• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem sa dihungom

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
zdravo svima,imam jedno pitanje nisam nasao prikladnu temu pa cu ovde postaviti.zanima me dali smeta sto bi samo jednom klipu zamijenio karike na traktoru radi se o traktoru lamborghini r 503,tri klipa vazdusno hladjenje,posto moram i tak otvarati samo taj jedan klip pa sam mislio da odma zamenim i karike dali ce biti koje opterecenje ili dali ce smetati nesto da samo na taj klip zamenim karike?pozdrav
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ako vadiš klipve van ionak moraš staviti nove karike, a nebi bilo loše da odmah na sva tri staviš nove. Tj to bi bilo najbolje.
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
Ako vadiš klipve van ionak moraš staviti nove karike, a nebi bilo loše da odmah na sva tri staviš nove. Tj to bi bilo najbolje.

slazem se ,to je najbolje ali posto se radi o vazdusaru pa su glave i cilindri oddvojeni,sam hteo da samo jedan cilindar i glavu skinem najvise zbog dihtunga na glavi [propusta mi kompresiju i malo ulja],pa sam mislio da metnem i nove karike.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Nema smisla mijenjati samo na jednom klipu ako su već karike ''u radnom stanju''
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
konacno napravio bakarnu podlosku izmadju glave i cilindra,ali stezajuci glavu pukne mi onaj dugacki saraf malo iznad cilindra,i to na 9-kila moment kljucem,e sad kako odvrnuti to od bloka motora probao sam navariti maticu za da odvrnem ali odma ispod vara opet pukne.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pokušaj naći od nekoga da se poslužiš sa alatom za odvijanje brezona , to je jedna jako pametna alatkica koja ''zagrize'' vijak do besvijesti
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Nisam baš 100 % pratio temu ,ali ako je promjer 100 mm , moglo bi pasati od torpeda, jer svi do 9006 , uključujući i njega, imaju promjer 100x120 hod.
Šarafi su možda već stari , toplinski uništeni, te je možda i predviđena njihova zamjena kod ovakvog servisa-popravka.
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
izvadio danas sa mukom brezon koji je ostao u bloku.posluzio se alatom kako savoris kaze to zagrize do besvesti cak ga prvi put puko izpod alata ali na drugi pot malo nize je popustio.e sad ko zna gde cu naci drugi brezon posto donji dio je standard navoj m 12 a gorni je jedan stepen sitniji korak isto m 12.ali moze i samo dole da ima navoj gore nemora.e sad dali bi izdrzao tu recimo bilo koji saraf te duzine ali da je recimo 10,9 jacina?pozzzz..
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
e sad dali mi moze neko objasniti na koliko kila se stezu ovi brezoni na glavi,na navojima je m-12 i gore i dole a u sredini je fi-9 a duzina 29 cm.ja sam ih stezao na 10 kila,a ovaj pukao na 9 kila postepeno od 8 pa nagore.u prirucniku za lombardini pise da se stezu na 80nm,zar nije malo.masine su skoro identicne sa lombardinijem 100. klipovi 100-hod 120.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Neznam na koliko se stežu ali tu moraš naći vijak od nečeg drugoga pa narezati navoje koji tebi odgovaraju
Znači odeš na otpad ili kod nekoga ko popravlja kamione i tražiš takav brezon od glava , onda kod strugara da ga preradi na tvoje mjere i to je to
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
Neznam na koliko se stežu ali tu moraš naći vijak od nečeg drugoga pa narezati navoje koji tebi odgovaraju
Znači odeš na otpad ili kod nekoga ko popravlja kamione i tražiš takav brezon od glava , onda kod strugara da ga preradi na tvoje mjere i to je to

ja i to je varijanta ali ja sam mislio da naprimer obicni saraf da ima samo sa jedne strane navoj koji mi treba za u bloku a to je standard navoj a gore moze biti samo kapa tako je kod torpeda fabricki.ali daje recimo 10,9 jacina ako ne i jaci.dali bi moglo tako?
a ako bi ovako preradio kako kazes dali bi ostala ista jacina?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Nisam siguran da može od ''običnog'' vijka pa makar on bio i 10:9 , mislim da se radi o većim opterećenjima jer i je i temperatura u igri

Svi ti vijci su približne debljine tako da obrađivanje ne igra puno ulogu , ja sam već radio takve stvari i nije bilo problema , samo treba naći brezon a kamioni su najbolji donatori jer ima dosta vazdušara , ili radne mašine
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
Nisam siguran da može od ''običnog'' vijka pa makar on bio i 10:9 , mislim da se radi o većim opterećenjima jer i je i temperatura u igri

Svi ti vijci su približne debljine tako da obrađivanje ne igra puno ulogu , ja sam već radio takve stvari i nije bilo problema , samo treba naći brezon a kamioni su najbolji donatori jer ima dosta vazdušara , ili radne mašine

e pa ako se nesto ne nadje isto onda je ta varijanta obradjivanje
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Nisam siguran da može od ''običnog'' vijka pa makar on bio i 10:9 , mislim da se radi o većim opterećenjima jer i je i temperatura u igri

Svi ti vijci su približne debljine tako da obrađivanje ne igra puno ulogu , ja sam već radio takve stvari i nije bilo problema , samo treba naći brezon a kamioni su najbolji donatori jer ima dosta vazdušara , ili radne mašine

Da kamioni su najbolji donatori , kvaliteta neupitna , taman malo veći da se daju lijepo obraditi , lako se nabavljaju i povoljno.
U tvom slučaju magirus, tam, koja stara tatra i dobar majstor za obradu ,napravi odmah koji komad više možda ti zatreba kad , a sad te neće puno više koštat.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Dugi vijci sa kamiona se bas i ne obrađuju tako lako.Brezoni idu lakse,al ovi od Magirusa i slicni malo teze se obrađuju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Obrađuju obrađuju :supz: samo treba prava mašina i dobre pločice (noževi)
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
evo nasao danas brezoni od zastave duzina 28,5cm, za 1cm kraci ali nece to biti problem ima za tolko fore.debljina fi15,tokar mi obecao telefonom da ce ih izraditi,pa sutra u akciju. e samo kad sam izvadio cilindar nije bilo ispod njega nikakve podloske a negde sam procitao da idu podloske.?bilo je nesto slicno kao silikon?
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
juce sam ih zatego na 8 -kila i malo provozao zasad nema problema,a ovaj potrgani sam zamenio napravio od magirusa samo njemu sam ostavio komplet istu debljinu,valjda ce drzati i dok nije pukao koji prilikom zatezanja valjda nece u radu,posto sam prije ovoga od magirusa pravio od zastave ali bio malo kraci za 1 cm od originalnih i uhvatio gore samo 5-6mm na maticu upalio i nakon 2-3minuta izbije gore matica,i odma ugasim,sreca se nije matica ostetila.a sad ovaj od magirusa ima i malo viska pa sta mislite oce li izdrzati malo je obradjen bio je 13mm znaci skinut je za 1 mm i navoji izradjeni.pozdrav
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ma nemaj brige , samo gas :supz:
Nije ni čudo taj prethodni što ti je svukao jer matica nije držala svom svojom dužinom
 
Na vrh