• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

preopterečenje stroja/traktora

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
zanima me što se dešava sa trektorom ( imt 533 ) ako bih na njega zakačio nekakav stroj za koji je potreban duplo jači pogon. stroj je vučeni ( težina nije problem ) i radio bi samo kardan.

npr. IMT 533 ( 30tak Ks ) i recimo nekakav npr. berač za koji treba traktor od 60KS. da li bih mogao takvu mašinu pokretati sa 533 i što bi se desilo sa kardanom ( jasno mi je da če se prije pokidati ). da li bi uopće mogao sa tim raditi npr. samo duplo sporije ili u duplo manjom brzinom, a da se ne pokida ili je to smrt za traktor.

pozdrav mladi majstori i unaprijed zahvalan!
 
B

Bobo

Guest
Ako se motor reci cemo sili dok pokrece taj stroj najprije ce doci do pregrijavanja motora, iduci kvar bi mogla biti lamela kardana na traktoru... povecanu potrosnju necemo spominjati.

Drugih kvarova ne ocekuj, ako je kardansko vratilo dovoljne debljine u usporedbi sa strojem njemu nece biti nista...


Sto bi konkretno tjerao? Malcer, drobilicu kamena, berac kukuruza, neki veliki mlin?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
berač za kukuruz! kažu da dečki beru sa fercem bez problema, iako na beraču piše da za pogon treba bar 50-60KS.

ove neke osnove su mi naravno jasne sa potrošnjom i sl. ali recimo da ću poslove odraditi duplo sporije od predviđenog i "opreznije" da se tako izrazim. normalno je i da mi vjerojatno lamela kardana neče ići recimo 5.000/h nego možda 3.000h, u tom slučaju, ali bitno mi je da bi mogao odraditi posao jer bi ga koristio recimo 100h u godini. ako je samo lamela na kardanu kritična onda mi to nebi bio problem i ako vrisne. bitno je da ne "skurim" traktor. i normalno je da ni ne pomišljam raditi ako vidim da se traktor pati, grije, radi drugačije isl.

hvala na pomoći!
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
berač za kukuruz! kažu da dečki beru sa fercem bez problema, iako na beraču piše da za pogon treba bar 50-60KS.

ove neke osnove su mi naravno jasne sa potrošnjom i sl. ali recimo da ću poslove odraditi duplo sporije od predviđenog i "opreznije" da se tako izrazim. normalno je i da mi vjerojatno lamela kardana neče ići recimo 5.000/h nego možda 3.000h, u tom slučaju, ali bitno mi je da bi mogao odraditi posao jer bi ga koristio recimo 100h u godini. ako je samo lamela na kardanu kritična onda mi to nebi bio problem i ako vrisne. bitno je da ne "skurim" traktor. i normalno je da ni ne pomišljam raditi ako vidim da se traktor pati, grije, radi drugačije isl.

hvala na pomoći!

a reci kakav berač s jednorednim može radit ali po mokrom malo teže a za ostalo nije problem
 
B

Bobo

Guest
Jednoredni sip vuces bez problema. Moja preporuka tornado35 40-ka mu je vec puna kapa i malo je tezi za vuci, ali poznam ljude koji godinama beru s 539 i tornadom 40, al im nije ni malo lako. tak oda to za 533 (bar po meni) nije. tornado 35 ( i svi manji modeli) mu lezi ko budali samar i s takvom kombinacijom samo naprijed.

Dvoradni berac NEMA SANSE da je ne znam kakav, to ni ne pokusavaj, jednoredni zmaj takodjer ni pod razno ne kupuj za 533...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
normalno je i da mi vjerojatno lamela kardana neče ići recimo 5.000/h nego možda 3.000h, u tom slučaju, ali bitno mi je da bi mogao odraditi posao jer bi ga koristio recimo 100h u godini. ako je samo lamela na kardanu kritična onda mi to nebi bio problem i ako vrisne.
Osim lamele kardanske jako je opterečena i spojnička kardanske, a ona strada i u normalnim opterečenjima, a kamoli u preopterečenju.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Jednoredni sip vuces bez problema. Moja preporuka tornado35 40-ka mu je vec puna kapa i malo je tezi za vuci, ali poznam ljude koji godinama beru s 539 i tornadom 40, al im nije ni malo lako. tak oda to za 533 (bar po meni) nije. tornado 35 ( i svi manji modeli) mu lezi ko budali samar i s takvom kombinacijom samo naprijed.

Dvoradni berac NEMA SANSE da je ne znam kakav, to ni ne pokusavaj, jednoredni zmaj takodjer ni pod razno ne kupuj za 533...

on je sigurni i misli na dvoredni kad je i spomenuo snagu 60ks i da ide duplo sporije
-ali to je kao i što si rekao nemoguće
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
kod mene jedan vuce sa vladimircem Burgoin dvoredni samo kaze da ne smije napuniti pun bunker
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Tak nekak sam se i nadal da je spojnička OK, jer sam već jedamput videl da je srce lamele bilo odrezano ko sa britvom...čak si mislim da je to s razlogom tak
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
Sigurno je lamela turska, jedn drugi prijatelj ima torpeda 75ks bavi se drvima i obavezno godišnje dva puta rastavlja traktor zbog lamele
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,674
zanima me što se dešava sa trektorom ( imt 533 ) ako bih na njega zakačio nekakav stroj za koji je potreban duplo jači pogon. stroj je vučeni ( težina nije problem ) i radio bi samo kardan.

npr. IMT 533 ( 30tak Ks ) i recimo nekakav npr. berač za koji treba traktor od 60KS. da li bih mogao takvu mašinu pokretati sa 533 i što bi se desilo sa kardanom ( jasno mi je da če se prije pokidati ). da li bi uopće mogao sa tim raditi npr. samo duplo sporije ili u duplo manjom brzinom, a da se ne pokida ili je to smrt za traktor.

pozdrav mladi majstori i unaprijed zahvalan!

ja sam 2 godine vukao t-40, obrao oko 8 rali i propišao je di je god mogao.. a kod mene je motor odličan, 3000 r/s, pa ti eto vraga. nema snage jednostavno, troši nenormalno, i nema te obrtaje koje bi trebao imati da ga pogoni.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Sigurno je lamela turska, jedn drugi prijatelj ima torpeda 75ks bavi se drvima i obavezno godišnje dva puta rastavlja traktor zbog lamele
Nije bila Turska nego Poljska, ako ti to kaj znači.
 
Na vrh