrav.
Šta božična drvca, a?

Naše je komunalno kupilo takvu kosilicu, viđam je kad kose parkove po gradu.
Vidio sam jedanput cjenik, jel moguće da to košta 60000+ kuna?
 
S

suky

Guest
to Mario-hvala na dobrodošlici,ma ne,slabo bi se od toga živjelo,bar ne na ovako maloj površini,inaće sam veterinar,ovo radim malo iz gušta a i da mi zemlja ne stoji bezveze,ovako imam bar neku korist

to Patrik-je moguče je,ali to je ili Zero tourn ili PF model,oni su tako skupi jer su za profi upotrebu,ovaj moj je oko 35,000

eh da,imam još i čistač šikare 323R i motornu pilu 340e-Husqvarna
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pozz.. :)
Kazes da samo kosilicu imas, a uzgajas crnogoricu ... Jeli to znaci da nikakve agrotehnicke mjere ne primjenjujes? Koliko godina su stara ova stabla u pozadini? Ajde napisi par recenica o poslicu sa crnogoricom? Troskovi, poslovi, vrijeme, zahtjevi za zemljistem.... :)
 
S

suky

Guest
Za ovu moju površinu ne treba puno strojeva,redovito kosit,škare za vinograd da možeš obrezivati grane,leđna šprica da možeš pošpricati nekim insekticidom ako je potrebno,motorna pila da ih odrežeš i štihača da ih iskopaš ili da iskopaš rupe kad ih sadiš.To je otprilike sve. :)
Ovi koje se vide na slici su posađeni 2002 godine(sadnice su bile 2+0,dakle stare 2 godine),znači sad imaju 8 godina,poslikat ću ih iz bližeg da se bolje vide.
Osim povremene gnojidbe specijalnim gnojivima za crnogoricu i po potrebi zalijevanja mladih biljaka i nema nekih drugih poslova oko njih,uz košnju i obrezivanje naravno.
Sa zaradom sam zadovoljan,jer to ionako nije posao od kojeg živim,a da imam veću površinu dalo bi se od toga lijepo zaraditi.
Trudim se da stabla budu pravilno građena i gusta,time postižem veću cijenu jer nemam količinu.

Sa nekakvih 40 prodanih stabala sam otplatio investiciju u sadnice(1500 kom),sa 10 stabala otplatim sve ostale troškove(benzin,gnojivo,oranje).

Imam PICEA PUNGENS,PICEA ABIES,ABIES CONCOLOR,PICEA OMORICA,ABIES NORMANDIANA
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kolika je investicija u 1500 sadnica? Na koju to povrsinu ide?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Koliko bi trebalo sadnica da se može samo od tog živjet?
 
S

suky

Guest
Moja preporuka je da se sade barem na 1,20 metara,pa si sad izracunaj,s time da ne bi bilo loše imat recimo svakih 10-15 redova prolaz da možeš proći sa strojevima,znači posadiš recimo 15 redova pa preskočiš jedno 3 metra pa opet dalje,korisno je za izvlačenje.

Za 5,00 kuna se može kupiti kvalitetna sadnica,s time da smreka raste(picea abies) znatno brže od silvera(picea pungens) ali je i jeftinija( i kao sadnica i kad se prodaje)
Trenutno u Hrvatskoj nema smreke(tj ima je ali u maloj količini),ove zime je veleprodajna cijena bila 40,00 kuna,dok je prije 2 godine bila 16 do max 20 kuna.To znači da je i sljedečih 2-3 godine sigurno neće biti dovoljno a i cijena će vjerovatno još rasti.
Sad si računajte:
5000 sadnica x 5,oo kn=25,000 kn
Troškovi oranja i pripreme zemlje-u to se ne razumijem al mislim da ne bi smjeli biti veći od 1,500 kn(isravite me ako griješim)
6 sezona se treba kositi-recimo da je trošak 4,000 kn
30,500kn
+10,000 ostalih troškova-prihrana,zaštita od nametnika ako se pojave....
40,500 kn
Ako od 5,000 sadnica 500 propadne ostaje vam 4,500 x 40,00=180,000
180,000-40,500=139,500
Uz napomenu da sam troškove računao i više nego realno,a cijena po kojoj se prodaje je trenutna veleprodajna za smreku,kvalitetna picea pungens se moze prodati za 100 kn na veliko.
I naravno ako imate mogućnost prodaje na malo,zarada je višestruko veća,picea pungens u Zagrebu visine oko 2,50-3,00 metra 300+ kuna.

Ne znam od koliko bi se sadnica moglo živjet,jer većina ljudi koje znam a imaju oko 20,000 i više sadnica se uz to bave i nekim drugim poslovima-što i je prednost kod uzgoja crnogorice
 

Najnoviji postovi

Na vrh