• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prehrana

J

Jadranko

Guest
eto ako netko moze da napise sa cime sve hrane / telad-bikove-krave .
ima li kakvih preporuka sta je dobro a sta ne itd.....koji redosljed i tako to..
mislim ovako dnevna ishrana od ujutro pa do navecer.
pa tako isto zima -ljeto .
ako nekom nije problem ( naravno )... :D
 
S

sapat

Guest
...e stočari taje svoje recepte prehrane, kao što slastičari taje svoje recepte za sladoled... :lol: :D :)
 
Č

Čugi

Guest
Daj ti njima, svaki dan, po 10 eura svakom, pa neka idu da jedu šta hoće! :mrgreen:
 
J

Jadranko

Guest
ÄŒugi kaže:
Daj ti njima, svaki dan, po 10 eura svakom, pa neka idu da jedu šta hoće! :mrgreen:
Ha????
Kome???? :scratch
o cemu ti ???
 
J

Jadranko

Guest
abrkili kaže:
pa,baš kao što ti kažu,to se baš i ne odaje,ali evo imaš ovdje....
http://www.sano.hr/
a bog te pa to nisam znao da je to tolika TAJNA i da nitko o tome ne zeli da govori.
hehehe ko bi reko jesu nasi stocari zajebane biljke !!!!!!
***TOP SECRET*** Tja ko bi reko bas su ti seljaci tajni agenti 0000 :D
eh dugo se nisam ovako nasmijo !!!!!
 
S

sapat

Guest
za početak drži se recepata proizvođača premiksa, a onda kad malo vidiš kako to ide počmeš si praviti po vlastitoj recepturi... ili uplatiš neku svotu na moj žiroračun i ja ti prodam svoj recept :lol: :lol: :) eto odmah gratis dobiješ savjet, moja preporuka je http://www.schaumann.de
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ha stvarno tajna.odes u savjetodavnu sluzbu i pitas i nitko nece a da ti ne objasni sto kako i zasto
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Pa nije tajna. Neznam u kg budući da nisam vagao (nemam mikser prikolicu)
Evo za krave
Voluminozna hrana: Travna sjenaža(engleski ljulj, dts, lucerna, trava s prirodnih livada), suho sijeno, kukuruzna silaža(trenutno oko 20 kg po kravi na dan).- sve skupa oko 40 kg po kravi na dan.

Smjesa- neznam omjere napamet
Sadržaj- Kukuruz,Stočno, ječam, sojina sačma, suncokretova sačma, vitamini (trenutno BIOMIN), i od SANA

Način hranjenja- najbolji : Voluminozna hrana sve u mikser prikolicu, i da se kravama sve jedanput na dan.
Smjesa- kompjutorska hranilica- koliko krava daje mlijeka toliko dobi smjese.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
mario kaže:
Način hranjenja- najbolji : Voluminozna hrana sve u mikser prikolicu, i da se kravama sve jedanput na dan.
Smjesa- kompjutorska hranilica- koliko krava daje mlijeka toliko dobi smjese.

Pogrešno:
sve u TMR, bitno je da staviš dovoljno neiseckane slame koja balansira masu konzumirane hrane. Neiseckana mora da izađe iz miksera, ne da uđe.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Zašto sve u TMR?
ÄŒuo sam od nekih ljudi koji stavljaju sve u TMR da je bolje imat kumpjutorsku hranilici, a neki tvrde to kao i ti, no budući da je hranilica već kupljena hranit ćemo s njom smjesu.

Slamu ne stavljam u obrok niti ću je stavljati, umjesto slame ću stavljat suho sijeno, pa slama ne može imat prednost pred suhim sijenom ili?
Kak bi izašla neiscjeckana slama iz mikser prikolice?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
mario kaže:
Zašto sve u TMR?
ÄŒuo sam od nekih ljudi koji stavljaju sve u TMR da je bolje imat kumpjutorsku hranilici, a neki tvrde to kao i ti, no budući da je hranilica već kupljena hranit ćemo s njom smjesu.

Ako je hranilica kupljena, onda nek se koristi. A u tom slučaju u TMR se stavi što više smjese, a na hranilicu samo razlika za ekstreme. Ako imaš hranilicu sa opcijom upotrebe više komponenti, dobra i za davanje propionskih smjesa poslije telenja.

mario kaže:
Slamu ne stavljam u obrok niti ću je stavljati, umjesto slame ću stavljat suho sijeno, pa slama ne može imat prednost pred suhim sijenom ili?
Kak bi izašla neiscjeckana slama iz mikser prikolice?

Kila slame u TMR obroku vredi za pet kila sijena. Imaš prikolice, koje miješaju i prikolice, koje previše sjeckaju. Malo se poispitaj, koliko dislokacija imaju neki korisnici tih 'modernih' prikolica.
 
P

paor

Guest
@tine
Kila slame u TMR obroku vredi za pet kila sijena

u kojem smislu - hranidbenom ili fiziološkom ili...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
TINE

Možda i imaš pravo, ali i kod mene se dogodi dislokacija a nemam ni balirku sa noževima.
I mene zanima u kojem smislu slama vrijedi 5 kila sijena.

Tako ćemo i radit, staviti smjesu u TMR u količini koja zadovoljava "prosječne" potrebe.

Daj mi reci koje su to prikolice koje jako usitnjavaju, zanima Kakve su tvoje Kenan, i kakve su Trioliet i BVL?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
paor kaže:
@tine
Kila slame u TMR obroku vredi za pet kila sijena

u kojem smislu - hranidbenom ili fiziološkom ili...

To je u fiziološkom smislu, u vidu njenog utjecaja na stene vampa.
Kad sam bio u Kaliforniji, gdje je univerziteno imanje na području koje nije baš ratarsko, umesto slame su stavljali u obrok ljusku od badema.
Onu vanjsku, zelenu, ne tvrdu.

Dovoljna količina slame ti toliko stimulira djelovanje vampa, time prežvakanja i time uveliko smanji pojavu niskog pH.
Ako krava dovoljnu žvače, izluči na dan preko 150 litara sline, i u njoj dobru dozu sode (natrijevog bikarbonata), koja stabilizira sadržinu vampa.

Probat ću ubacit jedno predavanje o ishrani sa TMR u svoju temu.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
mario kaže:
TINE
Daj mi reci koje su to prikolice koje jako usitnjavaju, zanima Kakve su tvoje Kenan, i kakve su Trioliet i BVL?

Zna se, da svak junaka svoga konja...

Usitnjavanje je vezano na stil kako se vrši mješanje.
Ima u grubom četiri stila: vertikalni i horizontalni puževi, lanci i letve.
Englesko vertical augers, horisontal augers, chain mixers, paddle mixers.

Najviše upropaste krmu horizontalni puževi, manje vertikalni i mnogo manje lanci.

Mješanje puževima gnječe materijal uz stijene i time troši ogromno energije za pogon i loše utječe na kvalitet obroka. Mješavina je jednomjerna, ali ima lošu strukturu vlaknastog dijela.

Kod mješanja sa lancima je hendikep što nikako nije postignut jednomjeran obrok. Mješaju letve, koje lanac vuče po obodu, a sredina se ne mješa. Proizvodi takve još Trioliet, ali više služe za rezanje i razdelu silaže. TMR obrok njima teško izmješaš.

U tipu sa letvama je najtipičniji i zapravo jedini čisti predstavnik Keenan. Jedini je zbog toga, jer drži patentnu zaštitu za način mješanja.
Ima još nekoliko proizvođača, koji koriste taj stil toliko sličan, da još ne prolaze granice patenta. Nemaju letve nego 'ruke' sa fragmentime letve. To su West, Hi-Spec, Abbey i JF.
Njihova je najlošija strana visoka cijena. Od adekvatnog miksera sa vertikalnim pužem Keenan je skuplji za oko 20%, a ostali od kojih imam cijene još za 20% od Keenana.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Å to se tiče žvakanja, pa zar nije dobra zamjena za slamu dugo neizrezano sijeno?
Dal onaj gazda na kojoj farmi radiš koristi Kenan prikolicu?
 
S

sanipan

Guest
Moze li mi ko pomoći da ponadjem proizvodjaca mjesalica za stocnu hranu.
Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh