• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prenamjena samoutovarne prikolice za sijeno

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
947
Dakle, imam priliku povoljno kupiti samoutovarnu prikolicu za sijeno.

Što se sve od nje može napraviti:

1. Prikolica obična - odreže se utovarni dio, kuka se navari otraga i imamo postolje sa osovinom i kočnicama sa niskopodnom prikolicom. Entuzijastu dovoljno da složi kiper prikolicu jer je nosivost ove konstrukcije 3500 kg...

2. Prikolica za rasipavanje stajnjaka - odrezati utovarni dio i preseliti noževe otraga. Podni klizači služe za dobavu stajnjaka otraga za istovar, a noževe složiti tako da rasipavaju stajnjak (ubrzati okretanje tako što se okrene multiplikator prikolice). Eventualno i utovarnu osovinu sa šiljcima iskoristiti za rasipavanje.

3. Malčer - osovina s noževima i kučištem se izreže van i prenamijeni za malčer. Imamo gotovu osovinu sa rotirajućim tijelima koja samo treba nabrusiti ili na njih navariti neke noževe. Mulitplikator okrenuti za dobivanje više okretaja. Napraviti neki štitnik oko rotirajućih dijelova. ( Da li je osovina dovoljno jaka i ležaji dovoljno dobri za ovako nešto). Vjerujem da bi malčer mlatio kukuruzovinu bez problema. Ovisno o jačini konstrukcije, vidjeti kako radi u šikari.

6. Freza - isti postupak kao za malčer, samo treba staviti noževe.

Evo, ovo je par mojih ideja. Prikolice za sijeno već rijetko tko koristi za tu namjenu pa sam mozgao o prenamjeni.

Sigurno ima još strojeva koji se više ne koriste ali se mogu prenamjeniti.

Komentari i ideje su dobro došle!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

I ja ju imam i neznam kaj da napravim od nje jer prodat ju mogu samo za sicu,a samo gume i osovina vrijede 3000kn.
Problem je kod nje kaj je na pred dosta teška i dugačka pa je dosta neokretna pogotovo ako treba manevrirat na malom dvorištu.
Kod nas ih dosta ljudi koriste za prijevoz kukuruza i Bale slame i sjena.
Mislim da za gnoj nije zbog svoje konstrukcije i debljine U profila.

 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

A jel bi se dala kak pojačat konstrukcija?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

Ja sam od SIP 3-KE napravil prikolicu za bale malo proširena osovina i pod produžena i ide 16 bala na nju 8+8 , od SIP-1-KE napravljena prikolica za prevoz stoke .:icon_idea:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

1. svakako
2. možda
3 . :lol:
4. :lolčina:


vaš velečasni
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
947
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

Puknuti, jel ti to provociraš? :):)):):):):):)


Što se tiče nosivosti, piše da je maksimalna težina 3500 kg, a sama prikolica da ima 500 kg.

Da li je to točno?

Ako je, onda 3 tone gnoja nije malo za voziti i ne vidim zašto bi ju trebalo pojačavati... C profili na podu su dovoljno jaki da to nose.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

SIP-ovi priključci su bili dosta kilavi a kod gnoja kad je pri kraju teret je na zadnjem dijelu tad šasija dosta trpi naročito kad manji traktor počne dizat kotače u zrak tak da podržavam Puknutog .
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
Re: Filozofija oko prenamjene samoutovarne prikolice za sijeno

i ja podržavam puknutog kao željko kž, kod mene blizu je bio biser koji je sipovu nrp 19 natrpo ravno s bočnim limovima punu drva, pa se čudio kad mu se ruda otkinula djelomično s šasije i prikolica sjela na uređaj za skupljanje trave...
nisu im nešto jake šasije, mislim da za đubre nebi durala, popucala bi ili se savijala bez pojačavanja. bolje onda naći nekoga tko bi ju htio mjenjat za đubretarku uz sitnu nadoplatu, pa od đubretarke imat ujedno i jednoosovinku prikolicu za vozit - za šta god oš
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Čekajte podrzavate kaj je puknuti napisao 2.možda za preradu u dubretarku i pišete da to ne bi išlo zbog konstrukcije i da se nemre izvesti.
Stvarno vas ne kuzim tu j... lud zbunjenog.:mur:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ova s oglasa je za gnoj i za sijeno nemas sta radit na njoj!!
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
pa ja smatram da nebi išlo preradit utovarku u đubretarku, da, zbog konstrukcije, moro bi prerađivat 90% prikolice i pojačavat a tu isplativosti nebi bilo, rađe kupit gotovu đubretarku.
1. utovarke imaju samo jednu brzinu lanaca poda i letava (za istresanje sijena) a pogon za kipanje joj je šipka od prednjeg kraja
2. moro bi sve napred što kupi sijeno odrezat, rudu radit i ruda bi morala ić po sredini (kao što i jest na sipovim đubretarkama) zbog jačine i izdržljivosti nošenja tereta
3. cjeli zadnji kraj prerađivat za napravit SAMO NOSAČ za razbacivače đubra
4. od utovarke nema nikakvih posebno getriba/reduktora, osim glavne getribe koja pogoni sve, a reduciranje smjera okretaja uređaja za skupljanje trave vrši se s dva zupčanika na suho....sve ostalo pogone lanci
5. na koji način od dijelova za skupljanje trave napravit razbacivač za đubre, dvije "vile" na svakoj sa 4 paroška i procjepima na svakon parošku za noževe, osim na skroz bočnim ili rubnim, kak god
6. uređaj za sakupljanje s zupcima na sistem opruge...nema šanse nikak iskoristit za bacanje đubra....

a da se krene u preradu, kolika masa željeza treba za sve to preradit, koliko posla...po meni je odnos uloženo/dobiveno neisplativ.

evo, koja je tu razlika od obične utovarke po mom. ja ne osporavam ničije radove ni trud, ko voli nek izvoli, al ja se u tu preradu nebi upuštat išo
 
Posljednje uređivanje:

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Ja sam ju preradio u obicnu kipericu s kipanjem natrag i odlicno sluzi. Treba pojacati sasiju i napravito sanduk al to i nije neka mudrost. Ima sve sa slikama mehanickoj radionici
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
689
Trenutno sam u fazi prerade prikolice za sijeno Kruger model ELL.
Kupili smo Sip PRP3, za vozit bale, veća je i zadnja stranica nije toliko masivna, na Krugerici je bilo sve metalno i teško pa je znalo pucati.
Raskopao sam je i šasija je identična prikolici za gnoj istog proizvođača (osim što ruda nije do osovine zbog bubnja, prikolica je duža 20 cm i ruda je duža 20 cm) s time da je prikolica za sijeno pojačana duplim U profilima na prednjoj strani. Rudu ću nastaviti do produžetka osovine (koso nagnut u profil).

Prikolicu ću složiti da dovoz silaže, kukuruza, lance ću ostaviti jedina mana će biti metar prostora naprijed (mjesto di je bio bubanj) gdje lanci neće postojati.

Evo i slika:

1393847550-1500-x-2000px-IMG_0423.JPG


1393847550-1500-x-1125px-IMG_0424.JPG


1393847551-1500-x-1125px-IMG_0426.JPG
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Glupo se držati samo Sipovih prikolica za koje se zna da nisu baš neke čvrstoće što se tiće šasije, ima tu još dosta švapskih prikolica koje su napravljene iz pravog "tijesta" i iz kojih se da čuda napraviti, samo treba malo volje i strpljenja. Naj lakše je reći to je "fuj" i ništa ne valja. Imam doma Kemperovu prikolicu za gnoj koja nema ništa jaču šasiju nego recimo Mengeleova samoutovarka, da ne govorim o Hagedornu koji ima šasiju iz cijevi 120x60 debljine stijenke 6mm. Na ovoj Krugerici bi bilo dobro naprijed ili produžiti lance , ili napraviti kosinu prema postojećim lancima jer će biti problema sa rasporedom težine na prikolica, a kad se gnoj pokrene na prikolici skliznut će i taj sa kosine.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Bilo bi dobro kad bi se takava prikolica ljepo preuredila za gnoj samo nosivosti 4,5 do 5 tona e onda bi bila prava, a sad kak vidim ove sip prikolice imaju slabu konstrukciju, a jel znate možda neke druge koje imaju dosta bolju konstrukciju?!
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
689
@VARGAS, problem je u produživanju lanaca jer su vodili lanaca na ovoj prikolici uz sami rub prikolice. A naprijed postoje pojačanja te bi ovaj sistem nebi bio dobar nego bi trebalo preraditi vodilice na standardne kao kod sipa recimo.

Možeš li mi pojasniti problem rasporeda s težinom, što si točno pod time mislio ?
Imam prikolicu za gnoj Kruger ista je šasija kao i kod ove samo kraća za jedno 15 cm ne znam točno. Ali problema s rasporedom težine nema, osim kad gnoj pređe pola prikolice a pola je prazno tada u rikverc nema teorije.

U planu je staviti daske i na daske pocinčani obojani lim. Naprijed ću napraviti kosinu koju ću također prekriti limom.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Problem sa rasporedom težine ti je u tome što ako ne iskoristiš onaj metar naprijed za teret osovina ti dođe previše prema traktoru, pa ti rudo ne radi potisak na traktor, nego ti je prikolica ko u nekoj "vagi" i automatski ti traktor gubi vučnu silu. Doma imam samoutovarnu prikolicu Mengele 31 kubik sa pokretnim rudom, to znači recimo da mogu kositi sa strižnom kosom i prikolica se zamakne u stranu i kupi taj otkos u jednom prohodu. Da bi izbjegli opterečenje na taj pokretni rud švabe su stavili osovinu s kotačima skoro na sredinu prikolice. Kad radim sjenažu na proljeće moram dobro paziti kako punim prikolicu i nesmijem stati jer ima šanse da pod punim opterečenjem prikolica jednostavno propadne do felge. E onda je pravi rokenrol izvuči ju van
 
Na vrh