• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Znači loncin motor je ok, bolje 224 CCM loncin nego 190 b&s?
Ta 3 naprijed - 2 nazad getriba bi trebala biti ok?

Ako ne budem zadovoljan popravkom svoje kosilice koja još nije došla na red kod majstora onda si kupim taj eurosystems..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Kao prvo ovo što navodi ZJ nije točno da Adria 04 ima prijenos i mjenjač u sistemu Eurosistem nije točan, ustvari nije ni približan točan. Tako da ZJ nemoj obmanjivati svekoliko članstvo na ovom forumu.
Ovo je od Labinprogresa Flora 070, jedan od najlošiji modela ikad viđenih, rađena je po nekoj kopiji od Talijana , samo što ta Talijanska (je bila crvena). Vidio jednu i drugu u živo. Ta Talijanska je bila nekoliko godina u upotrebi i raspala se vrlo brzo. Dok ova Flora 070 je ista koma, kako znam ? Znam jer sam radio mjenjač na njoj . Koji je stradao zbog kvačila , ustvari loše riješenog kvačila (koji se isto naziva Eurosistem). Znači prijenos je remen i zatezač remena je sa unutarnje strane (konusnog dijela remena). Tako da je mjenjač najeba jer to nije nikako odvajalo i polomili su se elementi polužja poluga mjenjača.
download.jpg
Koliko vidim ovaj link koji je stavio #zoran89 ima isti sistem kvačila. Tako da je to problematično. To što se naziva "Eurosistem" je "Bull shit". Ustvari to je naziv koji se može opisati kao nešto dobro, kao nešto novo, kao nešto Europski. A to je najjeftinij način transmisije remenom . Tako da takav sistem prijenosa i kvačila imaju masa kopačica koje nemaju mjenjač , nego imaju samo pogon naprijed ili eventualno i nazad. I to riješenje za kretanje unazad je isto riješeno preko remena i dodatne remenice.
Navedeno je iz osobnog iskustva , a to znači da su ova dva modela Adria 04 i FLora 070 prešla preko mojih ruku.

Donositi odluku za neki mtk na osnovu motora koji ima ugrađen nije mjerodavno. Naravno da postoje razlike od motora do motora. To bi se moglo uzeti u obzir ako se kupuje samo motor za neku x- y namijenu. Ali ako se kupuje neki mtk onda ga treba gledati u cijelini od motora - prijenosa - kvačila - mjenjača - pogona.
Ovdje je opisano navedeno.
 
Posljednje uređivanje:

beekeeper

Novi član
Tu od
11 Ožu 2024
Poruka
5
Pozdrav.
Evo, tražim savjet za kupnju kopačice koja bi bila za pripremu zemlje za mali vrt od oko 100 kvadrata.
Dakle za isfrezati vrt i u jesen da je dovoljno jaka za izorati, a i ako mi dođe da malo proširim vrt da ju ne uništim sa oranjem tvrde neobrađivane zemlje.
Zapela mi je za oko ona Bertolini 205s od 5,5ks ali ne znam jel bi pametnije bilo uzeti nekog rurisa ili villagera sa 7ks. Dilema je: malo bolja marka ili malo jači stroj.
Gledao sam i rabljene kultivatore ali malo ih je u ponudi a i ovi koji su u boljem stanju malo su mi van proračuna. Gledam u rasponu od 500-1000e.
Ako imate neki savjet ili preporuku...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Za samo 100 kvadrata ovako neka bi bila i previše, ustvari ta površina je i premala za nju.
IMG_20240124_144642.jpg
A ovoj bi ta površina bila taman , možda čak i premala.
20240214_111948.jpg

Navedene kopačice su po preporuci prodavača za površine do 2500 kvadrata.
Koje su to po tvom mišljenje bolje marke kopačica ili malo jači strojevi? Od polovnih , koje si gledao?
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,658
Kao prvo ovo što navodi ZJ nije točno da Adria 04 ima prijenos i mjenjač u sistemu Eurosistem nije točan, ustvari nije ni približan točan. Tako da ZJ nemoj obmanjivati svekoliko članstvo na ovom forumu.

A čija je onda getriba na Adriji 04?
Kad već tvrdiš da obmanjujem, prosvijetli me?
 

beekeeper

Novi član
Tu od
11 Ožu 2024
Poruka
5
Za samo 100 kvadrata ovako neka bi bila i previše, ustvari ta površina je i premala za nju.
View attachment 71101
A ovoj bi ta površina bila taman , možda čak i premala.
View attachment 71102

Navedene kopačice su po preporuci prodavača za površine do 2500 kvadrata.
Koje su to po tvom mišljenje bolje marke kopačica ili malo jači strojevi? Od polovnih , koje si gledao?
Koja je ova narančasta?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Ova narančasta je Tomos Batuje BMK 2.5, motor Tomos umo 08 (80cm3). Oznako 2.5 znači 2,5 KW (3,4 KS) po tvorničkoj specifikacij, ali ako gledamo stvarno na snagu koju može isporučiti onda je to nešto manje od 3 KS. To je podatak koji vrijedi samo ako je ja složim. 💪
20240214_112010.jpg

# ZJ​

Samo se ti nadaj i pitaj.
 
Posljednje uređivanje:

beekeeper

Novi član
Tu od
11 Ožu 2024
Poruka
5
Za samo 100 kvadrata ovako neka bi bila i previše, ustvari ta površina je i premala za nju.
View attachment 71101
A ovoj bi ta površina bila taman , možda čak i premala.
View attachment 71102

Navedene kopačice su po preporuci prodavača za površine do 2500 kvadrata.
Koje su to po tvom mišljenje bolje marke kopačica ili malo jači strojevi? Od polovnih , koje si gledao?
Pa napisao sam. Bertolini je kao poznatija firma a ruris i villager za iste novce dobiješ jači stroj. Nisam rekao da su bolje od polovnih. Rekao sam da sam gledao polovne ali nema ih u ponudi puno u dobrom stanju. Pretpostavljam da ću sa skoro svakom isfrezati vrt ali da ću moći i orati ne vjerujem. Zato sam i pitao jel bolje ići na bertolinija ili ruris, villager.
I, taj tomos ore tvrdu zemlju?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Orati ili izorati zemlju je jedno a izfrazati ili iskopati je drugo. Za orati od ovih manjih moto kpačica malo koj abi mogla orati A pogotovo NE Tomosica. Znači da ako misiliš nabaviti neki od motokopačica i od njih očekivati da možeš orati sa njima , onda moraš nabaviti i plug. To je jedno i drugo za tako malu površinu nema potrebe orati. Ustvari bi se i moglo u slučaju da zemlja nije duže bila kultivirana izorati za prvi put i onda redovito obrađivati sa nekom motokopačicom ili prvi put naći nekoga da prođe da recimo nekom većom motokopačicom npr. Honda f600, SEP 130 ili neka druga od makar 7 KS.
Ovo što si naveo za Bertollini, Ruris ili Vilager, ako se to odnosilo na modele koji imaju dvije brzine za kretanje napred i jednu za kretanje unazad. Te motokopačice imaju iste mjenjače (novog dizajna i izrade) a ostala nadogradnje je razlika u verzijama motora, ručki, boja i pokoji detalj po kojemu bi se smo vizualno razlikovala od konkurentskih modela.
 

beekeeper

Novi član
Tu od
11 Ožu 2024
Poruka
5
Da. Muči me to što ako želim širiti vrt, trebao bi sa plugom potegnuti da preko zime smrzne i onda sa kopačicom. Trenutno imam oko 100m2, a možda ću htjeti još 100, pa još 100.
Bertolini je oko 5,5 konja a ruris i villager 7 konja, sa 2 brzine naprijed i rikverc. Mjenjač je šipka. Pitanje je jeli bertolini kvalitetniji i jel za oranje teške zemlje ta razlika u snazi presudna za odabir. Možda da gledam neke druge modele.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Za oranje teške zemlje nije ni jedan od navedenih modela motokopačica. A po čemu bi Bertollini bio kvalitetniji od ostala dva modela, ako znamo da im je temelj isti ,(mjenjač i noževi za kopanje)? To što za Bertolini navode da ima snagu od 5,5 KS dok ostala dva modela 7KS, tu nešto ne štima, nemaju tu snagu. Znači da bi neki od nabrojenih motokopčica bili kvalitetniji onda bi trebali imati motor Honda GX160 a to nema niti jedan od navedenih. Više - manje motori koji se nude su zapremnina od 196 do 208 ccm3 i oni mogu isporučiti efektivne snage do 5KS ako?
20240311_140220.jpg
Za usporedbu, ovo je Honda G200 (197 cm3)snage 5KS.
 

Pirko

Novi član
Tu od
16 Svi 2020
Poruka
22
Kako su mene učili, što majstori što iskusniji u poljoprivredi, traktorom se ore, a motokultivatorom (ili kopacicom) se freza. Iako i traktor može frezat :D
Po mom iskustvu nijedan motokultivator, a imam ovog od 14ks, ne može odraditi posao u oranju kao traktor. Možeš ti kupiti i probati, ali vrlo brzo ćeš doći do istog zaključka - nije to to.
A za frezanje, preporuka neki motokultivator s vucenom frezom (labin, goldoni...), skuplji u startu, ali je lakše raditi s njima, i što jači to bolji.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Ma da za u vrt najbolje sa traktorima zoran, pa makar ga kalat sa hopilopterom! Pogotovo ako je u pitanju 100 kvadrata.:LOL:
 

beekeeper

Novi član
Tu od
11 Ožu 2024
Poruka
5
A jbg. Svatko ima neku svoju filozofiju. Neki vele nemoj preslabo, neki nemoj preveliko, neki nemoj kineza... Nemoj novce bacati bezveze, škrti plača dvaput i tako. Ispada da što god izabereš, krivo izabereš. Najbolje je ništa neimati. :) Kad ti treba nešto profi lakše je izabrati. Znaš što ti treba i to uzmeš, a ovo amaterski je zeznuto. Ne znam, gruntam i dalje.
 

bil_55

Novi član
Tu od
26 Tra 2023
Poruka
16
Ovisi koliko imaš za obradu!
I zavisi što imaš u planu raditi i sa još koje priključka koristiti? Na šturo pitanje ne možeš očekivati konkrektniji odgovor.

#ZJ Bertolini već neko vrijeme nije ono što je bio. Tako da ime više nič ne znači. Moglo bi to značiti nekome ko je još u prošlom stoljeću po pitanju poznanja motokultivatora. I ako prodavač prodaje priču.😎
Nemam puno zemlje za obradu ali mi treba dubina prilikom frezanja, nekih 25cm, sto mislim da tesko mogu ostavariti sa motokultivatoro, vec ima mutu mini sa kosom ali sam mislio da uzmem frezu, 45 cm freza je 550e u BiH a ova motokopacica sa linka je 600e a ima dizel motor, pa me zanima sta izabrati?
 

kolerius

Novi član
Tu od
1 Tra 2024
Poruka
11
Ekipa, imam cca 400 m2 baštice. Razmišljam ove dvije kopačice.

i o Ruris 731K - trenutno na web u nemaju. Slika u prilogu.

Hvala
 

Prilozi

  • WhatsApp Slika 2024-03-29 u 10.54.09_f76609ee.jpg
    WhatsApp Slika 2024-03-29 u 10.54.09_f76609ee.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 21

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Ja bih između te dvije kupio Husqvarnu jer je pogon preko remena. Na ovoj Ruris je čini mi se pužni prijenos, neka me neko ispravi ako nije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,658
HQ je vjerojatno kvalitetnija i finija, ali je neusporediva s tim modelom Rurisa.
Ima samo jednu brzinu naprijed, Ruris dvije.
4,5ks B&S naprema 7ks na Rurisu
Plehnato kućište naprema lijevane getribe i kućišta pogona.
Pogon lancem naprema zupčastog pogona
46kg naprema 84kg.

Ti nikak nisu strojevi iste klase niti mogućnosti, pa ih je teško usporediti.
Ak već hoćeš tu Husqvarnu usporediti s nečim (boljim), pogledaj Bertolini 205s, koji je jeftiniji i bolji.

Ruris 731K možeš usporediti s Labinprogres Adria 04 kopačicom, no ne znam kakva je kvaliteta. Izgleda dobro, a koliko je dobro napravljen iznutra, teško je reći. U svakom je slučaju grub i moćan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh