• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pravila ponašanja u poljoprivredi

  • Temu pokrenuo Chainee
  • Datum prvog posta
C

Chainee

Guest
Bok svima,

ovakva je situacija.
Ja sam jedan novopečeni mali poljoprivrednik i ovih dana sam posijao polje nevena blizu svoje kuće. Prvi mi je puta, pa mi je sve ovo potpuno novo.

I uglavnom... gledam ja jučer jednog susjeda, sjeo u traktor sa onim velikim propelerom odostraga i krenuo špricati svoje jabuke. Šprica on ko lud, a vjetar sve nosi preko ceste, točno na moje polje budućih nevena. Iz iskustva znam da će on sad svako malo špricati otrove po tim svojim jabukama, što se sigurno neće dobro odraziti na kvalitetu mojeg uroda.

I šta da ja sad radim?

Da ga zamolim da malo obrati pažnju na smjer vjetra prije špricanja ili šta? Kak se takve stvari rjašavaju među vama, iskusnim poljoprivrednicima?

Puno hvala na pomoći.
 
V

VTZ

Guest
Za početak mu pokušaj lijepo objasniti, da se situacija u njegovom voćnjaku bitno promijenila, otkako si ti na polju preko puta posijao nevene. To znači da on od sada o toj činjenici treba itekako voditi računa, i da više nemože koristiti atomizer kad god se sjeti, bez obzira na meteo uvjete i smjer vjetra.

Zaprijeti mu prijavom inspekciji i sudskom tužbom, ukoliko se još jednom ponovi takva radnja,
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Nemoj tako burno, prvo ljepo, kažeš mu i ako je imalo normalan shvatit će.. Ako nije normalan, e onda nemoj ni ti bit pa čini što te volja(motorka, tužba, sjekira) ;) . Samo nemoj pustit da te jaši... I kad skuži da si tvrd orah, popustit će..
 
B

Bobo

Guest
prvo milom, a ako nece onda silom... Ako upotreba sile ne urodi plodom, to samo znaci da nije dovoljno jako primjenjena ;)


I ja sam imao nekih problema oko medja na mojim njivama i s covjekom se sve moze dogovoriti, a ako taj tvoj nije covjek, nego neki (u nedostatku bolje rijeci) manijak, onda i tuzba i inspekcija, jer drugog izbora nece biti...
 
C

Chainee

Guest
Ma čovjek je inače normalan.

Samo sam se htio uvjeriti da je u redu da ga upozorim na novu situaciju, jer do sada oko njegovog vočnjaka nije bilo nekih drugih nasada.

Hvala svima
 
B

Bobo

Guest
Ako ce te htjeti saslusati (najvjerovatnije hoce) onda mu predlozi ili da prska kad jetar promijeni smijer...

Isto tako i ti moras imati razumijevanja ako covjek mora prskati u odredjeno vrijeme a tebi je to nepovoljno, on to mora raditi bez obzira na tvoj nasad. Sve se dogovorom rijesi, samo ako obadvije strane zele suradjivati...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
pa nek šprica ujutro ili naveče kad nema vjetra,
bar je tak kod mene,niko nikog nije upozoraval več ljudi paze da jedni drugima ne rade štetu.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
kad smo vec kod ovoga,a da ne otvaram novu temu,da li još uvijek stoji da prilikom izlaska mjernika na teren se pozovu susjedi da ce se vrsit mjerenje itd...jer ako se ne varam to je nekad tako bilo,3 susjeda s lijeve i desne strane,pa kome pravo kome krivo..?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Danas je sa mjernicima situacija nesto drukcija nego je bila prije. Prije je ta sluzba bila u okviru katastra i kada su oni napravili izmjer to je bilo to. Danas je to "autsorsano" tako da mjernika (1) mozes angazirati sam i to, ako sam ja dobro shvatio, ne sluzi nicemu osim tvom saznanju da znas di su ti, eventualno, medje i (2) angazman mjernika kada ga angazira sud u okviru nekog procesa. Sto se tice dobrih obicaja vjerujem da je OK da se pozovu susjedi, ali sklon sam misliti da to nije, formalno, bitno. Jako bih cjenio bih tudja iskustva jer i ja imam jednu njivu gdje je percipcija mene i susjeda razlicita oko mjesta medje ;) (Sad je mirno, ali vrag nikad ne spava)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja ću na ovo moći možda odgovoriti kroz neko vrijeme. Naime, obrađujem jednu njivu u zakupu, koja je do sad bila u vlasništvu jedne osobe i ta je to prodala drugoj koja je iz zagreba. E sad, dok je prijašnji vlasnik bio, nitko se nije bunio oko međa, a sada je jedan susjed uzeo dva metra sebi, a drugi je tek među navalio na moju stranu, cijelu po dužini. Naravno da se ja neću "glodati" za tuđe međe. E sad, zašto se nitko nije bunio dok je prijašnji vlasnik bio tu, a sad kad je ovaj novi kupio i nema ga skoro nikad, stvarno ne znam. Ne znam ni stvarno stanje kako bi međe trebale biti, ja sam obrađivao kak je bilo dok sam uzeo. Naravno da neću sad ić ni preko ovih "novih" međa, da mi netko lijepo ne stavi čavle pod kotače. Vlasnik je rekao da će angažirati mjernika, e sad mene isto zanima ta procedura. Hoće li morati na sud, ili će mjernik reči gdje su međe, vidjet ćemo.
 
Z

zetor proxima

Guest
pravila o spricanju su ti ovakva:

1.spricanje mora biti 500 metara od naselja
2.spricanje od tuđeg posjeda mora biti 25 metara udaljeno
3.spricanje od zivotinja mora biti udaljeno 250m
4.spricanje od ljudi mora biti udaljeno 350 metara


to sam negdi prije cito u jednoj knjizi
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Smiljan kaže:
Danas je sa mjernicima situacija nesto drukcija nego je bila prije. Prije je ta sluzba bila u okviru katastra i kada su oni napravili izmjer to je bilo to. Danas je to "autsorsano" tako da mjernika (1) mozes angazirati sam i to, ako sam ja dobro shvatio, ne sluzi nicemu osim tvom saznanju da znas di su ti, eventualno, medje i (2) angazman mjernika kada ga angazira sud u okviru nekog procesa. Sto se tice dobrih obicaja vjerujem da je OK da se pozovu susjedi, ali sklon sam misliti da to nije, formalno, bitno. Jako bih cjenio bih tudja iskustva jer i ja imam jednu njivu gdje je percipcija mene i susjeda razlicita oko mjesta medje ;) (Sad je mirno, ali vrag nikad ne spava)
pod 1 je točno,mjernik izmjeri ali ako se susjed ne slaže ko da nije ni mjerio ,nego moraš putem suda rješavat
 

Najnoviji postovi

Na vrh