• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja šume pomoć

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Vidio sam cjenik HR suma i uporedio sa ovim u Bosni. U HR skuplji furnirski trupci skoro duplo, pilanski 20 posto, ogrjevno par procenata. A entitetsko preduzece "Sume Republike Srpske" u prvih 6 mjeseci ove godine u poslovalo u minusu 6 miliona KM( 3 miliona eura). U Federalnom entitetu, sume su u nadleznosti zupanija.

Ali kod ove prodate sume je glavna prednost sto je odmah iznad asfaltnog puta. Nema previse muke oko izvlacenja.
Moj komsija metrice prije mjesec sa dovozom kuci, Sarajevo u pitanju, platio 100 KM, sa popustom redovnoj musteriji, inace su 120 KM. Cjepanice po prostornom metru su 140 - 165 KM sa prevozom na adresu. U manjim mjestima cijena je povoljnija.
Sudeci po tim cijenama u Hrvatskoj, ima u Bosni jos prostora da cijena sumskog drveca ide gore, jer se nemilice sijece i teze dobiti doznaku. U Bosni se mnogi griju na struju jer je cijena 1kWh na dvotarifnim brojilima 0.16 KM(0.082 eura) skuplje tarife, a 0.08 KM jeftine tarife koja zimi traje od 13-16 h, te nocu od 22-8 h, i nedjeljom cijeli dan. Cijena se nije mijenjala mislim oko 8 godina, uprkos svim tim ostalim poskupljenjima svega. I tako grijanje na struju preuzima primat kao najpovoljnije grijanje kad je u pitanju grijanje jednog kata kuce ili stana, barem u gradskim sredinama. Nema najave poskupljenja struje ni za ovu zimu, mada se spominje da je cijena el. energije za domacinstva ispod proizvodne cijene.

Cijena el. energije gore spomenuta je bez poreza, sa porezom veca tarifa 0.184KM, manja 0.097KM.
 

Najnoviji postovi

Na vrh