• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja šume pomoć

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Slažem se s kolegom @DARIJUS, jos bi samo skrenuo pozornost na vagu - gdje se vaze, tko vaze?
"Kamionskim vagama" mozda - uf losa iskustva odstupanja do 10 %...
 

Željko.Kr

Novi član
Tu od
15 Pro 2022
Poruka
10
jedno su trupci za pilanu, a drugo je drvna masa za recimo sječku...
Hrast ima više kategorija, i tu su drastično različite cijene...tak da ti se ne isplati dati f2 ili prvu pilansku klasu po cijeni tone za sječku...
svako radi po svom, ali odjednom svu šumu dat nepoznatom...ja nebi...
možda da probaš na uzorku od pola hektara, pa vidiš kak će se pokazat...
Krivo sam ja napisao ili skužio čovjeka,samo vrhovi i agacija idu na vagu ,a hrast,bukva i grabar idu na kubiciranje. U svakom slučaju morat cu obavezno biti tamo i ako treba platiti nekog tko se razumije u kubiciranje da bude samnom...hvala ekipa na odgovorima.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Da li ima neka baš točna formula za izračunavanje m³ : tona ne bih znao samo znam da svaka vrsta drveta ima drugaciju tezinu koja uz to ovisi od vlage kao i od gustoce drveta.
👍

Krivo sam ja napisao ili skužio čovjeka,samo vrhovi i agacija idu na vagu ,a hrast,bukva i grabar idu na kubiciranje. U svakom slučaju morat cu obavezno biti tamo i ako treba platiti nekog tko se razumije u kubiciranje da bude samnom...hvala ekipa na odgovorima.
Šta se tiče "kubiciranja" jednostavna, besplatna aplikacija na pametnom telefonu radi cuda npr Timberlog...
Samo lagani podsjetnik duzinu mjeriti najtocnije i najlakse mjernom trakom (npr sjekacki metar), a zatim na polovici "tog komada" promjerkom izmjeriti promjer i tako dok se ne zavrsi 😉....
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,590
Krivo sam ja napisao ili skužio čovjeka,samo vrhovi i agacija idu na vagu ,a hrast,bukva i grabar idu na kubiciranje. U svakom slučaju morat cu obavezno biti tamo i ako treba platiti nekog tko se razumije u kubiciranje da bude samnom...hvala ekipa na odgovorima.
Ovo sad potpuno mjenja cijelu priču, iz uvodnog posta ja sam skužio da ti lik hoće trupce/tehničku robu voziti na vagu, inače ovršine se prodaju na taj način, pogotovo ako uzima baš sve, to je nemoguće iskubicirati...u selu imamo neku elektranu na biomasu i znam da to plaćaju po toni, ne znam koja je cijena, nisam stvarno upoznat jer ne kupuju privatno ali znam da svi kamioni idu na vaganje

Edit; evo cjenik hrvatskih šuma, moda ti može poslužiti https://www.hrsume.hr/wp-content/uploads/2022/10/2022_cjenik_glavnih_sumskih_proizvoda.pdf
 
Posljednje uređivanje:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Ali cjenik nek ti bude okvirna prica jer na licitacijama trupci npr hrasta cijena ide od 80 do 150 % gore...tako da to je ipak trgovina odnosno zakon ponude i potraznje...
 

Željko.Kr

Novi član
Tu od
15 Pro 2022
Poruka
10
Ekipa, molio bih Vas za pomoć. Planiram prodati dosta stabala iz šume(hrast,grabar,bukva,agacija..itd) površina šume je oko 5,8 hektara. Čovjek koji to planira kupiti i odraditi taj posao kaže da svaki kamion iz šume ide prvo na vagu i tako se odredi koliko ima kubika i toliko novca dobivam. Moje je pitanje koliko je takav način točan za mene i koje su mogućnosti manipuliranja sa kubikažom? Hvala
Da li Vi mislite da je cijena 2000kn po kubiku za hrast(nije prva klasa) dobra cijena? A za bukvu i grabar mi nudi 250kn po kubiku.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Ja sam dobil 1800 za hrast, sve klase su bile u cijeni. Tak da mislim da je 2000 dobra cijena. 250 mi se čini malo za višemetricu. Ovisi o terenu i robi…
 

Željko.Kr

Novi član
Tu od
15 Pro 2022
Poruka
10
Ja sam dobil 1800 za hrast, sve klase su bile u cijeni. Tak da mislim da je 2000 dobra cijena. 250 mi se čini malo za višemetricu. Ovisi o terenu i robi…
Teren je zajeban da tako kažem,a bukve i grabrovi koji su tamo su lijepi jako
 

Željko.Kr

Novi član
Tu od
15 Pro 2022
Poruka
10
a nisi niš naučil o cjeniku Hrvatskih šuma pa x 2...? :oops:
Hiiii...jesam. Nego sam opet krivo skužio čovjeka..tj..prečuo sam kad mi je rekao da 250kn je za ono kaj ide u ogrjev,a 500kn za bukvu koja ide u tehniku.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Jel govorimo o doznačenoj robi i čije je rušenje i izvlačenje?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
govorimo o doznačenoj robi na panju...osobno u svoju šumu ne puštam nikog, pa sam spreman obračunati još i rušenje i izvlačenje na trošak kupca... 🤭
postoji par kupaca (a treba odraditi zadaću kak treba i naći ih) koji rade za Dubai (i ostale arape) i njima se ponudi...ako kvaliteta odgovara, samo je nebo granica...;)
 

Željko.Kr

Novi član
Tu od
15 Pro 2022
Poruka
10
Jel govorimo o doznačenoj robi i čije je rušenje i izvlačenje?
Sve radi kupac, plus će mi geodet u njegovom trosku izmjerit šumu

govorimo o doznačenoj robi na panju...osobno u svoju šumu ne puštam nikog, pa sam spreman obračunati još i rušenje i izvlačenje na trošak kupca... 🤭
postoji par kupaca (a treba odraditi zadaću kak treba i naći ih) koji rade za Dubai (i ostale arape) i njima se ponudi...ako kvaliteta odgovara, samo je nebo granica...

Pa ako bi bio ljubazan pa mi dao neki takav kontakt bio bi ti vrlo zahvalan...placam klopu i cugu gdje god ..hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Hrast export Puklavec iz Vž, pilana Pukanić, Drvoproizvod Jastrebarsko, Rubinić, Sherif...ima ih još...pogledaj licitacije na stranicama HŠ, vidjet ćeš tko najbolje plaća i na kojem terenu...
samo obavjestiš te veće igrače, oni će ako im paše roba naći nekog tko će za njih raditi...ali ti s njima pogađaš posao, avans i ugovor su normalne stvari...
pa ti vidi oćeš li nekog da te odere, ili ćeš radit posao po ps-u...
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Da i ja napisem svoja iskustva. Bosna je u pitanju. Imam na selu nesto sume. I prosle godine mi rodjak nudio da mi kupi sumu pored puta, na cestici koja se vodi kao livada, odmah iznad puta, po cijeni koja je u sumarstvu, 23 KM(12 eura) po kubnom metru. On smatrao da tu imam oko 20 kubika na toj parceli. Dio pod sumom je oko 2 duluma i tu imam oko 35-40 stabala, i mislim da imam tu oko 35-40 kubika. Nisam pristao, jer mi je cijena bila premala, a zbog lokacije sume odmah iznad puta, to mogu i sam rucno otkotrljati do puta i sebi dovesti, nakon obaranja. A posto se u kstastru vodi pod livadom, ne treba mi doznaka iz sumarstva, mogu to sjeci.
Ove godine jedan komsija na drugoj lokaciji pored puta u istom selu, kubik hrastovine prodao za 65 KM(33 eura) na panju. A i cijene u sumarstvu su, usljed inflacije povecane.
Suma cuva vrijednost, osim nekog pozara ili kradje, ne mozes na njoj izgubiti usljed inflacije, za razliku od papirnog novca koji gubi vrijednost vremenom.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
33 eura za kubik???
majketimile, pa to samo lud nebi kupio...de, ne budi lijen, pa pogledaj cjenik Hrvatskih šuma...ima na internetu...ili ti možda fali nula iza tih brojeva... :unsure:
inače, ni to nije prodajna cijena (cjenik HŠ), već se za većinu toga rade licitacije, tako da taj cjenik ispadne kao neka početna cijena...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,590
Lik u mom selu je ovih dana prodao trupce hrasta po 350 sura po kubiku i kupac sam obara i prekraja trupce tako da...ovo je defintivno smiješno mala cijena, pogotovo kad vidim oglase da ljudi u bosni prodaju ogrijevno drvo po 100-120 KM
 

Najnoviji postovi

Na vrh