• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za gnojenje vočnjaka?

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
@ bobostar

Reci mi kakva je lucerna? Jel bi se to moglo posijati sa raži? U ovom trenutku nešto nema sjemena :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@ bobostar

Reci mi kakva je lucerna? Jel bi se to moglo posijati sa raži? U ovom trenutku nešto nema sjemena :)
Mogla bi i lucerna, ali šteta biljke (koja je ipak višegodišnja leguminoza) a čini mi se da i sjeme nije baš jefitno (jedino ako nije neka "domaća" proizvodnja). Ali trebalo bi biti stočnog graška ili grahorice (probaj vijeti na njuskalu).
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
@bobostar
Našao sam dosta jeftino sjeme facelije. Reci mi jel se ona može sijati sa raži zajedno ili je namjenjena za samostalno sijanje? Jel bi ona bila pogodna za zelenu gnojidbu?
Za sijanje facelije je treba sijačica za žito?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar
Našao sam dosta jeftino sjeme facelije. Reci mi jel se ona može sijati sa raži zajedno ili je namjenjena za samostalno sijanje? Jel bi ona bila pogodna za zelenu gnojidbu?
Za sijanje facelije je treba sijačica za žito?
Faceliju nemoj mješati;možeš je sijati čistu, potrebno je samo dobro usitniti tlo (i pokriti sve sjemenke jer klija samo u mraku). Za zelenu gnojidbu ide nekih 10-15 kg/ha.
A što se tiče žitne sijačice, to češ morati sam provjeriti (ako imaš nekoga sa žitnom sijačicom, odi do njega i uzmi nešto sjemena i vidi da li će to ići).
:icon_winkle:
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Ovako, jesenas sam posadio 1.600 sadnica haskapa. Vegetacija je krenula pa bih htio biljke prihraniti dušičnim gnojivom.
Problem je što nigdje nisam našao savjete koliko i kako gnojiti haskap.
Koje gnojivo (UREA? KAN?)? Koliko po biljci? Kad?
Planirao sam, ako ništa drugo, prihranjivati kao da je riječ o aroniji, a pročitao sam da je prve godine dovoljno 20-ak grama dušičnog gnojiva po biljci. Također, planiram prihranu obaviti krajem ovog tjedna.
Inače, lani sam obavio meliorativnu gnojidbu, tako da P i K nisu problem.
Svaka pomoć je dobrodošla.

Unaprijed hvala.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Analizu, pa će ti reć tko ti je radio analizu. Šta kaže prodavač sadnica?
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Analizu, pa će ti reć tko ti je radio analizu. Šta kaže prodavač sadnica?

Analizu sam radio na Agronomskom fakultetu u Zagrebu i obavio meliorativnu gnojidbu prema analizi.
Sadnice sam kupio u Poljskoj, ali oni se isključivo bave uzgojem sadnica, a ne samog voća.
Nova je kultura pa nema previše informacija o uzgoju.
Računao sam da bi me 20g po biljci izašli nekih 36-37 kg na cijelu površinu (2/3 hektara). To mi zvuči ok.
Urod ionako ne očekujem ove godine, bitno mi je da se počnu formirati grmovi.
 

vocar

Novi član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
7
Novi vocnjak

Pozdrav svim clanovima. Nov sam na forumu u vocarstvu pa me zanima vase misljenje i savjet u vezi sa sledecim.
Prije otprilike mjesec dana zasadio sam vocnjak sa sljivama (stanley i cacanska ljepotica), visnjama (oblacinska), tresnjama (van i kasni hrust) kruske viljamovke , kajsijama (vinogradarska i oblacinska), orasima, i sa breskvama... negdje oko 60komada ukupno. Vocnjakje podignut na mjestu gdje decenijama nije sadjeno nista, na ledini. Vadjene su rupe ispostovan razmak i ostalo. Sadnice sam skracivao na oko 80 cm koristiokalemarskivosak... na visnjama ina par kajsija sam ostaviopar bocnih grana... Djubrio sam stajskim gnojivom oko desetak kg za svaku sadnicu plus oko sto grama NPK 7:14:21 (ako se dobro sjecam odnosa)... Sve su sadnice krenule sa vegetacijom pa me sad zanima koje djubrenje dalje da primjenjujem i kad da ih prskam kao i razidba prve godine...znaci pupoljci su krenuli uveliko nisu se jos dobro razlistale a na nekim visnjama cak se javio poneki cvijet... hvala na savjetima unaprijed...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
vocar@ sad prihrani kan-om oko 200g po sadnici, poslije gledaj da pomotaš grane, a što se tiče zaštite, malo je kompleksno pitanje jer imaš svega po malo pa je teško dati neku opštu preporuku. Prelista pojedine teme o voćnim vrstama.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Re: Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

Mene zanima kada se napravi meliorativna gnojidba i to se zaore, koliko vremena treba ostati otvorena brazda i kada se ide na zatvaranje i ravnanje parcela? Kažu da zemlja treba prije sadnje voćaka malo odležati (2mjeseca) da se malo slegne.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Jedno praktično pitanje za gnojenje. Ako želim posaditi kontejniranu sadnicu aronije u iskopanu rupu. Kojim redoslijedom baciti gnojivo?
Imam peletirano gnojivo i NPK 7-20-30.
Pretpostavljam da gnojivo nebi smjelo doći u kontakt sa korijenom.
Jel može neko ukratko opisati kako bi to trebalo odraditi a da mi kasnije korijen ne strada?

Hvala!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Gnoj, sloj zemlje, sadnica i zatrpat, drugi gnoj okolo biljke ako si tako planirao. Zasto imas umjetno i paletirano?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Pa da bas nebude sve kemija. Ocu kalija i fosfora napraviti zalihu a ovo peletirano mi je za popravljanje humusa u neposrednoj blizini biljke posto mi zemlja i nije previse humusna 1.76%. Sad sam zelenu gnojidbu malcirao i podrivacem potegao.
Koliko otprilike zemlje bacim na umjetno gore ako je rupa cca 40cm duboka? Nagazim malo zemlju?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema potrebe kopat jamu 40 ako je polje obradjivano i sada jos podrivano a kontejjnerske sadnice. Mislim, nece skodit, dapace, ali je velik posao. Na gnoj bacis nekoliko cm zemlje, korijenje ti ne smije doc u doticaj sa gnojem.
Ovo sa mineralnim i paletiranim ti je bezveze, pogotovo jer si imao zelenu gnojidbu.
 
Posljednje uređivanje:

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Jesam li zakasnio sa prihranom sa KAN-om?! Mogu li ga ove kiše isprati sada dok počnu?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nisi još ali oprezno s dušikom bolje u par navrata bacati nrgo odjednom godišnju količinu,ne zaboravi da polovinom 5 mj ide pod obavezno.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Molim bobostara ali i ostale za savjet koliko ovog separiraanog stajnjaka smije ici na hektar ljesnjaka,,,
Kemijska analiza u privitku,,,
 

Prilozi

  • Picture0001.jpg
    Picture0001.jpg
    27 KB · Pregleda: 127
Na vrh