• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Koliko se vidi na slici taj profil je ukoso zavaren ili slika vara
Možeš si regulirat na plugovima,ali ako je neravan teren teško ćeš to postić
Jedino sa kopačicom red po red
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
bane1978,

i JESTE ukoso nenamerno postavljen iako je pre toga sve je pod vinklom zavaren "U" profil sa cevima u radionici, a nije bilo provereno na SS odn. fabrički nosač je loše napravljen.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Sve bolje i bolje, možeš štelat ali naštelat da to funkcionira nema šanse. Nemoguća misija!
Tako nešto može napraviti netko ko nikad ništa nije radio u poljopprivredi i o tome nema pojma.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
brgud,

prestani da budeš toliko zajedljiv i budi već jednom fer, a dosad sam se suzdržao u vezi tvog ponašanja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fergomil,

pomogao si čovjeku. Zaslužio si barem piće, ali trenutno ga vjerojatno ne možeš dobiti. Zato ti ja zahvaljujem (umjesto njega).
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Za jednaku dubinu razgrtanja i zagrtanja bi pomogli dupli kotači. 😬
Ko na ovome TV motokultivatoru..Samo kaj bi pol toga pogazil kod zagrtavanja.🤣
20180119114623-030320182009212592.jpg
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Probao, i pokazala se kao ODLIČNA i NAJJEDNOSTAVNIJA metoda samo pod uslovom da AKO I SAMO AKO SS nema nikakav priključak na sebi.
Ja ovako radim i sa frezom na njemu, samo što ga je onda teže podići. Normalno da kad je u pitanju prikolica da onda treba i dizalica da se raskači SS pa po prijašnjem postupku.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Fergomil,
pomogao si čovjeku. Zaslužio si barem piće, ali trenutno ga vjerojatno ne možeš dobiti. Zato ti ja zahvaljujem (umjesto njega).
HVALA NA POMOĆI FERGOMIL-u, MTD011, MUHI, TEBI (IWANHO), KRUMPIRONJI, MIKIMATISIC, DALMATIN-u, STTIPA i brgud-u.

Za jednaku dubinu razgrtanja i zagrtanja bi pomogli dupli kotači. 😬
Ko na ovome TV motokultivatoru..Samo kaj bi pol toga pogazil kod zagrtavanja.🤣
Nisam baš ubeđen u to. Dupli kotači služe samo da bi se povećala vuča sila uz manji pritisak na tlo.

Ja ovako radim i sa frezom na njemu, samo što ga je onda teže podići. Normalno da kad je u pitanju prikolica da onda treba i dizalica da se raskači SS pa po prijašnjem postupku.
Takav način podizanja SS sa frezom izbegavam u širokom luku.
Što se tiče pune prikolice, taman posla da se SS odvoji od te pune prikolice radi skidanja točka sa probušenom gumom jer je veliko pitanje da se SS priključi na punu prikolicu.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Za jednaku dubinu razgrtanja i zagrtanja bi pomogli dupli kotači. 😬
Ko na ovome TV motokultivatoru..Samo kaj bi pol toga pogazil kod zagrtavanja.🤣
Misliš da bi ovaj na dole snimku sa gusenicama bolje odradio posao?


 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Lik je postavio točkiće kao graničnike dubine uranjanja zagrtača i plus podešivač ugla uranjanja zagrtača:

 
Posljednje uređivanje:

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Nisam baš ubeđen u to. Dupli kotači služe samo da bi se povećala vuča sila uz manji pritisak na tlo.
Pa ako su kotači širi, tj. gume, onda sprečavaju propadanje u zemlju, a naginjanja su smanjena za duplo.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Imam čelični točak - gusenica, ali je malog prečnika tj. niže je podvozje, pa uništava krompir u redu.

Možda bi trebalo napraviti dva ili tri puta veći čelični točak (lakše i jednostavnije za izradu) koji bi em kao gusenica išla bez propadanja i em ne bi uništavala red krompira?

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Draža,
hvala na video klipu.
Imam jako sličan problem. Na BCS mtk imam original 4,00-10 kotače. Imal sam problem preniskog klirensa pa sam kupil kotače 5,00-12 od labinca. Bilo je bolje ali su gume bile čelave i uz lagan mtk vuča je bila preslaba. Potrefila mi se povoljna kupnja kotača od Agrie 4,00-12. Iz pločevine 30 mm sam dal izrezati adaptere za prelazak s 4 na 3 vijka za pričvršćenje felga, koji su odmah poslužili kao utezi. Ka montiram te veće kotače dobijem razmak od 70 cm (kao na video klipu) i iskapanje zadovoljava moje potrebe. Razmišljal sam o zagrtanju na način da red koji se zagrće bude između kotača. Postoje 2 manja problema:
1. ako povečam kotače na promjer koji je približno jednak ovome s video klipa, bojim se da budem prebrz, odnosno da poluosovine s diferencijalom mojeg nježnog mtk od 7,5 KS budu preslabe i otkažu poslušnost prije vremena,
2. ako želim izbjeći nakošenje mtk, trebal bi raditi svaki drugi red i imati svake godine neparan broj redova.

Više me mući prvi problem.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Iwanho, 5,00-10 i 4,00-12 su kotači jednakog promjera, pa si mogel zamijeniti samo gume ;)
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
iwanho,

Pogledao sam sve tvoje slike iz tvog albuma i na osnovu tvojih slika stekao sam zaključak da i ti radiš skoro isto kao i ja što se tiče pravljenja kanala za sadnju krompira, trpanje zemlje metalnom grabuljom i vađenje krompira uz pomoć pluga za vađenje, ručno skupljanje krompira i poravnanje zemlje uz pomoć takođe metalne grabulje.
I sam vidiš koje su to muke, vreme,.......
Zbog toga razmišljam, radi olakšavanja i znatnog ubrzavanja posla, napraviti takvu sadilicu krompira na sličan način kako je napravio za sebe sumadinac na svom postu br. 1039 (strana 52) ili Rus Jurij Serbin (videti prvi i drugi dole youtube video snimak), kod koga se jednom operacijom u isto vreme pokriva i pravljenje kanala, sadnju krompira, đubrenje i zatrpavanje:



Isto tako razmišljam, takođe radi olakšavanja i znatnog ubrzavanja posla, napraviti ovo što je isti Rus napravio na dole youtube snimku tj. vadilicu krompira i sanduk za skupljanje istog:



Što se tiče obrade zemlje između redova krompira, ovaj što sam sad napravio prema gore slikama izgleda da ću morati ga bacim u otpad zbog mnoštvo problema koji će doneti za sobom u slučaju poboljšavanja (em treba da mislim kako da uvedem regulaciju nagiba, em ograničavač dubine, em veći točak od najvećeg što imam, em neizvesnost ishoda rezultata,.......) i da se preorijentišem na obradu između redova krompira sa jednim zagrtačem i užim razmakom između točkova na SS za koji već imam uslove, a to znači da treba strogo voditi računa da međuredni razmak krompira, kao i za kukuruz, mora biti najmanje 80 cm.

Operacije:
- sužavanje razmaka između točkova SS,
- po jedna grupa noževa sa svake strane se skida iz freze (jbg, zahteva najmanje 1 sat rada)
- freziranje između redova
- skidanje freze i montiranje razgrtača
- zagrtavanje između redova
- vraćanje grupe noževa (opet oko 1 sat rada) za druge operacije
- .........itd........itd........itd
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
prvo sam kupil kotače od labinca. Na njima su bile gume 5,00-12 i imal je proširivače koje sam ja još dodatno proširil. Nakon toga su mi povoljno uleteli kotači 4,00-12. Nove gume 5,00-12 bi me vjerojatno koštale kak i to sve skupa, a nemam rezervne felge 10". S gumama 4,00-10 ga mogu suziti da bez problema idem uzmeđu redova krumpira (70-75 cm), a onda i sijalicu kuruze podesim na 65 cm širine. Tak mi je ok, pogotovo sad kad imam na kotačima utege (po cca 15 kg).

Draza,
negdje si spomenul da imaš podosta godina, ali izgleda da još nisi u mirovini. Ipak mi koji smo u mirovini imamo više vremena koje možemo utrošiti po svojem izboru. Ja se više jednostavno ne želim sekirati zbog nekih stvari, pogotovo se ne sekiram zbog sitnica i onoga što ne mogu promijeniti.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
iwanho,

Pogledao sam sve tvoje slike iz tvog albuma i na osnovu tvojih slika stekao sam zaključak da i ti radiš skoro isto kao i ja što se tiče pravljenja kanala za sadnju krompira, trpanje zemlje metalnom grabuljom i vađenje krompira uz pomoć pluga za vađenje, ručno skupljanje krompira i poravnanje zemlje uz pomoć takođe metalne grabulje.
I sam vidiš koje su to muke, vreme,.......
Zbog toga razmišljam, radi olakšavanja i znatnog ubrzavanja posla, napraviti takvu sadilicu krompira na sličan način kako je napravio za sebe sumadinac na svom postu br. 1039 (strana 52) ili Rus Jurij Serbin (videti prvi i drugi dole youtube video snimak), kod koga se jednom operacijom u isto vreme pokriva i pravljenje kanala, sadnju krompira, đubrenje i zatrpavanje:



Isto tako razmišljam, takođe radi olakšavanja i znatnog ubrzavanja posla, napraviti ovo što je isti Rus napravio na dole youtube snimku tj. vadilicu krompira i sanduk za skupljanje istog:



Što se tiče obrade zemlje između redova krompira, ovaj što sam sad napravio prema gore slikama izgleda da ću morati ga bacim u otpad zbog mnoštvo problema koji će doneti za sobom u slučaju poboljšavanja (em treba da mislim kako da uvedem regulaciju nagiba, em ograničavač dubine, em veći točak od najvećeg što imam, em neizvesnost ishoda rezultata,.......) i da se preorijentišem na obradu između redova krompira sa jednim zagrtačem i užim razmakom između točkova na SS za koji već imam uslove, a to znači da treba strogo voditi računa da međuredni razmak krompira, kao i za kukuruz, mora biti najmanje 80 cm.

Operacije:
- sužavanje razmaka između točkova SS,
- po jedna grupa noževa sa svake strane se skida iz freze (jbg, zahteva najmanje 1 sat rada)
- freziranje između redova
- skidanje freze i montiranje razgrtača
- zagrtavanje između redova
- vraćanje grupe noževa (opet oko 1 sat rada) za druge operacije
- .........itd........itd........itd
skidanje freze i montiranje razgrtača
Ovu operaciju možeš izbjeći tako da montiraš plug iza freze na mjesto gdje dolazi točkić na frezu
Ovi filmići o nagrtanju krompira mogu funkcionirati isključivo na ravnom terenu i na takvoj pepelastoj zemlji,inače ide red po redo
Evo kako izgleda plug PLUG RAZGRTAČ PR-22 | Labin Progres
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
skidanje freze i montiranje razgrtača
Ovu operaciju možeš izbjeći tako da montiraš plug iza freze na mjesto gdje dolazi točkić na frezu
Ovi filmići o nagrtanju krompira mogu funkcionirati isključivo na ravnom terenu i na takvoj pepelastoj zemlji,inače ide red po redo
Evo kako izgleda plug PLUG RAZGRTAČ PR-22 | Labin Progres
Hvala za informaciju i znam za taj plug razgrtač koji na moju žalost ne posedujem, i izgleda da ću ga morati napraviti sam, samo nemam dovoljno slika iz svih mogućih uglova radi snimanja, tj. imam samo ove dve slike:
21119 21120
 

Najnoviji postovi

Na vrh