• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Profesionalno kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Ovdje možete raspravljati o profesionalnom uzgoju, genetici, pripremama za izložbe i dr. Pošto vidim da ima dosta kunićara koji se bave time otvorio sam temu da se rastereti već postojeća tema Kunićarstvo!
 
D

DUKS II

Guest
bilo je i vrijeme nadam se da će nas biti puno i da će mo pokušati pomagati jedan drugom

Hvala
 
D

DUKS II

Guest
Havana kunić

Pasmina nastala u Nizozemskoj davne 1900 godine .

Dlaka mu je kratka , gusta i sjajna i smeđe boje .
Oči su mu smeđe sa crvenkastim sjajem.
Nokti moraju biti tamni .
Kod Havane kunića mladi tek u dobi od osam tjedana mijenjaju boju , pa se dobivaju svjetlije i tamnije nijanse koje se kasnije izjednačavaju.
Kod daljnje prerade krzna , krzno lagano blijedi pa se za rasplod biraju tamnije jedinke kako bi obradom ostalo boja istovjetna stvarnoj nijansi kunića .
Tijelo kod Havana kunića je zbijeno i valjkastog oblika , nježne građe kostura ali širokih prsa . Na truplu ima jako lijepo raspoređenu mišićnu masu .
Tako da posjeduje jako veliku mesnu jedinicu ( velika iskoristivost ).
U uzgoji su se radila selekcija pa se u ovom trenutku mogu dobiti i uzorci oko 4,5kg , dok se u startnom trenutku nastajanj pasmine masa iznosila 2,5-3 kg .

Što se tiče plodnosti kod Havdobre kunića mužjaci su najčešće jako potentni , ženke su dobre majke i u prosjeku kote oko 6 mladih ( imaju dobru mlječnost ).
Krzno kod Havane kunića je vrlo privlačno i traženo kod krznara kod kojih se postiže dobra cijena .
Zbog svojeg krzna su veoma atraktivni i na izložbama .

Evo sada i aktualnog standarda Havana Kunića

Genotip boja : AABBccDDgg Havana boja

1. tip i oblik tijela 20 bodova ( pošto ima nježno građeni kostur mora imati ujednačene mišiće koji drže kostur kunića . Leđna linija lijepo zaobljena . Duljina ušiju između 10-12 cm )
2. težina 10 bodova ( do 2,5 kg (8bodova) 3 kg (9 bodova) 3,25-4,0kg (10bodova ) )
3. Krzno 20 bodova ( gusto meko i nježno )
4. Glava i uši 15 bodova ( Glava je široka nježna i okrugla , uši su male i kratke usko usađena stoje uspravno i spojeno , oči velike i izražene )
5. pokrovna boja i sjaj 15 bodova ( Mora biti tamnosmeđa , ujednačena , sjajna i topla u tonu . Na stopalima je zagasita , oči su smeđe , lagano crvenoprozirne , nokti tamni rožnate boje )
6. Donja boja 15 bodova ( donja boja sivoplava )
7. Njega i zdravlje 5 bodova ( opći uvjeti )

Slike nemam ali ako treba mogu je nabaviti
Nadam se da sam bar malo pomogao nekome i objasnio o ovoj pasmini koja nije baš zastupljena i to je jedan od razloga radi čega je ljudi ne drže
 
H

Hrvach

Guest
Hmm... Zanimljivo... Jel znate nekog dobrog uzgajivača Havana kunića? Vidim da se ta pasmina može iskoristiti za meso. Dosta je rijetka kod nas ali mi se čini nezahtjevna za držanje i prigodna za izložbe
 
D

DUKS II

Guest
Hmm... Zanimljivo... Jel znate nekog dobrog uzgajivača Havana kunića? Vidim da se ta pasmina može iskoristiti za meso. Dosta je rijetka kod nas ali mi se čini nezahtjevna za držanje i prigodna za izložbe

Petar Milošević K.Tomislava 234 Suhopolje 033/787337
Koliko ja znam jedini možda ima još neko ali stvarno znam samo za Petra
Ako sam ti pomogao biće mi drago:axe:
 
S

smoki

Guest
samo Pero ima u Hrv ili ako je netko uzeo od njega ali sve su od njegovih potomci...
 
H

Hrvach

Guest
Puno hvala duks!! Zvat ću ga ove dane da vidim kaj možemo riješiti.. Prvo moram srediti gajbe jer mi se trebaju kotiti ovnolike pa će biti malo mjesta za havanu dok ne složim još 2 gajbe. Jel on ima tetovirane kuniće?
 
D

DUKS II

Guest
da svakako pitaj jer izlaže na državnoj gdje sam ih vidio ove godine su bili vrlodobri vidi se uspon

čovječe koliko ti pasmina imaš do sada
pa daj pusti koju sliku da iscuri da ih vidimo i napiši malo o svom iskustvu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hrvach

Guest
Trenutno imam samo ovnolike, jednu hylla ženku i mužjaka orijaša. Nemam puno, trenutno samo 5-6 rasplodnih,ali nabavljam još u skladu s mogućnostima smještaja. Imao sam do sada dosta pasmina, šarce, orijaše, mješance, hyllu.... Ali ja sam takav da se uvijek tražim u uzgoju i stalno isprobavam nekaj novo. To ne znači da se brzo zasitim neke pasmine nego tražim nešta najpogodnije meni za uzgoj. Slike će biti uskoro...
 
D

DUKS II

Guest
mislim ali sa slike je nezahvalno komentirati da ima široko nošenje ušiju i velike uši ( izmjeri koliko su dugačke ušio od korjena do vrha pa napiši koliko je veliko ) .
Inače sa slike je dosta dobar nevidim cijelu leđnu liniju da je ravna da ti kažem kakav je i bočna linija cijela da je ravna ( mogao bi ti točnije reći kakav je po mom mišljenju ) malo mi je žao i krivo što ti KOS prodao kunića koji nije tetoviran jer to po mom mišljenju je loše

Daj ljudi pišite malo o svojim kunićima kakve su rase , kako napreduju , koju sliku kakve rezultate imate sa izložbi odakle su došla vaša grla itd...
AJMO......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Budem izmjerio usi, pa cu javit, znam da ne mozete sa slike objektivno ocijenit,vase misljenje me i zanima ? Sta ako kunic ima vise od 5,25 kg, to je dikvalifikacija ili? ;)
Nije tetoviran iz razloga sta mi se nije isplatilo ic u osijek za jednog kunica, pa mi je covijek kada je isao u os usputno pokupio kunica, a gosp. Kos ga do tada nije stigao tetovirat. Za gosp Kosa sve pohvale, od svih uzgajivaca koje sam zvao bio je najpristupacniji.
 
D

DUKS II

Guest
Poznam ja njega jako dobro on je dobar čovjek i dobar uzgajivač .
Kunići koji idu u daljnji uzgoj moraju biti tetovirani da se može pratiti da ti kunići nebi ušli u srodstvo i u krv nemožeš pamtiti i misliti od koga je i sa čime ukrižan . 5,25 naravno doviđorno
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Pozdrav,što se tiće ovih Havana kunića koji su na zadnjim dvijema slikama koje su skinute sa Njuškala,to su slike koje je slikao moj brat,jer je on uzgajivač tih kunića.Kunići su stvarno vrhunski,jako su lijepi,brzo napreduju.
 
H

Hrvach

Guest
Uzgajivač daj mi kontakt od brata ak nije problem.. Daj napiši nekaj više o njima..
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Pozdrav Hrvach,mogu ti dati broj mobitela od brata pa se ti sa njim dogovori i sve ćeš znat o Havana kunićima.Samo je sada problem što brat trenutno radi u Njemačkoj,a prije Uskrsa ga neče biti doma.Ja osobno neznam puno o toj pasmini pa nebi želio da ti kažem nešto krivo.
 
H

Hrvach

Guest
Nema problema, pošalji mi broj na privat poruku pa ću oko uskrsa nazvati..
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Ako se nevaram i ti havana kunići sa njuškala su iz Njemačke, meni ih je nudio u zamjenu, ali nisam bio zainteresiran za tu pasminu...
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
U pravu si,kunići su uveženi iz Njemačke.Havana kunić je još uvijek slabo zastupljen kod nas u Hrvatskoj.
 
Na vrh