• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja flanaca povrća za prodaju

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Ima tih mikroraspršivača koji bi bili pogodni za mlade biljke ali baš taj dio me muči, kada bi htio da se kvalitetno natopi radius mora biti veči od stola i onda je to potop i opasnost za sve a fizički više ne stignem zalijevati. Puno radno vrijeme i na poslu i doma a dan ima samo 24 sata. :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako zalijevaju u krug, neće biti dobro...jedino kišno krilo s lepezastim diznama može koliko toliko biti ok...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Uglavnom imaju 17g i širine do 4 a meni treba bar 23g i 8 ili 10 širine puta 100m. Več sam zvao Gemex u VT, Brazda u VT , Zeleni hit u ZG, Cipro ZG, Plantus ZG. Nisam se nazvati Danon i Kadmo.

Darijus, kako navodnjavaš sav onaj rasad. Ja sam imao ideju mikrorasprskivačima odozgor ali se bojim da bi kutovi ili rubovi ostali suhi pa sam još uvijek na ručnoj prskalici.
Brazda ima od 10-12 metara širine. Kolika je gramaza to neznam ali 100% imaju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
meni ona ide na žvice kad se smoči...onda gubi sav efekat zaštite+ dobiva na težini i opasno mi stišće flance...
baš u ekstremnim noćima je razvučem, ali obavezno po danu skidam...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Hvala svima na odgovorima. Imam jedno pitanje vezano za cijene flanaca. Ja ih inače prodajem po 3 kn kom (rajčica, paprika, patliđan, tikvice...) vidim da po kontinentu ima i po 1kn 2kn. Pa me zanima kakvo može biti takva cijena kada je sama cijena po 1 sjemenki rajčice (od Kadma) 1kn? Nikako mi to nije jasno. Ili se ne prodavaju hibridi?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sorte paprike i paradajza po 2, hibridi bar 3...pa čak neki i do 5...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sjeme...hibride kupuješ na komad, i na paketu imaju oznaku F1...dok sorte kupuješ na grame, deke ili kile, i to prolazi za hoby program s višestruko nižom cijenom od F1 hibrida za profi proizvođače...
i poneka sjemenka ponekog hibrida može u startu probiti cijenu od 2 kune...
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
dali možeš malo bolje objasniti? ja sadim hobi paradajze. cca 40-50 komada za svoje potrebe i tu bude dosta sorti. volovska srca, jabučari, šljivari, cjeri, žute.
dali su hibridi križanci sorata?
jeli to GMO?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sorta je vise vrsti u rodu. A GMO je dok se od neke druge vrste koja nije u rodu dodaju određeni geni i tako manipulacijom gena dobiva se nova vrsta i sorta.
Hibridi su sorte od kojih je uzeto sve najbolje osobine. Naprimjer u rajčicu je dodavan gen životinjskog podrijetla i to se smatra genetski modificiranim organizmom. Samo križanje nije GMO.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
sorte paprike i paradajza po 2, hibridi bar 3...pa čak neki i do 5...
OK. To sam i mislio. Ne prodavaju se hibridi.

dali možeš malo bolje objasniti? ja sadim hobi paradajze. cca 40-50 komada za svoje potrebe i tu bude dosta sorti. volovska srca, jabučari, šljivari, cjeri, žute.
dali su hibridi križanci sorata?
jeli to GMO?
Hibrid je prirodan, GMO nije

Naziv hibrid potječe od latinske riječi hybrida što u prijevodu označava nešto miješano, križano. Sama riječ nam govori da je došlo do nekog miješanja. Hibridni organizmi u sebi sadrže osobine obaju roditelja. Vrlo često se miješa pojam hibrid i GMO. Hibrid i proces nastanka hibrida, hibridizacija, su prirodne pojave koje se spontano događaju u prirodi. GMO nije prirodan proces. Ni mi nismo ništa drugo nego hibridni organizam koji je naslijedio osobine svojih roditelja. Da nije tako ne bi se razlikovali od prvog čovjeka, samo bi se duplirali. Tako se u prirodi svakodnevno događaju hibridizacije – miješanja, križanja.

Najčešća hibridizacija je u okviru iste vrste ili roda. Tako su stvorene sve stare sorte voća, povrća i začinskog bilja, i svih biljnih vrsta. Danas možemo namjenski križati sorte koje želimo ili sorte i hibride (linije) ili hibride i hibride. Možda je jedna sorta dinje sočna, dok je druga fantastičnog okusa. Hibrid nastao od njih može davati plodove koji su sočni i dobrog okusa.

 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
tak je, hibrid nije GMO, ali može biti...
mi navodno (Hrvatska) spadamo u GMO free zonu, pa ni ne razmišljamo na taj način...
i iz sorte se može dobiti hibrid, tako da se forsiraju najbolja svojstva te sorte i dobije se ujednačeni rezultat (zakaj je hibrid kupljene kukuruze bolji od iste te hibridne kukuruze posijane iz kukuružnjaka?)
e sad, zna se i dokazano je da je u paradajz dodavan gen muhe (zbog svojstva hitinskog oklopa, tj. paradajz se zbog te karakteristike može duže čuvati) i gen konja (da bi se dobila poželjna crvena boja)...
nastavno na hibride, kod rajčice se oni pretežno koriste u stakleničkim/plasteničkim uvjetima, jer tu daju maksimum...
kod paprike i patlidžana se može i u vanjskim uzgojima dobiti slične rezultate kao i u plastenicima, pa radi svatko po svome...

OK. To sam i mislio. Ne prodavaju se hibridi.
ako misliš dugoročno raditi flance, i uz to na kućnom pragu ili direktno iz plastenika prodavati, morat ćeš ići na kvalitetu...barem 50-50 odnos sorti i hibrida, da imaš za sve profile kupaca...
i onda ovim nevjernim tomama "podvališ", ali i naglasiš da im daješ za probu flanac-dva hibridne paprike ili nečeg drugog, pa onda sljedeće godine svi uzimaju hibride... 🤭
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Hvala svima na odgovorima. Imam jedno pitanje vezano za cijene flanaca. Ja ih inače prodajem po 3 kn kom (rajčica, paprika, patliđan, tikvice...) vidim da po kontinentu ima i po 1kn 2kn. Pa me zanima kakvo može biti takva cijena kada je sama cijena po 1 sjemenki rajčice (od Kadma) 1kn? Nikako mi to nije jasno. Ili se ne prodavaju hibridi?

Ovisi o tome jeli kontejner 24-40-60-204 ili je u kaliću v10. Onda ovisi naravno o cijeni sjemena, kvaliteti, vremenu proizvodnje... Ima i podvala naravno.

Rajčice i paprike koju većina sadi su u rasponu od 250kn do 500kn za 1000s.

Na kraju svega postoji i varijabla, koliko kupci imaju novaca.
Kod mene je recimo nemoguće dobiti 3kn za f1 papriku, pa sam se onda prilagodio i radim u kontejnere od 60rupa.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Inače svi koji kreću u proizvodnju sadnog materijala jedan savjet.
Idite isključivo na kvalitetu. Kvantitetu ostavite za neka druga bolja vremena.
Dok trziste prepozna kvalitetu sva vrata su otvorena.
Ima bakica koji prodaju iz jednog kontejnera 5 sorti na tržnicama a sve jedna sorta.
Sa kvalitetom polako dolazi i kvantiteta i veleprodaja a cijena ostaje maloprodajna
Pogotovo sada kada nam je EU tržište otvoreno.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Nisam siguran koliko ljudi prepoznaju kvalitetu. Prodavao sam i kontejnirane sadnice i sadnice u loncima fi9cm i ljudi uopće ne kuže zašto je biljka u fi9cm skuplja od sadnice išćupane iz kontejnera od 60 rupa. Ako im kažem da je biljka veća i jaća kažu mi da će i manja narasti (prije ili kasnije). Drugi problem je to da uglavnom ne znaju šta rade sa tim sadnicama. Moj susjed već treću godinu za redom spaljuje rajčicu sa KAN-om. I onda mi se žali da mu MOJA rajčica ne uspjeva. Da ne pričam o tome da mi ljudi padaju u nesvijest kada im kažem da rajčici treba skidati zaperke. Tako da mi se čini da su hibridi bacanje bisera pred svinje.
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Riješio sam nadzor temperature u plasteniku. Xiaomi Hub , 200 kn , senzor po komadu 70 kn.

Xiaomi hub se spaja na wifi, a senzori temperature na hub putem Bluetootha, domet senzora je prema uputi do 10 metara. Aplikacija se instalira na mobitel i putem xiaomi clouda u svakom trenu možete pratiti temperaturu . Može se zadati neka radnja kada temperatura npr padne ili naraste između neke zadane, da uključi i isključi nešto, npr. pusti struju nekom uređaju putem pametne utičnice, npr alarmu ili ventilatoru. Uvijek šalje obavijest na mobitel putem clouda ali poput sms-a pa neče previše značiti ako spavate.

Screenshot_20220225-074517_Mi Home.jpg Screenshot_20220225-080932_Mi Home.jpg preuzmi.jpeg

Kineski je proizvod i pitanje je kakvi su serveri pa treba uzeti sa dozom opreza ali zasada radi dobro. Postoje i Sonoff senzori koji mi djeluju ozbiljnije ako netko želi probati

Screenshot_20220225-081527_Mi Home.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
jeste se registrirali po novom za proizvodnju presadnica?
...po novom ako nemate školu za to, a niti iskustva dokazivog iz e-radne knjižice, vršit će se nadzor nad proizvodnjom...tko, kada, kolko to košta?...
ja još pregovaram s njima, zahtjev sam poslao na vrijeme, sad istražujem detalje... ;)
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Na koga se to odnosi? Ja prodajem u svojoj i susjednim općinama i nisam imao obvezu prijavljivati rasadnik.
 

Najnoviji postovi

Na vrh