• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

prijevoz polj.kultura traktorom

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Obradili smo potrosnju goriva pri oranju,sada se pitam,koliko trosi traktor pri transportu,tj.da pokusamo izracunati,koliko trosi goriva po toni i predjenih 100 km.Da vidimo koliko je konja potrebno za vucu tone tereta i sl.da se netko dotakne i zakonskih akata,maksimalne mase ,duzine i sl.
 
R

Ratarko

Guest
Evo da napišem za Torpedo RX-170 malo o potrošnji pri transportu . Znam da je to traktor kojega je vrijeme pregazilo i da ga sigurno nitko od članova neče kupiti kao polovnoga ali kada več nitko neče nešto napisati ...

Sa Rx-om sam bio minimalno 60 puta na silosu u Sl.Brodu kada vozim žitarice u sezoni ( ne uvijek ja jer dosta puta vozim kombajn ) . Traktor je jako spor u transportu , brzina mu je uvijek ispod 25 km/h . Sa njim ide prikolica od 18 tona žita ( recimo ) koja je sam teška 7.2 tone prazna . Do silosa imam sa njive u prosjeku 25 km . Traktor mi ima rezervoar od 240 litara . Sa tim rezervoarom mogu napraviti max. 5 tura , kada bih otišao šesti puta na silos bojim se da goriva ne bi bilo dosta za povratak .

Zakonskih akata se ipak neču doticati jer niti ne znam što je točno propisano za dužinu i težinu . Kod nas je za traktore bitno da budu registrirani ( isto tako i prikolice ) i problema sa zakonom nemamo po pitanju pretovara ( recimo ) . Također je bitno da na traktoru i prikolici radi sva signalizacija .

Edit :


Zaboravio sam napisati da je kod mene sve ravnica , niti jedno brdašce nema , mislim da je i to bitan podatak ako govorimo o potrošnji goriva .
 
B

Bobo

Guest
Kod nas u vrijeme zetve traktor mora imati samo ispravnu signalizaciju i kocnice, a prikolica mora imati tockove ;)

Decki od 13-14 godina uredno voze traktore od 130-150Ks sa dvije prikolice na silos i bez vozacke dozvole, pa ih policija ne zaustavlja.

Sto se potrosnje u transportu tice:

Ako se radi da se vozi max. brzinom, onda pricamo o maksimalnoj mogucoj potrosnji traktora. sa 549 sam napravio bezbroj tura od Pozege do sela (15km) i mogu se voziti otprilike 5 puta tamo/nazad, a mozda i 6. nisam nikada probao, tako da sa sigurnoscu ne znam. 539 istu udaljenost sa punim rezervoarom moze preci 3 puta tamo/nazad, sa tim da se moze mozda jos jednom otici u jednom smijeru, ali MOZDA...

Jos kad se budem vozio cu natociti punog, pa cu vidjeti koliko puta mogu ici do grada i nazad.
 
P

paor

Guest
ja sam se sa novim zetorom 5211 dovezao sa žitnjaka (oko 240 km) sa punim rezervoarom (53l). traktor je prilično spor, tako da sam u podne istero' iz kruga i u 1h poslije pola noči bio doma, vozio sam kroz sela i gradove pored auto ceste. Drugi dan mi je do benzinske pumpe traktor ostao bez goriva.
 
K

krx pozega

Guest
Eto ja sam sa svojim mf(100ks) napravio 180km sa 50 litara što je poprilično...ali je stalno išao pun gas :wink:

Paor gdje se ti nalaziš u Slavoniji ono..
 
B

Bobo

Guest
zvona kaže:
Bobo gdje su moja dva pisanja

Ja nisam nista brisao u zadnje vrijeme... Samo sam prekjucer popravljao dva lose quotana posta...
 
R

Ratarko

Guest
Slike transporta žita , staviti ču još koju slikicu idučih dana .
Jedna slika po danu i jedna po noči za sada .
Na prvoj slici se vidi silos u SL.Brodu .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ratarko kaže:
Evo da napišem za Torpedo RX-170 malo o potrošnji pri transportu . Znam da je to traktor kojega je vrijeme pregazilo i da ga sigurno nitko od članova neče kupiti kao polovnoga ali kada več nitko neče nešto napisati ...

Sa Rx-om sam bio minimalno 60 puta na silosu u Sl.Brodu kada vozim žitarice u sezoni ( ne uvijek ja jer dosta puta vozim kombajn ) . Traktor je jako spor u transportu , brzina mu je uvijek ispod 25 km/h . Sa njim ide prikolica od 18 tona žita ( recimo ) koja je sam teška 7.2 tone prazna . Do silosa imam sa njive u prosjeku 25 km . Traktor mi ima rezervoar od 240 litara . Sa tim rezervoarom mogu napraviti max. 5 tura , kada bih otišao šesti puta na silos bojim se da goriva ne bi bilo dosta za povratak .

Zakonskih akata se ipak neču doticati jer niti ne znam što je točno propisano za dužinu i težinu . Kod nas je za traktore bitno da budu registrirani ( isto tako i prikolice ) i problema sa zakonom nemamo po pitanju pretovara ( recimo ) . Također je bitno da na traktoru i prikolici radi sva signalizacija .

Edit :


Zaboravio sam napisati da je kod mene sve ravnica , niti jedno brdašce nema , mislim da je i to bitan podatak ako govorimo o potrošnji goriva .

Kada sve ovo izracunam,transport traktorom i ni je ispaltiv,mislim na potrosnju goriva a i guma koje se asvaltom mnogo trose.
 
R

Ratarko

Guest
Eh , vidi sada par novih podataka o potrošnji goriva sa MF-om .

Prosječna potrošnja u satu je 12.5 litara pri max. brzini od 42 km/h sa 1360 0kretaja motora .
Put do silosa mi je dug 25 kilometara a prijeđem ga za 32 minute .
Traktor bez problema može vuči dvije poljoprivredna prikolice po 16 tona tereta svaka iako ja imam samo jednu od 18 tona pa je rentabilnost manja .
Gledajuči u te parametre isplati se voziti sam !
 
Q

quercus_robur

Guest
Je ratarko, a s kojom češ prikolicom vozit 42 na sat, punom tereta? Koliko košta takva prikolica? Potrošnja nije ista vukao ti jednu ili dvije prikolice.
 
K

krx pozega

Guest
Potrošnja mu je podjednaka ako ne i ista prazan sa jednom ili dvije prikolice...nego šta se meni desilo na mom stroju............prvo mi je sat pokazivao 44km/h največu brzinu...sad odjednom ide 55km/h eto nakon 50 sati rada...jel to ljudi moguče
Naravno da nitko nije čačkao po njemu
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
KRX ne vjerujem da bi traktor dobio toliko veču brzinu, sigurno neke greške s mjeračem.

RATARKO
kolika ti je potrošnja na 2200 okretaja? To ti je izmjerio potrošnju onaj Datatronic, da li se slaže ta potrošnja sa stvarnom?
 
R

Ratarko

Guest
quercus_robur kaže:
Je ratarko, a s kojom češ prikolicom vozit 42 na sat, punom tereta? Koliko košta takva prikolica? Potrošnja nije ista vukao ti jednu ili dvije prikolice.

Vidi , moja prikolica koju sam spomenuo da vozim u noj 18 tona je toliko stara da me je stid uslikati ju za forum , dobro nije baš tako ali da je na kraju životnog vijeka to stoji . Eto sa njom sam išao 42 na sat , šteta što traktor ne može iči preko 50 kako mi je obečano pri kupnji jer sam ju mislio vuči max. brzinom . Ta prikolica je prije deset godina koštala 2.300 DEM , sada pojma nemam .

Mislim da bi potrošnja bila malo veča sa dvije prikolice ali nikako ne duplo veča , nikako .

mario kaže:
RATARKO kolika ti je potrošnja na 2200 okretaja? To ti je izmjerio potrošnju onaj Datatronic, da li se slaže ta potrošnja sa stvarnom?

Auuu , pa nisam nikada dodao gas preko 1900 okretaja a kamoli 2200 !
Sutra idem malo raditi sa gruberom pa ču dodati gas na 2000 okretaja .
Potrošnju sam očitavao na Datatronic monitoru , ako on laže i ja lažem .
Evo na ler gasu očitava potrošnju od 2.5 litre na sat , da li je to istina , pojma nemam .
 
Z

zrine892

Guest
ja sa rusem imam do miholjca sigurno oko 10-8 km tamo za 20 minuta pun bila jedna ili dvije prikolice ili pola.....ja uvijek kad imam neki teret vozim do 35-67 km/h...bojim se zbog guma a i prikolice su stare pa molim boga da se ne raspade da bih kupio zrne po cesti...a kad sam prazan...onda 55 km/h koliko ide...do LIBERA.hheehe dojdem doma za 15 minuta...a po potrosnji neznam...ako odvezem 5 tura sigurno mi gutne oko 60-70 litara...nisam merio...lani u prijevozu repe u miholjcu do ivanovaca ima jedno 5-7 km ovisi koje njive...tu sam ispraznnio cijelo rezervara ali onda sam taj dan odvozio 17 tura...
 
Z

zrine892

Guest
aahhaa
sory
35-37 jeb...tipkovnica mrak mi u sobi.... ;) ;) ;) ;) ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hehe..ma znam da rus može dosta brzo ič,al baš toliko neš kolega.. ;)
 
Z

zrine892

Guest
moj bi mogao sigurno moga 60 km/h ici ja ti garantiram...jer moj rus ima 2200 okretaja maksimalno...a na bosh pumpi je zatvoreno na 1800 odnosno ima blinde...tako da siguran da bi isao...a nece ga otvarat...tako je najbolje
 
Na vrh