• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem sa volanom

P

paor

Guest
Danas sam vidio zanimljiv kvar na prijateljevom 4320.
Kad se traktor upali (stoji na mjestu) kotači se sami zakrenu u posve lijevu stranu. Naravno, i u vožnji je isti problem, čim se puste ruke s volana. Volan je hidraulički. Å to bi moglo biti u pitanju.
 
B

Bobo

Guest
Pa orbitrol je definitivno prdnou o vjerat, jer nema stp drugo.
Orbitrol nisam imao prilike nigdje rastaviti, niti vidjeti uzivo rastavljenog, tako da ti tocno ne mogu reci, ali ulje koje u njega ulazi je pod pritiskom i kad kreces zakretati volan, dogadja se protok ulja u lijevo ili desno, i kad pustis volan, orbitrol zatvori protok ulja i volan stoji u zeljenom polozaju.

E, sad... Mozda je kod njega zastopano crijevo za dovod ulja koje zadrzava polozaj orbitrola, ili je taj dio zaglavljen pa se stalno dogadja protok ulja u lijevo...


Koliko je tesko motati u desnu stranu?
 
P

paor

Guest
motati nije teško ni u jednu ni u drugu stranu, daj mi reci malo više o tom orbitolu
 
B

Bobo

Guest
Sto se tu ima vise reci...

orbitrol je dio iz kojeg viri vreteno volana. Dakle imas ulaz ulja i izlaz iz orbitrola, te izvode koji idu na hidraulicni cilindar na prednjem mostu.

Kako sam ja skuzio princip rada to radi otprilike ovako: Imas protok ulja kroz orbitrol i dvije "ploce" koje se preklapaju. Kad volan miruje, ulje cirkulira kroz pumpu rezervoar i kroz mali dio orbitrola te volan stoji kako je ostavljen.

Kad se volan zakrece, jedna od ploca je fiksna na vretenu, a druga je spojena za nju, ali se jedna po drugoj okrecu. I gornja se krene okretati, te se dovod ulja sad poklapa sa izvodom za skretanje i izlaz ulja je stalno spojen. I sad ulje cirkulira iz izvoda, kroz dio za skretanje (ventil) i ide prema cilindru, ulje iz druge strane cilindra se preko izlaza ulja iz orbitrola vraca u spremnik.

Kad prestane skretanje volana, ploce se opet djelovanjem pritiska ulja poklope na nulti polozaj i ulje cirkulira samo maljim dijelom orbitrola.


Nemoj me drzati za rijec, jer nisam to cudo nigdje imao prilike vidjeti u zivo, nego samo "na papiru" tako da samo nagadjam, ali sam 80-90% siguran da znam kako to radi.
 
B

Bobo

Guest
Pa da, na Zetoru je volan nepotrebna dodatna oprema... A to rijetko kad i koristi, mozda i nikada, pa mu nece trebati...


Kolega ima DD kompajn i nema volan u njemu, neki mali hidromat, gov*o zivo. ima jednu rucku za naprijed/hazad i drugu za lijevo/desno. i sto je najgore, obadvije se pomicu gore-dolje...

Na sto su mislili kad su to pravili, ja ne znam, ali znam da ga nikada ne bih kupio...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
dali je tko mjenjao pumpu volana na zetoru 4340-7340. cararo prednji most. kolko košta nova otprilike dali netko zna???
i čija je marka te pumpe??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Pitaj u Hubzin promet Križevci na 048 697 324.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
hvala pitat ču sutra. tu u zelini ima al neka srpska je i kaže da če funkcionirat da oni njih stavljaju i da rade a oče mi za nju 1600 kuna. a kolko se sječam u kiršu je susjed kupio za za 3320 čini mi se oko 1300 kuna original zetorovu. još ču nazvat u križevce hadroviča i tog hubzina pa ču vidjet gdi su kakve i koja je jeftinija a donekle dobra

hvala još jedamput
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Hadrovič ti uzima dijelove od Hubzina a Hubzin ti je uvoznik ali ti svejedno pitaj ništ ne košta.
 

Sany

Novi član
Tu od
4 Pro 2013
Poruka
6
ljudi imam zetora 7745 cisti servo
zamijenio ulje
i sad mi otezo wolan
ide ali nije ko prije potezak
znal neko u cemu je problem
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Moras malo bolje opisati problem.Kako je motao prije,kako poslije.Zasto si mjenjao ulje.Kako mota pod gasom kako na leru itd,,.,,.Valjala bi slika jer ljudi neznaju sta je cisti servo.Koliko je meni poznato ima mehanicki volan,servo i hidraulicni.>Kod tebe je jedan od ova dva zadnja.Znaci trebala bi slika upravljaca....Malo je tesko nekom pomoci nakon opisa u jednoj recenici.I
 

Sany

Novi član
Tu od
4 Pro 2013
Poruka
6
cisti serwo...znaci prije islo swe glatko nikakwih problema
znaci u mjestu pod malim gasom ide teze
pod jacim gasom lahko
ali kad krenes bilo naprijed bilo nazad onda postaje tesko
i takod je wolan prije imao lufta ono malo
a sad nema ni trunke
i takodje se sad cuje serwo pumpa ko pomalo susti
 

palac1

Novi član
Tu od
11 Ožu 2014
Poruka
22
Zetor popravak cilindra servo volana

Može li tko pomoći u riješavanju problema puštanja ulja na cilindru servo volana ZETOR 6245.Potrebna je zamjena gumica,kapa ulje na gornjem dijelu svijeće.
Kako ga rastaviti i sve potrebno zamijeniti,neka mi netko to potanko opiše.
HVALA svim dobrim ljudima na forumu.
Srdačan pozdrav
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: Zetor popravak cilindra servo volana

Jel ovde pusta ulje..
dsc07826.jpg
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Re: Zetor popravak cilindra servo volana

Ako ti pušta gdje i meni moračeš odvinutu onu kao šelnu gdje se štela taj cilindar rastaviti i zamjeniti gumicu unutra. Ja sam to mjenjao neki dan.

free photo hosting
na ovoj šipki pod brojem 19 imaš gumicu zbog koje može puštati ulje ako nije kao što kaže lisnik
 

palac1

Novi član
Tu od
11 Ožu 2014
Poruka
22
Re: Zetor popravak cilindra servo volana

Pušta kod šelne.
shemu cilindra imam,ako mi možete objasniti kojim redoslijedom i kako rastaviti.
Nisam takove stvari nikada radio,pa bih molio točan slijed,da nešto ne oštetim.
Unaprijed hvala.
LP
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Re: Zetor popravak cilindra servo volana

Otpusti tu šelnu i odšarafi cilindar od ostatka i kad rastaviš sve drugo imaš na slici.
nadam se da se iskusniji neče ljutiti što sam se umješao iako nisam nešto posebno objasnio
 

Najnoviji postovi

Na vrh