• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pravilnik o klanju

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Mi smo isto bili sami svoji majstori, 3 komada cca 150 kg u subotu pala. Tata, šogor i susjed i sve osim krvavica u jednom danu gotovo. Krenuli u 8 ujutro u 11 su već sva 3 visila. Čak mislim da je bilo sve u skladu sa propisima :icon_weed: nije bilo nikakovog natezanja ni navlačenja, jednostavno smo dotjerali svinju gdi ju koljemo, stavi se sajla na nos, omami se pištoljem, pusti krv i to je otprilike to.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Mislim da to nije po pravilu, to "tjeranje svinje gdi ju koljemo"! Razlog je taj što svinja primjeti šta se događa i onda skiči, a to uzrokuju stres i tada izbacuje ogromne količine adrenalina u krv, tj.meso, a adrenalin je pri konzumaciji toksičan za ljude, općenito je "otrov!!
Nije mi jasno to izvlačenje svinja! Jel se to ne može napraviti u samoj svinjari, tj.oboru?
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Nije bilo nikakovog skičanja, samo paletu i lagano ju guraš i tjeraš pred sobom, nema potrebe za navlačenjem ni ničim. A kako to klanje odraditi u boxu ako ta svinja koju kolješ nije jedina u tom boxu?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Uzmeš kantu sa smjesom i svinja ide za tobom kad dođe na odredište omamiš pištoljem jel to po propisu ??
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Naše dvije su same izašle, nije bilo apsolutno nikakvog problema. Sve što smo morali napraviti je bilo otvoriti vrata iz boxa. (Inaće su naučene da izađu van iz boxa kad se čisti). Uopće nije bila svijesna što ju čeka :pig: .
I tako čemo i ubuče raditi, jednostavno ih naviknemo da izađu van i gotovo.
Meni se ne sviđa kad se pajceke muči, nateže ili zastrašiva.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ma neee...ja sam samo pitao, ništa loše nisam mislio!
Moje svinje su isto naučene, ali ja imam normalnu svinjaru sa mogućnosti izlaska svinja u obor/okol, tj.otvoreni dio za svinje! Kad mi izađe jedno van ja zatvorim vrata od svinjare i druge ostaju unutra, tako da ništa ne vide! Tad uzmem pištolj, stavim na čelo i bum!
Ne treba mi sajla jer svinje uvijek "ćeškam" po čelu s klipom kukuruza, pa se ne boje ni pištolja na čelu, nego misle da ću ih ćeškati...
Ali ako se svinjče ne muči i ne skiči, onda je svejedno na koji način!! Jer ima masu videa po youtube kako kolju i to je strašno!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nemojmo se zavaravati , nema humanog klanja .
Svnja pod koljenima ne cvili od uboda ili od krvarenja nego od toga jer je držite .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ako je životinja omamljena s pištoljem ili strujom i u nesvijesti je, nije mi jasno kako onda zna da ju se drži i kleci na njoj? Ja i pečenku kad koljem, dobije prvo "šiljak" u glavu tako da padne u nesvijest! Nikad još nije ni jedna zaskičila, osim kad ih štrojim!
Zato mislim da ipak postoji humano klanje...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam neki grozn tip - nekad se sama sebe grozim - nikoga nebih zaklala, a meso volim jesti.

Točno je,nema humanog klanja. Jednom su me namotali da držim pajceka za nogu dok su ga klali. I nakon dvadeset godina osjećam u rukama one drhtaje dok je umirao, kako se tresao.
I piliče sam dvaput klala.Nikada više - bogami, nikada.

Zapravo smo licemjerni. Gici-gici, pa nož u srce.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
aaa Joha ..... Pa za to su stvoreni ..... Tak je Bog odredil sudbinu njima ko i nama .... Ali, tko te natjeral da držiš pajceka za nogu ??
Tak se pajcek ne drži ! Potrga te....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Naravno.
Šta je tu je. U idučem životu možda ja bum na njihovom mjestu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sam se vi zezajte - ja sam piceku glavu odsjekla sjekirom i on je trčao nakon toga po dvorištu. To je jako grdo i strašno. A prije sam ga malo pridavila, onako, kaj je smirio, nije se ritao.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne tak raditi s picekima ! Ja ne volim " mrcvarenje " !
Život me natjeral da to moram raditi i pokušavam to napraviti da je što brže i bezbolnije i za životinje i za mene !!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako je životinja omamljena s pištoljem ili strujom i u nesvijesti je, nije mi jasno kako onda zna da ju se drži i kleci na njoj? Ja i pečenku kad koljem, dobije prvo "šiljak" u glavu tako da padne u nesvijest! Nikad još nije ni jedna zaskičila, osim kad ih štrojim!
Zato mislim da ipak postoji humano klanje...
omamljena svinja ne cvili ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne tak raditi s picekima ! Ja ne volim " mrcvarenje " !
Život me natjeral da to moram raditi i pokušavam to napraviti da je što brže i bezbolnije i za životinje i za mene !!

Aha. A kaj je bolje s nožem žagati ljijevo desno i u rukama ga držati a on se rita,trese,drhti,a krv šiklja ko da si pipu odvrnuo? To je mrcvarenje.Dok glavu odsječeš, to je jedan potez i gotovo.
Ali ja piceke više nikada nebudem hranila niti klala. Amen.
 

Najnoviji postovi

Na vrh