• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem s kočnicama - Z6340

  • Temu pokrenuo vlade
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem s kočnicama

@zetorproxima koliko si platil taj centralni cilindar,Jel bilo zezancije kod izmjene?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: problem s kočnicama

Oficir, bogami a kam onda ide uljna para dok se hipenol zgrije? Mozda ga bas to i muci u zivotu?:s:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem s kočnicama

Hipenol ima aditive protiv pjenjenja i raznorazne druge i nema para u prjenosniku tlak ako se i stvorio vrtnjom zupčanika nije velik.
A temp.tog ulja nejde ko motorno na 110 nego na max 50stupnjeva a možda i manje.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: problem s kočnicama

Pa to znam da nemre narasti temp. kak u motoru ali reko mozda je to bas i problem na zetorima i ursusima kaj tak puno semeringa propisa po kocnicama, a i kvaliteta dijelova je upitna.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem s kočnicama

Evo moj je 27god. I oko 4500rs i nikad dirane kočnice ni semerinzi ni reduktori,jedino sam lani prvi put promjenil ulje u reduktorima.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Re: problem s kočnicama

Hipenol ima aditive protiv pjenjenja i raznorazne druge i nema para u prjenosniku tlak ako se i stvorio vrtnjom zupčanika nije velik.
A temp.tog ulja nejde ko motorno na 110 nego na max 50stupnjeva a možda i manje.

Pretpostavljam da nisi imao prilike sudjelovati u ispitivanju hipoidnog ulja, recimo INA Hipenol 90.

Pretpostavljam iz razloga što radna temperatura hipoidnog ulja koju si naveo često (često kažem, što znači ne i uvijek, da me ne bi hvatao kasnije sa svojim primjerima.. kad zaista ima i nižih temp.) bude i dvostruko veća, baš recimo kao temperatura koju si naveo za motorno ulje.

Zanimljivo je vidjeti krivulju koja pokazuje trošenje zupčanika s obzirom na temperaturu ulja kao i na kutnu brzinu zupčanika. Nije nepoznato kako se s povećanjem temperature ulja zbog pada njegovog viskoziteta povećava trošenje zupčanika, no zanimljivo je da u identičnim uvjetima (kutna brzina zupčanika, okretni moment, Herztovo naprezanje na mjestu dodira, trajanje ispitivanja..) pri temperaturi ulja od 120 stupnjeva celzijevih dolazi do MANJEG trošenja nego pri temp. ulja od 90 stupnjeva celzijevih.

Zanimljivo je također, usporediti u istim uvjetima razna motorna ulja s hipoidnim, te uočiti na kojim tek temperaturama dolazi do značajnijeg odstupanja u trošenju zupčanika.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem s kočnicama

Da upravu si da se hipenol u nekim prenosnicima grije jako i da zato ne otstupa u viskoznosti i ostalim parametrima koji Štite i ciste abraziju površine.

Ali ja sam gore pisao o reduktorima (šunkama) na zetoru i ursusu jer neki i u getribu zetora stavljaju hipenol 90 a getriba se već zna zgrijat i na možda 80-90stupnjeva i nema oduška.
Ja ako bi si stavljal u getribu hipenol to bi bio 80-tka.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Re: problem s kočnicama

Ja bi stavio ono što preporučuje proizvođač stroja a u ovom slučaju zaista ne znam koja je to gradacija.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: problem s kočnicama

Za zetora svuda ide hipenol 80 osim u motor i filter zraka naravno servo i kočnice. ja sam na preporuku majstora stavio u getribu i hidrauliku zajedno je kod zetora transhidrol 85 i prezadovoljan sam.
 
Na vrh