• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabice jel su to kupci u tvojem kraju skužili da paradajzi rastu na biljci, a ne izlaze iz kalupa i da imaju okus i miris.

Ma ima ih svakakvih - ima ih koji vole ovakve, a ima ih koji kada skuže da su ti mekani odmah odustanu od njih ko da se boje da je ta mekoća zarazna, pa da ne pređe na njih, pogotovo muški.:(giggle)::(giggle)::(giggle):

A imam dobru foru kada gospođe kupuju krastavce - kada mi počnu birati one najmanje, ja im velim - a šta, gospođo, bojite se uzeti veće da vam muž ne dobije komplekse?
A kada biraju najveće, onak im poluzabrinuto, poluzaprepašteno odvalim - ma ne teeee, dobit će vam muž komplekse.....kako se nasmijemo......dok skuže.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
E svaka čast to je za svaku pohvalu kad se ima živaca raditi s kupcima. Ja mogu proizvoditi, kopati,plijeviti, boriti se s puževima i gljivama, ali s kupcima nemam živaca. Mislim da bi već na drugog kupca prevrnula štand. Te im je malo, veliko, tvrdo, mekano, a kad nebi trebalo platiti bilo bi super. Pa još kad kaže - u Konzumu je jeftinije, kog vraga onda traži na placu. Ipak mi se čini da ima pomaka - malih doduše, neki su ipak shvatili da povrće ima i okus.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Da stavim par slika iz plastenika iz druge županije.Na prvi slici lijevo Matias visok metar i pol,cvijeta šesti kat,desno Noemy,viši u prosjeku 20 cm.Na drugi slici plodovi Noemy-a gdje se vidi da su večji internodiji u odnosu na Matias.Treća slika plodovi Matiasa,normalne veličine,ja kod kuće imam opet večinu od pola kg(zbog pijesak zemlje).Na četvrtoj slici se malo i crvene,50 dana od presada.
 

Prilozi

  • CAM01029.jpg
    CAM01029.jpg
    78.5 KB · Pregleda: 230
  • CAM01031.jpg
    CAM01031.jpg
    69.9 KB · Pregleda: 227
  • CAM01039.jpg
    CAM01039.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 225
  • CAM01038.jpg
    CAM01038.jpg
    38.7 KB · Pregleda: 232

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo i mojiih par kadrova, prvo Mahitos, Atiya i na kraju Cinto. Mahitos i Atiya završeni na 5-tom klasteru, a Cinto na 6-tom. Težinski sve tri sorte su približno iste iako se u katalogu navodi drugačije. Cinto bi morao biti najlakši, ali kod mene nije. Težina pojedinih klastera preko 1kg. a većina oko 1 kg. Mahitos mi se baš nešto ne dopada, Atiya je odlična, samo vrlo je vegetativna pa treba paziti kod prihrane što ja nisam mogao jer sve hranim odjednom, tako da vjerujem iako je odlična da bi bila još bolja kada bi se pazilo na prihranu. Cinto koliko god na startu izgledao previše vegetativan dokazao i ovog puta da je u mojim uvjetima agrotehnike broj jedan.
Cinto ima problema kod oplodnje prvog klastera zbog rane presadnje, ima dosta sitnih komada dok kod Atiye toga nema, a Mahitos je tu negdje u sredini. Što se ranoće tiće, iako mislim da u katalogu piše da je Atiya najranija ja to nisam primijetio. Sve tri sorte došle u isto vrijeme! :) Okus.... Cinto mi se nekako najviše dopada iako su svi tu negdje.. Oblik ploda...Atiya i Mahitos slični, blaga rebra, više izraženo kod Mahitosa, dok Cinto iako je okrugli malo vuče na ovalno. Kod svih težina ovih većih plodova kreće se od 250-350 grama.
Atiya ima vrlo kratku peteljku tako da nema opasnosti od loma uslijed težine klastera. Mahitos, a posebno Cinto treba dobro pripaziti i ukoliko je gusta sadnja dolazi do duže peteljke koja se lobi pod težinom klastera i onda bi trebalo peteljke povezati, makar većinom se peteljka samo prelomi a ne otrgne. Do lomljenja cijelog klastera dolazi na spoju peteljke i glavne stabljike zbog velike težine klastera. Nema puno slučajeva ali recimo može se dogoditi na svakoj petoj sadnici, tako da kod Cinta to treba imati na umu.
 

Prilozi

  • Mahitos21062015.jpg
    Mahitos21062015.jpg
    49.2 KB · Pregleda: 381
  • Atiya21062015.jpg
    Atiya21062015.jpg
    52.7 KB · Pregleda: 217
  • Cinto21062015.jpg
    Cinto21062015.jpg
    53 KB · Pregleda: 255
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Toga sam i ja mislio uzeti ali sam onda stavio nekoliko komada volovskog za probu,tri kata dva ploda.Ubile ga ove osilacuje.Dobro da dolazi ujednačenije vrijeme kaj se tiče temperatura.
Citiram samog sebe,moram se ispričati volovskom srcu.
 

Prilozi

  • 20150622_204640.jpg
    20150622_204640.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 203

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Neka obična sorta kojoj sjeme košta 2kn, čisto isprobana jedna sadnica koja je sađenja kasnije nego cijeli plastenik. Još samo okus da probamo :icon_scratch:

n_jabu_ar.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Svakodnevno navodnjavanje - ne dopustiti da se zemlja isuši pa tek onda zalijevati.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Do čega bi mogao biti problem u rajčici na malim plodovima se pokazuje ovaj nedostatak kao na sliki nije puno zahvaćeno, većinom mali plodovi na velikim nema problema.

Prihrana je 3x15 mineralno gnojivo rastopljeno (koliko se može) a preko lista idem sa 3x20 +TE od Everissa sada prelazim na formulaciju 5-15-30.

Par slika kako izgleda.





Ovako rastopim mineralno za 1000l vode.

 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Nedostatak kalcija. Uzmeš CaNit jogurt čašu rastpiš u 10 lit vode i folijarno ili fertina Ca za povrće isto tako jogurt čašu na 10l vode
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Hvala na odgovoru, pretpostavljao sam da je nedostatak kalcija ali bilo je dosta i kišnog vremena pa rekoh da nije šta drugo u pitanju.
Danas sam nabavio Fertinu a sutra idem vidjeti ima li Agroleaf Power Calcium od Everissa jevtinije me izađe nego fertina.

Koji bi bio bolji učinak da dadnem preko lista ili u zoni korijena razlika u potrošnji je velika ali to sada nije toliko ni bitno.

Yara gnojiva kod nas nema za kupit jedino start od 500 grama.

 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ove godine sam posadio Monroe F1, jer mi je to bila jedina opcija. Cuo sam da mu je jedini problem sto ima zelenu kragnu. Medjutim, ja sam dobio skroz drugu situaciju, prelijep paradajz bez zelene kragne prosjecne tezine oko 200 grama. Ova fotografija je slikana 3 dana prije berbe. Kasnio sam 15 dana prilikom sadnje, zatim sam imao neki oblik fitotoksicnosti na pocetku. Sve je to prebrodio, nije dobio nikakvu zastitu (samo bakar u kad je tek procvjetao, mada ni za to nije bilo potrebe, jer imam ocjedito tlo) i opet je dobar. PS, tlo je odmorno, ali dosta neplodno.. Paprika pored je Kaptrur, imam negdje oko 750 biljaka. Nisam je nikada radio, nadam se da ce mi neko dati dobru sugestiju. Imao bih vremena za pinciranje, ali nemam za vezivanje, pa ce ostati sa prirodnim brojem grana. Radicu potpore sa obije strane..
IMG_5963.jpg

IMG_5960.jpg

full

IMG_5959.jpg


IMG_6058.jpg

Dopuna na prethodni post.. Takodje Monroe F1.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Imam nekoliko komada domaćih paradajza posađenih na otvorenome i počelo mi se događati da mi se listovi frču,sto mu se događa,jel mu nešto fali?

images
 

DUJLABL

Član
Tu od
25 Svi 2015
Poruka
42
pozdrav svima,nisam nikako pisao o ovoj temi na forumu ali imam jednu nedoumicu pa ako ima neko da mi pomogne bio bih mu zahvalan.imam plastenik u koji sam posadio 52 sadnice paradajiza mi 10.da li je to uopste plastenicka sorta ili me je on zeznuo:fiery:inace ovo mi je prva sezona kako sadim u plasteniku
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Stjepanovic, na zadnjoj slici sva rajčica osim 2 ploda ima ogromnu kragnu. Nismo mi ludi i ne lažemo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@ mtdejac...ovi su ti (nemoj plakat) paradajzi gotovi...:icon_e_biggrin:
nit si ih zalijeval, nit je neko bogznakakvo sjeme, nit si im zaperke skinul, plus škrta ishrana, i sad se čudiš kaj su bubani...pa ni to kukuruza da bu sama rasla...:(angel):
nego, jesu li i od susjeda uokolo takvi?...da znam cijenu iskalkulirati...:icon_madu:

@ stjepanović...čini mi se da si malko previše stegnuo špagu oko paradajza, dogodit će ti se da se ureže u njega...pa manje sokova putuje...pa na kraju imaš mtdejcev problem...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Darijus
zalijevani su svakodnevno,sjeme je moje domaće,naravno nije hibrid koji ti siješ ali je zato okus mmm.,nagnjojeni su pošteno u sadnji a zaperke ,da nisam ih skinuo,mislim da je ovima presudilo kiša,sunce,kiša sunce.
A ne brini se,oni glavni su u fit formi.:Kiss:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Da malo stavim par slika.Matias problematičan,na ovim vručinama mu imunitet strahovito opada pa sa dodatnim problemom(izvor vode negdje u gredi) postaje podložan bolestima pa sa optrgavanjem bolesnog lišća gubi snagu.Biti će vjerojatno oko 8 kg po stabljici.Ima manje od 10 lista pa je stao sa rastom
 

Prilozi

  • MATIAS NA PRVOJ GREDI.jpg
    MATIAS NA PRVOJ GREDI.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 286
  • MATIAS ISTO VANJSKI RED.jpg
    MATIAS ISTO VANJSKI RED.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 179
  • MATIAS PRVI RED VANJSKA GREDA BORBA SA BOLESTIMA ZBOG  NOVOG IZVORA,STARI SMO IZVOR SANIRALI.jpg
    MATIAS PRVI RED VANJSKA GREDA BORBA SA BOLESTIMA ZBOG NOVOG IZVORA,STARI SMO IZVOR SANIRALI.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 225
  • MATIAS SREDNJI RED ZDRAV.jpg
    MATIAS SREDNJI RED ZDRAV.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 236

Najnoviji postovi

Na vrh