• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pozdrav svima koji su spremni stručnim i dobronamjernim savjetima pomoći kubik-u

K

kubik

Guest
Pozdravljam sve uvažene članove ovog nadasve zanimljivog i živopisnog foruma...
Jedan kratki intro vezan za moju malenkost - porijeklom sam iz južnijih ruralnih krajeva, zadnjih dvanaest godina sam stanovnik našeg glavnog Grada, prvenstveno zbog faksa a i veće mogućnosti ostvarivanja prihoda kroz rad u građevinskom sektoru koji je nažalost doživio totalni krah u zadnje vrijeme. Zadnjih pet godina radim na ostvarivanju jednog dječakog sna koji mi moj rodni kraj zbog škrte i nedostatne zemlje neomogućuje...a to je osrednja plantaža voćnih kultura.
Napokon mi se pružila izvrsna prilika, koju sam uz djelomičnu pomoć roditelja i supruge uspio ostvariti...već dva tjedna sam ponosni posjednik nasada od cca 2 ha jabuka. Voćnjak je 60 % u punom rodu (7-8 godina) a ostalih 40% stari su oko 4 godine. Prilika mi se otvorila pošto bivša vlasnica (inače osoba koja je cijeli život provela u toj struci) zbog nažalost bolesti u obitelji nije više u stanju potpuno brinuti o voćnjaku. Nadam se da ću sljedećim postovima imati priliku Vam malo opširnije objasnit zatečeno stanje, planove i vizije.
Moja molba prema Vama je sljedeća - naime ja kao amater na tom području imam ozbiljnu potrebu za kvalitetnim informacijama širokog spektra vezane za kompletnu proizvodnju, obradu kao i plasman uroda. S toga Vas molim ako mi možete kroz svoje cijenjeno iskustvo detaljnije približit ovaj segment poljoprivrede. Za početak Vas molim informacije o potrebitoj mehanizaciji za ovaj posao kao i moguće ponude rabljenih traktora, pošto sam trenutačno materijalno limitiran novi traktori ne dolaze u obzir. Gledao sam putem oglasa jedan Vladimirec T25, 1994 god i samo 350 radnih sati za 19 000 kuna...Šta Vam se čini ta opcija ili imate možda bolje prijedloge...otvoren sam za sve dobronamjerne i stručne savjete. Unaprijed zahvaljujem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pozdrav , dobrodošao na forum . Prije svega bih ti savjetovao da izdvojiš vremena , i da pregledaš temu voćarstvo , gdije imaš jako puno informacija , kako o jabukama , tako i o svim ostalim voćnim vrstama . I to od samog početka podizanja nasada , pa do zaštite , međuredne obrade , orezivanja , i sve do berbe . Znači , sve lijepo pregledaj , i prouči , i onda možeš postavljati konkretna pitanja .
Pozdrav još jednom i želim ti puno uspjeha u radu , Živio :supz:
 
B

BAGERISTA

Guest
Ljep pozdrav i dobrodoša,,,,,,,,,:partyman::partyman:
Ovo se zove prestavljanje,,,,i neka ti se svi snovi ostvare,,,,kako si i sam napisa.......8)8)
Strojeve češ nač,,,,samo pomalo,,,nemoj se žurit,,,,i nisu to više velika ulaganja,,,,jer se nađe dosta ispod cijene,,,(strojeve koji če delat još dosta)
 
K

kubik

Guest
Hvala Žuti i Bageru.....Zahvaljujem na dobrodošlici, iako ja već duže vrimena "špijam" ovaj forum tek sam se sada odlučio aktivno priključit ovoj vrijednoj i zanimljivoj zajednici. Svjestan sam da neću uspit dobit sve odgovore na moja pitanja (iman ih mali milijun), ali nadam se da ono što dobijen bit će iskreno i pogotovo iskustveno vrijedno, s toga molim za ispriku ako san uletio ko padobranac...dosta sam zelen na ovom području pa iman potrebu za širokom lepezom informacija...nemojte se ljutit.
Trudit ću se ubuduće postavljati konkretna pitanja sa opširnim opisom šta me zanima.
Ima možda za početak nekakva preporuka ozbiljne literature vezane za uzgoj jabuka...onako malo početnički a da nije baš slikovnica ?
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Dobro došao!
O voćarstvu nemam pojma pa ti s tim nemogu ni pomoći.

neznam koliko je vladimirec zgodan za voćnjak zbog visine i širine, ako tebi odgovara za tvoj voćnjak, onda dobro, pogotovo jer je to naj jeftiniji rabljeni traktor koji možeš naći, djelovi jeftini,a i jednostavan za održavanje.

Taj koji si gledao mi se na prvi pogled čini ok prilika ako su radni sati točni (i sam sam planirao kupnju vladimirca, pa sam donekle upoznat sa tržištem), međutim ni kupnja starijeg, jeftinijeg i malo poderanijeg nije loša s obzirom da imaš samo 2 ha, pa će te vjerovatno dobro služiti.

s čim su prošli vlasnici to obrađivali?
 
K

kubik

Guest
Dobro došao!
O voćarstvu nemam pojma pa ti s tim nemogu ni pomoći.

neznam koliko je vladimirec zgodan za voćnjak zbog visine i širine, ako tebi odgovara za tvoj voćnjak, onda dobro, pogotovo jer je to naj jeftiniji rabljeni traktor koji možeš naći, djelovi jeftini,a i jednostavan za održavanje.

Taj koji si gledao mi se na prvi pogled čini ok prilika ako su radni sati točni (i sam sam planirao kupnju vladimirca, pa sam donekle upoznat sa tržištem), međutim ni kupnja starijeg, jeftinijeg i malo poderanijeg nije loša s obzirom da imaš samo 2 ha, pa će te vjerovatno dobro služiti.

s čim su prošli vlasnici to obrađivali?

Pozdrav, prošli vlasnici su radili sa Štore-om čini mi se 402 ili tako nešto slično.
Meni je trenutačno problem financijska limitiranost, s toga sam primoran ići na nešto rabljeno a da nije skupo i da mi izdrži još koju godinu dok se ne iskoprcam...cijena mi je bila primamna a i slike su ludilo...izgleda da ću se ipak morati malo strpjeti, bar do Božića, pa onda pokušat pronaći nešto malo kvalitetniji stroj za moj voćnjak...a do tada ću morati plaćati svako špricanje, košnju....i nije baš neka solucija...ali šta je, tu je
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Pozdrav, prošli vlasnici su radili sa Štore-om čini mi se 402 ili tako nešto slično.
Meni je trenutačno problem financijska limitiranost, s toga sam primoran ići na nešto rabljeno a da nije skupo i da mi izdrži još koju godinu dok se ne iskoprcam...cijena mi je bila primamna a i slike su ludilo...izgleda da ću se ipak morati malo strpjeti, bar do Božića, pa onda pokušat pronaći nešto malo kvalitetniji stroj za moj voćnjak...a do tada ću morati plaćati svako špricanje, košnju....i nije baš neka solucija...ali šta je, tu je

Ja ti posjedujem IMT542 30god star bez ikakvih problema obavljam sve poslove možeš naći za 18000 kn polovni a i imt 539 je sasvim OK.
Nemaš računa sve plačat uslugu(prskanje,košnja)+ ""jeftina sredstva moraš sam obradu vršit jer inače nema EKONOMSKE RAČUNICE:rolleyess:
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Ja ti posjedujem IMT542 30god star bez ikakvih problema obavljam sve poslove možeš naći za 18000 kn polovni a i imt 539 je sasvim OK.
Nemaš računa sve plačat uslugu(prskanje,košnja)+ ""jeftina sredstva moraš sam obradu vršit jer inače nema EKONOMSKE RAČUNICE:rolleyess:

S ovim se slažem, pogotovo u voćnjaku, kolko znam jabuka se prska 10-14 puta, pa toliko usluge platit je živa propast.
ako su ti financije velik limit, nađi vladimirca s kabinom i miran si neko vrijeme. zapravo su ti priključci daleko skuplji od tog traktora (neznam kolko dođe atomizer, al mislim da je skup kao i sam traktor)
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Pozdrav, sutra slikam pa ću stavit kroz koji dan, ako prodaješ - vrlo rado ću kupit.

Ma to sam potražio za tebe oglas ti je još mislim 1 dan prijavi se kupi trebat će ti ako gdje zapneš javi se putem foruma na voćarstvu svi ti pomognemo.
pozdrav.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
S ovim se slažem, pogotovo u voćnjaku, kolko znam jabuka se prska 10-14 puta, pa toliko usluge platit je živa propast.
ako su ti financije velik limit, nađi vladimirca s kabinom i miran si neko vrijeme. zapravo su ti priključci daleko skuplji od tog traktora (neznam kolko dođe atomizer, al mislim da je skup kao i sam traktor)

Za početak 5000 eura(traktor,atomizer,malčer) naravno sve polovno:supris:
 
K

kubik

Guest
Ja ti posjedujem IMT542 30god star bez ikakvih problema obavljam sve poslove možeš naći za 18000 kn polovni a i imt 539 je sasvim OK.
Nemaš računa sve plačat uslugu(prskanje,košnja)+ ""jeftina sredstva moraš sam obradu vršit jer inače nema EKONOMSKE RAČUNICE:rolleyess:

O znam, vjeruj znam....sve više i više štedim na sebi i obitelji kako bi moga isfinancirati svu tu obradu, a o sredstvima da ne pričam.... ali ne znam na koji drugi način kvalitetno rasprskat 1000 l materijala i pokosit 2 ha...ne bi meni bio problem flaksat ali me upozoravaju da bi moga oštetit koru stabla iako ovaj mlađi voćnjak ima mrežastu zaštitu do nekih 50 cm...ne znam, nisam pametan...
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Pa nije ni malo, dobro sam pretpostavio da je atomizer najskuplji. jer traktora ima već od 1000e (vladimirec) a za 1500-2000e možeš i birati vladimirec, usro 335, zeko 2511, imt
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Pa i ja kosim između stabala STIHL-FS350 nemožeš oštetit ako nediraš koru a vjeruj mi svoje se cijeni i pazit ćeš kao svoje oči a međurednu neku staru kosilicu i udri tako sam i ja prvih god trimer i kosilica pogledaj u mom predstavljanju ima stare slike tako se radilo,malo pomalo doči, ćeš do svega ali samo radom.
 
K

kubik

Guest
Ma to sam potražio za tebe oglas ti je još mislim 1 dan prijavi se kupi trebat će ti ako gdje zapneš javi se putem foruma na voćarstvu svi ti pomognemo.
pozdrav.

Hvala ti na linku, pokušat ću se javit na aukciju kako bi se dokopao kvalitetne literature.
 
K

kubik

Guest
Jeli možda itko vidio one taćke sa tankom za prskanje, čini mi se 50-70 l, kako Vam se to čini ? Cijena im je nekih 100€ ako se ne varam.
 
G

GROF

Guest
., lip TI pozdrav mladiću i dobro nam došal!., sretno TI sa poslom u poljoprivredi!...
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Jeli možda itko vidio one taćke sa tankom za prskanje, čini mi se 50-70 l, kako Vam se to čini ? Cijena im je nekih 100€ ako se ne varam.

:scratchPrijatelju na 2 he min raspršiti 800-900 lit sredstva pod punom opremom s tim taćkama ubistvo totalno,kao i atomizer leđni također za tu veličinu voćki .
Moj prijedlog najjeftiniji traktor+ratarska prskalica najjeftinija polovna digni krila i udri za poćetak jer sada lakše je zaštitit voćnjak glavna opasnost je prošla,kada prodaš urod traktor imaš pa polako strojeve kupuješ malo pomalo,nekada se bogatilo na voćnjaku kao i na poljoprivredi opčenito,danas druga pjesma:rolfer:
 
K

kubik

Guest
., lip TI pozdrav mladiću i dobro nam došal!., sretno TI sa poslom u poljoprivredi!...

Hvala Grofe, sreća je jedna od stavki koje su mi neophodne.....
 
Na vrh