• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

prikolica za imt 509

zagonjan123

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
7
Ljudi zahvaljujem se svima na pomoci oko izbora kultivatora. Na kraju sam. uzeo IMT 509 d . Sad je problem prikolica. Imam obicnu prikolicu.. Sad bi kupio ili napravio kardansku. Ako netko zna di ima za kupit recite jer sve sto nadem. su obicne ( bez kardana) ... Isto tako bi mi punno koristila informacija od kojeg auta uzet osovinu... neki kazu lada niva neki panda 4x4 .
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Prikolica je najveci problem kod imt509. Zbog resenja prenosa je jako skupa i ima dve vrste bar kod nas; Ivanjicka sa jednim reduktorom [kockom takozvanom ] i Loznicka Fak robusnija i jaca sa dva reduktora. Prvi je cizma takozvana i ide na izlaz kardana kao i kod Ivanjicke ali FAk ima jos jedan reduktor ispod sedista a za diferencijal nisam siguran od cega je jer ima 16col gume. Ako ti nije previse strmo mislim da je najeftinija solucija uzduzni menjac sa diferencijalom u sklopu i da se razblokiraju prednji tockovi i da ides samo na zadnjem pogonu. U svakom slucaju treba ti Cizma reduktor napred Na izvodu za kardan. Kod nas svi koji imaju original prikolice obavezno razblokiraju prednje tockove zbog lakseg motanja i mogucnosti da se razblokira sam nekad tocak i trgne u stranu i povredjivanje zagarantovano.To razblokiravanje da bude 100% sigurno uvek uradi se sa parcetom flaha oko 4mm debljine i mozda 20mm sirine.Zaboravio sam tacne mere jer sam davno pravio to. Ali lako se odradi jer stavlja se kod ukljucivaca blokadi na menjacu. Pogledaj kad stiskas jednu blokadu gde se sajla zavrsava na menjacu i da se dize uvis kad se odblokira. izmedju donje ploce i tih ukljucivaca se poturi duze parce sparinga debljine koliko da ostane razblokirano za oba tocka. i nikad nemoze u voznji zeznuti ,a kad ustreba izvuces sparing.
 

zagonjan123

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
7
blokada nije problem samo me muci diferencijal radi broja okretaja kotaca . Da kada zatreba kada ukljucim sva 4 pogona nebi imo problema jer ako nije isti broj okretaja kotaca na kultivatoru i prikolici onda ce stalno pucat nesto... a di bi se mogla nac peta ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jel ti piše da treba reduktor , a ako treba reduktor onda ti je svaki diferencijal dobar ..a poslje u omjeru reduktora podesiš sinhronizaciju
 

zagonjan123

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
7
ako sam dobro shvatio u cizmi se moze birat broj okretaja i na taj nacin uskladit prikolica i kulticator?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Redukcija u reduktoru mora odgovarat prema redukciji u diferencialu i kotačima na difu.Za usklađen 4x4 moraju klapat obim i okret. točkova i pređeni put na kultivatoru i na prikolici.A to nikad ne klapa jer je kultivator uži od prikolice i na zavojima se to je-e međusobno.:icon_madu:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ivanjica sto je radila je najprostije reseno sa jednim reduktorom u obliku kocke na izlazu za kardan. tu mora da dodje ili taj reduktor ili Cizma [peta] reduktor kako je ko zove. Ta cizma ide za Fak-ove prikolice. Za Ivanjicku mislim da ide diferencijal od fiata sa prenosom kao i za labina 4,1-1. i gume 145-165-13 zavisno od obima. to sam bar video samo sto ivanjickuh reduktora je vrlo vrlo malo i neznam dal se ima gde nabaviti. Za Fakovu neznam prenos a mislim da je od fiata diferencijal samo modifikovan al nesmem garantovati
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Najbolje bi bilo nabaviti originalnu kardansku prikolicu, naravno ako se je nađe (onda bi to bilo najbolje riješenje), ako se želi dobiti zadovoljavajući pogon 4 x 4 sinkronizirani. Dobro bi bilo informirati se prije kupnje tog mtk, za kardansku prikolicu (lako je sad biti pametan, kad se zna ono što se prije nije znalo). Bolja je situacija sa sa Labinom, zato jer ih ima puno više (često se na njuškalu nađe kardanska prikolica za prodaju, sada su momentalno dvije). I ako se ide u samogadnju, može se lako naći dif. koji odgovara.:(yawn):
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja sam trebo da kupim 509 i raspitivo sam se za prikolicu kako napraviti
Najlakse ti je naci reduktor od ivanjicke jer je u njemu i cizma i reduktor,i onda pravis ili kupis od labina,a ima ih dosta i nisu skupe,s tim sto onda moraju tockovi 15 cola
Na fabrickoj(pravila se u faku,a i u knjazevcu gde i mtk)ima medju reduktor ispod sedista,i on sluzi da obrne smer kardana i napravi malu redukciju da bi uskladio prednje tockove(14coli)i na prikolici(16coli)
Ja sam gledo kako najjeftinije da izadje i svi su mi ovako rekli,dif tteba od lade ili tristaca(10:41)al mora da s prevrne da levi tocak dodje na mesto desnog,tako se izbegne medju redkutor,s tim da mora da budu iste gume na mtk i prikolici
Cizma sluzi,posto mtk ima onaj prihvat na leptir(il ko kako vec zove)cizna ima taj leptir sa unutrasnjje strane a sa spoljasne vratilo ko na traktoru,moze se izbeci ta cizma,vidjo sam dosta bez cizme jednostavno zavare onaj deo kardana de se safe ona 4 safa koji na kolima ide na menjac zavare za leptir,al neznam kako otkacinju onda prikolicu,inace nova cizna u fabrici j e8000din(70e)
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Nadam se da ce ti slike biti od pomoci
ovo je od ivanjicke prikolice reduktor
motokultivator-imt-5-439.jpg

ovo je cizma
dscf1061-1.jpg

a ovo medjureduktor
dscf1063-11.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Slika dosta kaze ,sad samo je pitanje gde to nabaviti.Fak neradi vec odavno a Ivanjicki sam samo jednom u zivotu video.Najgore u ovom slucaju sto nikome nijedan nije otkazao pa da znam koji je prenos u pitanju
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
E pa nisi dobro skuzio. Cizma reduktor je fakticki izlaz za pogon za kardan i treba dodatni reduktor ispod sedista i diferencijal al od cega nisam siguran tacno ni koji je prenos jer je preradjen od necega.Znaci treba ti ovo oboje sto je kod Sumadinca na drugoj slici [ cizma + medjureduktor] i diferencijal. Druga solucija je Ivanjicki reduktor na prvoj slici postavljen i fiat ili lada diferencijal .Tetak mi je imao skoro nov 509 i nije mogao skupiti novaca za original Fak prikolicu jer je skupa. Kupio je cizmu i montirao i povezao kardanom na diferencijal od nekog mercedesa otprilike 123. Imao je 185-14 gume se secam i razblokira napred mkt plocicom ispod blokade. U tom obliku je bio prebrz jer je 3 brzinom isao oko 60km/cas. Da ga nisam pratio iza autom nebih verovao a vozio sam mkt jedno krace vreme i 1 brzinom po njivi se jedva moglo voziti jer je prebrz. Znaci bez redukcije dodatne nema nista.
 
Posljednje uređivanje:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ladin dif uspori 4 puta(41/10),a meckin dif nema nikaku redukciju,na mercedesu190je 1/1ima komsija taj dif i teli da upakujemo u neku kosacicu i otvarali,a slican je i na starijim mercedesima
Bar kolko ja znam iz price nivin diferencijal je potpuno isti kao na fbrickoj prikolici,nivin dif sa nivinim 16 tockovima medjureduktor i cizma i to je fabricki
Mozes i bez medju reduktora sa ladinim diferencijalom,klasican 4/1 al obim guma mora biti isti ko na mtk,al dif mora da se prevrne.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako je ladin od starog tipa ide 41-10 zuba ili 4,1-1 prenos. To je ko i na starom fiatovom diferencijalu prenos. Od Nive nisam siguran da je ovaj isto odnos mada moze biti.Problem sa 509 je za mene sto nijkom nije crkao nijedan niti reduktor ni diferencijal da bih bio tacan sa iskazom.
 

zagonjan123

Novi član
Tu od
8 Pro 2014
Poruka
7
Evo ljudi uspio ja sve rijesit... prikolica je gotova i sve radi. Diferencijal je od lade 1200 . Original među reduktor i čizma... Slike nazalost preko moba nemogu stavit ali cu se potrudit veceras stavit. hvala puno svima
 

mija_lazic

Novi član
Tu od
19 Velj 2013
Poruka
22
Kada imas dif od lade kocnice nisu problem..
ali sta raditi kada je dif od tristaca?
ja imam samo go dif, bez klesta i diskova.
Od cega mogu klesta i diskovi? Nisam siguran da mogu naci od tristaca...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Diskovi i klesta mogu od juga ili zastave ,samo sto mora raditi samo na hidrauliku i pitanje je rucne. Hidraulicne su mnogo jace samo sto nemaju funkciju rucne da bi se parkiralo ali moze se resiti kao u original prikolice sa onim zupcima na pedali. Ja sam na jednoj fakovoj sve preradjivao na ladine dobose i cilindre i hidrauliku a klasicna na pedalu je ostala na sajlu kao pomocna. Znaci dva odvojena sistema sto je najbolje sa dve pedale kocnica. Evo vec 8 god funkcionise bez problema stim da je kociona sila dosta veca na hidraulicnom sistemu
 

Najnoviji postovi

Na vrh