• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja šume pomoć

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
Imam šumu u podravini, blizu mjesta Molve, šuma je bagrem, za ogrijevno drvo, površine 2800 m2.
Nemam pojma koliko bi mogao tražiti za takvu šumu. Ima stabala od 30-40 cm promjera do onih mladih od 5-10 cm.
Našao sam ovaj kalkulator Izračun obujma drva | Trupci / balvani | Obujam | Kalkulator
Ako sam dobro shvatio, izmjerim promjer drva na visini od 130 cm, izmjerim visinu, tipa do početka krošnje, upišem u te tablice i mogu dobiti koliko ima drva u šumi?
Znam da neću dobiti točno, ali barem da znam da li ima cca 30 ili 50 metara drva.
Jer ako kažem ljudima da mi sami daju ponudu, zakinut će me sigurno barem za 30%.
Čitao sam da bi se takva šuma mogla u sat-dva izmjeriti jer je cca 1 drvo na 10-15 kvadrata, znači da u najboljem slučaju imam 280 stabala u šumi.
Hvala.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ti daj cijenu po metru pa koliko bude metara. Niko ne može izgubit. u mojem kraju to je polovica od prodajne cijene ogreva te vrste.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
ali kad ja ne znam koju cijenu da dam ni koliko metara ima.
da li ja mogu okvirno izracunati metrazu?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Napravite dogovor pola-pola. O neka ruši i kala a lovu od prodaje ili koliko mislite da vrijedi po metru dijelite po pola.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
i ako ja nisam u šumi dok on ruši, može meni reći da je bilo 20 metara a možda je porušio i prodao 40.
Moja baka je imala takav dogovor da čovjek poruši i proda i onda njoj pola i na kraju nikad nije ni kunu vidjela. a on je cijelu šumu porušio i prodao.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Raspitaj se pošto se prodaju ili da kupiš. Ma kolko se usječe, svaku prikolicu premijeri I isplata odmah. Praviš takav dogovor da se nemože odvesti dok ti ili šumar ne premjeriš. A ti vjerovatno misliš popreko da uzmeš pare I nek radi. Za procjene to nikak nije dobro. Uvjek je vlasnik manja strana.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Ja osobno nikad nebi radil po pol. Platim kolko mislim da vrijedi i to je to. Kod mene takva šuma vrijedi 5-7000 kn. Može biti i više ako ima tehnike
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Da li je na cestici potrebno izvrsiti doznaku? Ako je eto ti besplatne izmjere drvne mase.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Kao što je već rečeno ako radiš po pravilu mora izaći lugar i svaka runda je registrirana i počekićana. Ako ne radiš sa lugarom ima opcija da ti nađeš kupca koji bi takvu robu kupovao i onda znaš količinu koju prodaješ.
Međutim mora se znati da to nije hrast ili bukva što znači da se čovjek sa tom jeftinijom šumom naradi kao da radi bukvu a lova je manja tako da vjerojatno moraš očekivati u međusobnom dogovoru nešto manju zaradu po metru.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ja osobno nikad nebi radil po pol. Platim kolko mislim da vrijedi i to je to. Kod mene takva šuma vrijedi 5-7000 kn. Može biti i više ako ima tehnike
U mojem kraju kad bi radio sa državnom šumom video bi koliki su troškovi, pa bi bio sretan na pola pola privatna, jer su troškovi zanemarljiv. Oni koji kupuju odjel šume u državnim šumama budu udaljeni i po 50 km i još izvlačenje po 2 - 3 km sajlanja I odvoza ili pretovara sa prikolice na kamion. U privatnoj je to sve blizu kamiona sa panja ga vidiš. Troškovi 3 puta manji.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Vjerujem da je takva situacija kod vas. Ali kod mene ima dosta privatnih šuma koje su na relativno lošem terenu i ljudi nemogu/ ne žele se baviti tim jer je težak i opasan posao tak da je samo drvo relativno jeftino a izrada skupa. Meni troškovi nisu baš zanemarivi ako računam da dolazim sa tri različita traktora. Jedan vitla, jedan kala, jedan vozi, pa vitlo, prikolica, 3 motorne pile. Svako malo nešt se potrga… Skup i opasan sport… Kolega koji godinama radi drva si je prije mjesec dana ozbiljno zarezal ruku. Tak da, drva nisu skupa.

što to znači?
Jel misliš prijavljivati sječu?
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
ne mislim ja ni rušiti ni ništa, hoću se riješiti šume, neka netko drugi to prijavljuje, ruši i prodaje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
što to znači?
Nesmijes sjeci bez doznake (ukoliko se radi o sumi, odnosno cestici koja se nalazi u programu gospodarenja), a bome ne smijes niti voziti drva bez popratnice (teretnog lista).
Da bi ovo imao treba ti vlasnicki i posjedovni list i podnosis zahtjev u savjetodavnoj sluzbi a zatim ti ove gore poslove mogu odraditi HŠ(besplatna doznaka i oko 17-18 k po m3 otprema) ili netko drugi licencirani (placas i doznaku i otpremu cca 20+20 kuna)...
 

Željko.Kr

Novi član
Tu od
15 Pro 2022
Poruka
10
Ekipa, molio bih Vas za pomoć. Planiram prodati dosta stabala iz šume(hrast,grabar,bukva,agacija..itd) površina šume je oko 5,8 hektara. Čovjek koji to planira kupiti i odraditi taj posao kaže da svaki kamion iz šume ide prvo na vagu i tako se odredi koliko ima kubika i toliko novca dobivam. Moje je pitanje koliko je takav način točan za mene i koje su mogućnosti manipuliranja sa kubikažom? Hvala
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
Da se nadovezem na gornje pitanje- jel se negdje placa i po toni?
To bi mi imalo smisla ako ide masa u pelet i sl.

Kubikaza se mjeri za svaki trupac posebno, al ako nisi na stovaristu non stop, kako iskontrolirati...

Ja bih obavezno negdje namontirao i lovacku kameru da vidim koliko je kamiona izaslo, a za kamion se otprilike zna koliko vozi. To je iz iskustva moje tete, kupac kaze koliko je izvezao kamiona, jedan susjed kaze drugo, drugi susjed trece...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Nisam bas u nekoj igri sa trupcima, ali ako je cijena dogovorena po kubiku onda treba mjeriti kubike, ak je po toni onda je ok vaga, ova tablica koju ti je @Imt 542 De lux linkao ti je orijentaciona da si znas postaviti cijenu tone. Da li ima neka baš točna formula za izračunavanje m³ : tona ne bih znao samo znam da svaka vrsta drveta ima drugaciju tezinu koja uz to ovisi od vlage kao i od gustoce drveta.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
jedno su trupci za pilanu, a drugo je drvna masa za recimo sječku...
Hrast ima više kategorija, i tu su drastično različite cijene...tak da ti se ne isplati dati f2 ili prvu pilansku klasu po cijeni tone za sječku...
svako radi po svom, ali odjednom svu šumu dat nepoznatom...ja nebi...
možda da probaš na uzorku od pola hektara, pa vidiš kak će se pokazat...
 

Najnoviji postovi

Na vrh