• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

promjena semeringa

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
kultivator1_zpsc1373f3f.jpg


kultivator_zps502c83e8.jpg


Danas sam pokušaval izvaditi semering s kultivatora, riječ je o malomu skakavcu mio standard. Ležal je već duže vrijeme u podrumu, pa ajde da ga osposobimo do proljeća, veli meni stari…
A ispod njega mlakica od ulja, to je još lani počelo curiti pomalo.
Uglavnom mislil sam da se taj semering samo izvuče van ali izgleda da je malo kompliciranije od toga. Ovaj gumirani poklopac ili kak se bi to zvalo sam brzo strgal dolje, to je ko zakeljeno bilo, a i gumu ispod iz utora sam iskopal, čak i oprugicu sam našel, ali čini mi se da bi sve ovo trebalo izvaditi, a to baš i nejde tj. ne znam kak. Ovo ispod je sad nekakav metalni prsten ispod kojega mi se čini da ima još sloj gume. Nadam se da ne treba cijelu getribu otvarati i iznutra izbijati, to mi se čini ko puno posla?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da si prvo pito rekao bih ti za resenje da nemenjas. ovako si iskido semering. ispustis ulje i na taj otvor mazalicom nabijes masti jedno pola kg do kilo .ostatak ulja naspes i mir. meni zapekla poluosovina i nemogu skinuti a necu da grejem. na mojoj f 600 su namenski semerinzi i jako skupi oko 25 eur komad.nisam joj rastavljao menjac ali mislim da ces morati rastavljati. imas jos obod od semeringa gornji .to je lim oblozen da kazem silikonskom gumom.ali sve mi se cini da taj deo mora unutra da se izbija.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Može da se izvuče samo treba napraviti alatkicu za to , alatkica treba da izgleda kao pajser koji ima hvataljku na vrhu
Znači ozmi obični komad željeza debljine 10tak milietara i dučine 30tak centimetara , jedan kraj malo otanji i zavari nešto kao kvakicu sa jedne strane i sve to zavuci pored osovine
Sa druge strane te šipke zavari nešto kao maticu , onda na šipku navuci nešto šupljo i teško da možeš udatiti u tu zavarenu maticu i tim trzajem ćeš lako to izvaditi , nisam jednom radio takve stvari
Znači to je pod uslovom da se taj semering vadi na ovu stranu a ja to neznam
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
NEPRAVILNO POSTAVLJENA SLIKA

Bobo



kad sam radio svoj mjenjač nisam morao mjenjat semeringe jer nije puštalo ulje,, neko je ovdje na forumu spominjo da se sa svake strane uvrne jedan lim vijak u semering i da se onda sa dva jača šarafcigera na polugu uhvate ti vijci i semering bi trbaom ići van. ako tako neide onda rastavit mjenjač i izbit semeringe dali prema unutra ili van neznam ,ali to se sigurno može vidit kad se rastavi mjenjač.evo i jedna slika, koliko će sevidit, ako su na isti princip rađeni mjenjači.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo ovo je alatka za manje semeringe , nemožem da nađem sliku nigdje onoga alata za veće semeringe
Samo zamisli ovo malo masivnije i da na svom tijelu ima jedan teg koji će da udara u ovaj poprečni dio gdje se na ovome hvata rukom

BZ4949.jpg


Evo kako to izgleda u drugoj primjeni , princip je jako sličan
adimg.php
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako imas nov premeri spoljni precnik semeringa i kucista . sve mi se cini da je po slici spoljni i vadi se spolja i vraca. malo ga raseci iznutra ostrim srafcigerom i na polugu izace. na brzinu sam pogledao sliku i nisam primetio odmah da si skinuo zastitne limove pa sam gledo da si udarao po limu a ono si skinuo sloj sa semeringa i osto lim od njega. proseci ga slobodno i na polugu izadje
 
Posljednje uređivanje:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ako imas nov premeri spoljni precnik semeringa i kucista . sve mi se cini da je po slici spoljni i vadi se spolja i vraca. malo ga raseci iznutra ostrim srafcigerom i na polugu izace. na brzinu sam pogledao sliku i nisam primetio odmah da si skinuo zastitne limove pa sam gledo da si udarao po limu a ono si skinuo sloj sa semeringa i osto lim od njega. proseci ga slobodno i na polugu izadje

Skinuo sam onaj crni krug koji je na prvoj slici, to je isto lim u gumenoj navlaci, to sam šrafcigerom iskopao, a unutra je ostalo sve drugo. Znači slobodno ovaj unutašnji probam nekak šrafcigerom preseči?
Kaj je ispod? još jedan sloj gume?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Strikane, tu bi trebal biti semering koji sa jedne strane brtvi da voda neulazi unutra, a sa druge da ulje nejde van. Barem je takav bil na mojoj, ali ja sam najebo jer je onaj koji nedozvoli vodi unutra otišel i zahrđala je osovina po kojoj vozi ovaj drugi semering.
Normalno pošto su semerinzi orginalni skupi ja sam ugradil dva tanja, ali nije mi uspelo od prve radi spomenutog oštečenja osovine.
Sljedeču zimu je bila getriba širom i popravljena osovina (nazad nova 4 semeringa) i odonda mir.
 
B

Bobo

Guest
Ispod bi tebao biti lezaj...

Ovaj lim je u biti "salica" zalivena u gumu (silikon) i ti si odgulio tu gumu s nje. kad probijes taj limic sarafcigerom, izvuci ces kompletnu "salicu" van i to je to. Nabijes novi semering i pazis da ga pri montazi ne ostetis i teraj misko...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e ako verujes sad mi nista nije jasno. ako si skinuo sloj lima i gume [onaj sto je na deklu] onda ovom semeringu je to samo ojacanje. znaci ovaj deo sad ima spoljni obod koji se nabija u kuciste zajedno sa ovim limom sto je ostao da se zajedno izvadi . sa unutrasnje strane bi trebao biti gumiran isto. radjen je iz dva slepljena dela otprilike. ovo sto je ostalo je mah .milimetar debljine lim i njega proseci ili sto kaze dlesa izbusi srafice i iscupaj. pogledaj prvo da li je to lim ili al. kuciste. ima li spoja ili ne. oci su mi malo osle od varenja ali mi se cini da je ono lim [ostatak semeringa] a ne kuciste pa da se iznutra vadi.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
e ako verujes sad mi nista nije jasno. ako si skinuo sloj lima i gume [onaj sto je na deklu] onda ovom semeringu je to samo ojacanje. znaci ovaj deo sad ima spoljni obod koji se nabija u kuciste zajedno sa ovim limom sto je ostao da se zajedno izvadi . sa unutrasnje strane bi trebao biti gumiran isto. radjen je iz dva slepljena dela otprilike. ovo sto je ostalo je mah .milimetar debljine lim i njega proseci ili sto kaze dlesa izbusi srafice i iscupaj. pogledaj prvo da li je to lim ili al. kuciste. ima li spoja ili ne. oci su mi malo osle od varenja ali mi se cini da je ono lim [ostatak semeringa] a ne kuciste pa da se iznutra vadi.

tak je vica, nije to kučište to je neki vrag uprešan nutra, kak veli bobo, šalica. Sad kad sam strgal vanjski dio onda i ovaj mora iti van, nema druge

@muhanicar, to je onda dva u jedan semering ili dva semeringa jen izvana, a drugi iznutra? To mi se čini malo preveć gde bi onda još lager stal?
nadam se da nije niš zahrđalo, nije nikad po vodi delal, to je mali mio 350 tak za vrt i trsje. Srećom samo na jednoj strani kaplje, bar se nadam. A koliko onda košta taj semering, ak je tebi bil preskup kaj sam tek onda ja bogec za stvoriti??:icon_hang:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pa drugi deo semeringa. zato me zbunio jer je uradjen spajanjem fakticki dva u jednu celinu. za moju samo od honde original moze nije fakticki standardan i kostao komad 25 eur. verovatno je i za tu isto . jedna mera im se razlikuje od standardnog za 1mm i zato nije moglo nigde naci sem originala. ufff sad bih ga pojeo iza je lezaj odma . kad se namotava trava ili kanap jos gore to ispara svu osovinu i podere semeringe. ja radim usluzno pa samo secem kanape svaki cas u toku friziranja inace nebih ni osovina bilo dosad .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
@muhanicar, to je onda dva u jedan semering ili dva semeringa jen izvana, a drugi iznutra? To mi se čini malo preveć gde bi onda još lager stal?
nadam se da nije niš zahrđalo, nije nikad po vodi delal, to je mali mio 350 tak za vrt i trsje. Srećom samo na jednoj strani kaplje, bar se nadam. A koliko onda košta taj semering, ak je tebi bil preskup kaj sam tek onda ja bogec za stvoriti??:icon_hang:
Možda na tom peciklinu nije tak, umene je dizel pa je možda to i jače :icon_scratch:

Nemam pojma kolko je koštal, ove sam našel doma, a kad je šustar dobre cipele imal :(hi):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moraju imati mere napisane na semeringu spolja utisnuto u gumi. vidi na drugoj strani i zapisi pa trazi. manje su osovine tu i precnici nego na ovim hondama.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
ako je f 350 morala bi biti ista getriba kao i u 400 serije (2 brzine naprijed i rikverc ) ,ima u panex-u semering za seriju 400 po 62 kune i vodi se pod vodenu brtvu,probaj nazvat
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
@muhanicar: na peciklinu je jedan semering ali sam ga ja isjekel pa je izgledalo ko da su tri :icon_e_surprised:
@vica mjere su na onoj strani koja je prema lageru okrenuta.
@zagorje, je to je to, zanimljivo, kod nas 82 kune, ti naši lokalni su uvek skuplji…

Danas smo nabili novi semering nutra, na lager sam nametal litijeve masti, a na vanjski obod od semeringa i one vodoinstalaterske s kojom se kudelja maže. Poslije sam se zmislil da sam mogel slikati, ali sam već zmontiral one zaštitne limove i kotače i sve to gore.

kultivator21_zps24eba973.jpg

A koliko ide ulja u ovaj reduktor na motoru?
kultivator2_zps0b4e3fe3.jpg


Vidim da ima sa strane čep, veli mi stari da je on to nekaj nadotakal, ali pred dugo vremena, a baš sve istočil nikad nije.
Da li je ok zmiješati malo super 3 i malo hipenola 90 za tu svrhu?
Baš imam još par deci jednoga i drugoga pa da se iskoristi.

Inače ova žica spucana i omotana s izolirkom to je od stopa-a danas sam i nju promjenil,
Moram još malo počistiti taj motorek, baš se zmazal… Ovo bijelo je plijesan, bil je nažalost garažiran u uvjetima velike vlage:(wasntme): No uspeli smo ga čak i upaliti danas. Baš su kvalitetni ti Tomosovi motori! :icon_e_smile:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u menjac im je predvidjeno motorno ulje ali posto je to ipak staro nece joj faliti nista . ipak je to menjac i honda. ja sam nasuo hipenol a prvo nabio dole 1kg litijumove masti zbog semeringa . jaca je pa neoseca taj malo veci otpor zbog gustine. nece joj nista biti. samo nemoj drzati je u tolikoj vlazi .
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
semeringe vadim sve srafcigerom a imam alat za izbijanje semeringa vecih ili kosuljica lezaja kao sto je kod savorisa na slici. radapcigera 5 kom i nesto pravljenih koji su namenski .
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
u menjac im je predvidjeno motorno ulje ali posto je to ipak staro nece joj faliti nista . ipak je to menjac i honda. ja sam nasuo hipenol a prvo nabio dole 1kg litijumove masti zbog semeringa . jaca je pa neoseca taj malo veci otpor zbog gustine. nece joj nista biti. samo nemoj drzati je u tolikoj vlazi .

Mislil sam na ovaj reduktor na kojem je remenica od motora, ne na mjenjač. Iako i u mjenjač budem moral dodati budući da je prek zime iskapalo... No uglavnom reduktor, ha valjda ide do onoga velikoga šarafa sa strane, nekak je na polovici. Idem s hipenolom pa ak ne bu dost, imam još pol litre Super 3, a ak bude dosta onda Super 3 ostane za mjenjač... ili bi bolje bilo obrnuto postupiti :icon_eyes:
 
Na vrh