• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
I sad kad pogledam šta se meni isplati imati opg koji vrijedi 5000e ,plaćati 1000 i neku kunu doprinosa,a godišnje nemam zarade više od dva legla-do četiri legla odojaka za
Božić.Biće zatvori ga i put Njemačke.Jer znači da radim za doprinose,mirovinsko i zdravstveno i rob čega.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zatvori OPG, nigdje ne piše da ti moraš imat OPG.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Sječam se kako je kolega Bobić upozoravao....Nemojte letjeti grlom u jagode...za mjeru 6.3.1... debelo će si država i Evropa naplatit, ono što čete dobiti. Al će biti ovrha,kamata, blokada računa.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma kakvo upozorenje to je bilo odgovaranje drugih sa ciljem da nas je sto manje i da ja prođem na natjecaju,,,:(wasntme):
Bio sam optimistican u pogledu moje situacije (obrt, opg, davanja) jer bi se kod mene vrlo malo toga promjenilo buduci da i sad vec dosta placam,,,
Pet godina je dug period a drasticne su promjene na vidiku i bojim se da cu mozda zauvijek odustati od potpore, zapravo konacna odluka ce biti donesena nakon sto se iskristalizira zakon o opg-ima,,,
Moja ulaganja u povecanje proizvodnje nece prestati ali ce zasigurno biti samo o vlastitom aranzmanu,,,:s:
Kod nas kazu "polako se jezi jez" pogotovo kad malom dupe prvo izlazi,,,:icon_weed:

Sretno svima koji su prosli na natjecaju,,,:icon_thumright:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nemojte skakati pred rudo, nije se baš sve urotilo protiv nas. Ne znam dal ste svi novi u ovome, ili imate kratko pamćenje, ali ja se sjećam već više zakona i uredbi koji su bili bombastično najavljivani kao ubojice Hrvatske poljoprivrede, pa se nije dogodilo ništa.
Što se tiče bilo koje mjere ovog natječaja, računica je jednostavna, ako se natječeš za npr. 50 000e, pola tog iznosa moraš već imati spremno unaprijed za razna davanja koja slijede, pa neće biti problema, a na kraju je opet računica u plusu.
Mnogo se ljudi zaletjelo s prijavama a da ni sami nemaju pojma kakve su ugovore potpisali, sad je najednom počela vladati panika. Ništa se ne dobiva besplatno, to bi svi morali znati.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Mislim, najbolje bi bilo kad bi nam netko dao novce i nikada ne pitao što smo mi napravili s njim, da ne vodimo poslovne knjige, prodajem robu na crno...to je nešto kao izjava pojedinaca pa nije u redu niti da poticaj ide u prihode...obrazloženje pa to meni država da zato što radim zemlju
 

krle8520

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
39
U mojem opg-u baza proizvodnje je vino. Do sada sam plačao 1000 kn analizu (papire,markice..),odlaganje ambalaže od pesticida,prijava vina na carinu,vodio inventuru i slično. I sad malo slušam komentare u društvu i ovak pročitam po forumima svašta. Potpuno se slažem sa @blackout -om... Svi bi da dobiju lovu,a nitko nebi vodio knjige,prodavali bi robu po istoj cijeni ko ja koji izdam pisani račun (onaj iz blokića) i imam davanja da mogu voditi prodaju. Normalno da će sad za pojedince biti šok i nevjerica jer su poticaji dolazili na šikare,a bome pojedinim sad eu poticaji ideju ili bi išli malo pokraj đepa. A mi koji radimo pošteno i ajde neću reči sve ali barem 80-90% crno na bijelo mi ispaštamo zbog takvih pohlepnika..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
Po meni nije fer da je baba prepisala opg na unuka i onda je on mladi nositelj gospodarstva manje od 18 mjeseci i može se prijaviti na natječaj..toliko o ne umjetnim stvaranjem uvjeta za natječaje a nisi smio upisati zemlju ili životinje ako je falilo da imaš minimalnu vrijednost gosppdarstva..tko tu koga hebe??
Pa onda da ne pričam o mjeri 4.1 ako se ne varam,max 10% možeš iskoristiti za kupnju zemlje i objekta(farma,podrum itd),pa koliko je opće poznato poljoprivrednicima fali zemlja i prateći objekti a ne traktora...sad su opet napravili da možeš graditi objekt,jer ulaze u troškove i materijal i izvođenje radova a nemožeš kupiti gotov objekt za 10x manje novaca nego napraviti novo..pa ajmo bit realni...
Zašto ja npr nebi kupio štalu i komplet opremljen objekt ili objekte od čovjeka koji je odustao od proizvodnje ili je propao za 50 tisuća eura,nego samo toliko dati za papire i ostala prateća davanja..karikiram..
Ja bih se prijavio za mjeru 4 npr ali meni je jednostavno kupnja zemlje prioritet,a ne traktor ili nova mehanizacija...a vjerujem da onih kojima je zemlja prioritet ima podosta..
Ja neću odustati od 6.3 mjere,a nadam se da ću se i za mjeru 4 kroz koju god prijaviti..sve ovisi o zemlji jer sa cca 9ha koji nisu moji teško mogu ići naprijed i povećavati proizvodnju...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Gogo
"Nemojte skakati pred rudo, nije se baš sve urotilo protiv nas. Ne znam dal ste svi novi u ovome, ili imate kratko pamćenje, ali ja se sjećam već više zakona i uredbi koji su bili bombastično najavljivani kao ubojice Hrvatske poljoprivrede, pa se nije dogodilo ništa."

pa ne znam dali si primjetio
ali malim poljoprivrednicima ide sve bolje i bolje i sve ih je više i više, a ovi veliki ili veći , propadaju, i stalno se smanjuju
stvarno se ništa "bombastično" nije dogodilo :mur:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Pa ja stvarno nisam osjetio nekakve velike potrese, dapače, mislim da nam je i bolje. I velikima i malima. Uistinu.
Netko se razvija brže, netko sporije, netko i propadne iz ovih ili onih razloga, ali ne može se za sve kriviti zakon, državu ili nekog trećeg.
Pravi grobar poljoprivrede će biti klima koja se mijenja na gore, ali to je već druga priča.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,453
Ne moze se za tridesetak tisuca mljekara reci da su si bas sami krivi.
Ako se ja u ratarstvu sirim znaci da netko propada.

Osim klime sami se unistavamo. Stvorit cemo jalovu zemlju intenzivnim iskoristavanjem.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kako se u mljekarstvu radilo, nije ni čudno da je sve otišlo kvragu, kad je u onih par godina bilo zlatno doba, kad je bilo povoljnih kredita, premija za mlijeko, poticaja za zemlju, livadu, kravu, tele, papak, rep i rog, ljudi su se polakomili, i dalje svi znamo što se desilo. To je druga strana priče koja se rijetko čuje. Danas ih ima koji su opstali, ima i manjih proizvođača, a ne samo velikih kakve je politika gurala, znači da se može.
Naravno da netko uvijek propada, to sam rekao, ali tu ima svakakvih razloga.
Da bi nas država mogla malo bolje tretirati, mogla bi, ali jbg, bune se i Švabe, i Francuzi, nigdje nije baš bajno, pa tako ni kod nas.
Mi bi bili valjda najsretniji kad bi se poticaj učetverostručio, kad ne bi bilo nikakve kontrole, i kad bi mogli pustiti zemlju da zaraste u korov.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ništa netreba od toga. Treba samo realna cijena i isti zakon za svakoga. Kod nas je problem što se mafia i lopovluk potiče, a pošten rad se ne cijeni i gura u neki drugi plan. Za rubriku žalosno, ali istinito.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,736
Prvi uvjet za napredak, propast Agrokora, se polako ostvaruje.
Čim ne bude monopolista, bit će prilike za izbor kupca. Barem donekle.

Komer, ak kupuješ rabljeno gospodarstvo, za malu cijenu, nitko ne zarađuje, osim tebe. To nije interes nikome, ni bankama ni državi.
Ovak ako kupuješ mehanizaciju, zarađuju bogate zemlje, ako gradiš od nova zarađuje država, projektanti, paraziti ovi i oni.
Poticaji ne potiču nas koliko nadgradnju. To im je i pravi cilj.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,562
Prvi uvjet za napredak, propast Agrokora, se polako ostvaruje.
Čim ne bude monopolista, bit će prilike za izbor kupca. Barem donekle.

Komer, ak kupuješ rabljeno gospodarstvo, za malu cijenu, nitko ne zarađuje, osim tebe. To nije interes nikome, ni bankama ni državi.
Ovak ako kupuješ mehanizaciju, zarađuju bogate zemlje, ako gradiš od nova zarađuje država, projektanti, paraziti ovi i oni.
Poticaji ne potiču nas koliko nadgradnju. To im je i pravi cilj.

To sam i ja htel napisat ali me ZJ preduhitril i malo blaže napisal
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ništa netreba od toga. Treba samo realna cijena i isti zakon za svakoga. Kod nas je problem što se mafia i lopovluk potiče, a pošten rad se ne cijeni i gura u neki drugi plan. Za rubriku žalosno, ali istinito.

Pa jel ne dobiješ realnu cijenu?
Kukuruz, pšenica, repica... Tri mjeseca efektivnog rada godišnje, nek urod pokrije troškove, na 100ha 150 000kn poticaja, kud ćeš ljepše?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Realno je da ti zaradis 10-20 lipa, a preprodavač 30-40 ? Pa ne znam, meni to nije drago...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
Ja želim od uroda zaraditi nakon što pokrijem sve troškove da mogu ulagati dalje u zemlju,mehanizaciju ili prateću opremu s tim da bi poticaj trebao biti "vjetar" u leđa...na 100ha ima tu i doprinosa ima i popravaka mehanizacije tako da po meni radije ću raditi 50ha zemlje kak se spada i zaraditi, nego 100ha radi poticaja..
 

Najnoviji postovi

Na vrh